ΑΝΑΤΟΛΗ-ΔΥΣΗ, ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ και ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ '21

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 31 Οκτ 2005 19:33

ΠΟΣΕΙΔΩΝ έγραψε:Εγώ δέν κατάφερα να ανοίξω πο υον υπολογιστή μου το συγγεκριμένο site, αλλά το geosities είναι γνωστό για την μισελληνική του προπαγάνδα σε οτιδήποτε γράφει, τόσο που μερικές φορές ξεπερνάει όλα τα όρια.
Τό χουμε πιά πάρει χαμπάρει.
Το geocities παρέχει φιλοξενία σε σελίδες διαφόρων με τους οποίους δεν έχει καμμία σχέση. Έχω εντοπίσει κι εγώ ανθελληνικές σελίδες εκεί, νομίζω φιλοξενεί και κάτι σάιτ σκοπιανών που κάνουν πολύ βλακώδη και απροκάλυπτη προπαγάνδα. Έχω εντοπίσει όμως και σελίδες εθνικιστών που βγάζουν τους Έλληνες πολύ απλά ως τους "καλυτερότερους" όλων. (Συγγνώμη για το γραμματικό λάθοος, επίτηδες το κάνω).
Πάντως το συγκεκριμένο δεν είναι ανθελληνικό ούτε προπαγάνδα κάνει. Ο άνθρωπος λέει τη γνώμη του περί ελληνικότητας και περί των παλιών και νέων εχθρών μας. Μπορείτε να συμφωνήσετε και να διαφωνήσετε σε πολλά μαζί του -αν τον διαβάσετε φυσικά - αλλά δεν μου φαίνεται ότι θα τον βρείτε τουρκόφιλο... Τέλος πάντων αν τον βρείτε θα χαρώ να μου πείτε πού.
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 31 Οκτ 2005 19:55

MARD σε ευχαριστώ γι'αυτή την διευκρίνιση σχετικά με το geosities, γιατί πραγματικά μερικά άρθρα του που έχω διαβάσει, και όπως φαίνεται τα έχεις διαβάσει και εσύ είναι κυριολεκτικά να ξερνάς χωλή με την πρώτη ματιά ... ξέφυγα λίγο απο το θέμα μου φαίνεται :?
Το συγκεκριμένο αρθρο που παρέθεσες άν και δέν συμφωνώ σε όλα μαζί του φαίνεται οτι λέει και κάποιες αλήθειες.

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 31 Οκτ 2005 20:00

ΠΟΣΕΙΔΩΝ έγραψε: Το συγκεκριμένο αρθρο που παρέθεσες άν και δέν συμφωνώ σε όλα μαζί του φαίνεται οτι λέει και κάποιες αλήθειες.
Δηλ., ποια πράγματα θεωρείς αλήθειες;
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Άβαταρ μέλους
ΝΕΟΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΝΕΟΣ ΗΡΑΚΛΗΣ » 31 Οκτ 2005 20:25

MARD! έγραψε: Θα σου πρότεινα να το ξαναδιαβάσεις προσεκτικά, αν δε βαριέσαι.
Εντάξει είπα ΛΙΓΟ τουρκόφιλος... ΄γιατί οι Τούρκοι έχουν κλέψει τη μουσική μας και τα φαγιά μας και όλα... αυτοί μόνο πιλάφι και γιαούρτι είχανε... κι από μουσική κραυγές και καραμούζες
δε μπορώ να δεχτώ ότι είχανε πολιτισμό λιπών... από μας τα πήρανε όλα... μέχρι και το χαμάμ είναι ρωμαϊκό

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 31 Οκτ 2005 20:53

Mard! έγραψε:Δηλ., ποια πράγματα θεωρείς αλήθειες;
Πρώτα να σου παρουσιάσω μιά φράση που περικλείει κάποιο νόημα στο οποίο συμφωνώ.

Είναι γεγονός πως αν δεν υπήρχε η κατοχή της περιοχής μας από ένα μουσουλμανικό λαό δεν θα είχαμε εκβαρβαρωθεί τόσο πολύ, μια και πριν καταληφθεί η Πόλη ή η Μικρασία είμασταν το πιο προηγμένο και το πιο πολιτισμένο κράτος στην Ευρώπη-Μ.Ανατολή. Οι 5-7 αιώνες υπό βαρβαρικό κυριολεκτικά ζυγό ήταν μια μακραίωνη αφαίμαξη πνευματικών και βιολογικών δυνάμεων. Την εποχή που ανακαλύπτονταν η τυπογραφία, που οι λαοί σταδιακά αποκτούσαν πολιτικά δικαιώματα, που εκβιομηχανίζονταν, εμείς πολεμούσαμε τους Γενίτσαρους στα βουνά.

Αναφέρει οτι στο Βυζάντιο δέν υπήρξε η γνωστή δεσποτική εξουσία του κλήρου αλλά τα πράγματα τα παρουσιάζει εντελώς διαφορετικά απο ότι έως τώρα ξέραμε. Χαίρομαι στο οτι συμφωνεί στην απεξάρτηση της εκκλησίας απο το κράτος και την κοσμική εξουσία, αλλά μου φαίνεται απίθανο στο Βυζάντιο να συνέβαιναν τέτοιου είδους φιλελεύθερα καθεστώτα.

Άβαταρ μέλους
nous
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nous » 01 Νοέμ 2005 15:23

νομίζω ότι και οι ίδιοι οι Τούρκοι έτσι τους δελέαζαν: επιτεθείτε στους Έλληνες κι ό,τι βγάλετε χάρισμά σας. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια. Αργότερα ήταν συνεργάτες των Ιταλών και των Γερμανών, και πάλι με σκοπό να βάλουν χέρι στην Ήπειρο με τη βοήθειά τους. Θα μου πεις, αν δεν είχε αλλοιωθεί η εθνική τους συνείδηση με την αλλαγή θρησκείας δεν θα δρούσαν έτσι. εδώ μιλάμε για ολόκληρους πληθυσμούς και διαχρονικά επαναλαμβανόμενα τακτικές. Κι όχι για μεμονομένα άτομα ώστε να υποθέσουμε ότι η συμπεριφορά τους εξηγείται από προσωπικές εγκληματικές τάσεις ή ιδιοτελείς σκοπούς.
Από αυτή την έννοια νομίζω τεκμηριώνεται ότι ο αποφασιστικός παράγοντας μετατροπής των (πρώην) συμπατριωτών σε απηνών διωκτών, δηλαδή ο λόγος της ριζικής αλλοίωσης κι ανατροπής της εθνικής (Ελληνικής) συνειδήσεώς τους ήταν η αλλαγή του θρησκεύματός τους.

Chameleons, παλιότερα είχες αναφέρει ένα ενδιαφέρον στοιχείο, το οποίο προσωπικά δεν το έχω ξανασυναντήσει.
Μήπως θα είχες την καλοσύνη να μου υποδείξεις που θα μπορούσα να βρω περισσότερες πληροφορίες για αυτό τον ελληνογενή πληθυσμό της Κορσικής;

Σε ό,τι αφορά το τι πήραν ή έδωσαν οι Βυζαντινοί προγονοί μας στους Οθωμανούς, ένα σχόλιο για την σημερινή πραγματικότητα. Γνωρίζετε ότι στο Πολυτεχνείο της Κωνσταντινουπόλεως υπάρχει τμήμα κατασκευής "παραδοσιακών μουσικών οργάνων"; Ποια είναι αυτά; Μα φυσικά η Ελληνική πολίτικη λύρα, το κανονάκι κλπ.!

Αν οι γείτονες δεν είχαν εγκολπωθεί πτυχές της δικής μας παράδοσης, πολύ φοβάμαι ότι σήμερα εξαιτίας της δικής μας εγκληματικής αδιαφορίας αυτά θα είχαν χαθεί οριστικά κι αμετάκλητα.
Λάθε βιώσας

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 01 Νοέμ 2005 16:22

Ντοκυμανταιρ στην ΝΕΤ...

και google is your friend ...

εδω
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 02 Νοέμ 2005 04:32

nous έγραψε:!

Αν οι γείτονες δεν είχαν εγκολπωθεί πτυχές της δικής μας παράδοσης, πολύ φοβάμαι ότι σήμερα εξαιτίας της δικής μας εγκληματικής αδιαφορίας αυτά θα είχαν χαθεί οριστικά κι αμετάκλητα.
!!!!!!!!

Τι να πω....να ναι καλα οι Τουρκοι και κυριως αυτοι που μας παρεδωσαν σε αυτους για διασωσουν την κληρονομια μας.

Acta est fabula...οριστικα.

Καληνυχτα σας .
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
ΝΕΟΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΝΕΟΣ ΗΡΑΚΛΗΣ » 02 Νοέμ 2005 18:21

Chameleons έγραψε:
nous έγραψε:!

!!!!!!!!

Τι να πω....να ναι καλα οι Τουρκοι και κυριως αυτοι που μας παρεδωσαν σε αυτους για διασωσουν την κληρονομια μας.

Acta est fabula...οριστικα.

Καληνυχτα σας .
Φύγε δε θα μας λείψεις... τα λατινικά σου δεν τα καταλαβαίνω καταλαβαίνω εσένα όμως... θες να πεις ότι ο νους είναι τουρκόφιλος... επειδή λέει την αλήθεια ότι αδιαφορούμε για τα παραδοσιακά μας πράγματα ενώ οι Τούρκοι που μας τα κλέψανε τα προβάλουνε περισσότερο... αλήθεια είναι αυτό Chameleonσ... ΄πως να το κάνουμε... και πάψε να πετάς υπονοούμενα το καταλάβαμε ότι αγαπάς τους Φράγκους και ΜΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ... τα έχουμε διαβάσει όλα τα μηνύματά σου εδώ μέσα
άντε να υπερασπίσεις τους μασόνους πουθενά και άσε μας ήσυχους

Άβαταρ μέλους
ΝΕΟΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΝΕΟΣ ΗΡΑΚΛΗΣ » 02 Νοέμ 2005 18:45

Για ρίξε μια ματιά εδώ πέρα Chameleons... viewtopic.php?p=9122#9122
σ' αυτά τα γουρούνια έπρεπε κατά τη γνώμη σου να παραδοθούμε και να προσκυνήσουμε τον καταραμένο πάπα... τι να πω...
---
Η αφορμή στερεότυπη και για τη νέα σταυροφορία. Ο πάπας Ιννοκέντιος Γ΄ έμαθε πως ένας “άγιος άνθρωπος”, ο Φουλκ του Νεγύ, μιλούσε “για τον Θεό σ’ όλη τη Γαλλία και σ’ όλους τους γύρω τόπους” κι έβρισκε μεγάλη απήχηση. Τον κάλεσε λοιπόν να προσθέτει στα λαϊκά κηρύγματά του πως “όλοι εκείνοι που θα γινόντουσαν σταυροφόροι και θα υπηρετούσαν τον θεό για έναν χρόνο στον στρατό (των σταυροφόρων) θα παίρνανε άφεση για όλες τις αμαρτίες που είχανε κάνει […]. Επειδή αυτή η συγχώρεση ήταν τόσο μεγάλη, ταράχτηκαν πολύ οι καρδιές των ανθρώπων, και πολλοί γίνανε σταυροφόροι”. Σταυροφόροι, βέβαια, για την απελευθέρωση των Αγίων Τόπων από τους Μουσουλμάνους. Ωστόσο ο Δόγης της Βενετίας, Δάνδολος, θα φροντίσει μεταξύ άλλων να πει θεοπρεπέστατα, ότι οι Χριστιανοί αρχηγοί θα συγκεντρωθούν για να κάνουν τις σχετικές συναντήσεις: “Και επιπλέον θα κάνουμε τούτο, θα δώσουμε πενήντα γαλέρες οπλισμένες για την αγάπη του θεού με τέτοια συμφωνία: όσο κρατήσει η συνεργασία μας, απ’ όλες τις κατακτήσεις που θα κάνουμε σε στεριά και θάλασσα, θα πάρουμε το ένα μισό εμείς (οι Βενετοί) και σεις το άλλο”.

Η είσοδος των σταυροφόρων στην Πόλη αποτελεί ένα από τα μελανότερα κεφάλαια βαρβαρότητας στην ιστορία της Ευρώπης. Και ένα από τα πιο ωμά και προκλητικά παραδείγματα του αδιαλείπτως επαναλαμβανόμενου τυπικού φαινομένου, φρικαλέα εγκλήματα και βιασμοί της Ιστορίας να διαπράττονται με την επίκληση δήθεν ανθρωπιστικών λόγων. Ο Παπαρρηγόπουλος έχει αφιερώσει εξόχως δραματικές σελίδες στην πρωτοφανή –πέρα από τους φόνους χιλιάδων ανθρώπων και τους βιασμούς– λεηλασία των αμύθητων θησαυρών της Κωνσταντινούπολης. Αντί να ελευθερωθούν οι Aγιοι Τόποι, χριστιανικοί ναοί γνώρισαν τον όλεθρο από την ξέφρενη αρπαχτικότητα των σταυροφόρων.

τα υπόλοιπα διάβασε τα στο λινκ... αν δε ντρέπεσαι ήδη που υποστηρίζεις τους Φράγκους
αλλά κάτι άτομα σαν εσένα δεν ξέρουνε τι θα πει ντροπή φαίνεται

Απάντηση