Φυλετική καθαρότητα των Ελλήνων

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Εύα » 10 Νοέμ 2006 19:42

Lakedaimonie από εδώ το πας από εκεί το φέρνεις. Από τη μια μιλάς για γενετική διαφορετικότητα και με αυτό κανείς δε διαφωνεί (αλλιώς όλοι θα είμασταν ίδιοι) και από την άλλη πετάς και ότι:
για το συγκεκριμένο θέμα της Ελληνικής ή όχι υπεροχής του dna δεν είμαι απόλυτος δεν είμαι όμως και αρνητικός
Είναι δυνατό να συζητάμε στα σοβαρά για το ότι έχουμε καλύτερο DNA. Πού γυρνάμε, στα περί Άρειας φυλής, ή στα περί εκλεκτού λαού? Και μετά διαμαρτύρεσαι που λέει ο Dorian ότι αυτά είναι εξ' ορισμού ρατσιστικά και ανόητα.

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 10 Νοέμ 2006 21:38

Εύα έγραψε:Lakedaimonie από εδώ το πας από εκεί το φέρνεις. Από τη μια μιλάς για γενετική διαφορετικότητα και με αυτό κανείς δε διαφωνεί (αλλιώς όλοι θα είμασταν ίδιοι) και από την άλλη πετάς και ότι:
για το συγκεκριμένο θέμα της Ελληνικής ή όχι υπεροχής του dna δεν είμαι απόλυτος δεν είμαι όμως και αρνητικός
Είναι δυνατό να συζητάμε στα σοβαρά για το ότι έχουμε καλύτερο DNA. Πού γυρνάμε, στα περί Άρειας φυλής, ή στα περί εκλεκτού λαού? Και μετά διαμαρτύρεσαι που λέει ο Dorian ότι αυτά είναι εξ' ορισμού ρατσιστικά και ανόητα.
Πουθενά δεν ανέφερα για άρεια φυλή ή εκλεκτούς λαούς.Με το παράδειγμα που έδωσα πριν,ήθελα να τονίσω ότι καμιά φορά κάποια χαρακτηριστικά ενός λαού πάνω σε κάποιες δραστηριότητες τους κάνουν να υπερτερούν.Αυτά λοιπόν τα χαρακτηριστικά κατά κύριο λόγο ωφείλονται στο dna.
Εσύ έχεις δει ποτέ άνθρωπο που υποστηρίζει θεωρίες για άρεια φυλή να φέρνει παράδειγμα με έγχρωμους???
δεν νομίζω.Οπότε σε παρακαλώ πολύ την επόμενη φορά που θα αφήσεις υπόνοιες για φασίστες θα εκτιμούσα πολύ αν το σκεφτόσουν πιο ώριμα(πόσο μάλλον αν αφορά εμένα)
Εχει παραγίνει το κακό μόλις κάποιος εκδηλώσει την αγάπη και το θαυμασμό του για την πατρίδα και την ιστορίας της να χαρακτηρίζεται αμέσως φασίστας.
Ελεος πια
Υ.Γ διαμαρτύρομαι όταν κάποια άποψη παρουσιάζεται απόλυτη προσβάλλει και κυρίως δεν έχει επιχειρήματα.
Ευα δεν καταλαβαίνω τον λόγο που άφησες υπόνοιες ότι είμαι φασίστας ακραίων απόψεων.Δεν είναι δυνατόν ένα άτομο που συζητάει δέχεται απόψεις να χαρακτηριστεί έτσι. μόνο και μόνο επειδή έχει διαφορετική άποψη απο την δικη σου.
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Εύα » 11 Νοέμ 2006 02:22

Πουθενά δεν ανέφερα για άρεια φυλή ή εκλεκτούς λαούς
Βρε καλέ μου, προσέχεις τί γράφει ο άλλος? Εσύ δεν έγραψες αυτό που έβαλα σε bold και υπογραμμισμένο?

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 11 Νοέμ 2006 02:39

lakedaimonios έγραψε: Εχει παραγίνει το κακό μόλις κάποιος εκδηλώσει την αγάπη και το θαυμασμό του για την πατρίδα και την ιστορίας της να χαρακτηρίζεται αμέσως φασίστας.
Ελεος πια
Η άποψη ότι το DNA των Ελλήνων υπερτερεί αυτού άλλων λαών είναι θαυμασμός προς την πατρίδα και την ιστορία; Όχι αγαπητέ μου, όταν γράφεται σε ένα forum είναι απλά ανοησία. Όταν αποτελεί πολιτική θέση ειναι επικίνδυνη. Και σου το ξαναλέω, είναι ο ορισμός του φυλετικού ρατσισμού. Άντε, να το πώ και διαφορετικά. Διαβάζω συνέχεια και από πολλούς στο forum "όχι, αυτό δεν είναι ρατσισμός, όχι το άλλο δεν είναι ρατσισμός". Τελικά τί πιστεύεις ότι είναι ρατσισμός; Το να φοράς λευκές κουκούλες και να καις σταυρούς; Μόνο αυτό;
lakedaimonios έγραψε:Υ.Γ διαμαρτύρομαι όταν κάποια άποψη παρουσιάζεται απόλυτη προσβάλλει και κυρίως δεν έχει επιχειρήματα.
Ποιά είναι η άποψη που σε προσβάλλει; Το ότι η πεποίθηση πως το ΔΝΑ των Ελλήνων υπερτερεί εκείνου των άλλων είναι ρατσιστική και ανόητη; Και χρειάζεσαι και επιχειρήματα γι αυτό; Λυπάμαι, επιχειρήματα δεν έχω. Αν δεν το κατανοείς δεν μπορώ και δεν θέλω να κάνω κάτι γι αυτό.

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 11 Νοέμ 2006 05:08

Λοιπόν, για να τελειώνουμε, το DNA των σημερινών Ελλήνων δεν είναι το ίδιο με αυτό των αρχαίων (που έτσι κι αλλιώς ήταν μίγμα) - είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι.

Κι αυτό γιατί από την εποχή του Περικλή μέχρι σήμερα κατέβηκαν στην ελλάδα πολλά σλαβικά και αλβανικά φύλλα - χώρια οι επιμειξίες μέ όλους τους λαούς που πέρασαν από τον ελλαδικό χώρο.

Ξέρετε, ρε σεις Ελληναράδες, ποιος πρωτοστάτησε στην επανάσταση του 21;

Ε, μη μας πρήζετε πια! Διαβάστε και λίγο ιστορία!

Οι σημερινοί Έλληνες είναι αυτό που δείχνουν να είναι, όποιο κι αν είναι το DNA τους. Και εμένα προσωπικά δε μ΄αρέσουν (τουλάχιστον το τυπικό δείγμα τους-μας) καθόλου.

Α, μα πιά...!

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 11 Νοέμ 2006 12:16

Εντάξει angel, τα ισοπέδωσες όλα. Αυτό ακριβώς είναι το αντεπιχείρημα, δηλαδή παρά το γεγονός της ανάμιξης και συσώρευσης πολλών φύλλων στην ευρύτερη περιοχή, ο Ελληνικός χαρακτήρας παρέμεινε αναλλοίωτος.

Εγώ θα ξαναπώ ότι αυτό όμως δεν έχει να κάνει με το dna. Το dna προσδίδει ΔΙΑΦΟΡΕΤΙKΟΤΗΤΑ και όχι ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ. Η διαφορετικότητα προσδίδει συγκεκριμένα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα που όμως δεν μπορούν να γενικεύονται σε ανώτερους και κατώτερους ανθρώπους.
Άλλωστε μην ξεχνάς lakedaimonie ότι το παράδειγμα που έφερες κάποιοι το χρησιμοποιούν για να δείξουν ότι οι έγχρωμοι είναι πιο πίσω στην αλυσίδα της εξέλιξης!!!!!

Το μεγαλείο του Ελληνικού πολιτισμού είναι αδιαμφισβήτητο και αποδεκτό από όλη την υφήλιο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι σαν φυλή είμαστε ανώτερα όντα. Δημιουργήσαμε όμως έναν ισχυρό πολιτισμό που είχε τα μοναδικά χαρακτηριστικά της κουλτούρας και της συσπείρωσης (σε κατάστη εκτάκτου ανάγκης βέβαια). Αυτά είναι και τα χαρακτηριστικά που μεταφέρθηκαν μέχρι τις μέρες μας. Ο πολιτισμός αυτός είχε τη δυνατότητα να προσαρμόζεται σε όλες τις συνθήκες, να επιβιώνει και να αφομειώνει άλλους.
Αυτό ήταν κάτι που γινόταν σε κάθε εποχή και το βλέπουμε και στη σημερινή εποχή μπροστά στα μάτια μας.
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 11 Νοέμ 2006 12:19

Εύα έγραψε:[quote:8efb4b2711]Πουθενά δεν ανέφερα για άρεια φυλή ή εκλεκτούς λαούς
Βρε καλέ μου, προσέχεις τί γράφει ο άλλος? Εσύ δεν έγραψες αυτό που έβαλα σε bold και υπογραμμισμένο?
[/quote]
Αγαπητή Ευα για να τελειώνουμε ναι εγω έγραψα αυτό που λες όμως υπάρχουν και άλλες λέξεις δίπλα.Σε όλα μου τα ποστ αναφέρω ξεκάθαρα ότι διαχωρίζω την θέση μου από αυτές που μιλούν για εκλεκτούς λαούς του θεού κ.τ.λ.Απλά πιστεύω ότι κάποιοι λαοί καλώς ή κακώς στο πέρασμα του χρόνου έχουν δώσει κάποια δείγματα γραφής.Τυχαίνει να είμαι Ελληνας και ο δικός μου λαός να έχει δώσει κάποια δείγματα παραπάνω,τουλάχιστον εγώ αυτό εκλαμβάνω από την μελέτη της ιστορίας μας.Ισως αυτό να ωφείλεται στο DNA. ίσως όχι στην τελική δεν είναι αυτό το θέμα του post.
Επιμένω ότι δεν είναι σωστό να μπαίνουν έτσι εύκολα ταμπέλες και δεν σου κρύβω ότι με στεναχωρεί αυτή η μαζική επίθεση προς το πρόσωπο μου.
Μακάρι να λύθηκε η ''παρεξήγηση'' τουλάχιστον έκανα ότι μπορούσα από την μεριά μου.
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 11 Νοέμ 2006 12:22

fluke έγραψε:Εντάξει angel, τα ισοπέδωσες όλα. Αυτό ακριβώς είναι το αντεπιχείρημα, δηλαδή παρά το γεγονός της ανάμιξης και συσώρευσης πολλών φύλλων στην ευρύτερη περιοχή, ο Ελληνικός χαρακτήρας παρέμεινε αναλλοίωτος.

Εγώ θα ξαναπώ ότι αυτό όμως δεν έχει να κάνει με το dna. Το dna προσδίδει ΔΙΑΦΟΡΕΤΙKΟΤΗΤΑ και όχι ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ. Η διαφορετικότητα προσδίδει συγκεκριμένα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα που όμως δεν μπορούν να γενικεύονται σε ανώτερους και κατώτερους ανθρώπους.
Άλλωστε μην ξεχνάς lakedaimonie ότι το παράδειγμα που έφερες κάποιοι το χρησιμοποιούν για να δείξουν ότι οι έγχρωμοι είναι πιο πίσω στην αλυσίδα της εξέλιξης!!!!!

Το μεγαλείο του Ελληνικού πολιτισμού είναι αδιαμφισβήτητο και αποδεκτό από όλη την υφήλιο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι σαν φυλή είμαστε ανώτερα όντα. Δημιουργήσαμε όμως έναν ισχυρό πολιτισμό που είχε τα μοναδικά χαρακτηριστικά της κουλτούρας και της συσπείρωσης (σε κατάστη εκτάκτου ανάγκης βέβαια). Αυτά είναι και τα χαρακτηριστικά που μεταφέρθηκαν μέχρι τις μέρες μας. Ο πολιτισμός αυτός είχε τη δυνατότητα να προσαρμόζεται σε όλες τις συνθήκες, να επιβιώνει και να αφομειώνει άλλους.
Αυτό ήταν κάτι που γινόταν σε κάθε εποχή και το βλέπουμε και στη σημερινή εποχή μπροστά στα μάτια μας.
Αγαπητέ fluke νομίζω ότι με κάλυψες απόλυτα.-
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 11 Νοέμ 2006 12:33

angel έγραψε:Λοιπόν, για να τελειώνουμε, το DNA των σημερινών Ελλήνων δεν είναι το ίδιο με αυτό των αρχαίων (που έτσι κι αλλιώς ήταν μίγμα) - είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι.

Κι αυτό γιατί από την εποχή του Περικλή μέχρι σήμερα κατέβηκαν στην ελλάδα πολλά σλαβικά και αλβανικά φύλλα - χώρια οι επιμειξίες μέ όλους τους λαούς που πέρασαν από τον ελλαδικό χώρο.

Ξέρετε, ρε σεις Ελληναράδες, ποιος πρωτοστάτησε στην επανάσταση του 21;

Ε, μη μας πρήζετε πια! Διαβάστε και λίγο ιστορία!

Οι σημερινοί Έλληνες είναι αυτό που δείχνουν να είναι, όποιο κι αν είναι το DNA τους. Και εμένα προσωπικά δε μ΄αρέσουν (τουλάχιστον το τυπικό δείγμα τους-μας) καθόλου.

Α, μα πιά...!
angel με όλη την εκτίμηση νομίζω ότι είσαι εκτός τόπου και χρόνου.
Σχετικά με τα αλβανικά -σλάβικα φύλλα και τις επιμειξίες απλά και χωρίς κόπο σε παραθέτω στην αρχή της κουβέντας ώστε να καταλάβεις που στηρίζεται η όλη κουβέντα.
Το αν είμαι Ελληνας ή όχι δεν νομίζω ότι θα το κρίνεις εσύ όσο για την επανάσταση του 21 για πες μας σε παρακαλώ ποιος την ξεκίνησε και βρες μας στα απομνημονεύματα του κάτι που δεν είναι ΕΛΛΗΝΙΚΟ αν δεν σου αρέσουν οι σημερινοί ΕΛΛΗΝΕΣ μπορείς να πας στην Αλβανία ή σε όποιο άλλο κράτος επιθυμείς
Η ιστορία είναι κάτι που διάβαζα από μικρός και θα συνεχίζω να διαβάζω γιατί με συναρπάσει.Από την στιγμή που εκφράζω την άποψη μου είναι ευπρόσδεκτη κάθε κριτική αρκεί να μην με προσβάλλει και η δική σου αυτό έκανε.
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 11 Νοέμ 2006 12:43

Ε όχι και αναλλοίωτος fluke!
Αλήθεια, πριν κανα-δυό χρόνια είχαν πάρει κάποιοι γενετιστές (αν θυμάμαι καλά από κάποιο Παν/μιο των ΗΠΑ και με κάποιους Έλληνες ανάμεσά τους) οστά από αρχαιοελληνικό νεκροταφείο για να βρουν το περίφημο DNA. Ξέρει κανένας τι έβγαλαν;
(Ναι, κάποτε λειτουργώ ισοπεδωτικά :wink:)

Απάντηση