ΠΕΡΣΙΚΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ ένας τιτάνιος αγώνας

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 13 Μάιος 2004 22:47

Για τους Σπαρτιάτες μπορώ να γράψω άπειρα πράγματα αλλά προς στιγμήν θα περιοριστώ στο γεγονός ότι είναι λάθος να θεωρούμε ότι υπήρξαν μόνο άρτιοι πολεμηστές. Η κοινωνική τους δομή ήταν τέτοια που τους επέτρεψε να αναπτύξουν αρετές που λίγοι λαοί είχαν την τύχη να αποκτήσουν

"Ξένε, να πεις στους Λακεδαιμόνιους ότι είμαστε εδώ θαμμένοι υπακούοντες στους νόμους εκείνων*

*επίγραμμα για τους Σπαρτιάτες με αφορμή την μάχη των Θερμοπυλών

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 14 Μάιος 2004 00:47

Αγαπητέ Siva θα σου προτείνω, αν δεν το έχεις διαβάσει, το εξαιρετικό βιβλίο του Steven Pressfield "Οι πύλες της φωτιάς".

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 14 Μάιος 2004 14:21

Η μαχη των Θερμοπυλων αποτελει μια απο τις συγκλονιστικοτερες ιστοριες της αρχαιοτητας. Το αποτελεσμα εκ των προτερων γνωστο και ομως οι νομοι της Σπαρτης ηταν τοσο βαθεια ριζωμενοι στη συνειδηση τους, που προτιμησαν να πεθανουν απο το να γυρισουν πισω, χωρις μαχη, ατιμασμενοι. Ο Λεωνιδας μαζι με τους 300 του και τους 700 Θεσπιεις (ας μην τους ξεχνουμε) κερδισαν αιωνια θεση στο Πανθεον των Ηρωων του ανθρωπινου γενους.
Παντως η στρατοκεντρικη δομη της σπαρτιατικης κοινωνιας δεν επετρεψε την αναπτυξη των τεχνων, στο βαθμο που εγινε στην Αθηνα. Θα μπορουσαμε να πουμε οτι οι δυο πολεις-κρατη αλληλοσυμπληρωνονταν.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 22 Μάιος 2004 20:29

Με αφορμή την σύγκριση των δύο πόλεων που κάνει ο feanor θα πω δυο λόγια για το πολιτειακό καθεστώς της Αθήνας.

Λανθασμένα σήμερα έχουμε συσχετίσει την δημοκρατία με το εκλέγεσθαι. Κάτι τέτοιο δεν ίσχυε στην άμεση δημοκρατία της Αθήνας για τον απλούστατο λόγο ότι «εκλέγεις» τον καλύτερο, δηλ τον άριστο και όχι βεβαίως τον μέτριο, τον κακό, για να κυβερνήσει εκ μέρους σου.

Για τους αρχαίους Αθηναίους, που έδωσαν μεγάλη μάχη για να απαγκιστρωθούν από την αριστοκρατία, κύρια και ουσιαστική δημοκρατική στάση ήταν η κλήρωση και όχι η εκλογή.

Χαρακτηριστικά ο Αριστοτέλης ορίζει ως δημοκρατία: [i:c9eda03d1f]εστίν δε δημοκρατία μεν πολιτεία εν η κλήρω διανέμονται τας αρχάς[/i:c9eda03d1f]. (ρητορική 136b, 30-31).

Για τους αρχαίους Έλληνες δημοκρατία σήμαινε άμεση και καθημερινή ενασχόληση με τα κοινά όλων των πολιτών. Η δυνατότητα να αποφασίζουν άλλοι και όχι μονίμως οι ίδιοι πολίτες δεν είχε καμιά σχέση με την δημοκρατία.

Εξαίρεση αποτελούσε η εκλογή των δέκα στρατηγών με την δυνατότητα όμως της άμεσης ανακλητότητας από την εκκλησία του Δήμου εφόσον αυτή το έκρινε απαραίτητο.

Άβαταρ μέλους
Kosv01
Νέο Μέλος

Μιας και...

Δημοσίευση από Kosv01 » 25 Μάιος 2004 13:17

Το συγκεκριμένο αποτελεί ένα από τα αγαπημένα μου ιστορικά θέματα, και μιας και είναι το πρώτο μου μήνυμα σε αυτό το forum, θα ήθελα να σας κάνω ένα μικρό δώρο...

Για όποιον λοιπόν ενδιαφέρεται για free wallpaper σχετικό με Περσικούς πολέμους μπορει να μπεί στο

http://www.renderosity.com/viewed.ez?galleryid=511112

και να το πάρει...Την εικόνα, καθώς και τις υπόλοιπες περί αρχαίας Ελλάδας τις έχω φτιάξει ο ίδιος, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για προσωπική χρήση. Μπορείτε να τις δείτε στο

http://www.renderosity.com/gallery.ez?B ... ist=kosv01

ή

http://www.3dcommune.com/3d/gallery.mv? ... +qmmeybjXo

Κώστας

Άβαταρ μέλους
Demon
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Demon » 25 Μάιος 2004 18:46

Καλωσήρθες Κώστα, φανταστικές εικόνες, πραγματικά απίθανες. Κατέβασα ήδη 3 για να έχω να αλλάζω wallpapers. Με τί πρόγραμμα τις έχεις κάνει?

Άβαταρ μέλους
Kosv01
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Kosv01 » 25 Μάιος 2004 23:51

Είναι συνδυασμός προγραμμάτων...Κυρίως Bryce και Poser..Σε κάποιες περιπτώσεις χρησιμοποίησα Photoshop ή Paint Shop Pro εφόσον επρόκειτο για εικόνες και όχι για video...

Χαίρομαι που οι ερασιτεχνικές μου προσπάθειες σου άρεσαν και σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

Κώστας

Άβαταρ μέλους
γιώργοςπήττας
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από γιώργοςπήττας » 26 Μάιος 2004 19:56

Θα ξύσω ενδεχομένως πληγές βέβαια , αλλά δεν μπορώ να μη σχολιάσω πως όσο οι Έλληνες τότε έκλεισαν την πόρτα της Ευρώπης στην Ανατολή , άλλο τόσο την άνοιξε φαρδιά πλατιά ο Αλέξανδρος ο λεγόμενος και Μέγας.

Η περίφημη αντίληψη της συνένωσης όλων των Ελληνικών φύλων του Φίλιππου πρώτα και του Αλέξανδρου μετά , τίναξε στον αέρα τα κράτη Πόλεις και αποδυνάμωσε τον πραγματικό συνεκτικό ιστό του Ελληνικού Έθους αλλά και Έθνους. Ετοίμασε ουσιαστικά το έδαφος για την τελική πτώση των Εθνικών , την άλωση της Ελλάδας και την κατοχή της από τον Μονοθεϊστικό Χριστιανισμό.

Μια θρησκεία τελείως ξένη προς όσα είχαν χτίσει το Ελληνικό Εποικοδόμημα , το οποίο παραμένει θέλουμε δε θέλουμε αξεπέραστο σημείο αναφοράς για τη Δύση και την εξέλιξη της από τον Διαφωτισμό και εντεύθεν.

Πολύ λίγα λόγια , για ένα τεράστιο θέμα
:roll:
αύριο , είναι πολύ σημαντική μέρα. μην το ξεχνάς , είναι η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής σου.

Άβαταρ μέλους
Kosv01
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Kosv01 » 27 Μάιος 2004 15:50

Μεγάλη κουβέντα, και όπως πολύ σωστά είπες τεράστιο θέμα για συζήτηση...

Η διαφορά της αλλαγής με την εξέλιξη παραμένει δυσδιάκριτη ακόμα και σήμερα...Από την άλλη, εαν ο Αλέξανδρος όντως θέλησε να εξαλείψει μια και καλή τον μόνιμο Περσικό κίνδυνο, ο οποίος είτε με τους πολέμους, είτε με τον Δαρεικό είχε μόνιμα το ένα του πόδι στην Ελλάδα, δεν νομίζω ότι μπορούσε να κάνει κάτι διαφορετικό από αυτό που έκανε...

¶λλωστε μην ξεχνάμε ότι όλοι οι Έλληνες "πλην Λακεδαιμονίων" εκστράτευσαν μαζί του μέχρι τις Ινδίες...Αν ο Αλέξανδρος όντως άνοιξε τις πύλες της άλωσης του Ελληνισμού, τότε πως οι Σπαρτιάτες, οι καλύτεροι πολεμιστές που γέννησε ποτέ η Ελλάδα δεν φρόντισαν να αντισταθούν? Ακόμα και μέσα από τον εθελοντικό απομονωτισμό τους?

Νομίζω ότι το παλιό ρητό "Ότι ανεβαίνει κατεβαίνει" ισχύει και εδώ...Όπως στους περισσότερους μεγάλους άνδρες, έτσι και στην περίπτωση του Αλέξανδρου, δεν υπήρξαν αντάξιοι συνεχιστές...Όχι για να κατακτήσουν, αλλά για να συνεχίσουν αυτό που ξεκίνησε...Τον Εξελληνισμό των βαρβάρων και την μόνιμη απαλοιφή του Περσικού κινδύνου μέσα από την Ελληνική κουλτούρα...

Πάντως τα κοινά εκείνης της εποχής με τα σημερινά είναι τεράστια...Αν σκεφτούμε τι γίνεται στις ίδιες περιοχές, με πανομοιότυπες μεθόδους...Τελικά πράγματι η ιστορία επαναλαμβάνεται...

Όντως τεράστιο θέμα....

Κώστας

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 27 Μάιος 2004 22:33

Alex έγραψε:Αγαπητέ Siva θα σου προτείνω, αν δεν το έχεις διαβάσει, το εξαιρετικό βιβλίο του Steven Pressfield "Οι πύλες της φωτιάς".
Φίλε Alex πραγματικά εξαιρετικό βιβλίο!! Το έχω διαβάσει αρκετό καιρό τώρα και είναι από τα λίγα βιβλία που το τελείωσα μόλις σε δύο μέρες! Ο Pressfield δίνει ρεσιτάλ…

Kosv01 έγραψε:Χαίρομαι που οι ερασιτεχνικές μου προσπάθειες σου άρεσαν και σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
Καλώς ήρθες Kosv01. Περιττό να σου πως οι φωτογραφίες είναι καταπληκτικές! Ήδη μία εξ’ αυτών κοσμεί την επιφάνια εργασίας μου. Συγχαρητήρια!!!

Απάντηση