Φυλετική καθαρότητα των Ελλήνων

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 16 Νοέμ 2006 12:48

Dorian έγραψε:
Dorian έγραψε:Δεν υπάρχει τίποτε πιο ρατσιστικό, αλλά συνάμα και ηλίθιο, από τις θεωρίες περί φυλετικής υπεροχής και γενετικής ανωτερότητας. Αυτή είναι μια απλή αρχή, τόσο απλή και απόλυτη όσο και ο νόμος της βαρύτητας.
Δεν έχω να πω κάτι περισσότερο από αυτό και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να το επαναλάβω.
Dorian κάθε άποψη είναι σεβαστή, όμως αν σε ενδιαφέρει και η δική μου,
άλλο πράγμα είναι να μιλάμε για φυλετική-γονιδιακή υπεροχή,άλλο να μιλάμε για την διαφορετικότητα ενός συγκεκριμένου Λαού που στα βάθη των χρόνων έχει αποδείξει,επιδείξει πολύ μεγαλα επιτεύματα για την ανθρωπότητα.Δεν νομίζω το δεύτερο να μπορεί να χαρακτηριστεί ηλίθιο.-
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 16 Νοέμ 2006 13:38

angel έγραψε:Λακεδαινόνιε και Μιχάλη, να διαβάζετε τα άρθρα και όχι μόνο τους τίτλους και να μην επηρεάζεστε από λέξεις όπως "εντυπωσιακό" (εκτός αν σας εντυπωσιάζει πραγματικά το γεγονός ότι δεν είμαστε Νέγροι ή Μογγόλοι). (Φιλικές συμβουλές).
Ευχαριστώ πολύ, αλλά τέτοιου είδους συμβουλές κράτα τες για εσένα, γιατί μάλλον εσύ δεν έχεις διαβάσει την έρευνα που παρέθεσε αρχικά ο Λακεδαιμόνιος και επανέφερα εγώ.

Το λινκ http://greekgenetics.blogspot.com/2004/ ... -post.html που έφερες Λακεδαινόνιε δεν αναφέρει κάποιο αποτέλεσμα μελέτης - όπως το άρθρο στο οποίο είχα αναφερθεί εγώ.
Κάνε ένα τελευταίο κόπο άγγελε και παρέθεσε τα αποτελέσματα της μελέτης του άρθρου που αναφέρθηκες, καθώς και συγγραφείς κτλ, γιατί αφού λες:
Δες στα διαγράμματα εκεί πόσο κοντινές τιμές έχουν κάποιοι δείκτες σ΄εμάς και στους Αλβανούς (αλλά και στους Τούρκους).
μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά αφού κολλάω στο "εντυπωσιακό" κτλ..

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 17 Νοέμ 2006 00:15

lakedaimonios έγραψε:
angel έγραψε: Το λινκ http://greekgenetics.blogspot.com/2004/ ... -post.html που έφερες Λακεδαινόνιε δεν αναφέρει κάποιο αποτέλεσμα μελέτης -
.
Επειδή συμφωνώ ότι είναι κουραστικό να μιλάμε για το ίδιο πράγμα και να λέει ο καθένας τα δικά του,θα κάνω ένα τελευταίο ποστ και μετά τέλος
1.Το λινκ που αναφέρεις στο παρέθεσα σχετικά με την ερώτηση σου για τον αν έχει γίνει κάποια σύγκριση μεταξυ dna αρχαίων και σύγχρονων Ελλήνων(που νόμιζα ότι είναι δεικτική).
Συγγνώμη, Λακεδαιμόνιε, δεν κατάλαβα ότι το έφερες για να μου δείξεις ότι γίνεται κάποια τέτοια μελέτη (που είναι και άλλη από αυτήν που λέω εγώ). Κρίμα που δεν έχουμε και τα αποτελέσματά της (κατάλαβα ότι κατάλαβες ότι δεν ήταν δηκτική η ερώτησή μου).

Επίσης η επιστημονική ΜΕΛΕΤΗ που παρέθεσα από την εφημερίδα απογευματινή ,κατά την γνώμη μου πάντα, μόνο αυτά που αναφέρεις για Αλβανούς και Τούρκους δεν υποστηρίζει.
Η μελέτη ήταν επιστημονική, το άρθρο της Απογευματινής όμως όχι και έλεγε ό,τι ήθελε. Η συγκεκριμένη μελέτη δεν υποστηρίζει αυτά που λέω για Αλβανούς, αλλά ούτε αυτά που λες εσύ.

Αν εσύ νιώθεις έτσι για αυτό εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο από το να διαφωνήσω ευγενικά μαζί σου.
Φιλικά
ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΣ
Σε τιμά αυτή η στάση!
μιχάλης έγραψε:Κάνε ένα τελευταίο κόπο άγγελε και παρέθεσε τα αποτελέσματα της μελέτης του άρθρου που αναφέρθηκες, καθώς και συγγραφείς κτλ, γιατί αφού λες:
Δες στα διαγράμματα εκεί πόσο κοντινές τιμές έχουν κάποιοι δείκτες σ΄εμάς και στους Αλβανούς (αλλά και στους Τούρκους).

μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά αφού κολλάω στο "εντυπωσιακό" κτλ..
Τι να παραθέσω, Μιχάλη; Στο site μπορείς να διαβάσεις και μόνος σου τα συμπεράσματα και το συγγραφέα καθώς και να δεις τα διαγράμματα. Αν δεν κατάλαβες και φταίει το "εντυπωσιακό", προσπάθησε να ξαναδιαβάσεις αφού αποβάλεις τον εντυπωσιασμό :?

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 17 Νοέμ 2006 10:59

lakedaimonios έγραψε: άλλο πράγμα είναι να μιλάμε για φυλετική-γονιδιακή υπεροχή,άλλο να μιλάμε για την διαφορετικότητα ενός συγκεκριμένου Λαού που στα βάθη των χρόνων έχει αποδείξει,επιδείξει πολύ μεγαλα επιτεύματα για την ανθρωπότητα.Δεν νομίζω το δεύτερο να μπορεί να χαρακτηριστεί ηλίθιο.-
Πάμε πάλι.. προφανώς ο dorian εννοεί το πρώτο και όχι τη διαφορετικότητα η οποία είναι προφανής και δεν χρειάζεται καμία απόδειξη..
Ο μιχάλης και ο lakedaimonios επικαλούνται τις μελέτες για την απόδειξη της γονιδιακής ανωτερώτητας. Κάτι το οποίο είναι όντως "ηλίθιο" (sorry) για τον απλούστατο λόγο ότι και να είχαμε αποτελέσματα (ή να δεχτώ το άρθρο της καθημερινής και να πω ότι έχουμε) ότι έχουμε αναλλοίωτο και πεντακάθαρο dna από την εποχή του κατακλυσμού δεν αποτελεί απόδειξη ότι αυτό το dna είναι το καλύτερο!!!
Καλύτερο από ποια άποψη.. είμαστε πιο έξυπνοι, πιο μάγκες, πιο καπάτσοι, πιο γεναίοι, πιο όμορφοι???
Θυμίζω ότι αυτά που καθορίζουν ΟΛΑ τα χαρακτηριστικά του ανθρώπου είναι τα γονίδια τα οποία περιέχουν τις πληροφορίες εκείνες που καθορίζουν τα πάντα στο άτομο (ιδιοσυγκρασία, χαρακτηριστικά, ιδιαιτερότητες, ανωμαλίες, κοκ) και φυσικά εμπεριέχονται στο dna.
Αποδείξεις λοιπόν θα μπορούσαν να είναι μόνο αν γινόταν να αποδειχτεί ότι μια φυλή έχει ένα γονίδιο που δεν το έχουν άλλοι και τους δίνει μια μοναδική ιδιαιτερότητα (βλ. π.χ. πυγμαίους που έχουν ένα γονίδιο που τους καθορίζει ότι το ύψός θα είναι x). Θα πρέπει λοιπόν να αποδειχθεί ότι η Ελληνική φυλή έχει συγκεντρωμένα όλα τα γονίδια που ρυθμίζουν παραμέτρους που επιλέγουμε ότι είναι καλές και μοναδικές και συγχρόνως να αποδείξουμε ότι τα έχουμε μόνο εμείς και κανένας άλλος λαός.
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 17 Νοέμ 2006 16:19

fluke έγραψε:Ο μιχάλης και ο lakedaimonios επικαλούνται τις μελέτες για την απόδειξη της γονιδιακής ανωτερώτητας.
Εγώ επικαλέστηκα την έρευνα επειδή δείχνει καθαρότητα του ελληνικού DNA από άλλους λαούς και όχι για ανωτερότητα. Και λέγοντας καθαρότητα εννοώ το προφανές, δηλαδή ότι παρ' όλο που είχαμε 400+ χρόνια τους τούρκους δεν έχει υπάρξει διαφοροποίηση στο DNA.

Αυτό πιστεύω, αυτό υποστηρίζω, διαμορφώνοντας άποψη εξετάζοντας τα γεγονότα. Τώρα εσύ φίλε fluke πώς κατάλαβες ότι μίλησα για ανωτερότητα του Ελληνικού DNA, είναι κάτι που δεν θα με απασχολήσει..

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 17 Νοέμ 2006 17:21

μιχάλης έγραψε: Εγώ επικαλέστηκα την έρευνα επειδή δείχνει καθαρότητα του ελληνικού DNA από άλλους λαούς και όχι για ανωτερότητα. Και λέγοντας καθαρότητα εννοώ το προφανές, δηλαδή ότι παρ' όλο που είχαμε 400+ χρόνια τους τούρκους δεν έχει υπάρξει διαφοροποίηση στο DNA.
Αυτό είναι σαφές για μένα αλλά όχι για όλους αφού σε αυτό το topic έχουμε μπλέξει τρία διαφορετικά πράγματα:

1. Τη διατήρηση από τα αρχαία χρόνια μέχρι σήμερα αναλλοίωτου και σε σημαντικό ποσοστό το γονιδιακό χάρτη (aka dna) των Ελλήνων

2. Την ανωτερώτητα του Ελληνικού dna και συνεπώς της Ελληνικής φυλής

3. Τη διαφορετικότητα της Ελληνικής φυλής από τις άλλες

Ας επικεντρωθούμε λοιπόν στο πρώτο αφού αυτό είναι το θέμα του topic. Εκτός από τα άρθρα και τις μελέτες που μπορεί να γίνονται (και δεν αμφισβητώ) είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα κι ότι δια μέσου των αιώνων τα χαρακτηριστικά των Ελλήνων που καταγράφονται όσον αφορά την νοοτροπία και τις συμπεριφορές δεν έχουν αλλάξει ιδιαίτερα.
Νομίζω μέσες άκρες όλοι συμφωνούμε σε αυτό.
Το ερώτημα νομίζω τώρα πλέον αν θέλουμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση είναι που οφείλεται αυτό????
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 17 Νοέμ 2006 18:16

Παίδες για το όλο μπέρδεμα εγώ φταίω μιας και σε κάποια ποστ μου έδωσα να καταλάβουν λάθος πράγματα,άλλοι συνομιλητές και έγινε ότι έγινε.
Νομίζω ότι έχουν ξεκαθαριστεί τα πάντα και μπορούμε να επικεντρωθούμε στο φλέγον ζήτημα,δηλαδή την φυλετική καθαρότητα των Ελλήνων..
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 17 Νοέμ 2006 18:22

fluke έγραψε: Το ερώτημα νομίζω τώρα πλέον αν θέλουμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση είναι που οφείλεται αυτό????
fluke δεν ξεκινάς εσύ ? που πιστεύεις ότι μπορεί να ωφείλεται?
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Ζήνων
Πλήρες Μέλος

Re:

Δημοσίευση από Ζήνων » 18 Νοέμ 2012 21:09

fluke έγραψε:
μιχάλης έγραψε:
Αυτό είναι σαφές για μένα αλλά όχι για όλους αφού σε αυτό το topic έχουμε μπλέξει τρία διαφορετικά πράγματα:

1. Τη διατήρηση από τα αρχαία χρόνια μέχρι σήμερα αναλλοίωτου και σε σημαντικό ποσοστό το γονιδιακό χάρτη (aka dna) των Ελλήνων

2. Την ανωτερώτητα του Ελληνικού dna και συνεπώς της Ελληνικής φυλής

3. Τη διαφορετικότητα της Ελληνικής φυλής από τις άλλες

Ας επικεντρωθούμε λοιπόν στο πρώτο αφού αυτό είναι το θέμα του topic.

Νομίζω, η Ελλάδα ήταν πάντα τρόπος σκέψης και όχι dna.
Έτσι στα γρήγορα μου έρχονται στο νου ο Μιλτιάδης , ο Θουκιδίδης και ο Αντισθενης (πρώτος κυνικός και δάσκαλος του Διογένη του Σινωπέα).
Παρακαλώ όποιον έχει πρόσβαση σε εγκυκλοπαίδεια να ελέγξει την καταγωγή της μητέρας τους.

Master Yoda
Πλήρες Μέλος

Re:

Δημοσίευση από Master Yoda » 19 Νοέμ 2012 16:19

lakedaimonios έγραψε:Παίδες για το όλο μπέρδεμα εγώ φταίω μιας και σε κάποια ποστ μου έδωσα να καταλάβουν λάθος πράγματα,άλλοι συνομιλητές και έγινε ότι έγινε.
Νομίζω ότι έχουν ξεκαθαριστεί τα πάντα και μπορούμε να επικεντρωθούμε στο φλέγον ζήτημα,δηλαδή την φυλετική καθαρότητα των Ελλήνων..
Πῶς δύναται νὰ διαιστωθεῖ ἡ φυλετικὴ καθαρότητα τῶν σημερινῶν ἑλλήνων;

Εἶναι δυνατὴ ἡ λήψη δείγματος DNA ἀπὸ ἀρχαῖο σκελετό; Ἀν εἶναι θὰ πρέπει νὰ γίνει σύγκριση μὲ τὸ DNA σημερινῶν ἑλλήνων.
...fear is the path to the dark side of force...

Απάντηση