ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΕΣ, ΓΑΜΙΚΕΣ, ΜΕΤΑΓΑΜΙΑΙΕΣ κ.α. ΣΧΕΣΕΙΣ

Όπως εσείς τις νιώθετε και όπως εσάς προβληματίζουν
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 02 Φεβ 2006 15:59

MARD! έγραψε:προσωπικά δεν μπορώ να δω τον άνθρωπο σαν μηχάνημα που πρέπει να δοκιμαστεί για να δούμε αν κάνει για τη δουλειά μας. Ίσα-ίσα μερικές «δοκιμές» οδηγούν σε διάφορα προβλήματα στη συνέχεια. Π.χ. η πρόωρη εκσπερμάτωση συχνά – κατά τους ειδικούς πάντα – οφείλεται στη συνήθεια της αυτοϊκανοποίησης ή επιδεινώνεται από αυτήν. Αφού έχεις μάθει μόνος, άντε μετά να συντονιστείς με τον άλλον... Άλλο γνωστό και κλασικό: Ο δεκαεξάχρονος που δεν θέλει νΆ αφήσει το κορίτσι του έγκυο εφαρμόζει το γνωστό «τράβηγμα» κι από το άγχος που του προκαλεί η σκέψη ότι πρέπει να προλάβει να τραβηχτεί, παρουσιάζει πρόωρη εκσπερμάτωση. Και άλλο δυστυχώς γνωστό και κλασικό που το έχω δει να συμβαίνει: μια κοπέλα «καθΆ όλα φυσιολογική» λίγο μετά το γάμο παρουσίασε ψυχρότητα. Ο λόγος: πριν το γάμο είχε κάνει άμβλωση με τον ίδιο που παντρεύτηκε και λίγο μετά το γάμο της, μια φίλη της έμεινε έγκυος κάνοντάς την να βιώσει ξανά την κατάσταση που προηγούμενα είχε απωθήσει. Τελικά ο γάμος διαλύθηκε εξαιτίας της δοκιμής και της λάθος αντιμετώπισης του αποτελέσματος της δοκιμής. Η κοπέλα είχε πιεστεί να κάνει άμβλωση, θεωρούσε τον άντρα της υπεύθυνο και δεν μπορούσε, ή δεν ήθελε, να τον συγχωρήσει και να λειτουργήσει μαζί του.
Παντως καποια απο αυτα που γραφεις χωρις να ειμαι γιατρος σε συζητησεις που εχω κανει με πολλους φιλους μου Γιατρους ειδικευμενους ανδρολογους μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι δεν ισχυουν ...αποτελουν ειδικα αυτο που γραφεις περι της "αυτοικανοποιοησης" παρωχημενες πλεον αποψεις που δεν ισχυουν σημερα.Ισα -ισα σημερα υποστηριζουν οτι μεσα απο την ενεργεια αυτη ο εφηβος μαθαινει να ελεγχει κατα καποιον τροπο την εκσπερματιση του...φυσικα καλο θα ειναι να μην το παρακανει!!:lol:

Τα υπολοιπα στο θεμα αμβλωση εχουν σιγουρα βαση και σιγουρα ειναι μια αθλια εμπειρια για την γυναικα ... απο οτι μου εχουν πει γυναικολογοι χρειααζεται καταλληλη υποστηρικτικη θεραπαια ψυχολογικη στην γυναικα μετα και επισης εξαρταται απο τον χαρακτηρα της
Kung-fu master

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 03 Φεβ 2006 01:22

nikos_ft έγραψε:Λίγο άσχετο με το θέμα, αλλά το ανέφερες και εσύ MARD! και το έλεγε συχνά και η θεολόγος μου. Εκνευρίζομαι όταν ακούω πως τα ζώα έχουν μόνο ένστικτο. Τα ζώα έχουν και (συν)αισθήματα και ως ένα βαθμό και νοημοσύνη.
Ασφαλώς και έχουν. Δεν είπα ότι δεν έχουν, εξάλλου είχα πολλά ζωάκια και είμαι σε θέση να το διαπιστώσω. Όμως αναφέρθηκα στο πώς αντιμετωπίζουν το θέμα των ενστίκτων αυτά, σε αντιδιαστολή με τον άνθρωπο. Ακόμη και ο Αριστοτέλης παρατήρησε πως οι κινήσεις των ζώων γίνονται εξ ανάγκης του σώματος λ.χ. πείνας, δίψας, κ.λ.π.
Το ζώο όταν λάβει εντολή από το στομάχι (πείνα) στο κεφάλι ενστικτωδώς θα φάει
Ο άνθρωπος αν λάβει εντολή να φάει μπορεί να ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ να μην φάει . Έχουν λοιπόν νοημοσύνη αλλά όχι ελευθερία αποφάσεων. Οι αποφάσεις τους είναι "ενστικτώδεις".
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 03 Φεβ 2006 01:29

Chameleons έγραψε: Παντως καποια απο αυτα που γραφεις χωρις να ειμαι γιατρος σε συζητησεις που εχω κανει με πολλους φιλους μου Γιατρους ειδικευμενους ανδρολογους μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι δεν ισχυουν ...αποτελουν ειδικα αυτο που γραφεις περι της "αυτοικανοποιοησης" παρωχημενες πλεον αποψεις που δεν ισχυουν σημερα.Ισα -ισα σημερα υποστηριζουν οτι μεσα απο την ενεργεια αυτη ο εφηβος μαθαινει να ελεγχει κατα καποιον τροπο την εκσπερματιση του...φυσικα καλο θα ειναι να μην το παρακανει!!:lol:
Τελευταία φορά συνάντησα αυτά στις σελίδες ψυχιάτρων. Έχω κρατήσει το λινκ σε μια από αυτές: http://www.medicalhypnosis.gr/site/sex.htm
Πήγαινε εκεί που λέει "συμπεριφορικά αίτια της πρόωρης εκσπερμάτισης".
Chameleons έγραψε:Τα υπολοιπα στο θεμα αμβλωση εχουν σιγουρα βαση και σιγουρα ειναι μια αθλια εμπειρια για την γυναικα ... απο οτι μου εχουν πει γυναικολογοι χρειααζεται καταλληλη υποστηρικτικη θεραπαια ψυχολογικη στην γυναικα μετα και επισης εξαρταται απο τον χαρακτηρα της
Άσε, τα έχω δει τόσες φορές που έχω φρίξει. Πρόκειται για τεραστίου μεγέθους ζημιά.
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 03 Φεβ 2006 01:44

don_kichotes έγραψε: Αυτό που λίγο με κουράζει στις παραθέσεις σου είναι αφενός το μέγεθός τους και αφετέρου οι διαρκείς σου αναφορές σε γέροντες, πνευματικούς, μοναχούς κλπ.
Όσο και αν τους αγαπάς και τους πιστεύεις, νομίζω πως δεν έχουν θέση σε μια κουβέντα για το σεξ!
Με συγχωρείς αγαπητή μου don_kichotes, η πολυλογία είναι ένα από τα ελαττώματά μου! Κάπου το κάνω γιατί θέλω να είμαι σίγουρη ότι ο άλλος με κατάλαβε καλά, και δεν πρόκειται να παρεξηγήσει τα λεγόμενά μου από δική μου ευθύνη.
Ήταν απαραίτητο πιστεύω ν' αναφερθώ σε μοναχούς - μοναχές που ξέρω, μια και δεν έχουν σχέσεις και είναι μια χαρά, και ακτινοβολούν από χαρά, αντί να πάνε στο άσυλο από στέρηση του άλλου φύλου που λέει κι ο φίλος Chameleons. Από την άλλη, όσο κι αν σου φανεί παράξενο, ποτέ δεν άκουσα πρακτικές συμβουλές γάμου πιο σωστές από αυτές του πρώτου μου πνευματικού, που δεν ήταν έγγαμος για να έχει προσωπική εμπειρία.

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 03 Φεβ 2006 08:11

MARD! έγραψε:
Chameleons έγραψε: Παντως καποια απο αυτα που γραφεις χωρις να ειμαι γιατρος σε συζητησεις που εχω κανει με πολλους φιλους μου Γιατρους ειδικευμενους ανδρολογους μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι δεν ισχυουν ...αποτελουν ειδικα αυτο που γραφεις περι της "αυτοικανοποιοησης" παρωχημενες πλεον αποψεις που δεν ισχυουν σημερα.Ισα -ισα σημερα υποστηριζουν οτι μεσα απο την ενεργεια αυτη ο εφηβος μαθαινει να ελεγχει κατα καποιον τροπο την εκσπερματιση του...φυσικα καλο θα ειναι να μην το παρακανει!!:lol:
Τελευταία φορά συνάντησα αυτά στις σελίδες ψυχιάτρων. Έχω κρατήσει το λινκ σε μια από αυτές: http://www.medicalhypnosis.gr/site/sex.htm
Πήγαινε εκεί που λέει "συμπεριφορικά αίτια της πρόωρης εκσπερμάτισης".
Chameleons έγραψε:Τα υπολοιπα στο θεμα αμβλωση εχουν σιγουρα βαση και σιγουρα ειναι μια αθλια εμπειρια για την γυναικα ... απο οτι μου εχουν πει γυναικολογοι χρειααζεται καταλληλη υποστηρικτικη θεραπαια ψυχολογικη στην γυναικα μετα και επισης εξαρταται απο τον χαρακτηρα της
Άσε, τα έχω δει τόσες φορές που έχω φρίξει. Πρόκειται για τεραστίου μεγέθους ζημιά.
Aν θελεις μπορω να σου δωσω συγκεκριμενα στοιχεια (τηλ κτλπ) φιλων μου πολυ σοβαρων επιστημονων ειδικευμενων οχι απλα ψυχιατρων ..οχι βεβαια δημοσιως.
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
nous
Πλήρες Μέλος

Ηδονή: το θεμέλιο του δυτικού πολιτισμού

Δημοσίευση από nous » 03 Φεβ 2006 11:31

Ο (δυτικός, παγκόσμιος) πολιτισμός μας σήμερα στηρίζεται σε (και προβάλλει ως μόνη αλήθεια) το αξίωμα:

ευτυχία του ανθρώπου είναι ευθέως ανάλογη της μετοχής του στην ηδονή"

Από αυτό το αξίωμα παράγονται οι κυρίαρχες αξίες και προτεραιότητες του πολιτισμού με προσανατολισμό την ηδονή:
- το κυνήγι του χρήματος, του πλούτου (εξ' ου και η θεοποίηση της οικονομίας) ως απαραίτητου όρου, αλλά και μέτρου πρόσβασης (ενίοτε αγοράς) στις ηδονές
- ο πόθος για την εξουσία (σε κάθε επίπεδο)
- η επιθυμία για δόξα και αυτοπροβολή (η προβολή των 'διάσημων' ως προτύπων)
- η ανάγωγή των σαρκικών επαφών (σεξ) σε κυρίαρχη αξία.

Αυτό το τελευταίο είναι φυσικό επακόλουθο, καθώς το σεξ είναι αυτό που προσφέρει τη μέγιστη ηδονή. ¶ραγε είναι τυχαίο που οι διαφημίσεις όλο και περισσότερων προϊόντων περιέχουν σεξουαλικές αναφορές (κυρίως με την παρουσία ελκυστικών γυναικών);

Με άλλα λόγια, όλος ο πολιτισμός μας εξυπηρετεί και κινείται γύρω από τις αισθήσεις και τις επιθυμίες του ανθρώπου.

Ακολουθώντας αυτή την λογική, κάθε περιορισμός στην ηδονή (ίσον ευτυχία) είναι ακατανόητος, παράλογος, αναχρονιστικός. Και συνακόλουθα, η (ακούσια ή εκούσια) στέρηση της ηδονής οδηγεί τον άνθρωπο σε παθογενείς, αρρωστημένες καταστάσεις.

Άραγε όλη αυτή η συλλογιστική είναι ορθή; Είναι όντως τα πράγματα έτσι;

Καταρχάς, υπάρχουν αρκετές και σοβαρές ενδείξεις που μπορούν να μας βάλουν σε σκέψεις για την απόλυτη ισχύ των παραπάνω. Μερικά ήδη αναφέρθηκαν.
- Άνθρωποι οι οποίοι (παραδόξως; ) χαίρονται τη ζωή τους απέχοντας απ' όλα τα παραπάνω.
- Αντιστρόφως, άνθρωποι που ενώ "ρούφηξαν τη ζωή ως το μεδούλι" κι όμως μένουν ανικανοποίητοι,
- έφηβοι που "τα είχαν όλα" και όμως νιώθουν την ζωή τους άδεια, χωρίς νόημα και αυτοκτονούν, όπως πληροφορηθήκαμε και από πρόσφατη περίπτωση 14χρονου.
- Η ένταση και έκταση κοινωνικών φαινομένων όπως τα ναρκωτικά, η κατάθλιψη, τα ψυχολογικά & ψυχιατρικά προβλήματα στις (λεγόμενες) πολιτισμένες κοινωνίες, ακριβώς δηλαδή όπου εφαρμόζεται πλήρως στην πράξη αυτή η λογική.

Πως λοιπόν συμβιβάζονται όλα αυτά με τα παραπάνω;
Λάθε βιώσας

Άβαταρ μέλους
nous
Πλήρες Μέλος

Το ανθρωπολογικό πρότυπο της παράδοσής μας

Δημοσίευση από nous » 03 Φεβ 2006 12:45

Μικρή αναδρομή στην παράδοσή μας

Ανατρέχοντας στην δική μας παράδοση και σε επιφανείς Έλληνες του παρελθόντος, η ιστορία μας είναι γεμάτη και μας προβάλλει ανθρώπους που διέθεταν και επέδειξαν οφθαλμοφανώς διαφορετικά χαρακτηριστικά και αξίες από αυτά που προβάλλει ο σημερινός, νεωτερικός, όπως λέγεται, πολιτισμός:

- Αγάπη για τη μόρφωση και την αρετή, την φιλοκαλία της τέχνης και την τέχνη της φιλοκαλίας (που όλα συνεπάγονται σκληρό προσωπικό κόπο και μόχθο)
- Αγάπη για την ελευθερία και την πατρίδα έως σημείου αυτοθυσίας
- Λεβεντιά, παλικαριά, φιλότιμο
- Προσφορά κι αλληλεγγύη στους συνανθρώπους, συλλογική συνείδηση
- Ασυμβίβαστη διάθεση για εύρεση (και διατήρηση) της αλήθειας και των όντως σημαντικών σ' αυτή τη ζωή

Σήμερα φοβάμαι ότι αυτά τα ιδανικά είτε θεωρούνται "οπισθοδρομικά" είτε αντιμετωπίζονται εργαλειακώς, δηλαδή ως μέσα για επίτευξη των κυρίαρχων στόχων του πολιτισμού (πλούτος - δόξα - σωματικές ηδονές).

Νομίζω ότι σε αυτό το σημείο αξίζει να αναρωτηθούμε:
1 -> Ποια η σχέση της βιοτής, των αξιών και του παραδείγματος προσωπικοτήτων που έμειναν στο χρόνο ως φωτεινοί φάροι με τις αξίες του σημερινού πολιτισμού;

Κι ακόμα,
2 -> αν αποφασίσω ότι θέλω στη ζωή μου -σε κάτι έστω- να μοιάσω ή πάρω από τον Παλληκαρίδη, τον Ελύτη, τον Κολοκοτρώνη, τον Μέγα Βασίλειο ή τον Περικλή, ο σύγχρονος πολιτισμός και οι προτεραιότητές του με βοηθούν ή με απομακρύνουν;

Το διαφορετικό ανθρωπολογικό πρότυπο του Ελληνισμού

Αυτή η αναδρομή στην ιστορία και την παράδοσή μας νομίζω ότι αναδεικνύει κάτι κομβικό για τη συζήτηση:
-> ένα ριζικώς διαφορετικό μοντέλο ανθρώπου (ανθρωπολογικό πρότυπο).

Ο νεωτερικός πολιτισμός μας σήμερα αντιμετωπίζει τον άνθρωπο υλιστικά και τον περιορίζει στον χώρο των αισθήσεων.

Όμως η πνευματική παράδοσή του Ελληνισμού μας βεβαιώνει ότι υπάρχει κάτι ανώτερο, υψηλότερο: το πνεύμα, η ψυχή.

Ένας ..τύπος πριν από 1700 χρόνια είπε κάτι από φαινομενικά παράδοξο έως προκλητικά διαφορετικό:

«Το μόνο πράγματι οδυνηρό είναι η αμαρτία και το μόνο όντως ηδονικό είναι η αρετή» (Αγ. Γρηγόριος ο Θεολόγος)

Όμως και από την αρχαιότητα ακούγονται κάποιοι 'αιρετικοί' αντίλαλοι:
«Ηδονής κρατείν» (Κλεόβουλος)
«Ηδονήν φεύγε, ήτις λύπην τίκτει» (Σόλων)

Το κρίσιμο ερώτημα της ανώτερης ηδονής

Συνοψίζοντας πρόχειρα, νομίζω ότι μπορούμε να κρατήσουμε μια υποψία, ένα ερώτημα που αξίζει να διερευνήσουμε:
-> Αν ο άνθρωπος εκτός από σάρκα είναι και πνεύμα, μήπως υπάρχει κάποια ηδονή άλλης τάξεως, ασυγκρίτως υπέρτερη από τη σαρκική, για χάριν της οποίας αξίζει να μπει κανείς σε κόπους και θυσίες...; ;)
Λάθε βιώσας

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 03 Φεβ 2006 13:20

Δηλαδή ο Ελύτης, ο Κολοκοτρώνης και ο Περικλής απείχαν από τις σεξουαλικές σχέσεις;
Το πνεύμα και η ψυχή προϋποθέτουν αποχή; Ή μήπως το προγαμιαίο σεξ συνιστά απόλυτη προσκόλληση σε αυτό και αδιαφορία για οτιδήποτε άλλο πέραν αυτού;

Συμφωνώ εν μέρει όσον αφορά την εκμετάλλευση του σεξ γενικότερα και του γυναικείου σώματος ειδικότερα για εμπορικούς και εξευτελιστικούς λόγους, και την αλλόγιστη προβολή της ηδονής, αλλά το ένα δεν συνεπάγεται το άλλο.
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

Άβαταρ μέλους
nous
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nous » 03 Φεβ 2006 14:58

Καταρχήν, νομίζω ότι είναι αρχαία η συνειδητοποίηση ότι είναι δείγμα ωριμότητας και σοφίας του ανθρώπου η επιβολή κι έλεγχος πάνω στις ορμές της φύσης μας.

Σε ό,τι αφορά τα ερωτήματα που θέτεις, φίλη Δόν Κιχώτη, νομίζω ότι είναι θέμα κάτω από ποιο "φως" έχουμε σεξουαλικές σχέσεις, έστω και ανεπίγνωστα.
Αντιλαμβανόμενοι τον εαυτό μας ως μηχανές κατανάλωσης (και τους άλλους ως σκεύη) ηδονής ή ως αγαπητικά έλλογα όντα με πνευματικούς ορίζοντες που χαιρόμαστε θεμιτά τη φύση μας και έχοντας υπ' όψιν μας ότι υπάρχει κάποια ανώτερη κατάσταση πνεύματος; ;)

Αυτό το "κάτι υψηλότερο" είναι αυτό που υπαγορεύει την (ελεύθερη, εθελοντική) υπαγωγή του γενετήσιου ενστίκτου μας στην αγαπητική σχέση με το έτερον ήμισυ, η οποία εκφράζεται με το γάμο και μας ευθυγραμμίζει με τις (κεκρυμένες;!) ουρανομήκεις προδιαγραφές μας ως όντων. :)

Αν συνειδητοποιήσουμε το (ενδεχομένως ασύλληπτο) μεγαλείο και βάθος της ανθρώπινης ψυχής, για το οποίο η τέχνη και ειδικά η ποίηση αχνά μας προϊδεάζουν, τότε φρονώ ότι ξεκαθαρίζουν πλήρως τα περί σεξουαλικών σχέσεων.

Υ.Γ.
Βρίσκω ενδιαφέρον ότι στα πλαίσια καταπολέμησης του AIDS οργανισμοί όπως ο ΟΗΕ τάσσονται υπέρ και προβάλλουν πρακτικές όπως η μονογαμία, η εγκράτεια κλπ...

Υ.Γ. 2
Πολύ σημαντική σημείωση: Τα όσα γράφω δεν νοούνται ως κριτική προς οποιονδήποτε. Είναι μια συμβολή στο διάλογο, απλή κατάθεση σκέψεων και συνειδητοποιήσεων, προσωπικών θεάσεων περνόντας από αυτά τα "μονοπάτια". ;)
Λάθε βιώσας

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 03 Φεβ 2006 15:25

Νους, ωραία τα λες. Εδώ θέλω λίγο να μου ξεκαθαρίσεις κάτι:
nous έγραψε: Αυτό το "κάτι υψηλότερο" είναι αυτό που υπαγορεύει την (ελεύθερη, εθελοντική) υπαγωγή του γενετήσιου ενστίκτου μας στην αγαπητική σχέση με το έτερον ήμισυ, η οποία εκφράζεται με το γάμο και μας ευθυγραμμίζει με τις (κεκρυμένες;!) ουρανομήκεις προδιαγραφές μας ως όντων. :)
Το σεξ μετά τον γάμο δεν είναι ταπεινό; Δεν είναι γενετήσια ορμή; Το κάνουμε μόνο επειδή αγαπάμε τον σύντροφό μας ή μόνο για αναπαραγωγή;
Και, προεκτείνοντας στην MARD!, δεν μπορείς να κορεστείς κάνοντας σεξ μόνο με τον ίδιο άνθρωπο για πάντα;
Υ.Γ.
Βρίσκω ενδιαφέρον ότι στα πλαίσια καταπολέμησης του AIDS οργανισμοί όπως ο ΟΗΕ τάσσονται υπέρ και προβάλλουν πρακτικές όπως η μονογαμία, η εγκράτεια κλπ...
Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως οι πρακτικές αυτές δεν βασίζονται σε καμία ηθική και δεν αποσκοπούν σε κανενός είδους ανώτερο πνεύμα ή ψυχή. Ένα ανησυχητικά μεγάλο ποσοστό των λαών της Αφρικής πεθαίνουν σαν τα ποντίκια από AIDS, και πάμπολλοι το μεταδίδουν και στα παιδιά τους. Οπότε εγώ δεν το βρίσκω καθόλου ενδιαφέρον, το βρίσκω απλά απαραίτητο.

Υ.Γ. Εννοείται πως ούτε εγώ κάνω κριτική, όλοι ή σχεδόν όλοι εδώ πέρα προσπαθούμε απλά να υποστηρίξουμε την γνώμη μας.
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

Απάντηση