ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΕΣ, ΓΑΜΙΚΕΣ, ΜΕΤΑΓΑΜΙΑΙΕΣ κ.α. ΣΧΕΣΕΙΣ

Όπως εσείς τις νιώθετε και όπως εσάς προβληματίζουν
Απάντηση
MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 02 Φεβ 2006 00:43

Chameleons έγραψε:Το σεντονι μαρδ!
Το σεντονι!! :lol:

Σου συνιστω μια ταινια Μαρδ! ατον "Αστερισμο της Παρθενου με την ζωη Λασκαρη"... :twisted:

Για να σοβαρευτουμε λιγακι...
Ναι! Είναι καλό και χρήσιμο. :lol:
Chameleons έγραψε:πες μου μαρδ! Ενας εφηβος η εφηβη στην ηλικια των 17 ετων ΤΙ θα πρεπει να κανει οταν αρχισουν να ξυπνουν τα φυσιολογικα ενστικτα μεσα του.

Να τα καταπνιξει?

Τι ειναι τουτα που μας λες?

Συ την "εζησες" οπως παραδεχεσαι την ζωη σου και ζητας ...τωρα απο αλλους απανθρωπα και καταπιεστικα πραγματα....αν ειναι δυνατον.
Δεν μιλάω για κατάπνιξη, αλλά για τιθάσσευση. Άλλο το ένα άλλο το άλλο, η κατάπνιξη συνήθως οδηγεί σε κάτι κακό όπως απωθημένα κτλ. Να ξέρεις ότι ένας Χριστιανός που ζει πνευματική ζωή και προσεύχεται, εξομολογείται, νηστεύει, κοινωνάει, εκκλησιάζεται κι όλα αυτά, μπορεί να τιθασσεύσει τα ένστικτά του πολύ πιο εύκολα από κάποιον που δεν κάνει έτσι. Σου μιλάω εκ πείρας γιατί τα έχω κάνει και τα δύο. Η αποχή που έκανα όταν δεν ήμουν Χριστιανή και ήταν για άλλους λόγους (ήθελα να μείνω μόνη να σκεφτώ κτλ) δεν ήταν τόσο εύκολη όσο η άλλη που πήγαινε μαζί με άσκηση.
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 02 Φεβ 2006 01:19

Κατά την προσωπική, ταπεινή μου άποψη, κάνουμε πολύ κουβέντα για το τίποτα. Είτε ώς σωματική ανάγκη το δει κανείς είτε ώς απλή πράξη ηδονής, είναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός να πράξει όπως θέλει και νιώθει. Νομίζω πώς κακώς τίθεται το θέμα στη βάση της ηθικής, μια και κατά τη γνώμη η πολύπαθη έννοια της ηθικής πραγματεύεται πολύ πιο βαθειά και ουσιαστικά ζητήματα της ανθρώπινης συμπεριφοράς.

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 02 Φεβ 2006 01:50

Alex έγραψε:Νομίζω πώς κακώς τίθεται το θέμα στη βάση της ηθικής, μια και κατά τη γνώμη η πολύπαθη έννοια της ηθικής πραγματεύεται πολύ πιο βαθειά και ουσιαστικά ζητήματα της ανθρώπινης συμπεριφοράς.
Προσωπικά δεν το θέτω ακριβώς στη βάση της ηθικής (πρέπει-δεν πρέπει) αλλά το βλέπω σαν ένα πρακτικό θέμα. Η αντιμετώπιση της ηδονής είναι ένα από τα πολύ βαθειά και ουσιαστικά ζητήματα της ανθρώπινης συμπεριφοράς. Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι οι αναζητητές της σοφίας ασχολήθηκαν μ' αυτό, από τους αρχαίους μας προγόνους μέχρι τους Ταοϊστές, τους Βουδιστές κ.α. Το να μην είσαι εγκρατής με τις ηδονές (όχι μόνο τη σεξουαλική) τρέφει τον εγωισμό και την ανυπομονησία και διάφορα άλλα, που εκδηλώνονται σε όλους τους τομείς της ζωής και καθορίζουν τη στάση μας απέναντι στους άλλους ανθρώπους.
Alex έγραψε:Κατά την προσωπική, ταπεινή μου άποψη, κάνουμε πολύ κουβέντα για το τίποτα. Είτε ώς σωματική ανάγκη το δει κανείς είτε ώς απλή πράξη ηδονής, είναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός να πράξει όπως θέλει και νιώθει.
Δεν αντιλέγω αγαπητέ φίλε, ό,τι και να πούμε εδώ θα κάνουμε αυτό που εμείς θέλουμε κι όχι αυτό που μας λέει ο άλλος. Αυτή είναι η ανθρώπινη ελευθερία και άνθρωπος χωρίς ελευθερία, όπως έλεγε ο πνευματικός μου, "είναι βίδα, ζώο".
Αλλά για να το συζητάμε πάει να πει ότι κάτι έχουμε να πούμε και κάποια ανταλλαγή έχουμε να κάνουμε. Δεν είναι κακό αυτό :wink:
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 02 Φεβ 2006 03:05

MARD!

Καθησες τοσες μερες να γραψεις κατεβατα για να αποδειξεις οτι πρεπει να ακολουθουνται καποιοι κανονες οπως Η εκκλησια τους θεσπισε για κατι το οποιο οπως ειπε καθαρα ο AΛΕΞ ειναι προσωπικο θεμα του καθενος .

Επειδη λοιπον ετσι το βλεπω το ολο θεμα και εγω ...αλλα ζω σημερα με τους κανονες που κυριαρχουν σημερα επτρεψε μου να διαφωνω καθετα ριζικα .

Δεν θεωρω τον εαυτον αμαρτωλο επειδη εχω ποργαμιιαιες σχεσεις ουτε θα με κανει καπιος να νιωθω ασκημα για αυτο.
Μερικες απαντησεις που μου δινεις ειναι ομορφα γραμμενες ..αλλα συγγνωμην οταν τις διαβασα μου ηρθε μια παροιμια στο μυλο..."ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΡΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ..ΚΑΝΝΕΛΑ".:wink:

Τα υπολοιπα που λες ειναι 'φιλοσοφιες " εκτος πραγματικοτητος ΚΑΤ ΕΜΕ ΣΕΒΑΣΤΕΣ ΟΜΩΣ ΔΕ.
Επαναλμβανω ιδιως οταν εκφερωνται εκ του ασφαλους.
Kung-fu master

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 02 Φεβ 2006 03:17

Chameleons έγραψε:MARD!

Καθησες τοσες μερες να γραψεις κατεβατα για να αποδειξεις οτι πρεπει να ακολουθουναται καποιοι κανονες οπως Η εκκλησια τους κατι το οποιο οπως ειπε καθαρα ο AΛΕΞ προσωπικο θεμα του καθενος .

Επαιδη λοιπον ετσι το βλεπω το ολο θεμα και εγω ...αλλα ζω σημερα με τους κανονες που κυριαρχουν σημερα επτεψε μου να διαφωνω καθετα ριζικα .

Τα υπολοιπα που λες ειναι 'φιλοσοφιες " εκτος πραγματικοτητος.
Επαναλμβανω ιδιως οταν εκφερωνται εκ του ασφαλους.
Μην ανησυχείς δεν κάθισα τόσες μέρες. Μιάμιση ώρα απόψε το απόγευμα κάθισα... Έχω μέρες να μπω στο φόρουμ και από την πολλή δουλειά έχω φρικάρει. Θα ήταν όμως πολύ ευχάριστο για μένα αν είχα τη δυνατότητα να κάθομαι "μέρες" για να γράψω κατεβατά σε φόρα.

Ζεις "με τους κανόνες που κυριαρχούν σήμερα" ε; Άρα αν ζούσες πριν από 200 χρόνια θα ζούσες σύμφωνα με τους κανόνες που κυριαρχούσαν τότε, και την πρώτη νύχτα του γάμου θα εμφάνιζες στο παράθυρό σου σεντόνι με το αίμα της νύφης (ή κανενός πετεινού, κάποιο αίμα τέλος πάντων).
Γουστάρω! Κρίμα που δεν μπορούμε να ταξιδέψουμε λίγο στο χρόνο να απολαύσω ένα τέτοιο θέαμα! :lol: :lol:

Σου επιτρέπω ασφαλώς να διαφωνείς κάθετα, οριζόντια κι ακόμα και πλάγια! Αν πάντως θέλεις να γνωρίσεις ανθρώπους που "δεν μιλούν εκ του ασφαλούς" και ζουν πρακτικά χωρίς φιλοσοφίες και είναι και "εντός πραγματικότητας" είμαι στη διάθεσή σου. :wink:

Υ.Γ. Δεν είναι ο σκοπός μου να κάνω αυτούς που έχουν προγαμιαίες σχέσεις να νιώσουν άσχημα. Γιατί να το κάνω αυτό; Εξάλλου ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω. Αν το είδες έτσι να με συγχωρείς, δεν ήταν στις προθέσεις μου.

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 02 Φεβ 2006 03:50

Ασε μολις ξυπνησα απ εναν φρικτο εφιαλτη ...με κυνηγουσες γιανα με παντρεψεις με το ζορι με μια φιλη σου ...γιατι ειχαμε "συναψει" προγαμιαια επαφη!! :D :D
Χριστε μου... :twisted: :P

Αστειυομαι μαρδ!

Καληνυχτα.
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 02 Φεβ 2006 04:51

Λίγο άσχετο με το θέμα, αλλά το ανέφερες και εσύ MARD! και το έλεγε συχνά και η θεολόγος μου. Εκνευρίζομαι όταν ακούω πως τα ζώα έχουν μόνο ένστικτο. Τα ζώα έχουν και (συν)αισθήματα και ως ένα βαθμό και νοημοσύνη.

Όσον αφορά το θέμα. Θα συμφωνήσω με τον Alex και εκλαϊκεύοντας λίγο τα λόγια του, όπως την βρίσκει κανείς. Άλλος ευχαριστιέται με την αποχή άλλος με την έντονη ζωή. Από την στιγμή όμως που δεν ενοχλώ κανένα δεν πρόκειται να καταπιέσω τον εαυτό μου για χάρη κανενός.

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 02 Φεβ 2006 12:43

MARD! μου, εκτιμώ τα όσα λες και το πάθος με το οποίο τα υπερασπίζεσαι. Μερικά από αυτά ίσως και να φαντάζουν εξαιρετικά ρομαντικά στις μέρες μας.
Αυτό που λίγο με κουράζει στις παραθέσεις σου είναι αφενός το μέγεθός τους και αφετέρου οι διαρκείς σου αναφορές σε γέροντες, πνευματικούς, μοναχούς κλπ.
Όσο και αν τους αγαπάς και τους πιστεύεις, νομίζω πως δεν έχουν θέση σε μια κουβέντα για το σεξ!

Chameleons, η MARD! δεν είπε ότι με όποιον έρθεις σε επαφή θα πρέπει να τον παντρευτείς. Νομίζω πως υποστήριξε ότι δεν πρέπει να έρθεις σε επαφή πριν τον γάμο με κανέναν, ούτε με αυτόν που θα παντρευτείς.
Και όπως λέει και ο Alex
είναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός να πράξει όπως θέλει και νιώθει.
Δεν νομίζω πως ούτε εκείνη μπορεί να μας πείσει για τίποτα αλλά ούτε κι εμείς. Και γιατί θα έπρεπε άλλωστε;
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 02 Φεβ 2006 13:34

MARD! έγραψε: Αλλά για να το συζητάμε πάει να πει ότι κάτι έχουμε να πούμε και κάποια ανταλλαγή έχουμε να κάνουμε. Δεν είναι κακό αυτό :wink:
Δε διαφωνώ, απλά προσπάθησα μέσω της υπερβολής να τονίσω τη θέση μου.

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 02 Φεβ 2006 15:22

don_kichotes έγραψε: Δεν νομίζω πως ούτε εκείνη μπορεί να μας πείσει για τίποτα αλλά ούτε κι εμείς. Και γιατί θα έπρεπε άλλωστε;
Μα ναι δεν προσπαθησα να την πεισω, ξερω οτι κατι τετοιο ειναι αδυνατον! ...οσο για το πρωτο που ανεφερες μην εισαι και τοσο σιγουρη.

Μιλησα πρακτικα,για την πιο "απλη" περιπτωση δυο νεων ανθρωπων ...αναγκαστηκα λοιπον συμφωνα με τα λεγομενα της μαρδ! δυο νεοι ανθρωποι ΑΝ δεν παντρευτουν και δεν εχουν απο πριν καποια σεξουαλικη εμπειρια δεν θα την εχουν ποτε!!
Αφου απαγορευονται οι προγαμιαιες σχεσεις αναγκαστικα την πρωτη αντε δευτερη φορα που θα ερωτευθει-αγαπησει καποιος-α και περασει απο την περιοδο της "μνηστειας" θα παντρευτει ...ε αυτο δεν μπορει να λειτουργησει στην εποχη μας .Τωρα ποσο ειναι δυνατον να γινει αυτο απο δυο τοσο νεους στην ηλικια ανθρωπους που κακα τα ψεμματα θα πιεζονται και απο τις -ποταπες κατα την μαρδ!- φυσιολογικες κατ'εμε ορμες τους, επιτρεψτε μου να εχω καποιες αμφιβολιες.

Αρα ...δεν ηταν πληρως αστοχα τα λεγομενα μου.

Καλη η θεωρια ...
αλλα η συγκεκριμενη δεν εχει καμμια σχεση με "ρομαντισμο".

Ειναι βασισμενη αλλου...φυσικα οπως ειπα ο καθενας πραττει οπως νομιζει καλυτερα για αυτον.

Μαρδ!

"Υ.Γ. Δεν είναι ο σκοπός μου να κάνω αυτούς που έχουν προγαμιαίες σχέσεις να νιώσουν άσχημα. Γιατί να το κάνω αυτό; Εξάλλου ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω. Αν το είδες έτσι να με συγχωρείς, δεν ήταν στις προθέσεις μου."

Να μια σωστη κουβεντα...που θα πρεπει ολοι να σκεφτομαστε πριν αρχισουμε να προτεινουμε αβασανιστα εναν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ τροπο ζωης.

Σε συγχωρω λοιπον !(ιδιως μετα το χθεσινο ονειρο... ):P :P
Kung-fu master

Απάντηση