Φυλετική καθαρότητα των Ελλήνων

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 11 Νοέμ 2006 12:51

Όχι για πες τι έβγαλαν?? (και καμιά πηγή άμα θυμηθείς)
Αλλά ξέρω ότι:
fluke έγραψε:ο Ελληνικός χαρακτήρας παρέμεινε αναλλοίωτος.
..............αυτό όμως δεν έχει να κάνει με το dna
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 11 Νοέμ 2006 12:52

Dorian έγραψε:
lakedaimonios έγραψε: Εχει παραγίνει το κακό μόλις κάποιος εκδηλώσει την αγάπη και το θαυμασμό του για την πατρίδα και την ιστορίας της να χαρακτηρίζεται αμέσως φασίστας.
Ελεος πια
Η άποψη ότι το DNA των Ελλήνων υπερτερεί αυτού άλλων λαών είναι θαυμασμός προς την πατρίδα και την ιστορία; Όχι αγαπητέ μου, όταν γράφεται σε ένα forum είναι απλά ανοησία. Όταν αποτελεί πολιτική θέση ειναι επικίνδυνη. Και σου το ξαναλέω, είναι ο ορισμός του φυλετικού ρατσισμού. Άντε, να το πώ και διαφορετικά. Διαβάζω συνέχεια και από πολλούς στο forum "όχι, αυτό δεν είναι ρατσισμός, όχι το άλλο δεν είναι ρατσισμός". Τελικά τί πιστεύεις ότι είναι ρατσισμός; Το να φοράς λευκές κουκούλες και να καις σταυρούς; Μόνο αυτό;
lakedaimonios έγραψε:Υ.Γ διαμαρτύρομαι όταν κάποια άποψη παρουσιάζεται απόλυτη προσβάλλει και κυρίως δεν έχει επιχειρήματα.
Ποιά είναι η άποψη που σε προσβάλλει; Το ότι η πεποίθηση πως το ΔΝΑ των Ελλήνων υπερτερεί εκείνου των άλλων είναι ρατσιστική και ανόητη; Και χρειάζεσαι και επιχειρήματα γι αυτό; Λυπάμαι, επιχειρήματα δεν έχω. Αν δεν το κατανοείς δεν μπορώ και δεν θέλω να κάνω κάτι γι αυτό.
Αγαπητέ δωριεα
πες μου σε παρακαλώ αν και που βρήκες στα ποστ μου δείγματα ρατσισμού ή έστω κάτι απόλυτο.
Αντίθετα στις δικές σου τοποθετήσεις ήσουν απόλυτός και κάθετος.
Δεν με ενδιαφέρει να σου αλλάξω άποψη.Το να διαφωνούμε είναι υγειές το να προσβάλουμε ο ένας τον άλλον δεν είναι.
Επίσης το τι θεωρεί επικίνδυνο καθένας αλλάζει από ανθρωπο σε άνθρωπο αλλά επιμένω ότι ποτέ και κανείς δεν πρέπει να είναι απόλυτος πόσο μάλλον αν δεν έχει καταλάβει σωστά την άποψη του άλλου
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 11 Νοέμ 2006 12:58

Lakedaimonie μην θίγεσαι τόσο εύκολα... τις απόψεις τους λένε και οι άλλοι και για να είμαστε σωστοί τους έδωσες και λίγη τροφή με τα περί ανωτερότητας..... σε μια συζήτηση όλες οι λέξεις που χρησιμοποιούμε έχουν σημασία και μπορούν να δώσουν αφορμή για αντεπιχειρήματα.
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 11 Νοέμ 2006 13:27

fluke έγραψε:Lakedaimonie μην θίγεσαι τόσο εύκολα... τις απόψεις τους λένε και οι άλλοι και για να είμαστε σωστοί τους έδωσες και λίγη τροφή με τα περί ανωτερότητας..... σε μια συζήτηση όλες οι λέξεις που χρησιμοποιούμε έχουν σημασία και μπορούν να δώσουν αφορμή για αντεπιχειρήματα.
οκ
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 11 Νοέμ 2006 13:37

fluke έγραψε:ο Ελληνικός χαρακτήρας παρέμεινε αναλλοίωτος.
..............αυτό όμως δεν έχει να κάνει με το dna
Συγγνώμη Fluke! Δίκιο έχεις. Βιάστηκα! :oops: (ίσως δεν είχα ξυπνήσει ακόμα :P )

Όσο για την εξέταση του αρχαιοελληνικού DNA, αφού το έγραψα, έψαξα στο νετ. Λοιπόν, δε βρήκα παρά μόνο την αναγγελία ότι θα γίνει με οστά που βρέθηκαν κατά τις εξορύξεις για την κατασκευή του Μετρό - και μάλιστα αυτό όχι σε σελίδα αυτών που θα το έκαναν, για να ψάξω παραπάνω. Αλλά για το αποτέλεσμα τίποτα (αν και θα έπρεπε να έχει βγει τώρα). Και κυρίως όλα τα άρθρα που ήταν σχετικά με το ελληνικο DNA ήταν παλιά. Να σημαίνει άραγε αυτό κάτι;

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 11 Νοέμ 2006 14:29

Και για να τελειώνουμε οριστικά επειδή όντως το κουράσαμε πολύ το θέμα και ξεφευγει από την αρχική συζητηση λέω να ξεκαθαρίσω την θέση μου.
Είπα ότι μελετώντας την ιστορία μας διαπίστωσα λαμπρά επιτεύματα που για μένα τουλάχιστον δείχνουν αρχικά διαφορετικότητα και στην συνέχεια ανωτερότητα,βλέπε δημοκρατία-ιατρική-επιστήμες-αστρονομία-και πολλά άλλα.Αφού ενοχλεί τόσο πολύ το γεγονός ότι άφησα ανοιχτό παραθυράκι ότι μπορει να ωφειλονται στο DNA(δεν ήμουν απόλυτος) μην το λαμβάνετε υπόψιν σας,άλλωστε δεν είναι αυτό το θέμα.
Παρόλα αυτά δεν σας φαίνεται εντυπωσιακό το γεγονός ότι μετά από τόσα χρόνια γενετικά είμαστε κατά ένα μεγάλο ποσοστό ανεπηρέαστοι?(σύμφωνα με τα επιστημονικά δεδομένα που παρουσίασα στα πρώτα ποστ).
Σε αντίθεση με σένα angel που πέταξες κάτι για μία έρευνα από επιστήμονες χωρίς ονόματα και δεδομένα.Και εντελώς εγκυκλοπαιδικά να σου πω ότι η έρευνα που αναφέρεις δεν έχει γίνει αλλά είναι στα σκαριά και έχω βάλει μάλιστα στις προηγούμενες σελίδες της κουβέντας το σάιτ που το αναφέρει.Επιμένω ότι δεν ήταν τρόπος αυτός που μίλησες για το πρόσωπο μου και θα εκτιμούσα αν κατά κάποιο τρόπο έπαιρνες πίσω κάποιους χαρακτηρισμούς.Και η ΕΥΑ ΚΑΙ Ο dorian διαφώνησαν μαζί μου αλλά όχι με τόσο αγενη τρόπο.Το φορουμ είναι για να περνάμε την ώρα μας ευχάριστα να ανταλλάσουμε απόψεις να διαφωνούμε να συμφωνούμε όχι για να κανουμε τους άλλους ή και τους εαυτούς μας να νιώθουν άσχημα.Ολη αυτήν την πολυλογία την ανέπτυξα ώστε να λυθεί η παρέξηγηση και να συνεχίσουμε να περνάμε ΟΛΟΙ εδώ μέσα ευχάριστα,και αν έγινα σε κάποια σημεία υπερβολικός ή υπερευέξαπτος όπως λέει και ο αγαπητός fluke συγχωρέστε με αλλά μου έπεσε βαριά αυτή η ξαφνική επίθεση.
ΦΙΛΙΚΑ
ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΣ
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 11 Νοέμ 2006 18:28

Λακεδαιμόνιε, δεν "πέταξα" τίποτα περί συμπερασμάτων κάποιας έρευνας. Ούτε χρησιμοποίησα καμία έρευνα σαν επιχείρημα. Το αντίθετο - είπα ότι δε βρήκα τίποτα σχετικό με συμπεράσματα. Και ρώτησα αν κάποιος ξέρει κάτι για τη μελέτη που θα έδειχνε πόσο κοντά είναι το DNA του νεοέλληνα και του αρχαίου έλληνα (αλήθεια, ποιο είναι το σάιτ που την αναφέρει; Δεν το είδα).

Τα άρθρα που έφερες δε ασχολούνται με τέτοια σύγκριση (το μόνο σχετικό που αναφέρεται είναι ότι το γενετικό μας υλικό δεν έχει επηρεαστεί ιδιαίτερα από σλάβους και τούρκους). Και δεν συμπεραίνεται καθόλου ότι "είμαστε γενετικά ανεπηρέαστοι".

Αν μάλιστα κοιτάξεις στους πίνακες της 6ης και της 7ης σελίδας του άρθρου που υπάρχει εδώ http://hpgl.stanford.edu/publications/A ... 3-1034.pdf
στο οποίο εσύ μας παρέπεμψες, θα δεις πόσο κοντά είναι οι τιμές κάποιων δεικτών στους Έλληνες και στους Αλβανούς (εκεί αναφερότανε και το "ποιος πρωτοστάτησε στην επανάσταση του 21").

Ποιους χαρακτηρισμούς έκανα για το πρόσωπό σου; "Ελληναράδες"; Ε, αν σ΄ένοχλεί, σου ζητώ συγγνώμη και το παίρνω πίσω. (Ειλικρινά!). Και δεν αναφερόμουν σε σένα ειδικά, αλλά σε διάφορους που σε πολλά threads μας επαναλαμβάνουν τα περί ανωτερότητας της ελληνικής φυλής και περί "αμιγούς" DNA.

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 13 Νοέμ 2006 19:37

angel έγραψε:Λακεδαιμόνιε, δεν "πέταξα" τίποτα περί συμπερασμάτων κάποιας έρευνας. Ούτε χρησιμοποίησα καμία έρευνα σαν επιχείρημα. Το αντίθετο - είπα ότι δε βρήκα τίποτα σχετικό με συμπεράσματα. Και ρώτησα αν κάποιος ξέρει κάτι για τη μελέτη που θα έδειχνε πόσο κοντά είναι το DNA του νεοέλληνα και του αρχαίου έλληνα (αλήθεια, ποιο είναι το σάιτ που την αναφέρει; Δεν το είδα).

Τα άρθρα που έφερες δε ασχολούνται με τέτοια σύγκριση (το μόνο σχετικό που αναφέρεται είναι ότι το γενετικό μας υλικό δεν έχει επηρεαστεί ιδιαίτερα από σλάβους και τούρκους). Και δεν συμπεραίνεται καθόλου ότι "είμαστε γενετικά ανεπηρέαστοι".

Αν μάλιστα κοιτάξεις στους πίνακες της 6ης και της 7ης σελίδας του άρθρου που υπάρχει εδώ http://hpgl.stanford.edu/publications/A ... 3-1034.pdf,
στο οποίο εσύ μας παρέπεμψες, θα δεις πόσο κοντά είναι οι τιμές κάποιων δεικτών στους Έλληνες και στους Αλβανούς (εκεί αναφερότανε και το "ποιος πρωτοστάτησε στην επανάσταση του 21").

Ποιους χαρακτηρισμούς έκανα για το πρόσωπό σου; "Ελληναράδες"; Ε, αν σ΄ένοχλεί, σου ζητώ συγγνώμη και το παίρνω πίσω. (Ειλικρινά!). Και δεν αναφερόμουν σε σένα ειδικά, αλλά σε διάφορους που σε πολλά threads μας επαναλαμβάνουν τα περί ανωτερότητας της ελληνικής φυλής και περί "αμιγούς" DNA.
Οκ χαίρομαι που έπεσαν οι τόνοι γιατί δεν αισθανόμουν πολύ ωραία με όλα αυτά.Από κει και πέρα αν ψαξεις στην πρώτη σελίδα του ποστ θα δεις μία απάντηση που έδωσα στον Τάσο Χαρτά σχετικά με μία πρόταση του.
Είσαι σίγουρη ότι το άρθρο που παρέθεσα οδηγεί μόνο στα συμπεράσματα που αναφέρεις?
Τέλος νομίζω ότι το να λες ότι την Ελληνική επανάσταση την ξεκίνησαν αλβανοί ε είναι καταρχήν άτοπο και κατά την γνώμη μου πάντα(χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ) δεν θέλει και πολύ κόπο να καταλάβεις που το στηρίζω αυτό αρκεί να ψάξεις λίγο την ιστορία και να διαβάσεις ποιες είναι οι πράξεις του λαού που ανέφερες στα χρονικά της Ελληνικής Επανάστασης.
Αυτά
ΦΙΛΙΚΑ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΣ
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 14 Νοέμ 2006 01:25

angel έγραψε:Λοιπόν, για να τελειώνουμε, το DNA των σημερινών Ελλήνων δεν είναι το ίδιο με αυτό των αρχαίων (που έτσι κι αλλιώς ήταν μίγμα) - είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι.
Άγγελε, μπορεί να θες να είσαι ισοπεδωτική αλλά στο σημείο αυτό γίνεσαι ασόβαρη. Αν λοιπόν θες να στηρίζεις τις απόψεις με επιχειρήματα, καλό είναι να τα παραθέτεις και να μην δημιουργείς εντυπώσεις.

Και συνεχίζεις λέγοντας:
Ξέρετε, ρε σεις Ελληναράδες, ποιος πρωτοστάτησε στην επανάσταση του 21;
Ε, μη μας πρήζετε πια! Διαβάστε και λίγο ιστορία!
Αλήθεια, ποίου την Ιστόρια διάβασες ώστε να ενημερωθούμε και εμείς οι ελληναράδες καταλλήλως; Γιατί απόψεις σαν και αυτές που αναγράφεις παραπάνω είναι τουλάχιστον γελοίες.

Και για να σε προλάβω, η επίθεση είναι στα λεγόμενά σου και όχι σε εσένα.

Άβαταρ μέλους
Μάχος
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Μάχος » 14 Νοέμ 2006 01:57

Τίποτα δεν έχει αλλάξει και τίποτα δεν είναι όπως παλιά (για το forum μιλάω)

Απάντηση