Μελέτη της Βίβλου και έτος 2012

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Μελέτη της Βίβλου και έτος 2012

Δημοσίευση από Kostas » 21 Οκτ 2004 22:08

Βρήκα την παρακάτω σελίδα http://clubs.pathfinder.gr/bible_org_gr http://clubs.pathfinder.gr/bible_org_gr ... bum=81645Ο Συγγραφέας, κάποιος ΜΕΛΕΤΗΤΗΣ, κάνει μια ανάλυση της ΒΙΒΛΟΥ και παρουσιάζει σαν το έτος 2012 το έτος του τέλους του χρόνου και έλευσις του Ιησού.
Το έχετε ξανακούσει το παραπάνω για την Βίβλο?
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 22 Οκτ 2004 08:56

Στην ενότητα ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ υπάρχει θέμα για το 2012. Ρίξε μια ματιά εκεί και δώσε τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις σου.

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 22 Οκτ 2004 19:31

Το ξέρω το θέμα puck αλλά εδώ το έθεσα γιατί εδώ έχει θέμα τις θρησκείες και το βασικό στοιχέιο του site που παρέθεσα είναι η ερμηνεια της βίβλου.
Αν πάς στην σελίδα θα καταλάβεις τι θέλω να πω.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 24 Οκτ 2004 21:32

Στο βιβλίο Κώδικες και Μυστικά του Simon Singh αναφέρεται πως ο Μ. Ντρόσνιν (Ο κώδικας της βίβλου) ισχυρίζεται πως η Βίβλος περιεχει πλήθος κρυφών μηνυμάτων τα οποία αποκαλύπονται μέσω της αναζήτησης ακολουθιών γραμμάτων που απέχουν ίσες αποστάσεις. Αρκετές φορές δεν έβγαινε νόημα, ωστόσο με τις κατάλληλες προσθηκες φωνηνέντων βρέθηκαν μεταξύ άλλων αναφορές στις δολοφονίες των Κένεντυ και του Σαντάτ. Επίσης, το όνομα του Νεύτωνα δίπλα από τη λέξη βαρύτητα, ενώ συσχέτισε τον Έντισον με τον ηλεκτρικό λαμπτήρα.
Ο αντίλογος είναι ότι σε ένα τόσο εκτεταμένο κείμενο χρησιμμοποιώντας διάφορες αφετηρίες και μήκη άλματος για την επιλογή των γραμμάτων μαζί με την αυθαίρετη εισαγωγή φωνηέντων (η εβραϊκή γλώσσα δεν έχει πολλά) είναι πολύ εύκολη η εξαγωγή προφητειών.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 25 Οκτ 2004 16:22

Το ξέρω το θέμα puck αλλά εδώ το έθεσα γιατί εδώ έχει θέμα τις θρησκείες και το βασικό στοιχέιο του site που παρέθεσα είναι η ερμηνεια της βίβλου.
Αν πάς στην σελίδα θα καταλάβεις τι θέλω να πω.
O συγγραφέας κάνει εκτετεμμένα σχόλια, σχεδόν ξαναγράφει το βιβλίο, στο forum του esoterica.gr που υπάρχει ανάλογο θέμα για το 2012. Τσέκαρέ το. Έχει ενδιαφέρον ο τρόπος με τον οποίο αναπτύσσει τη θεωρία του αλλά κυρίως το ενδιαφέρον είναι σε αυτούς που τον αντικρούουν.

Να τονίσω μόνο, ότι ανήκε στους μάρτυρες του Ιεχωβά, οι οποίοι πολλάκις στο παρελθόν έχουν δώσει ημερομηνίες για το τέλος του κόσμου. Τώρα, απ' ότι λέει, έφυγε από το δόγμα.

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 25 Οκτ 2004 21:03

Τον εν λόγω 'κύριο' τον έχω γνωρίσει και από την καλή και από την ανάποδη, μέσω του διαδικτύου μόνο.
Βασικά είναι από τον Βόλο, αλλά δεν έχω γνωριστεί μαζί του προσωπικά.
Είναι σίγουρα περίεργα και 'επικίνδυνα' αυτά που λέει. Επικίνδυνα γιατί δεν ξέρεις τον σκοπό του. Οχι για κανένα άλλο λόγο.
Σήμερα είδα την αντίστοιχη κουβέντα στο άλλο forum και βλέπω πως οι αντιδράσεις που έχει είναι κακοπροαίρετες αλλά ο ίδιος έχει αναγκάσει τους συνομιλητές του σε αυτή την αντίδραση εκτός από έναν που είναι προκατελλειμένος. Ισως δικαίως όμως.
Τέλως πάντων είναι μια ενδιαφέρουσα θεωρία.......

NICK_THE_GREEK
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από NICK_THE_GREEK » 21 Ιαν 2005 20:25

ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΤΥΠΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΝ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!Ο ΕΝ ΛΟΓΟ ΚΥΡΙΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΕΙ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΣΚΟΠΟ....ΚΛΙΜΑ ΠΑΝΙΚΟΥ ΑΝ ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...ΜΗΝ ΜΑΣΑΜΕ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ....

Άβαταρ μέλους
e-lithios
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από e-lithios » 04 Φεβ 2005 13:53

Ας μην κρίνουμε κάποιον κατευθείαν κακόβουλα. Σκοτεινούς σκοπούς; Πανικό; Δεν πιστεύω οτι υπάρχει κάποιος εδω μέσα που θα νιώσει πανικό διαβάζοντας τέτοια πράγματα. Επίσης πιστεύω ότι "σκοτεινοί σκοποί" δεν μπορούν να επηρρεάσουν αυτούς που έχουν τα μάτια και τα αυτιά ανοιχτά. ¶λλωστε έχουν ειπωθεί τόσα στο παρελθόν για συντέλεια του κόσμου, όπως 2000, 2001, 2004... Ο καθένας ακούει και κρίνει. το 2012 είναι κοντά και μακριά ταυτόχρονα. κοντά ωστε να ανησυχήσει κάποιος και να αγοράσει ένα σχετικό βιβλίο ( :idea: κέρδη για τον συγγραφέα) και αρκετά μακρια έτσι ώστε να πουλήσει αρκετά πριν πουλήσει την επόμενη εσχατολογία του. Αν παίρναμε σοβαρά όλους τους "ερευνητές" - "μελετητές" θα είχαμε ξεπαραδιαστεί να ψωνίζουμε βιβλία...

Schwabe 1
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Schwabe 1 » 04 Φεβ 2005 17:44

Ο συγκεκριμένος «MELETHTHS» (Στάθης κατά τα άλλα) είναι απλά ένας αρπαγμένος Χιλιαστής. Πιστεύει και περιμένει την «παγκόσμια κυβέρνηση» που θα εγκατασταθεί το 2012 επί της γης. Την κυβέρνηση του Χριστού ή του Αρνίου της Αποκάλυψης αν θέλετε.

Αυτό που κάνει είναι να επιδίδετε σε πλαστογράφηση ιστορικών γεγονότων και κατά το δοκούν ερμηνείες των (δήθεν) προφητειών της Π.Δ. έτσι ώστε να του «βγούνε» οι ημερομηνίες που έχει φανταστεί στο πραγματικά Χιλιαστικό μυαλό του.

Όποτε του έθεσα ερωτήσεις απλές (π.χ. ΠΟΥ υπάρχει έστω και μια αναφορά στην αρχαιότητα για την Πόλη Ναζαρέτ ή ΠΟΥ αναφέρει ο συγγραφέας της Αποκάλυψης την λέξη «Δευτέρα» Παρουσία) απλά είτε έκανε πως δεν βλέπει είτε προσπάθησε να «απαντήσει» δίδοντας πληροφορίες που δήθεν σχετίζονται με το αληθοφανές των όσων ο ίδιος του υποθέτει.

Πρόκειται για μια «λογική» εξέλιξη των Μαρτύρων του Ιεχωβά, όπου μετά από τις επαναλαμβανόμενες αποτυχίες έλευσης του Κυρίου επί της γης έπρεπε απλά να βρεθεί ένα νέο δεκανίκι εσχατολογικής αναμονής και ανάτασης ήθους.

Με λίγα λόγια, πρόκειται για χαμένο χρόνο μιας και δεν πρόκειται ο συγκεκριμένος να παραδεχθεί τίποτα απολύτως ακόμα και εάν εμφανιστεί μπροστά του ζωντανά το Αρνίο! :wink: :wink:

Παρόλα αυτά θεωρώ χρήσιμη την εμφάνιση του, ώστε να κατανοεί ο κόσμος το που μπορεί κάποιος να φτάσει εάν αφεθεί στο σκοτάδι της Μεσσιανικής Σωτηριολογίας και εγκαταλείψει την κριτική σκέψη και την αμφισβήτηση.

Απάντηση