ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΕΣ, ΓΑΜΙΚΕΣ, ΜΕΤΑΓΑΜΙΑΙΕΣ κ.α. ΣΧΕΣΕΙΣ

Όπως εσείς τις νιώθετε και όπως εσάς προβληματίζουν
Απάντηση
MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 09 Απρ 2006 21:12

Τάσος Χαρτάς έγραψε:
MARD! έγραψε: Τι ήταν αυτή; Ευρωπαία, Αφρικάνα, Αμερικανίδα, τι;
St. Lucia: Ένας παράδεισος στην γή :wink:
Σίγουρα θα είναι παράδεισος για πολλούς φίλους μας, αν οι γυναίκες που τον κατοικούν έρχονται ξαφνικά να τους πιάσουν τον κω-- :wink: :lol: :lol: :lol:
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 09 Απρ 2006 22:38

MARD! έγραψε:
Τάσος Χαρτάς έγραψε:
MARD! έγραψε: Τι ήταν αυτή; Ευρωπαία, Αφρικάνα, Αμερικανίδα, τι;
St. Lucia: Ένας παράδεισος στην γή :wink:
Σίγουρα θα είναι παράδεισος για πολλούς φίλους μας, αν οι γυναίκες που τον κατοικούν έρχονται ξαφνικά να τους πιάσουν τον κω-- :wink: :lol: :lol: :lol:
Γιατί όμως το ίδιο πράγμα (να της πιάσεις τον κώ..) σέ μια γυναίκα δεν είναι παράδεισος;
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 10 Απρ 2006 10:16

Ξέρεις τι είναι να περπατάς στον δρόμο με έναν ήλιο να σου "βαράει" το κεφάλι και να ρχεται η άλλη από πίσω να σου πιάνει και τόν κώ...;
Γιατί όμως το ίδιο πράγμα (να της πιάσεις τον κώ..) σέ μια γυναίκα δεν είναι παράδεισος;
Συγγνώμη, φίλε μου... αυτό όμως, αν γίνεται με τις συνθήκες που περιέγραψες, δεν είναι παράδεισος, αλλά αγγίζει τα όρια της σεξουαλικής παρενόχλησης!
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 10 Απρ 2006 22:51

don_kichotes έγραψε:
Συγγνώμη, φίλε μου... αυτό όμως, αν γίνεται με τις συνθήκες που περιέγραψες, δεν είναι παράδεισος, αλλά αγγίζει τα όρια της σεξουαλικής παρενόχλησης!
Αμερική!! Αμερική!! Καλά μου λέγαν μερικοί πως είσαι χώρα μαγική. :?
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 11 Απρ 2006 09:46

Τάσος Χαρτάς έγραψε:

don_kichotes έγραψε:
Αμερική!! Αμερική!! Καλά μου λέγαν μερικοί πως είσαι χώρα μαγική. :?
Πλάκα κάνεις, έτσι;
Άλλο να υποστηρίζεις τον ελεύθερο έρωτα, την ελευθερία της γυναίκας να διαχειρίζεται με όποιον τρόπο θέλει το κορμί της κλπ κλπ, και άλλο να κινδυνεύεις να σε χουφτώσει ο κάθε άσχετος εκεί που περπατάς αμέριμνη στο δρόμο!
Αν σου φαίνομαι ψευτοπουριτανή επειδή υποστηρίζω κάτι τέτοιο τότε τι να σου πω... μπορεί και να είμαι!

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 11 Απρ 2006 10:13

don_kichotes έγραψε: Πλάκα κάνεις, έτσι;
Άλλο να υποστηρίζεις τον ελεύθερο έρωτα, την ελευθερία της γυναίκας να διαχειρίζεται με όποιον τρόπο θέλει το κορμί της κλπ κλπ, και άλλο να κινδυνεύεις να σε χουφτώσει ο κάθε άσχετος εκεί που περπατάς αμέριμνη στο δρόμο!
Αν σου φαίνομαι ψευτοπουριτανή επειδή υποστηρίζω κάτι τέτοιο τότε τι να σου πω... μπορεί και να είμαι!
don_kichotes όσο καιρό είμαι στο forum ελέγχω δύο και τρείς φορές τα post μου ώστε να μήν φανεί ότι χαραχτηρίζω με κάποιον τρόπο κάποιον συνομιλητή μου, και φυσικά δεν θα μπορούσα να μην το κάνω και για σένα!
Αλήθεια τι γνώμη έχεις για τις κωμωδίες του Αριστοφάνη;
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 11 Απρ 2006 10:18

don_kichotes όσο καιρό είμαι στο forum ελέγχω δύο και τρείς φορές τα post μου ώστε να μήν φανεί ότι χαραχτηρίζω με κάποιον τρόπο κάποιον συνομιλητή μου, και φυσικά δεν θα μπορούσα να μην το κάνω και για σένα!
Αλήθεια τι γνώμη έχεις για τις κωμωδίες του Αριστοφάνη;
Ωραία, μπορεί να παρανόησα και συγγνώμη αν παρερμήνευσα το σχόλιό σου, η αλήθεια είναι πως έχω την τάση να το κάνω.
Θέλεις τουλάχιστον να μου εξηγήσεις σε τι αναφερόταν το σχόλιο για την Αμερική, σε αντιπαραβολή με το δικό μου σχόλιο για την σεξουαλική παρενόχληση;

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 11 Απρ 2006 10:43

don_kichotes έγραψε: Ωραία, μπορεί να παρανόησα και συγγνώμη αν παρερμήνευσα το σχόλιό σου, η αλήθεια είναι πως έχω την τάση να το κάνω.
Θέλεις τουλάχιστον να μου εξηγήσεις σε τι αναφερόταν το σχόλιο για την Αμερική, σε αντιπαραβολή με το δικό μου σχόλιο για την σεξουαλική παρενόχληση;

Έλαβα δύο διαφορετικές απαντήσεις στο ίδιο ερώτημα.
Η Mard θεώρησε ένα τέτοιο μέρος παράδεισο και εσύ don_kichotes σαν σεξουαλική παρενόχληση.
Είπα και εγώ να "πρεσσάρω" λίγο την συζήτηση ώστε να δώ που στηρίζονται οι δύο διαφορετικές απαντήσεις από δύο Κυρίες του forun.
Προσπαθώ άλλωστε να δείξω ότι ναι μεν η σεξουαλική μας συμπεριφορά ακολουθεί κάποιους κοινωνικούς κανόνες αλλά κατά βάθος ελέγχεται από το ένστικτο (αν είναι σωστή η λέξη) της αναπαραγωγής.
Δεν ήθελα να πάρω απάντηση από σένα περί πουριτανισμού κλπ αλλά από την Mard για να υπερασπιστεί την απάντησή της.
Tasos Zakynthos

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 11 Απρ 2006 10:51

don_kichotes έγραψε: Ωραία, μπορεί να παρανόησα και συγγνώμη αν παρερμήνευσα το σχόλιό σου, η αλήθεια είναι πως έχω την τάση να το κάνω.
Υ.Γ. Ακόμα και με την άλλη μου ερώτηση για τον Αριστοφάνη, καθώς σε αρκετούς στοίχους του "δείχνει" αρκετά "σεξιστικός" άν όχι "φαλοκράττης" περίμενα μια ποιό ευθεία απάντηση.
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 11 Απρ 2006 11:23

Κοίτα, Τάσο, η φύση τα πάντα εν σοφία εποίησε και φυσικά έχει μεγάλη βάση αυτό που λες περί ενστίκτου αναπαραγωγής. Γι'αυτό εξάλλου όποιες κι αν είναι οι κοινωνικοθρησκευτικες επιταγές ενός λαού σίγουρα κάτι υπάρχει κοινό: όλοι κάνουν σεξ με κάποιον τρόπο.
Από εκεί και πέρα όμως, υπάρχουν κανόνες που διέπουν ακόμη και αυτό. Και αν εμένα μου έρθει να κάνω σεξ στη μέση του δρόμου, δίπλα σε παιδάκια που παίζουν μπάλα, δεν μπορεί, καποιος θα έρθει να με μαζέψει.
Με την ίδια λογική, το να έρθει κάποιος να μου πιάσει τον κ... ή οτιδήποτε άλλο χωρίς εγώ να το θέλω, δεν μπορώ να το χρεώσω στο ένστικτο της αναπαραγωγής του αλλά σε κάποια αρρωστημένη διαστροφή του! Μου έχει τύχει και δεν ήταν και τόσο ευχάριστη εμπειρία.

Τώρα, αν θέλεις να το πάμε και πιο μακριά, ίσως πράγματι η φύση να μας έχει κάνει να ερωτευόμαστε (ή και να νομίζουμε πως ερωτευόμαστε) μόνο και μόνο για να διαιωνίζεται το είδος. Τότε όμως ανοίγει άλλο μεγάλο κεφάλαιο για τον έρωτα χωρίς σεξ, το σεξ χωρίς έρωτα, και το σεξ χωρίς ελπίδα αναπαραγωγής (π.χ. ομοφυλόφιλα ζευγάρια).
Εν μέρει θα συμφωνήσω μαζί σου, γιατί ως γυναίκα γνωρίζω πολύ καλά πως κάποια στιγμή θα περάσω από το στάδιο της εμμηνόπαυσης, οπότε και δεν θα είμαι πλέον χρήσιμη ως όργανο αναπαραγωγής. Τότε η φύση έχει προνοήσει να μην χρειάζομαι πλέον το σεξ και να μην έχω και διάθεση να κάνω σεξ... θλιβερό, ε;

Από εκεί και πέρα δεν το παίζω φεμινίστρια και ούτε πρόκειται να με δεις να καίω τα σουτιέν μου έξω από παραστάσεις του Αριστοφάνη. Γελάω με τις κωμωδίες του, μου αρέσει ο ιδιότυπος σεξισμός του και τα καυστικά του σχόλια, και δεν τον θεωρώ και τόσο φαλλοκράτη.

Απάντηση