Φυλετική καθαρότητα των Ελλήνων

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
Belisarius
Δόκιμο Μέλος

Δημοσίευση από Belisarius » 06 Νοέμ 2006 00:15

fluke έγραψε: Από όσο ξέρω είναι μια άποψη που υπάρχει από τα αρχαία χρόνια (Ισοκράτης νομίζω) και είναι και προσωπική μου απόψη σε μεγάλο βαθμό.
Φίλε fluke την άποψη των αρχαίων για το ποιος θεωρείται Έλληνας θεωρώ ότι την εκφράζει καλυτέρα από όλους ο Ηρόδοτος. Κατά τον πατέρα της ιστορίας τέσσερα είναι τα χαρακτηριστικά που διαφοροποιούν τους Έλληνες από τους Βαρβάρους. Αυτά είναι:
το όμαιμον, το ομόγλωσσον, το ομόθρησκον και το ομότροπον.
Πρέπει βεβαία να τονίσουμε με τη πάροδο των αιώνων η λέξη Έλληνας έπαιρνε διαφορετική σημασία (π.χ. μέση βυζαντινή περίοδος). Άλλες φορές πάλι η σημασία που εμείς δίνουμε σήμερα στη λέξη αυτή εκφράζονταν από άλλες λέξεις (π.χ. Δαναός, Ρωμιός κτλ) Επίσης πολλές φορές μπορεί ανάλογα με τις συνθήκες να εξέλειπε ένα ή περισσότερα από αυτά τα χαρακτηριστικά αλλά ποτέ δεν έχασαν τη σημασία τους.
Εσύ fluke αναφέρεσαι πράγματι στον Ισοκράτη και ποιο συγκεκριμένα στον Πανηγυρικό του, οπού μεταξύ άλλων γράφει: Ονομάζονται Έλληνες αυτοί που έχουν την ίδια παιδεία και όχι κοινή καταγωγή με εμάς. Είναι πολύ της μόδας η φράση αυτή (συνήθως χρησιμοποιείται ως η απόλυτα επιτυχημένη και ακαταμάχητη μπηχτή προς τους εθνικιστές :mrgreen: :mrgreen: ) αλλά κανείς δεν αναφέρει τι λέει ο Ισοκράτης πριν. Έτσι δημιουργούνται λάθος ερμηνείες και παρεξηγήσεις. Ολόκληρη η φράση του Ισοκράτη είναι η ακόλουθη: Τόσο πολύ έχει ξεπεράσει η πόλη μας στη σκέψη και στο λόγο τους άλλους ανθρώπους, ώστε οι μαθητές της έχουν γίνει δάσκαλοί των άλλων, κι έχει κάνει ( η πόλη μας ) το όνομα των Ελλήνων να είναι δηλωτικό όχι καταγωγής αλλά διάνοιας κι έτσι ονομάζονται Έλληνες αυτοί που έχουν την ίδια παιδεία και όχι κοινή καταγωγή με εμάς. (αν θες και το αρχαίο κείμενο πες μου) Εφόσον διαβαστούν και τα προηγούμενα αλλά και εφόσον δούμε τι λέει ο Ισοκράτης και σε άλλους λόγους του καταλαβαίνουμε ότι ήθελε να πει κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτά που του προσάπτουν.

Οπότε θεωρώ ότι η άποψη αυτή δεν προέρχεται από τους αρχαίους αλλά ότι είναι αρκετά πρόσφατη.

Ως δική σου άποψη, από την άλλη, είναι απολύτως σεβαστή!

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 06 Νοέμ 2006 18:46

Προσωπικά δεν νομίζω ότι είναι κάτι διαφορετικό... ουσιαστικά εξυμνεί τον Ελληνικό πολιτισμό, κουλτούρα, σκέψη και διανόηση τοποθετώντας την ιδιαίτερα ψηλά. Εμμέσως λοιπόν αν οι "βάρβαροι" καταφέρουν να αποκτήσουν τα εφόδια της Ελληνικής παιδείας, αξίζουν να ονομάζονται "Έλληνες" ανεξαρτήτου καταγωγής τους.
Ουσιαστικά λοιπόν σημασία δεν έχει το dna (το ανώτερο ή μη) αλλά η παιδεία που έχει λάβει το άτομο, η οποία αν είναι η Ελληνική τον καθιστά ιδιαίτερα ικανό.

PS: ας μην αρχίσουν οι παραλληλισμοί με την νεοελληνική παιδεία pls
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 07 Νοέμ 2006 12:40

Ακόμα πιο σημαντικό στον πανηγυρικό του Ισοκράτους είναι το σημείο που αναφέρει ότι οι Έλληνες είναι αυτόχθονες και κατοικούν στην Ελλάδα από αρχαιοτάτων χρόνων και δεν ήρθαν σε αυτή ούτε ως μέτοικοι ούτε επειδή εκδίωξαν κάποιους.

Όλα αυτά ανατρέπουν την γελοία άποψη περί ινδοευρωπαίων και όλες τις μ@λ@κιες που συνεπάγεται η υποστήριξη μιας τέτοιας ιδέας.

Άβαταρ μέλους
bertran
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από bertran » 07 Νοέμ 2006 20:06

Άρα και κάθε κακό αφού ημείς η πηγή όλων
Πηγή των κακών είναι όλες εκείνες οι κωλοφυλές που δεν έμαθαν ή δε μπόρεσαν να μάθουν όσα τους δίδασκε το αρχαίο ελληνικό πνεύμα. Άλλωστε οι πρόγονοι μας άνθρωποι ήταν, οι καλύτεροι όλων αλλά άνθρωποι. Δε μπορούσαν να εκπολιτίσουν και όλο τον κόσμο.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 07 Νοέμ 2006 20:27

Bertran τελείς υπό πλήρη σύγχυση, αν κρίνω και από άλλα σχόλια σου που διάβασα. Άντε να δεχτούμε την πολιτιστική ανωτερότητα των αρχαίων ημών, άντε να δεχτούμε ότι οι περισσότερες των επιστημών έχουν τις ρίζες τους στην κλασσική και την ελληνιστική περίοδο, άντε να δεχτούμε και το ότι οι Έλληνες όντως πρόσφεραν τα μέγιστα στον εκπολιτισμό των περιοχών με τις οποίες ερχόντουσαν σε επαφή, και φυσικά να δεχτούμε και το ότι η κλασσική Αθήνα είναι η γενέτειρα της έννοιας της δημοκρατίας όπως τη γνώρισε ο δυτικός κόσμος σχεδόν 2,5 χιλιετίες αργότερα. Δε φτάνουν όλα αυτά;

Πρέπει να διατυπώνονται και ανοησίες περί "καλύτερου DNA" λες και το DNA κυκλοφορεί σε Α και Β ποιότητα, ή γελοιότητες του τύπου "όλα τα καλά προέρχονται από τους Έλληνες και όλα τα κακά από εκείνους που οι Έλληνες δεν πρόλαβαν να εκπολιτίσουν;

admin
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από admin » 08 Νοέμ 2006 01:36

Ενημερωτικά σας αναφέρω ότι ο λογαριασμός του μέλους bertran έχει απενεργοποιηθεί εξαιτίας διαφόρων σχολίων του, παρά τις συστάσεις που του είχαν γίνει. Εκτός των σχολίων του στο παρόν θέμα συζήτησης η απενεργοποίηση του λογαριασμού του είναι αποτέλεσμα και εκείνων στο θέμα: viewtopic.php?t=613

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 08 Νοέμ 2006 14:56

Τάσος Χαρτάς έγραψε:
necrosauron έγραψε:. Άλλωστε σήμερα στην Ελλάδα απο πολιτισμό ... αφηστε το καλύτερα .
necrosauron ας δούμε μια χώρα 10 εκατομμυρίων κατοίκων τί έχει προσφέρει τα τελευταία χρόνια στον παγκόσμιο πολιτισμό.
Αν δεν κάνω λάθος δύο βραβεία Νόμπελ, κάποια Μαρία Καλογεροπούλου, την ξέρεις μάλλον σαν Κάλλας, έναν Θωδοράκη, κάποιον Καβάφη, κάποια Ειρήνη Παπά, Νίκο Καζατζάκη τον λένε; Το test Pap με τον Παπανικολάου του παλιού 10χίλιαρου.
Αυτά τα λίγα μου ήρθαν στο μυαλό μου μέσα σε δυό τρία λεπτά...... ας το αφήσουμε καλύτερα όπως λές και εσύ.

Κοίτα δεν είπα ότι δεν υπάρχουν Έλληνες που δεν παράγουν πολιτισμό , το αντίθετο συμβαίνει . Όμως η πλειοψηφία του λαόυ μας αντι να ασχοληθεί μαζί τους την βρίσκει ακούγοντας σκυλάδικα , βλέποντας τατιάνες και θεωρεί ότι τον να διαβάσει ένα ποιήμα π.χ. του Καρυωτάκη είναι το ίδιο ανούσιο με μια αποτυχημένη μαλακία . Αυτό αν δεν δηλώνει ανυπαρξία πολιτισμού , τότε τι ? Γιατί ένας λαός είναι πολιτισμένος όταν αναγνωρίζει τους δικούς του ανθρώπους που παράγει πολιτισμό . Όχι δεν θα θεωρήσω ότι έχουμε πολιτισμό όταν η πλειοψηφία των Ελλήνων δεν έχει καν διαβάσει κάποιον απο τους σπουδαίους ποιητές μας , αλλά κάθε μεσημέρι ξέρει να βλέπει τατιάνα .
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 10 Νοέμ 2006 14:21

Δεν υπάρχει τίποτε πιο ρατσιστικό, αλλά συνάμα και ηλίθιο, από τις θεωρίες περί φυλετικής υπεροχής και γενετικής ανωτερότητας. Αυτή είναι μια απλή αρχή, τόσο απλή και απόλυτη όσο και ο νόμος της βαρύτητας.

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 10 Νοέμ 2006 14:46

DORIAN πολύ σωστό αυτό που έγραψες.
Απλό και απόλυτο.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 10 Νοέμ 2006 16:33

Dorian έγραψε:Δεν υπάρχει τίποτε πιο ρατσιστικό, αλλά συνάμα και ηλίθιο, από τις θεωρίες περί φυλετικής υπεροχής και γενετικής ανωτερότητας. Αυτή είναι μια απλή αρχή, τόσο απλή και απόλυτη όσο και ο νόμος της βαρύτητας.
Νομίζω ότι το πιο ηλίθιο από όλα είναι να είναι κάποιος απόλυτος.
Η γενετική ανωτερότητα είναι κάτι σχετικό που όντως αρχικά δεν ευσταθεί.Όμως υπάρχει και γενετική διαφορετικότητα.
Π.Χ οι Μάυροι λαοί έχει αποδειχθεί ότι στην πληοψηφεία τους είναι κορυφαίοι αθλητές με κορυφαία αθλητικά προσόντα.
Ενα Αλλο παράδειγμα για τους ίδιους ανθρώπους, είναι και οι τραγουδιστές που έχουν αναδείξει ασύγκριτες φωνές.
Αυτές οι διαφοροποιήσεις λοιπόν τυχαίνει να δείχνει ανωτερότητα,καλώς η κακώς έχουν διαφορετικό dna απο τους άλλους λαούς οπότε τι σημαίνει αυτό?
Μήπως ότι λόγο του διαφορετικού dna τους ,στους συγκεκριμένους τομείς είναι οι καλύτεροι σε πολλές περιπτώσεις ?
Οπότε θεωρώ ότι πριν κάποιος πει σε κάποιον άλλο ότι είναι απόλυτα ηλίθιο αυτό που πιστεύει πρέπει να έχει επιχειρήματα διαφορετικά από αυτό της βαρύτητας.
Υ.Γ για το συγκεκριμένο θέμα της Ελληνικής ή όχι υπεροχής του dna δεν είμαι απόλυτος δεν είμαι όμως και αρνητικός.Και αυτό το στηρίζω αρχικά στο ότι όντως είναι εντυπωσιακό το γεγονός ότι δεν έχουμε επηρεαστεί γενετικά παρόλες τις προσμίξεις ανά καιρούς, σε συνδυασμό με ότι έχουμε επιδείξει μέχρι τώρα σαν λαός από αρχαιωτάτων χρόνων..
ΦΙΛΙΚΑ
ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΣ
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Απάντηση