Επιστροφή αρχαιολογικών ευρημάτων στις ρίζες τους

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 20 Μαρ 2006 17:07

koko έγραψε:Κύριε Χαρτά, προφανώς έχετε ξεχάσει την Μελίνα Μερκούρη, από εκεί χρησιμποίησα τη λέξη "ουρλιαχτά" και σαν αντίθεση για την παράξενη σιωπή που επικρατεί για άλλες αρχαιότητες. Δεν έχω δει κανέναν να κλαίει μπροστά στην Αφροδίτη της Μήλου λ.χ. και να καταφέρεται εναντίον του Λούβρου. Για το αν ο Έλγιν έκλεψε ή όχι τα μάρμαρα θα συμφωνήσουμε να διαφωνήσουμε.

Όσο για την διαχείριση, θα σας παραπέμψω στην κατάσταση της Καρυάτιδας του Βρετανικού Μουσείου και αυτών που παρέμειναν στην Αθήνα.
Εξήγησα τι ακριβώς θεωρώ ουρλιαχτό! Μια ταμπέλα πάνω στον Παρθενώνα που να γράφει ότι τα κομμάτια που λείπουν έχουν κλαπεί από τον Λόρδο Έλγιν και τα κλοπιμαία στεγάζονται σήμερα στο Βρετανικό Μουσείο. Αυτό θα ήταν ουρλιαχτό!
Ζητούνται πίσω τα Μάρμαρα του Παρθενώνος, και όχι άλλες αρχαιότητες γιατί αποτελούν τμήμα κομμάτι ενός μνημείου.
Όσο για τις Καρυάτιδες ότι βλέπουμε στο Ερεχθείο είναι αντίγραφα.
Ότι δεν έχει κλαπεί στεγάζεται στο μουσείο της Ακρόπολης.

Αλλά ακόμα δεν πήρα απάντηση στο ερώτημά μου.
Άν δεν διαχειρίζωμαι σωστά το εργοστάσιο π.χ. (που τέτοια τύχη) που μου άφησε ο πατέρας μου, θα πρέπει εσύ που "ξέρεις" να το διαχειρίζεσαι να μου το αρπάξεις;
Tasos Zakynthos

koko
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από koko » 21 Μαρ 2006 13:04

Αυτό είναι όντως ουρλιαχτό, όπως είναι και το να κάθεται κάποιος και να ουρλιάζει μέσα στο Βρετανικό Μουσείο. Γιατί αγνοείτε τις πράξεις της Μελίνας Μερκούρη; Όσο για τις Καρυάτιδες, δε μου απαντήσατε για την κατάσταση τους. Δεν βλέπω τι σχέση έχει το οτι αυτές στο Ερέχθειο είναι αντίγραφα, αφού οι πραγματικές έιχαν ήδη "λιώσει" πριν μεταφερθούν.

Όσο για το ερώτημά σας, άμα το θέσουμε με εργοστασιακές παραμέτρους, όχι, αν δεν γίνεται σωστή διαχείρηση δεν θα το αρπάξω, θα περιμένω να χρεωκοπήσει, να το πάρει η τράπεζα και μετά θα αγοράσω ό,τι μου χρειάζεται από το εργοστάσιο από την τράπεζα.

Αναφέρετε οτι τα Ελγίνεια Μάρμαρα πρέπει να επιστραφούν επειδή αποτελούν τμήμα ενός μνημείου. Το θεωρώ θεμιτό, όμως τα Μάρμαρα δεν θα τοποθετηθούν πάνω στον Παρθενώνα άμα επιστραφούν αλλά στο νέο μουσέιο της Ακροπόλεως (μαζί με τα κομμάτια που παραμένουν στον Ελληνικό χώρο). ¶ρα τα όσα περί πληρότητας του μνημείου τα θεωρώ απλώς λόγια.

Εσείς πάντως θεωρείτε την Αρχαιολογική Υπηρεσία σοβαρή, ειδικά μετά το συμβάν του Ακρωτηρίου; Ή μήπως θεωρείτε σοβαρή πολιτική για την επιστροφή, τον Έλληνα Πρωθυπουργό να πλησιάζει τον Βρετανό πλαγίως και να του λέει "επέστρεψε κανά μάρμαρο γιατί έρχονται εκλογές και θέλω καμιά ψήφο παραπάνω";

Προσωπικά, το αν επιστραφούν τα Μάρμαρα ή όχι με αφήνει εντελώς αδιάφορο. Απλώς δεν μου αρέσει να με κοροΐδεύουν χρησιμοποιώντας τις αρχαιότητές μας για λαΐκή κατανάλωση τη στιγμή που πλήθος αρχαιοτήτων στον Ελληνικό χώρο καταστρέφεται απροστάτευτο ή πέφτει θύμα αναστήλωσης όπως το Ανάκτορο του Γαλερίου, ενώ άλλα κειμήλια που βρίσκονται ανά τον κόσμο και θα επιστρέφονταν πιο έυκολα αγνοούνται. Και το τελευταίο το αναφέρω διότι πιο μεγάλη πίεση θα αισθανθεί το Βρετανικό Μουσέιο άμα 10 άλλα μουσεία επέστρεφαν τα εκθέματα τους, και άλλη πίεση αισθάνεται τώρα.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 21 Μαρ 2006 13:43

koko έγραψε:.
Εσείς πάντως θεωρείτε την Αρχαιολογική Υπηρεσία σοβαρή, ειδικά μετά το συμβάν του Ακρωτηρίου; Ή μήπως θεωρείτε σοβαρή πολιτική για την επιστροφή, τον Έλληνα Πρωθυπουργό να πλησιάζει τον Βρετανό πλαγίως και να του λέει "επέστρεψε κανά μάρμαρο γιατί έρχονται εκλογές και θέλω καμιά ψήφο παραπάνω";
:D :oops:
Tasos Zakynthos

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 21 Μαρ 2006 13:48

koko έγραψε: Όσο για το ερώτημά σας, άμα το θέσουμε με εργοστασιακές παραμέτρους, όχι, αν δεν γίνεται σωστή διαχείρηση δεν θα το αρπάξω, θα περιμένω να χρεωκοπήσει, να το πάρει η τράπεζα και μετά θα αγοράσω ό,τι μου χρειάζεται από το εργοστάσιο από την τράπεζα.
Εντάξει και οι Ναζί άρπαξαν ότι μπορούσαν από το Λούβρο με την υποστήρηξη του Βερολίνου της Μεγάλης Πύλης της εποχής. Γερμανοκρατούμενη τότε η Γαλλία. Καθ' όλα νόμιμη η κίνηση.
Tasos Zakynthos

koko
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από koko » 22 Μαρ 2006 14:12

¶μα η Ελλάδα ήταν Αγγλοκρατούμενη εκείνη την εποχή τότε πράγματι θα είχατε δίκιο με το παράδειγμά σας, αλλά δυχτυχώς η κατάληψή μας από τους Οθωμανούς ήρθε πριν από την εποχή του εθνικού κράτους και των διεθνών νόμων.

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 03 Απρ 2006 16:26

από το
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=253
Με τα 48 αρχαία ελλληνικά νομίσματα, που για πολλά χρόνια βρίσκονταν στη Σουηδία, έφτασε στο υπουργείο Πολιτισμού ο πρεσβευτής της Ελλάδας στη Σουηδία Ευάγγελος Καρόκης, για να τα παραδώσει στον Γιώργο Βουλγαράκη.

Σύμφωνα με την Ελευθεροτυπία, τα 48 νομίσματα που επαναπατρίστηκαν προέρχονται από ανασκαφική έρευνα του Σουηδικού Αρχαιολογικού Ινστιτούτου στην Ασίνη της Αργολίδας το 1922. Είχαν μεταφερθεί πριν από πολλά χρόνια στη Σουηδία με σκοπό να συντηρηθούν και να μελετηθούν.

Όμως, δεν επέστρεψαν ποτέ στην Ελλάδακαι θεωρήθηκαν απολεσθέντα για μεγάλο χρονικό διάστημα. Το 1977 εντοπίστηκαν από την τότε διευθύντρια του Σουηδικού Ινστιτούτου της Αθήνας στο πανεπιστήμιο του Lund και δημοσιεύτηκαν στο Opuscula Atheniensia 13.

Ο κ. Καρόκης τόνισε στον υπουργό Πολιτισμού ότι η Σουηδία συμπαρίσταται θερμά στο ελληνικό αίτημα για επιστροφή των Γλυπτών του Παρθενώνα, ενώ ο κ. Βουλγαράκης τόνισε ότι η παραλαβή «αποδεικνύει ότι οι ενέργειες του ελληνικού κράτους για την ανάκτηση πολιτιστικών αγαθών φέρνουν αποτελέσματα».

Μας δουλεύουν κανονικά :!: :!:
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

koko
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από koko » 03 Απρ 2006 20:44

Καλά που το κατάλαβες :D

Απάντηση