ΕΓΕΙΡΕΣΘΕ

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 11 Οκτ 2004 13:47

Ωραια τα παραπανω...

αλλα γιατι φτανουμε να μιλαμε για καλο και κακο,οταν το θεμα ειναι η σημερινη κατασταση και πορεια της Ελλαδος.
Τιθεται τετοιο θεμα,καλου και κακου?
Δεν καταλαβα πως κολλαει η συγκεκριμενη ιστορια(ωραια μεν) του Κωστα,με την πορεια της Ελλαδος.
Εκτος αν εννοεις Κωστα,οτι παλαιοτερα υπηρχε περισσοτερο καλο,ενω τωρα περισσοτερο κακο?Θα ηθελα να μου εξηγησεις,διοτι μπερδευτικα λιγο :wink:
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 11 Οκτ 2004 15:19

smartboy έγραψε:Ωραια τα παραπανω...
αλλα γιατι φτανουμε να μιλαμε για καλο και κακο,οταν το θεμα ειναι η σημερινη κατασταση και πορεια της Ελλαδος.
Τιθεται τετοιο θεμα,καλου και κακου?
Δεν καταλαβα πως κολλαει η συγκεκριμενη ιστορια(ωραια μεν) του Κωστα,με την πορεια της Ελλαδος.
Εκτος αν εννοεις Κωστα,οτι παλαιοτερα υπηρχε περισσοτερο καλο,ενω τωρα περισσοτερο κακο?Θα ηθελα να μου εξηγησεις,διοτι μπερδευτικα λιγο
smartboy Παρ Οκτ 08, 2004 7:45 pm έγραψε:Η σωστη παιδεια εχει σταματησει εδω και παρα πολλα χρονια να μεταδιδεται.Απο τοτε που εμφανιστηκε και το χρημα εγινε και ακομα χειροτερη η κατασταση.Και μαζι και με τον Χριστιανισμο ηρθε το γλυκο και εδεσε.Επαψαν πια οι νεοι να εχουν προτυπα τους ενδοξους αρχαιους Ελληνες αλλα το χειροτερο.Σταματησαν να τους διαβαζουν και να τους μελετουν.Διοτι πιστεψτε με.Μελετωντας αρχαια μεγαλουργηματα βαζεις το μυαλο σου να δουλεψει παραπανω και γινεσαι καλυτερος ανθρωπος.Μπορει να φαινεται αστειο αλλα ετσι ειναι ομως.Τιποτα δεν μπορει να αναπληρωσει εννοιες που προσεγγισαν πρωτοι οι Αρχαιοι Ελληνες..οπως Ηθος,Περηφανια,Τιμη,Αξιοπρεπεια,Υστεροφημια,Αρετη.
Με τα Αμερικανικα προτυπα ''πολτοποιεις'' το μυαλο σου.Μαθαινεις να τα θες ολα ετοιμα αλλα το χειροτερο να γινεσαι υλιστης και εφημερος.Ισως να ακουγονται υπερβολικα τα παραπανω ομως δυστηχως ειναι η αληθεια
Να ένα παράδειγμα καλού και κακού.
Τα Αμερικάνικα πρότυπα προτείνονται όχι μόνο από κακούς ακθρώπους, όμως δεν θα έπρεπε.
Και έχουν πιάσει τόσο πολύ γιατί είναι εύκολα.
Ενω αυτό που προτείνεις εσύ, και συμφωνώ, θέλει κόπο και προσωπική κούραση.
Είδες πως όλα δένουν?
Αρα πολύ σωστά λες : ΕΓΕΙΡΕΣΘΕ
Μην μένετε αδρανής. Σκεπάστε την βρωμιά με το καλό ή δείξτε την γύμνια της.
Μόνο έτσι θα πάμε μπροστά.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 11 Οκτ 2004 15:36

Οντως ετσι ειναι και δυστηχως.
Η μονη οδος ειναι να μην μενουμε αδρανης,εστω και ας κατανταμε γραφικοι και τραγικοι.Το οτι καποια πραγματα μας τα μαθαινουν και μας τα προβαλουν συνεχως δεν σημαινει οτι πρεπει να τα αφομοιωνουμε κι ολας.
Γι αυτο απαιτειται κριτικη σκεψη και λογικη και η αληθεια και το δικαιο φαινεται.

Οντως Εγειρεσθε,αγωμεν εντευθεν...και για οποιον δεν καταλαβε

Ξεσηκωθειτε...ας φυγουμε απο εδω.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 11 Οκτ 2004 16:55

Yπάρχει κάποιος υποτυπώδης τρόπος αντίδρασης :
Να ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΩΣ πρόσωπα, καταστάσεις, γεγονότα, Εκμεταλλευτές, Νταβαντζήδες & οτιδήποτε άλλο!!
Το σημαντικότερο ... να κάνουμε οτι Εμείς θεωρούμε Σωστό χωρίς να ακολουθούμε τις διάφορες "Μόδες" ή τα γούστα του Συνόλου & των πολλών ... ακόμα & άν μας πούν "Γραφικούς"!!

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 14 Οκτ 2004 14:42

ΠΟΣΕΙΔΩΝ έγραψε:Yπάρχει κάποιος υποτυπώδης τρόπος αντίδρασης :
Να ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΩΣ πρόσωπα, καταστάσεις, γεγονότα, Εκμεταλλευτές, Νταβαντζήδες & οτιδήποτε άλλο!!
Το σημαντικότερο ... να κάνουμε οτι Εμείς θεωρούμε Σωστό χωρίς να ακολουθούμε τις διάφορες "Μόδες" ή τα γούστα του Συνόλου & των πολλών ... ακόμα & άν μας πούν "Γραφικούς"!!
Ποσειδώνα μαζί σου.. Αλλά να καταγγέλουμε που? Και ποιος θα μας ακούσει? Μεταξύ μας καλά τα λέμε, αλλά ως εδώ φτανουμε.. Από εκεί και πέρα είναι θέμα ηγετών. Όταν 30++ χρόνια μας κυβερνάνε τα τζάκια και οι ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ οι ίδιοι, δεν πα να φωναζουμε εμείς? Το ζήτημα είναι τι γίνεται στην κάλπη.. Θα σου πω εγω τιί θα γίνει και στις επόμενες εκλογές.. ΝΔ+ΠΑΣΟΚ>80%. Γιατί εμείς κυνηγάμε νταβατζήδες στα fora και μετά τους ψηφίζουμε. Είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 14 Οκτ 2004 16:14

Mε τέτοια μυαλά που έχουμε εμείς οι Έλληνες Μιχάλη χαμένα πήγαν & το Πανευρωπαικό που πήραμε & οι Ολυμπιακοί Αγώνες που μας έδωσαν :?
Συμφωνώ οτι είναι αδύνατο ο καθένας ξεχωριστά να κάνουμε κάτι για να αλλάξουμε τα μυαλά του κόσμου ... μόνο άν πάρουμε καμιά ψηλή "Καρέκλα" & άν μας επιτρέψουν να την κρατήσουμε :cry:
Μπορούμε μόνο τουλάχιστον να δείξουμε κάτι το διαφορετικό με την δική μας συμπεριφορά έστω & άν δέν καταφέρουμε Τίποτα ... ίσως μας μιμηθούν άλλοι ...
Όσον αφορά για την ΣΑΠΙΛΑ που επικρατεί στην Πολιτική ζωή του τόπου μας Ένα μόνο παράδειγμα θα σου φέρω χωρίς να θέλω να το παίξω Πολιτικάντης: Ο Σημίτης ο οποίος 10 χρόνια Πρωθυπουργός έκανε άνω-κάτω την Ελλάδα & την έφερε σε τόσο δεινή θέση, ήταν αιτία με την Πολιτική του να καταψηφιστεί άγρια απο τον Λαό το κόμμα του τις τελευταίες Εκλογές. Και το ΕΞΙΛΑΣΤΗΡΙΟ ΘΥΜΑ ήταν άλλος (Γ.Παπανδρέου), αντί να κάτσει ο ίδιος ο Σημίτης να δεχτεί την τιμωρία της πολύ κακής του Πολιτικής!! Και τώρα ΑΚΟΥΣΟΝ-ΑΚΟΥΣΟΝ ακόμα & Κορυφαίοι Πολιτικοί της Ν.Δ. & τα περισσότερα παρουσιαζόμενα ΓΚΑΛΟΠ τον προτείνουν ως τον καταλληλότερο για ΠΡΟΕΔΡΟΣ της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ!!
ΗΜΑΡΤΟΝ :!: :!: :!: :!: ΗΜΑΡΤΟΝ :!: :!: :!: :!:

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 15 Οκτ 2004 08:44

Τι να πω? Είμαστε για κλάματα..
Μερικές φορές αναρωτιέμαι μήπως είμαι μηδενιστής και μοιρολάτρης και τα βλέπω όλα μαύρα..Αλλά καθημερινά έρχονται γεγονότα που μου ενισχύουν τέτοιες αντιλήψεις..
Και ορισμένοι τίμιοι άνθρωποι που υπάρχουν και βρίσκονται σε σχετικά σημαντικές θέσεις απογοητεύονται αν βλέπουν ότι αν αντιδράσουν απλά θα μετατεθούν, θα μπουν σε θέσεις-ψυγεία κτλ.. Έχω φρίξει με αυτά που βγάζει ο Τριανταφυλλόπουλος τελευταία..

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 15 Οκτ 2004 17:39

Τι να πω? Είμαστε για κλάματα..
Μερικές φορές αναρωτιέμαι μήπως είμαι μηδενιστής και μοιρολάτρης και τα βλέπω όλα μαύρα..Αλλά καθημερινά έρχονται γεγονότα που μου ενισχύουν τέτοιες αντιλήψεις..
Σε μια τετοια φαση ειμαι και εγω Μιχαλη.Ευτυχως φαινεται δεν ειμαι μονος,διοτι ειχα αρχισει να απογοητευομαι.Δυστηχως τον ιδανικο κοσμο δεν μπορουμε να τον φτιαξουμε.Κυβερναει το χρημα και το κακο.
Και εξηγουμαι με ενα 4στιχο:
Mια κοινωνια που ολοενα χανει περισσοτερο αιμα
και με σπασμενα φρενα περνει την κατιουσα
για να σωθει χρειαζεται επειγοντως ενα θαυμα
οπως εκεινο στις γραφες με την αιμορροουσα..

Μεγαλο το βαρος που σηκωνουν αυτοι που δεν ανεχονται την απατη,την βλακεια,την κομπινα,την κλοπη,το ψεμα,την διαφθορα,τα σχεδια των μεγαλων,τους πολεμους..και γενικα την σαπιλα και το τιποτα που επικρατει..και ειδικα στην καποτε Ενδοξη Ελλαδα.

Οποιος πιστευει οτι ολα ειναι ροδινα και οτι γινονται τυχαια μαλλον κοιμαται τον υπνο του δικαιου.

Σεβας σε αυτους που ακουν την Σαλπιγγα.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 16 Οκτ 2004 16:17

Νομίζω πώς έχουμε εξειδανικεύσει την Αρχαία Ελλάδα. Σίγουρα υπήρξε ένα πραγματικό πολιτισμικό θαύμα στην διαμόρφωση και ανάπτυξη κοινωνικής & φιλοσοφικής σκέψης, επιστημονικής μελέτης και εικαστικής και συγγραφικής άνθησης, όμως είναι πολλά τα ελαττώματα της σύγχρονης Ελληνικής κοινωνίας που εύκολα μπορεί κανείς να εντοπίσει και στην Αρχαία Ελλάδα.

Μήπως δεν υπήρχαν και τότε έριδες ανάμεσα στις πόλεις-κράτη, αντιπαλότητες που κύριο θέμα τους είχαν το χρήμα, την εξουσία και την προβολή δύναμης; Ο Πελοποννησιακός πόλεμος ήταν ασύγκριτα πιο επιζήμιος, αιματηρός και άγριος από τον Εμφύλιο του 20ου αιώνα. Έλληνες δε συμμάχησαν με τους Πέρσες εναντίον κάποιων άλλων Ελλήνων;

Μήπως δεν υπήρχε και τότε διαφθορά και διασπάθιση δημόσιου χρήματος; Μια ανάγνωση των "Πολιτικών" του Αριστοτέλη και των έργων του Αριστοφάνη αρκεί για να δώσει την εικόνα της διαφθοράς στην αρχαία Ελλάδα.

Μήπως και τότε η λειτουργία των δικαστηρίων ήταν σωστή και δίκαιη; Σίγουρα ο Σωκράτης θα είχε πολλά να μας πεί.

Μήπως και τότε δεν υπήρχαν συνομωσίες, δολοπλοκίες και οργανωμένα συμφέροντα; Ας θυμηθούμε υποθέσεις όπως του Αλκιβιάδη με τις ερμαϊκές στήλες, ή της ναυμαχίας στις Αργινούσσες και τους 6 στρατηγούς.

Μήπως και τότε δεν υπήρχαν πολιτικοί που λειτουργούσαν μόνο για τους εαυτούς τους, επιλήσμονες των όρκων τους, δημεγέρτες και δημαγωγοί; Πλείστα τα παραδείγματα.

Κάποια πράγματα είναι μέσα στην ανθρώπινη φύση, ατομική και συλλογική. Υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν παντού και πάντα, παίρνοντας διαφορετικές μορφές και έχοντας διαφορετικές εκδηλώσεις ανάλογα με τα δεδομένα κάθε εποχής. Σαφώς και πρέπει να τα εντοπίζουμε και να καυτηριάζουμε και αν μπορούμε να προσπαθούμε να τα αλλάξουμε.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 16 Οκτ 2004 19:16

Φίλε Alex
Η συμπεριφορά την οποία επιφύλασαν ειδικά προς τον Θεμιστοκλή ο οποίος αφάνισε τον Περσικό κίνδυνο κατατροπώνοντας τους Πέρσες στην Σαλαμίνα (με στόλο ο οποίος αριθμούσε δέκατα του Περσικού) & παραλίγο να τον εκτελούσαν σάν Προδότη δείχνει οτι & οι Αρχαίοι Έλληνες φορές-φορές είχαν παραπλήσια ελαττώματα των σημερινών!!

Απάντηση