Προέλευση του όρου Ελλάς

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΙΑΤΗΣ
Πλήρες Μέλος

Προέλευση του όρου Ελλάς

Δημοσίευση από ΜΑΝΙΑΤΗΣ » 09 Μαρ 2007 23:05

Καλησπέρα
Πραγματικά πρώτη φορά στη ζωή μου αναρωτήθηκα από που προέρχεται η ονομασία του τόπου μας.Το ερέθισμα μου δώθηκε διαβάζοντας ένα βιβλίο του πολυσυζητημένου επιστήμονα Λιακόπουλου.
Στο βιβλίο ισχυρίζεται πως ο όρος προέρχεται από τους Ελ(Ελοχίμ) που ήταν φωτεινοί υπηρέτες του Θεού και την αρχαία λέξη λάας που σημαίνει ως γνωστόν η πέτρα,το έδαφος, η έδρα.ΕΛ+ΛΑΑΣ=ΕΛΛΑΣ.Η έδρα των Ελ δηλαδή.¶λλοι ισχυρίζονται πως μεταφράζεται ως η χώρα του φωτός.
Σίγουρα δεν απορρίπτω τίποτα αλλά δε δέχομαι και τίποτα αφού κάποια πράγματα ξεφεύγουν από το μικρό μυαλό μου.
Όποιος γνωρίζει κάτι παρακαλώ να βοηθήσει στην εξέλιξη της κουβέντας.
Λένε πως μάγκες δεν υπάρχουν πια.κάποιους όμως δε μας πάτησε το τρένο...

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 10 Μαρ 2007 03:02

Αν δεν κάνω λάθος η λέξη ΕΛΟΧΙΜ δεν είναι Ελληνική, οπότε λίγο δύσκολο να έχουμε νουνό τον.... Σολωμώντα. 8)
Προτιμώ την εκδοχή που μας δίνει σαν γένάρχη τον Έλληνα γιό του Δευκαλίωνα και της Πύρρας.
Ό Έλληνας είναι εξ' αίματος απόγονος του Δευκαλίωνα ενώ ο λαός είναι από τις πέτρες που πέταγαν πίσω του ο Δευκαλίωνας με την Πύρρα μετά τον Έλληνικό Κατακλυσμό. Εκεί κολλάει το λάς-πέτρα.
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
Alximistis
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Alximistis » 17 Απρ 2007 01:02

Αν δεν κάνω λάθος η λέξη ΕΛΟΧΙΜ δεν είναι Ελληνική.
Εδώ θα διαφωνίσω μαζί σου Τάσο αν κ σέβομαι απόλυτα την άποψή σου.Η λέξη ΕΛΟΧΙΜ είναι εξ'ολοκλήρου Ελληνική όπως κ οι λέξεις ΧΕΡΟΥΒΙΜ,ΣΕΡΑΦΙΜ κλπ.Οι ΕΛΟΧΙΜ ήταν ότι ήταν και τα ΣΕΡΑΦΙΜ και τα ΧΕΡΟΥΜΙΒ.Ελεγχξέ το.Όσο για τον Δευκαλίωνα το θεωρώ μια απλή ιστορία για το δημοτικό.Αν κάνω σε κάτι λάθος διόρθωσέ με.
"Ο Θεός πέθανε" τάδε έφη Νίτσε..."Ο Νίτσε πέθανε" τάδε έφη...Θεός...

Άβαταρ μέλους
maximos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από maximos » 17 Απρ 2007 08:19

Ερωτηση γιατι η ισραηλινη αεροπορικη εταιρεια λεγετε EL AL ?
Μπορει καποιος να μας λυσει την απορια?
Εχει καποια σχεση με τα παραπανω?
Ευχαριστω

Απάντηση