Φυλετική καθαρότητα των Ελλήνων

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 25 Οκτ 2006 10:49

bertran έγραψε:Κάνεις λάθος Λακεδαιμόνιε, το DNA των Ελλήνων δεν είναι μόνο μοναδικό και αναλλοίωτο είναι και ανώτερο όλων των άλλων λαών. Είμαστε η αρχή του πολιτισμού και της επιστήμης και αυτό δεν αλλάζει με τίποτα.
bertran
Καταρχήν σε καλοσορίζω στην κουβέντα μας.
Νομίζω ότι δεν πρόσεξες καλά τα λεγόμενα μου.Στα ποστ μου αναφέρω ότι δεν πιστεύω σε εκλεκτούς λαους του θεου κτλ.
Το γεγονός ότι γενικώς η Ελληνική φυλή είναι η μητέρα του πολιτισμού και της επιστήμης είναι κάτι το οποίο υποστηρίζω ένθερμα και εγώ.
Επίσης μελετώντας την ιστορία μας όντως νιώθω ανωτερότητα τουλάχιστον των προγόνων μας αλλά είναι μια άποψη που κρατάω για μένα καθώς δεν θέλω να χαρακτηριστώ ακραίος σπό κάποιους...καλοθελητές..Η ιστορία είναι διαθέσιμη σε οποιονδήποτε ώστε να βγάλει το συμπέρασμα που πιστεύει και μπορεί.Η ανωτερώτητα είναι κάτι που φαίνεται στις σελίδες των αιώνων της ιστορίας του κάθε λαού,πόσο μάλλον του δικού μας,οπότε είναι νομίζω περιττό να ασχολούμαι με άτομα που δεν θέλουν να το δουν.Ελπίζω να ξεκαθάρισα την θέση μου και να με κατάλαβες απόλυτα.
ΦΙΛΙΚΑ
ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΣ

ΜΟΝΩΝ ΛΑΒΕ
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 25 Οκτ 2006 10:49

bertran έγραψε:Κάνεις λάθος Λακεδαιμόνιε, το DNA των Ελλήνων δεν είναι μόνο μοναδικό και αναλλοίωτο είναι και ανώτερο όλων των άλλων λαών. Είμαστε η αρχή του πολιτισμού και της επιστήμης και αυτό δεν αλλάζει με τίποτα.
bertran
Καταρχήν σε καλοσορίζω στην κουβέντα μας.
Νομίζω ότι δεν πρόσεξες καλά τα λεγόμενα μου.Στα ποστ μου αναφέρω ότι δεν πιστεύω σε εκλεκτούς λαους του θεου κτλ.
Το γεγονός ότι γενικώς η Ελληνική φυλή είναι η μητέρα του πολιτισμού και της επιστήμης είναι κάτι το οποίο υποστηρίζω ένθερμα και εγώ.
Επίσης μελετώντας την ιστορία μας όντως νιώθω ανωτερότητα τουλάχιστον των προγόνων μας αλλά είναι μια άποψη που κρατάω για μένα καθώς δεν θέλω να χαρακτηριστώ ακραίος σπό κάποιους...καλοθελητές..Η ιστορία είναι διαθέσιμη σε οποιονδήποτε ώστε να βγάλει το συμπέρασμα που πιστεύει και μπορεί.Η ανωτερώτητα είναι κάτι που φαίνεται στις σελίδες των αιώνων της ιστορίας του κάθε λαού,πόσο μάλλον του δικού μας,οπότε είναι νομίζω περιττό να ασχολούμαι με άτομα που δεν θέλουν να το δουν.Ελπίζω να ξεκαθάρισα την θέση μου και να με κατάλαβες απόλυτα.
ΦΙΛΙΚΑ
ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΣ

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 29 Οκτ 2006 19:52

Η επιστήμη της βιολογίας έχει αποδείξει ότι δεν υπάρχει λαός με ανώτερο DNA . Ο εθνικισμός είναι η πραγματική ξεφτύλα και το πραγματικά χαμηλό DNA . Μας προσβάλλει σαν λαό η υιοθέτηση εθνικιστικών απόψεων . Συμφωνώ ότι ο πολιτισμός μας είναι απο τους κορυφαίους που υπήρξαν σε αυτόν τον πλανήτη , αλλά αυτός δεν είναι λόγος ανάπτυξης εθνικιστικών αισθημάτων . Άλλωστε σήμερα στην Ελλάδα απο πολιτισμό ... αφηστε το καλύτερα . Πιστεύω ότι με τον εθνικισμό ξεφτιλίζουμε τους ίδιους τους προγόνους μας .
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 29 Οκτ 2006 20:48

necrosauron έγραψε:Πιστεύω ότι με τον εθνικισμό ξεφτιλίζουμε τους ίδιους τους προγόνους μας .
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω, κατά την άποψη μου μεγαλύτερη ξεφτίλα είναι να λησμονείς την ιστορία και το μεγαλείο των προγόνων σου και ταυτόχρονα να υποβιβάζεις την χώρα που ζεις.ΝΑΙ συμφωνώ υπάρχουν πολλά κακώς κείμενα στην τωρινή κατάσταση της Ελλάδας αλλά όπως και να το κάνουμε δεν πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα.
Υ.Γ (χωρίς να θέλω να υποδείξω εκλεκτούς λαούς του θεού και άλλα τέτοια) ρίξε μια ματιά σε σημαντικούς οργανισμούς π.χ ΝΑΣΑ ή ακόμη και σε σημαντικές εφευρέσεις και αν δεν βρεις ΕΛΛΗΝΑ μέσα τότε έλα και πες μου ότι δεν πρέπει να είμαι περήφανος που είμαι ΕΛΛΗΝΑΣ και εγώ θα το δεχτώ.
ΦΙΛΙΚΑ
ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΣ
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Άβαταρ μέλους
bertran
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από bertran » 03 Νοέμ 2006 20:31

Για μισό λεπτό γιατί αγχώνεστε τόσο όταν κάποιος λέει πώς οι έλληνες είναι ανώτεροι και καλύτεροι από τους άλλους λαούς; με ποιούς είστε με μάς ή με τους άλλους;

Υπάρχουν άπειρα στοιχεία που βεβαιώνουν ότι το DNA των ελλήνων είναι καλύτερο από όλων των άλλων λαών και μέρη αυτού του DNA μπορούν να βρεθούν σχεδόν σε όλους τους λαούς του κόσμου (εκείνους δηλαδή που σήμερα θεωρούνται πολιτισμένοι). Ο έλληνας, το DNA και ο πολιτισμός του είναι η πηγή από την οποία ξεκίνησε κάθε καλό σε αυτό τον πλανήτη.

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 04 Νοέμ 2006 18:47

Καλό είναι να λατρεύουμε όσο μπορούμε καλύτερα την ιστορία και τους προγόνους μας, αλλά άν δέν συμβαδίζει αυτή η λατρεία με κάποιο επίπεδο πολιτισμού των σημερινών Ελλήνων η λατρεία πάει στράφι. Δυστυχώς αυτό δέν υπάρχει στους σημερινούς Έλληνες κατοίκους της χώρας τους άσχετα με την μεγάλη πρόοδο των Ελλήνων του εξωτερικού.
Ας κοιτάξουμε πρώτα εμείς οι ίδιοι να συνειδητοποιήσουμε την άσχημη κατάσταση μας να προσπαθήσουμε να την διορθώσουμε, προσέχοντας πρώτα απο όλα περισσότερο την ψήφο μας. Την χαρίζουμε σε ανθρώπους που ηθελημένα για δικά τους οφέλη μας έχουν οδηγήσει σε αυτή την κατάσταση.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

Belisarius
Δόκιμο Μέλος

Δημοσίευση από Belisarius » 04 Νοέμ 2006 19:40

fluke έγραψε:Έλληνας = ο έχων Ελληνική παιδεία
Fluke αυτό που γράφεις είναι η δική σου άποψη ή υπονοείς ότι αυτή ήταν και η άποψη των αρχαίων;

necrosauron έγραψε:Άλλωστε σήμερα στην Ελλάδα απο πολιτισμό ... αφηστε το καλύτερα . Πιστεύω ότι με τον εθνικισμό ξεφτιλίζουμε τους ίδιους τους προγόνους μας .
Φίλε μου μια χαρά πάει η Ελλάδα από πολιτισμό σήμερα. Πάντα θα πρέπει να αναζητάμε και να προσπαθούμε για το καλύτερο βέβαια. Όσο για αν ξεφτιλίζουμε τους προγόνους μας με τον εθνικισμό, θα πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι λίγοι υπήρξαν πιο εθνικιστές από τους πρόγονους μας, οπότε ο εθνικισμός σίγουρα δεν τους προσβάλει αλλά μάλλον. . . τους δικαιώνει. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

bertran έγραψε:Υπάρχουν άπειρα στοιχεία που βεβαιώνουν ότι το DNA των ελλήνων είναι καλύτερο από όλων των άλλων λαών και μέρη αυτού του DNA μπορούν να βρεθούν σχεδόν σε όλους τους λαούς του κόσμου (εκείνους δηλαδή που σήμερα θεωρούνται πολιτισμένοι). Ο έλληνας, το DNA και ο πολιτισμός του είναι η πηγή από την οποία ξεκίνησε κάθε καλό σε αυτό τον πλανήτη.
Εσύ πάλι πού τα βρήκες τα στοιχεία που βεβαιώνουν ότι το ελληνικό DNA είναι το καλύτερο; :shock: Και τι εννοείς καλύτερο; Τέλος τι εννοείς όταν λες ότι ξεκίνησε κάθε καλό στον πλανήτη από τους Έλληνες; :shock:

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 04 Νοέμ 2006 21:57

necrosauron έγραψε:. Άλλωστε σήμερα στην Ελλάδα απο πολιτισμό ... αφηστε το καλύτερα .
necrosauron ας δούμε μια χώρα 10 εκατομμυρίων κατοίκων τί έχει προσφέρει τα τελευταία χρόνια στον παγκόσμιο πολιτισμό.
Αν δεν κάνω λάθος δύο βραβεία Νόμπελ, κάποια Μαρία Καλογεροπούλου, την ξέρεις μάλλον σαν Κάλλας, έναν Θωδοράκη, κάποιον Καβάφη, κάποια Ειρήνη Παπά, Νίκο Καζατζάκη τον λένε; Το test Pap με τον Παπανικολάου του παλιού 10χίλιαρου.
Αυτά τα λίγα μου ήρθαν στο μυαλό μου μέσα σε δυό τρία λεπτά...... ας το αφήσουμε καλύτερα όπως λές και εσύ.
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 04 Νοέμ 2006 22:49

Belisarius έγραψε:
fluke έγραψε:Έλληνας = ο έχων Ελληνική παιδεία
Fluke αυτό που γράφεις είναι η δική σου άποψη ή υπονοείς ότι αυτή ήταν και η άποψη των αρχαίων;
Από όσο ξέρω είναι μια άποψη που υπάρχει από τα αρχαία χρόνια (Ισοκράτης νομίζω) και είναι και προσωπική μου απόψη σε μεγάλο βαθμό.

Belisarius έγραψε:Εσύ πάλι πού τα βρήκες τα στοιχεία που βεβαιώνουν ότι το ελληνικό DNA είναι το καλύτερο; :shock:
Δεν νομίζω να πάρεις απάντηση :roll:
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 04 Νοέμ 2006 22:52

bertran έγραψε:Υπάρχουν άπειρα στοιχεία που βεβαιώνουν ότι ........................................... μέρη αυτού του DNA μπορούν να βρεθούν σχεδόν σε όλους τους λαούς του κόσμου (εκείνους δηλαδή που σήμερα θεωρούνται πολιτισμένοι). Ο έλληνας, το DNA και ο πολιτισμός του είναι η πηγή από την οποία ξεκίνησε κάθε καλό (?????) σε αυτό τον πλανήτη.
Άρα και κάθε κακό αφού ημείς η πηγή όλων :roll: :roll: :roll: :roll:
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Απάντηση