Αρχάνθρωπος Πετραλώνων

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
Ζήνων
Πλήρες Μέλος

Αρχάνθρωπος Πετραλώνων

Δημοσίευση από Ζήνων » 12 Ιούλ 2006 12:05

Αρχικά τα συγχαρητήρια μου στους συμμετέχοντες γιά το υψηλό επίπεδο μηνυμάτων στα θέματα που μέχρι τώρα διάβασα.
Κατά τα λοιπά , έχω μιά ερώτηση γιά όποιον μπορεί να μου απαντήσει .

Τι συμβαίνει με τον αρχάνθρωπο των Πετραλώνων;
Διάβασα το βιογραφικό του κυρίου ¶ρη Πουλιανού, καθώς και την "καταγωγή των Ελλήνων".
Επισκέφθηκα το σπήλαιο των Πετραλώνων και είδα τα ευρήματα.
Εντυπωσιάστηκα και γοητεύτηκα.
Δυστυχώς πρόσφατα, πληροφορήθηκα ότι αμφισβητούνται σχεδόν τα πάντα γύρω από την δουλειά του κυρίου Πουλιανού, καθώς και στοιχεία του βιογραφικού του!

Τι γίνεται λοιπόν σε τέτοιες περιπτώσεις; Ποιά είναι τα κριτήρια που προσφέρουν αξιοπιστία;
Με απλά λόγια, ποιόν να πιστέψεις;

epiktitos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από epiktitos » 19 Ιούλ 2006 16:12

Αγαπητέ Ζήνων τι ακριβώς περιμένεις ; να επιβεβαιωθεί απο ποιους ; έχεις την εντύπωση οτι δεν έχει παραχαραχθεί ολόκληρη η ιστορία των Ελλήνων εδω και 2200 χρονια που τελούμε υπό ρωμαιοεβραικη κατάληψη ;

Εάν σου πω οτι ο Ησίοδος λέει για τα νησιά που κατοικήθηκαν απο το γένος των ηρώων και ημιθέων (τροια,θηβα ) όπου τρεις φορές καρπό κάνει η γη .Εσύ τι θα καταλάβαινες ; Εάν σου πω λέξεις των Ίνκας ,Πολυνησίας, Ιαπωνίας που ειναι Ελληνικές , πάνω σ' αυτο τι θα έλεγες;

Δλδ τι θέλω να πω με ολα αυτα , οτι εάν κάποιος δεν ειναι καλοπροαίρετος με ανοικτό μυαλό θα πει οτι ολα αυτα ειναι στην σφαίρα της φαντασίας και οτι είμαι προκατειλημμένος και έχω ψύχωση με τους Έλληνες κ.α
epiktitos Ο ΝΟΩΝ.....ΝΟΕΙΤΩ

Ζήνων
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Ζήνων » 19 Ιούλ 2006 18:58

Επίκτητος έγραψε:Αγαπητέ Ζήνων τι ακριβώς περιμένεις ; να επιβεβαιωθεί απο ποιους ;
έχεις την εντύπωση οτι δεν έχει παραχαραχθεί ολόκληρη η ιστορία των Ελλήνων εδω και 2200 χρονια που τελούμε υπό ρωμαιοεβραικη κατάληψη ;
Αγαπητέ Επίκτητε ( άντε να δούμε και κανένα Κλεάνθη και Ποσειδώνιο γιά να κάνουμε καρρέ :-)
ανοίγεις μεγάλη συζήτηση αλλά συνοπτικά μπορώ να σου πω ότι δεν έχω πεισθεί γιά την συνομωσία/ κατάληψη που αναφέρεις, έστω κι αν στα σχολεία διδάσκεται η εβραϊκή εθνική Ιστορία ως συστατικό της θρησκείας μας.
Η Ιστορία όντως παραχαρασσεται, αλλά όταν υπάρχει λόγος. Εν προκειμένω ποιός δίνει δεκάρα γιά το αν ο άνθρωπος των Πετραλώνων προϋπήρξε εκείνου της Αν. Αφρικής; Θέλω να πω, πως εξαργυρώνει κανείς πολιτικά-οικονομικά κάτι τέτοιο; Όταν μιλάμε γιά 700,000 πριν , το ενδιαφέρον δεν μπορεί να είναι παρά μόνο επιστημονικό . Εκτός αν βρεθεί κανένας Σκοπιανός να διεκδικήσει τον αρχάνθρωπο από πλευράς εθνολογικής (απ` αυτούς όλα να τα περιμένεις :-)

Εάν σου πω οτι ο Ησίοδος λέει για τα νησιά που κατοικήθηκαν απο το γένος των ηρώων και ημιθέων (τροια,θηβα ) όπου τρεις φορές καρπό κάνει η γη .Εσύ τι θα καταλάβαινες ; Εάν σου πω λέξεις των Ίνκας ,Πολυνησίας, Ιαπωνίας που ειναι Ελληνικές , πάνω σ' αυτο τι θα έλεγες;
Θα σε 'ακουγα με προσοχή, μετά θα σ` έβαζα να τα ξαναπείς, θα σε τάραζα στις ερωτήσεις , κι αν μ` έπειθες θα σε κέρναγα μιά κάσα μπύρες. Αλλά γιά να είμαι εντάξει μαζί σου πρέπει να σου πω ότι έχω διαβάσει μερικά πραγματάκια σχετικά, και τα θεώρησα χάσιμο χρόνου.

Δλδ τι θέλω να πω με ολα αυτα , οτι εάν κάποιος δεν ειναι καλοπροαίρετος με ανοικτό μυαλό θα πει οτι ολα αυτα ειναι στην σφαίρα της φαντασίας και οτι είμαι προκατειλημμένος και έχω ψύχωση με τους Έλληνες κ.α
Κοίτα , το ανοιχτό μυαλό είναι προϋπόθεση κάθε ενδιαφέρουσας συζήτησης. Απ` την άλλη μεριά
ψύχωση με την Ελλάδα και το παρελθόν της έχω νομίζω κι εγώ, αλλά απ` ότι καταλαβαίνω δεν είναι κάτι σοβαρό. Θέλω να πω , για ανίατη αρρώστεια δεν κάνει και μεγάλο κακό.
Άσε που συχνά αποτελεί και αναντικατάστατη πυξίδα όταν "Σειρήνες" προσπαθούν να σε αποπροσανατολίσουν υποσχόμενες ακριβούτσικα επώνυμα προϊόντα, ταχύτερα αυτοκίνητα και "καλύτερες" πιστωτικές κάρτες :-)

Απάντηση