ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΕΣ, ΓΑΜΙΚΕΣ, ΜΕΤΑΓΑΜΙΑΙΕΣ κ.α. ΣΧΕΣΕΙΣ

Όπως εσείς τις νιώθετε και όπως εσάς προβληματίζουν
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 11 Απρ 2006 13:26

don_kichotes έγραψε:Κοίτα, Τάσο, η φύση τα πάντα εν σοφία εποίησε και φυσικά έχει μεγάλη βάση αυτό που λες περί ενστίκτου αναπαραγωγής. Γι'αυτό εξάλλου όποιες κι αν είναι οι κοινωνικοθρησκευτικες επιταγές ενός λαού σίγουρα κάτι υπάρχει κοινό: όλοι κάνουν σεξ με κάποιον τρόπο.
Από εκεί και πέρα όμως, υπάρχουν κανόνες που διέπουν ακόμη και αυτό. Και αν εμένα μου έρθει να κάνω σεξ στη μέση του δρόμου, δίπλα σε παιδάκια που παίζουν μπάλα, δεν μπορεί, καποιος θα έρθει να με μαζέψει.
Με την ίδια λογική, το να έρθει κάποιος να μου πιάσει τον κ... ή οτιδήποτε άλλο χωρίς εγώ να το θέλω, δεν μπορώ να το χρεώσω στο ένστικτο της αναπαραγωγής του αλλά σε κάποια αρρωστημένη διαστροφή του! Μου έχει τύχει και δεν ήταν και τόσο ευχάριστη εμπειρία.

Τώρα, αν θέλεις να το πάμε και πιο μακριά, ίσως πράγματι η φύση να μας έχει κάνει να ερωτευόμαστε (ή και να νομίζουμε πως ερωτευόμαστε) μόνο και μόνο για να διαιωνίζεται το είδος. Τότε όμως ανοίγει άλλο μεγάλο κεφάλαιο για τον έρωτα χωρίς σεξ, το σεξ χωρίς έρωτα, και το σεξ χωρίς ελπίδα αναπαραγωγής (π.χ. ομοφυλόφιλα ζευγάρια).
Εν μέρει θα συμφωνήσω μαζί σου, γιατί ως γυναίκα γνωρίζω πολύ καλά πως κάποια στιγμή θα περάσω από το στάδιο της εμμηνόπαυσης, οπότε και δεν θα είμαι πλέον χρήσιμη ως όργανο αναπαραγωγής. Τότε η φύση έχει προνοήσει να μην χρειάζομαι πλέον το σεξ και να μην έχω και διάθεση να κάνω σεξ... θλιβερό, ε;

Από εκεί και πέρα δεν το παίζω φεμινίστρια και ούτε πρόκειται να με δεις να καίω τα σουτιέν μου έξω από παραστάσεις του Αριστοφάνη. Γελάω με τις κωμωδίες του, μου αρέσει ο ιδιότυπος σεξισμός του και τα καυστικά του σχόλια, και δεν τον θεωρώ και τόσο φαλλοκράτη.
Εγώ μπερδεύτηκα αρκετά, γιατί το σεξ δεν πάει αναλόγος με την ηλικία...
Όταν φτάσουμε σε εκείνη την ηλικία θα δούμε πως είναι, αλλά το ότι οι μεγάλοι σε ηλικία άντρες και γυναίκες δεν κάνουν σεξ, δεν είναι αλήθεια...
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 11 Απρ 2006 13:51

Astral έγραψε: Εγώ μπερδεύτηκα αρκετά, γιατί το σεξ δεν πάει αναλόγος με την ηλικία...
Όταν φτάσουμε σε εκείνη την ηλικία θα δούμε πως είναι, αλλά το ότι οι μεγάλοι σε ηλικία άντρες και γυναίκες δεν κάνουν σεξ, δεν είναι αλήθεια...
Ναι, astral, δεν μίλησα για άντρες όπως θα είδες! Ούτε είπα πως δεν κάνουν σεξ οι άνθρωποι σε μεγάλη ηλικία!
Μάθε απλά πως στις γυναίκες μετά την εμμηνόπαυση ο κόλπος παύει να υγραίνεται... με συνέπεια το σεξ να μην είναι το ίδιο ευχάριστο. Κατανοητό τώρα;
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 13 Απρ 2006 19:26

Τάσος Χαρτάς έγραψε: Έλαβα δύο διαφορετικές απαντήσεις στο ίδιο ερώτημα.
Η Mard θεώρησε ένα τέτοιο μέρος παράδεισο και εσύ don_kichotes σαν σεξουαλική παρενόχληση.
Είπα και εγώ να "πρεσσάρω" λίγο την συζήτηση ώστε να δώ που στηρίζονται οι δύο διαφορετικές απαντήσεις από δύο Κυρίες του forun.
Προσπαθώ άλλωστε να δείξω ότι ναι μεν η σεξουαλική μας συμπεριφορά ακολουθεί κάποιους κοινωνικούς κανόνες αλλά κατά βάθος ελέγχεται από το ένστικτο (αν είναι σωστή η λέξη) της αναπαραγωγής.
Δεν ήθελα να πάρω απάντηση από σένα περί πουριτανισμού κλπ αλλά από την Mard για να υπερασπιστεί την απάντησή της.
Μα δεν θεώρησα ΕΓΩ ένα τέτοιο μέρος παράδεισο! Πρώτα είπες εσύ Τάσο ότι είναι ένας παράδεισος στη γη, και μετά εγώ παρατήρησα ότι σίγουρα θα είναι παράδεισος για πολλούς φίλους μας αν υπάρχουν εκεί γυναίκες που τους πιάνουν τον κ---, χωρίς αυτοί να κάνουν τον συνηθισμένο κόπο, να τις κυνηγήσουν πρώτοι. Αναφερόμουν σε άτομα που μπορούν να θεωρηθούν από λιγούρηδες έως (πιο ευγενικά) ελαφρόμυαλοι.
Κατά τα άλλα συμφωνώ με την don_kichotes ότι αυτό είναι σεξουαλική παρενόχληση, και δεν είναι δυνατόν να αρέσει σε κανένα υγιές άτομο να του βάζουν χέρι άγνωστοι/άγνωστες στο δρόμο, ή οπουδήποτε. Νομίζω ότι η μόνη περίπτωση να ειδωθεί θετικά μια τέτοια κίνηση, είναι όταν ο ένας έχει ήδη βάλει στο μάτι τον "επιτιθέμενο" ας πούμε, και περιμένει μια αφορμή για να προχωρήσουν στο παρασύνθημα. Και πάλι όμως είναι ένας τρόπος πολύ άκομψος, να μην πω χυδαίος. Προσωπικά, και να μην είχα τις απόψεις που έχω περί σχέσεων, ο Μπραντ Πιτ να ερχόταν να μου βάλει χέρι, κατευθείαν θα ξενέρωνα.
Κατά τα άλλα επειδή μου έχει συμβεί κάποιες φορές (τις περισσότερες κινήθηκα απειλητικά κατά των θρασύδειλων όντων), θα έλεγα ότι είναι μια κίνηση πολύ άθλια. Και δεν ενοχλεί μόνο τις γυναίκες, επειδή αισθάνονται αδύναμες κ.τ.λ. Θυμάμαι ότι ένας φίλος μια φορά έπινε το ποτό του σ' ένα μαγαζί, οπότε τον πλησίασε μια κοπέλα με την οποία είχε πάει κάποια φορά, κι από τότε της είχε γίνει έμμονη ιδέα κι όπου τον έβλεπε του την έπεφτε. Αυτή τη φορά εκτός από προτάσεις του έβαλε χέρι κανονικό, λέγοντας "έλα τώρα που δε σ' αρέσει". Με αποτέλεσμα να της δώσει κι αυτός ένα χαστούκι άλλο πράγμα! Μετά βέβαια όλοι πέσανε πάνω του: "γιατί χτυπάς το κορίτσι" "δεν χρειάζεται βία" κτλ. Και τους λέει κι αυτός: "Δηλαδή αυτή δεν ασκεί βία πάνω μου; Όταν πάει ένας άντρας να βάλει χέρι σε μια γυναίκα είναι κακό κι όταν το κάνει αυτή είναι καλό;" και τα λοιπά.
Δεν θέλω να πάρω το μέρος κανενός στην υπόθεση, απλώς το καταθέτω σαν μαρτυρία για το πώς μπορεί να βιώσει ένας άντρας τέτοιες καταστάσεις.
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Άβαταρ μέλους
saga
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από saga » 17 Απρ 2006 18:48

Άντε κι έρχεται η ώρα να έλθω εις γάμου κοινωνία... και στα δικά σας ανύπαντροι-ανύπαντρες
Αλήθεια πιστεύετε ότι μπορεί κανείς να ερωτευτεί από το ίντερνετ :?: Να διαβάζει αυτά που γράφει κάποιος... και να τον ερωτευτεί από μακριά :?:
Εμένα μου είχε συμβεί μια φορά... ίσως πάλι να ήταν η ιδέα μου... γιατί αν δε γνωρίσεις τον άλλο δε μπορείς να ξέρεις
Καλό Πάσχα σε όλους :)

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 17 Απρ 2006 19:07

saga έγραψε: Άντε κι έρχεται η ώρα να έλθω εις γάμου κοινωνία... και στα δικά σας ανύπαντροι-ανύπαντρες
Αλήθεια πιστεύετε ότι μπορεί κανείς να ερωτευτεί από το ίντερνετ :?: Να διαβάζει αυτά που γράφει κάποιος... και να τον ερωτευτεί από μακριά :?:
Εμένα μου είχε συμβεί μια φορά... ίσως πάλι να ήταν η ιδέα μου... γιατί αν δε γνωρίσεις τον άλλο δε μπορείς να ξέρεις
Καλή Ανάσταση και καλά στέφανα saga!
Προσωπικά δεν το πιστεύω ότι μπορεί κάποιος να ερωτευτεί από το Ίντερνετ. Έχεις δίκιο ότι αν δεν γνωρίσεις τον άλλο δεν μπορείς να ξέρεις αν όντως είσαι ερωτευμένος ή είναι η ιδέα σου. Ο έρωτας είναι κάτι συνολικό, κι έχει σχέση και με τα μηνύματα που εκπέμπει ένας άνθρωπος με την παρουσία του και μόνο. Ακόμα και τα λόγια που λέμε και στο Ίντερνετ τα βλέπεις γραμμένα, από κοντά μπορεί να τα λέμε μ' ένα ύφος που τους δίνει μια άλλη διάσταση. Π.χ. να μιλάμε με σκληρές εκφράσεις και να έχουμε ύφος γλυκό. Να μιλάμε με ευγενικές εκφράσεις και να έχουμε ύφος ειρωνικό. Και τόσα άλλα. Ο γραπτός λόγος είναι πάντα προσεγμένος, κάποιες φορές στυλιζαρισμένος. Όταν όμως βλέπεις τον άλλον από κοντά και τον κοιτάς στα μάτια δεν μπορεί να σου κρυφτεί... Όχι τόσο εύκολα τουλάχιστον.
Θα έλεγα ότι αυτός που ερωτεύεται από το Ίντερνετ μπορεί να βρίσκεται σε μια δύσκολη κατάσταση στη ζωή του, και να ψάχνει από κάπου αλλού να πιαστεί, γιατί όχι και να παραμυθιαστεί και να ξεφύγει από την πραγματικότητα, να κάνει μια καινούργια αρχή κ.τ.λ. Πάντως τα πράγματα είναι πιο επικίνδυνα στα chats γνωριμιών όπου ο άλλος μπορεί να μπαίνει με σκοπό να πουλήσει παραμύθι και να εξαπατήσει άτομα, παρά σ' ένα φόρουμ ανταλλαγής απόψεων όπως αυτό όπου - όπως θέλω να πιστεύω - οι περισσότεροι τουλάχιστον έχουμε έρθει με βασικό σκοπό την ανταλλαγή απόψεων.
Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο γραπτός λόγος δεν είναι και μια ισχυρή ένδειξη για τον χαρακτήρα ενός ανθρώπου, και ότι αν και όταν γνωρίσουμε από κοντά κάποιον συνομιλητή που μας αρέσει όπως γράφει, δεν μπορεί να μας αρέσουν και τα υπόλοιπα σ' αυτόν και να προκύψει κάποιο γνήσιο συναίσθημα.
Από κει και πέρα, μια που παντρεύεσαι πια, καλύτερα να μη σε απασχολεί καθόλου το παρελθόν, είτε από το Ίντερνετ είτε από αλλού.
Και πάλι καλή Ανάσταση και καλά στέφανα.
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Άβαταρ μέλους
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΑΦΡΟΔΙΤΗ » 27 Απρ 2006 18:58

saga έγραψε: Άντε κι έρχεται η ώρα να έλθω εις γάμου κοινωνία... και στα δικά σας ανύπαντροι-ανύπαντρες
:D Καλώς σας βρίσκω.
Με ένα χαμόγελο διακριτικό αλλά και θαρρετό σκάω μύτη ευχόμενη να είστε όλοι καλά.
Ναι θα μπορούσε να ερωτευτεί κανείς.
Μιά φορά μου συνέβη και εύχομαι να είναι η τελευταία.
Είναι όμορφο να αφήνεις ελεύθερα τα συναισθήματα.
Κάποτε το κατέκρινα. Το αμφισβητούσα μου φαινόταν ανόητο κουτό εξωπραγματικό ψυχρό...
Αλλά η καρδιά ξέρει. Επιλέγει απορρίπτει αφήνεται ζει χαίρεται απολαμβάνει βιώνει. Και δεν προσπερνά.
Κι αν δεις τον άλλον και εντυπωσιαστείς; Αν η εικόνα ανταποκρίνεται σε ότι φαντάστηκες; Αν αγαπήσεις και την ψυχή και την γραφή, και την μορφή και το χαμόγελο και το χάδι αυτού του προσώπου;
Η ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΞΕΡΕΙ...
ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΦΡΑΓΜΟΥΣ.
ΠΑΡΑΠΕΤΑΣΜΑΤΑ...
ΟΤΑΝ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΚΥΡΙΩΣ.
ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΨΥΧΡΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.
ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΚΕΦΘΗΚΑΤΕ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ, ΝΑ ΜΑΣ, ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΔΥΟ ΜΑΤΙΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΕΙΣ. ΟΤΑΝ ΤΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΟΥΜΕ...ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.
ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ; ΕΣΤΩ...
ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ.
ΑΝ ΤΥΧΕΙ.
ΑΝ ΑΦΕΘΕΙΣ
ΑΝ ΑΦΕΘΩ;
ΔΕΝ ΕΧΑΣΑ...
ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΑΛΛΟΚΟΤΟ ΟΝΕΙΡΟ.

ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΦΟΡΟ;
΄Η ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΘΕΣΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.
ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ;

ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ.
ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ.