ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ?

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ?

Δημοσίευση από lakedaimonios » 30 Αύγ 2006 16:53

χαιρετώ όλα τα μέλη του forum.θέτω ένα θέμα με λίγο διαφορετική εισαγωγή.
''Είμαι ένα από τα πιο συζητημένα πρόσωπα της ιστορίας.Ο χώρος και ο χρόνος δράσης μου ήταν σε μία περίοδο καταστρεπτικής διαμάχης μεταξύ των δύο μεγάλων δυνάμεων του Ελληνικού κόσμου.Οι σπαρτιάτες με μισούσαν και όμως ζητήσαν την βοήθεια μου και το έκανα.Η αθήνα με λατρεψε σαν ήμουν θεός δύο φορες και άλλες τόσες ζητούσε το κεφάλι μου.Οι πέρσες γοητεύτηκαν από τις ρητορικες και στρατηγικες μου ικανότητες.Οι θράκες υπό την καθοδηγία μου απο βάρβαρο σύνολο έγιναν ένας απο τους πιο δυνατούς στρατούς.λέγεται ότι η βασίλλισα των σπαρτιατων και εκείνη της θράκης γέννησαν δικά μου παιδιά..Υπήρξα προστατευόμενος του θείου μου Περικλή,και ήμουν από τους ομορφότερους αντρες της εποχής.Ήμουν πρωταθλητής σε ολυμπιάδες,και ο μοναδικός που νίκησε στην ξηρά(μεχρι τότε)τους Σπαρτιατες.Επεισα τους αθηναιους να ξεκινήσουν εκστρατεια κατα της σικελίας και οταν με προδωσανε βοηθησα τους σπαρτιατες να τους νικησουν.Μπορούσα να πάρω πόλεις στην ηγεμονία που υπηρετουσα μονο με έναν πυρινο λογο και το εκανα πολλες φορες.ποιος είμαι?
αν καταλάβατε σε ποιον αναφέρεται το post δεν εχετε παρα να καταθέσετε αποψεις και γνωσεις για το συγκεκριμενο ιστορικο προσωπο και να ξεκινησει μια πολυ όμορφη και εγκυκλοπαιδικη συζητηση
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Εύα » 30 Αύγ 2006 23:44

Το σίγουρο είναι ότι ακούγεσαι πολύ ενδιαφέρον άτομο. Αν σε δω από μια οπτική γωνία είσαι ένας ικανότατος και εφυέστατος τυχοδιώκτης. Αν σε δω από μια άλλη είσαι ένας υπέρμετρα φιλόδοξος άνθρωπος. Και αν σε κοιτάξω και από μια τρίτη, είσαι ένας άνθρωπος που δεν τον χωρούσε η εποχή του, ίσως το μεγαλύτερο πολιτικό μυαλό του αρχαίου κόσμου. Το σίγουρο είναι πώς είσαι ένας άνθρωπος συναρπαστικός και μοναδικός.

Όμως εσύ ο ίδιος τί έχεις να πεις για τον εαυτό σου? Μίλησε μας για τον εαυτό σου Αλκιβιάδη.

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 31 Αύγ 2006 00:54

Με πρόλαβε η Εύα! Και προσυπογράφω στο αίτημά της να μας μιλήσεις για τον εαυτό σου!

(μην το παίζω γνώστης : δεν έχω ιδέα από ιστορία, αλλά έτυχε να έχω διαβάσει ένα σχετικό βιβλίο)

Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Εύα » 31 Αύγ 2006 18:42

Μάλλον το ίδιο που διάβασα κι εγώ angel, ΑΝΕΜΟΙ ΠΟΛΕΜΟΥ, αν δεν κάνω λάθος.

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 31 Αύγ 2006 19:30

Πολύ ωραία αγαπητές συνομιλίτριες!! Χαίρομαι πολύ.Το συγκεκριμένο βιβλίο ήταν η αιτία που ξεκίνησε το έντονο ενδιαφέρον μου για τον Αλκιβιάδη!!
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 31 Αύγ 2006 19:45

Και για να συνεχίσουμε,έτος γέννησης 452 π.χ εποχή όπου το ναυτικό της Αθήνας είχε καθαρίσει το αιγαίο από τους πέρσες και φανταζε πιο δυνατό από ποτε.Οι αθηναίοι στην θάλασσα οι λακεδαιμόνιοι στην ξηρά,αποτέλεσμα?πανίσχυρη ΕΛΛΑΣ.Οι σπαρτιάτες είχαν απαιτήσεις μόνο στα περίχωρα τους,και την στρατιωτική αρχηγία συμμάχων σε τυχόν διαμάχης.Η αθήνα εξελλισόταν σε ηγεμονία οι σύμμαχοι πλήρωναν φόρο υποτελείας διαχειριζόταν τα στενα του αιγαίου και συνεπώς το εμπόριο διανίωντας παράλληλα τον χρυσό αιώνα του Περικλή.Μοναδικό πρόβλημα?Η λαμπρή ιδέα της δημοκρατίας επέτρεπε στον οποιοδήποτε ευγενή ή διακεκριμένο με διασυνδέσεις πολίτη να φλερτάρει με την εξουσία.Σιγά σιγά έγινε έντονο το φαινόμενο της διαπλοκης και της συκοφαντίας ως μέσο επιρροης του λαου και της κοινής γνώμης.Κάποιες προσωπικότητες όπως ο Περικλής ήταν ακλόνητες όσο υπήρχε κυριαρχία και πλούτος,και κάποιες άλλες ξεχώριζαν αμέσως από το ρεύμα μια από αυτες ήταν ο σωκράτης αλλη μια ήταν ο αλκιβιάδης.
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 31 Αύγ 2006 19:58

Ο αλκιβιάδης γεννήθηκε πλούσιος.Η καταγωγή του έφτανε μέχρι τον μυθικό ήρωα ΑΙΑΝΤΑ, και ο παππούς του αλκιβιάδης επίσης είχε δημιούργήσει σε συνεργασία με τον κλεισθένη το δημοκρατικό πολίτευμα της αθήνας στα τέλη του 6 αιώνα π.χ.Σε ηλικία 5 ετών πέθανε ο πατέρας του πολεμώντας τους βοιωτούς στην μάχη της μαντινείας.Η τροφός του λεγόταν αμύκλα και κατάγοταν από την λακεδαίμονα.Από μικρός είχε τα χαρακτηριστικά που διατήρησε σε όλη του την ζωή εξαιρετική ομορφιά ,θρασύτητα και ευφυια και όλα πάνω του ήταν τέλεια μοιρασμένα.
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 31 Αύγ 2006 21:15

Αλκιβιάδης ... πιστεύω πως ήταν ένας πανέξυπνος , αλλά εξαιρετικά ύπουλος άνθρωπος ανάξιος εμπιστοσύνης , καθώς μπορούσε να την φέρει στον οποιονδήποτε .
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 02 Σεπ 2006 09:21

necrosauron έγραψε:Αλκιβιάδης ... πιστεύω πως ήταν ένας πανέξυπνος , αλλά εξαιρετικά ύπουλος άνθρωπος ανάξιος εμπιστοσύνης , καθώς μπορούσε να την φέρει στον οποιονδήποτε .
σιγουρα ήταν πανέξυπνος σιγουρα ήταν ένας ανθρωπος που δεν τον χωρουσε η εποχή του όπως πολυ σωστα είπε η αγαπητη Ευα,όμως όλες αυτές οι αρετές του προκαλούσαν ζήλια και φθόνο..οπότε το μόνο που έκανε ήταν να χρησιμοποιήσει τις αρετές του για να ελιχθεί και να γλιτώσει απο τους κομπλεξικους συκοφάντες και παραλληλα να παρασύρει μαζι του την Αθήνα εκει που πιστευε ότι της αξιζε στην κορυφή του κόσμου
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Εύα » 08 Σεπ 2006 19:12

Βρε lakedaimonie μήπως το παράκανε ο φίλος μας με τους ελιγμούς? Από την Αθήνα στη Σπάρτη, στον Πέρση και πίσω στην Αθήνα και δεν θυμάμαι και που αλλού (συγχωρέστε με αν έκανα λάθος στη σειρά των μεταγραφών). Μου φαίνεται πώς περισσότερο κινούταν από αμετροεπή φιλοδοξία και λιγότερο από διάθεση προσφοράς στην Αθήνα ή τον εκάστοτε αφεντικό του.

Απάντηση