ΕΓΕΙΡΕΣΘΕ

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 08 Οκτ 2004 16:32

Έχω την εντύπωση ότι ο Ποσειδώνας (διόρθωσε με αν κάνω λάθος) αναφέρεται όχι μόνο στα συγγράματα των κλασσικών, αλλά και στα άλλα, που μας αποκαλύπτουν την εναλλακτική ιστορία της Προϊστορίας
Εχεις δίκιο!! Σώθηκε Τίποτε απο αυτά;; OΧΙ ΒΕΒΑΙΑ :) :)
Τα περισσότερα απο αυτά υπήρχαν στην Αίγυπτο & κάηκαν απο τον Θεοδόσιο, τον Ιουστινιανό & την παρέα τους!!

Εντάξει αλλά αναρωτηθηκατε ποτέ πώς έφτασαν στα χέρια μας όσα κείμενα διασώθηκαν?Από αντιγραφές των μοναχών, των μεγάλων εχθρών του αρχαιοελληνικού πνεύματος
Aυτό δέν το καταλαβαίνω!! Δέν υπήρχαν τόσοι Ελληνολάτρες στο Βυζάντιο;;; Δέν υπήρχε ο Γεώργιος Πλήθων ή Γεμιστός;;
Δέν υπήρχαν οι άλλοι Έλληνες που κατέφυγαν μετά την Άλωση της Κων/Πολης στην Δύση (π.χ. Χαλκοκονδύλης) που δημιούργησαν την Αναγέννηση;;
Ποιός Μοναχός τα μετέφρασε;;; Αυτό δέν το έχω ξαναακούσει!!
Σε κάποια άλλη κουβέντα ο Smartboy είχε αναφέρει πως στο ιστορικό φως έχουν έρθει ελάχιστα από τα διασωθέντα, καθώς αρκετά παραμένουν καταχωνιασμένα σε βιβλιοθήκες του Βατικανού (ή και του Αγίου Όρους)...δεν μου φαίνεται καθόλου απίθανο
Oντως υπάρχουν καί στο Βατικανό μεγάλο μέρος απο τα ελάχιστα διασωθέντα έργα!! Απ'ότι είχα διαβάσει επρόκειτο το 1974 να έρθουν μερικά απο αυτά στην Ελλάδα, αλλά το καράβι που τα μετέφερε βούλιαξε απο εμπρησμό στα μισά της διαδρομής!!

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 08 Οκτ 2004 20:42

ΠΟΣΕΙΔΩΝ έγραψε:Oντως υπάρχουν καί στο Βατικανό μεγάλο μέρος απο τα ελάχιστα διασωθέντα έργα!! Απ'ότι είχα διαβάσει επρόκειτο το 1974 να έρθουν μερικά απο αυτά στην Ελλάδα, αλλά το καράβι που τα μετέφερε βούλιαξε απο εμπρησμό στα μισά της διαδρομής!!
Ακόμα μια ιστορία που έμεινε ανεπιβαινέωτη.
Συγκεκριμένα λέγετε πως ήταν μεσα τα πιο αρχαία μυστικά τα οποία εξηγούσαν την δημιουργία του κόσμου.
Είναι ιστορία που έχει ξενικήσει από τους εψινολόγους, επειδή αυτοί λένε πως τα είχαν κλέψει από το βατικανό και τα έφερναν στην μυστική τους βάση στον Όλυμπο αλλά τους βυθίσαν το καράβι οι εβραιομασσώνοι.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 08 Οκτ 2004 20:45

Εντάξει αλλά αναρωτηθηκατε ποτέ πώς έφτασαν στα χέρια μας όσα κείμενα διασώθηκαν?Από αντιγραφές των μοναχών, των μεγάλων εχθρών του αρχαιοελληνικού πνεύματος.
Feanor μου θυμισες κατι που ειχα ξεχασει.Ηξερα εναν ανθρωπο που λογω οικονομικων προβληματων και για να γλιτωσει την φυλακιση,πηγε μοναχος στο Αγιο Ορος.Οταν μετα απο χρονια τον ειδα μου ειπε τα εξης:Yπηρχαν βιβλια παλια αλλα καλοσυντηρημενα οσο γινεται,που ακουστε εδω το καλο!!Για να μπορεσεις να γυρισεις την σελιδα λογω του οτι ειναι παλια και κολλανε η μια με την αλλη,πρεπει να καταφυγεις στην λυση του σαλιου(καταλαβατε τι εννοω :wink: ).Και εδω αρχιζουν τα ζορικα.Οι σελιδες ηταν λουσμενες με δηλητηρια και καθε φορα που ακουμπουσες την σελιδα και επειτα το στομα σου..αντιλαμβανεσαι τι γινεται και τι συμβαινει.Πιστευω οτι δεν ειχε λογο να μου πει η και να του πουν ψεματα οι ιδιοι οι μοναχοι.
Παντως αρκετοι μοναχοι βοηθησαν αρκετα και ειναι γεγονος.

Σε κάποια άλλη κουβέντα ο Smartboy είχε αναφέρει πως στο ιστορικό φως έχουν έρθει ελάχιστα από τα διασωθέντα, καθώς αρκετά παραμένουν καταχωνιασμένα σε βιβλιοθήκες του Βατικανού (ή και του Αγίου Όρους)...δεν μου φαίνεται καθόλου απίθανο.
Άρα βλέπουμε δύο διαφορετικές προσεγγίσεις των αρχαιοελληνικών κειμένων, όπου η μία τα διατηρεί και μας τα παραδίδει και η άλλη τα διαηρεί μεν τα αποκρύπτει δε.
Στην ουσια μια ειναι η πραγματικοτητα και ειναι η εξης.
Παρα πολλα μυστικα των μυστικων καταστραφηκαν ειτε απο λεηλασιες(Αλεξανδρεια) και πολεμικες επελασεις.Καποια αλλα δεν καταφεραν να διασωθουν λογω φυσικων καταστροφων..
Καποια αλλα(πχ παπυροι που βρεθηκαν στην μαυρη θαλασσα)ειναι παρα πολυ εως σιγουρο οτι βρισκονται ειτε στο βατικανο ειτε και καπου αλλου(Ιεροσολυμα..ετσι δεν γραφεται?).Και κρατιεται κλεισμενο διοτι περιεχει σημαντικα στοιχεια του παρελθοντος.
Και καποια αλλα τα μαθαμε και τα διδαχθηκαμε,διοτι δεν γινεται να κρατηθουν και ολα κρυφα..ασχετα που δεν τα μαθαμε ολα με τον τροπο που επρεπε.

Ας μην ασχοληθουμε ομως περετερω με το τι σωθηκε και το τι οχι.Ας κοιταξουμε να βρουμε τα αιτια που μας φεραν σε αυτη την κατασταση,την σημερινη.
Και προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι ολα ειναι αποτελεσμα λιγο απο ολα οσα ειπαμε αλλα κυριως λογω ελλειψης παιδειας.Και οταν μιλαω για παιδεια μιλαω για Ελληνικη Παιδεια.
Η σωστη παιδεια εχει σταματησει εδω και παρα πολλα χρονια να μεταδιδεται.Απο τοτε που εμφανιστηκε και το χρημα εγινε και ακομα χειροτερη η κατασταση.Και μαζι και με τον Χριστιανισμο ηρθε το γλυκο και εδεσε.Επαψαν πια οι νεοι να εχουν προτυπα τους ενδοξους αρχαιους Ελληνες αλλα το χειροτερο.Σταματησαν να τους διαβαζουν και να τους μελετουν.Διοτι πιστεψτε με.Μελετωντας αρχαια μεγαλουργηματα βαζεις το μυαλο σου να δουλεψει παραπανω και γινεσαι καλυτερος ανθρωπος.Μπορει να φαινεται αστειο αλλα ετσι ειναι ομως.Τιποτα δεν μπορει να αναπληρωσει εννοιες που προσεγγισαν πρωτοι οι Αρχαιοι Ελληνες..οπως Ηθος,Περηφανια,Τιμη,Αξιοπρεπεια,Υστεροφημια,Αρετη.
Με τα Αμερικανικα προτυπα ''πολτοποιεις'' το μυαλο σου.Μαθαινεις να τα θες ολα ετοιμα αλλα το χειροτερο να γινεσαι υλιστης και εφημερος.Ισως να ακουγονται υπερβολικα τα παραπανω ομως δυστηχως ειναι η αληθεια :cry:
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 08 Οκτ 2004 20:55

smartboy έγραψε:Για να μπορεσεις να γυρισεις την σελιδα λογω του οτι ειναι παλια και κολλανε η μια με την αλλη,πρεπει να καταφυγεις στην λυση του σαλιου(καταλαβατε τι εννοω :wink: ).
Καλά και ένα λαστιχάκι δεν είχε κανένας :) (πλάκα κάνω)

smartboy έγραψε:Επαψαν πια οι νεοι να εχουν προτυπα τους ενδοξους αρχαιους Ελληνες αλλα το χειροτερο.Σταματησαν να τους διαβαζουν και να τους μελετουν.Διοτι πιστεψτε με.Μελετωντας αρχαια μεγαλουργηματα βαζεις το μυαλο σου να δουλεψει παραπανω και γινεσαι καλυτερος ανθρωπος.Μπορει να φαινεται αστειο αλλα ετσι ειναι ομως.Τιποτα δεν μπορει να αναπληρωσει εννοιες που προσεγγισαν πρωτοι οι Αρχαιοι Ελληνες..οπως Ηθος,Περηφανια,Τιμη,Αξιοπρεπεια,Υστεροφημια,Αρετη.
Με τα Αμερικανικα προτυπα ''πολτοποιεις'' το μυαλο σου.Μαθαινεις να τα θες ολα ετοιμα αλλα το χειροτερο να γινεσαι υλιστης και εφημερος.Ισως να ακουγονται υπερβολικα τα παραπανω ομως δυστηχως ειναι η αληθεια :cry:
OTI ΠΙΟ ΤΕΛΕΙΟ ΕΧΕΙΣ ΠΟΥ ΠΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ SB
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 08 Οκτ 2004 20:58

Θα σας μεταφέρω μια ιστορία που διάβασα.
Ρωτήσανε κάποιοι μια μέρα το Γέροντα για το εξής πρόβλημα που αντιιμετωπίζαν:
«Γέροντα, μας λέτε συνέχεια να έχουμε καλό λογισμό. Θα σας πούμε, όμως, μια περίπτωση, για να δούμε τι μας συμβουλεύετε να απαντούμε. Έρχονται μερικοί άνθρωποι και μας λένε:
«Ο τάδε ιερέας παίρνει πολλά λεφτά από τα μυστήρια, ο δείνα καπνίζει πολύ τσιγάρο και πηγαίνει στα καφενεία», ο άλλος λένε πως είναι ανήθικος και, γενικά, βγάζουν ένα δριμύ κατηγορητήριο εναντίον των κληρικών και μάλιστα παρουσιάζουν μαζί κι αποδείξεις των όσων λένε. Σ' αυτούς τους ανθρώπους τι μπορούμε να λέμε;»
Τότε, ο Γέροντας άρχισε να μας λέει:
«Γνώρισα εκ πείρας ότι σ' αυτή τη ζωή οι άνθρωποι είναι χωρισμένοι σε δύο κατηγορίες. Τρίτη δεν υπάρχει -ή σrη μια θα είναι ή στην άλλη. Η μία, λοιπόν, κατηγορία των ανθρώπων μοιάζει με τη μύγα. Η μύγα έχει την εξής ιδιότητα: να πηγαίνει πάντα και να κάθεται σε ό,τι βρώμικο υπάρχει. Για παράδειγμα, αν ένα περιβόλι είναι γεμάτο λουλούδια, που ευωδιάζουν, και σε μια άκρη του περιβολιού κάποιο ζώο έχει κάνει μια ακαθαρσία, τότε μια μύγα, πετώντας μέσα σ' αυτό το πανέμορφο περιβόλι, Θα πετάξει πάνω από όλα τα άνθη και σε κανένα δεν Θα καθίσει. Μόνο όταν δει την ακαθαρσία, τότε αμέσως θα κατέβει και θα καθίσει πάνω σ' αυτήν και θα αρχίσει να την ανασκαλεύει, αναπαυόμενη στη δυσωδία που προκαλείται από To ανακάτεμα αυτό, και δε θα ξεκολλά από εκεί.
Αν τώρα έπιανες μια μύγα, και αυτή μπορούσε να μιλήσει και τη ρωτούσες να σου πει μήπως ξέρει αν πουθενά υπάρχουν τριαντάφυλλα, τότε εκείνη θα απαντούσε πως δεν γνωρίζει καν τι είναι αυτά. «Εγώ, Θα σου πει, ξέρω πως υπάρχουν σκουπίδια, τουαλέτες, ακαθαρσίες ζώων, μαγειρεία, βρωμιές». Η μία λοιπόν μερίδα των ανθρώπων μοιάζει με τη μύγα. Είναι η κατηγορία των ανθρώπων που έχει μάθει πάντα να σκέφτεται και να ψάχνει να βρει ό,τι κακό υπάρχει, αγνοώντας και μη θέλοντας ποτέ να σταθεί στο καλό.
Η άλλη κατηγορία των ανθρώπων μοιάζει με τη μέλισσα. Η ιδιότητα της μέλισσας είναι να βρίσκει και να κάθεται σε ό,τι καλό και γλυκό υπάρχει.
Ας πούμε, για παράδειγμα, πως σε μια αίθουσα, που είναι γεμάτη ακαθαρσίες έχει κάποιος τοποθετήσει σε μια γωνιά ένα λουκούμι. Αν φέρουμε εκεί μια μέλισσα, εκείνη Θα πετάξει και δεν θα καθίσει πουθενά έως ότου βρει TO λουκούμι, και μόνον εκεί Θα σταθεί.
Αν πιάσεις τώρα τη μέλισσα και τη ρωτήσεις πού υπάρχουν σκουπίδια, αυτή Θα σου πει ότι δε γνωρίζει. Θα σου πει «εκεί υπάρχουν γαρδένιες, εκεί τριανταφυλλιές, εκεί θυμάρι, εκεί μέλι, εκεί ζάχαρη, εκεί λουκούμια» και γενικά θα είναι γνώστης όλων των καλών και Θα έχει παντελή άγνοια όλων των κακών. Αυτή είναι η δεύτερη ομάδα, των ανθρώπων εκείνων που έχουν καλούς λογισμούς και σκέπτονται και βλέπουν τα καλά. .
Όταν σ' ένα δρόμο βρεθούν να περπατούν δύο άνθρωποι, οι οποίοι ανήκουν στις δύο αυτές κατηγορίες, τότε, φτάνοντας στο σημείο εκείνο όπου ένας τρίτος έκανε την «ανάγκη» του, ο άνθρωπος της πρώτης κατηγορίας, Θα πάρει ένα ξύλο και θ' αρχίσει να σκαλίζει τις ακαθαρσίες.
Όταν, όμως, περάσει ο άλλος, της δεύτερης κατηγορίας, που μοιάζει με τη μέλισσα, προσπαθεί να βρει τρόπο να τις σκεπάζει με χώμα και με μια πλάκα, για να μην αισθανθούν και οι άλλοι περαστικοί τη δυσωδία αυτή, που προέρχεται από τις βρωμιές». Και κατέληξε ο Γέροντας:

«Εγώ, σε όσους έρχονται και μου κατηγορούν τους άλλους - και με δυσκολεύουν - τους λέω αυτό το παράδειγμα και τους υποδεικνύω να διαλέξουν σε ποια κατηγορία θέλουν να βρίσκονται και αναλόγως να ψάξουν να βρουν και τους ανάλογους ανθρώπους της κστηγορίας τους»

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 09 Οκτ 2004 17:35

Απο τοτε που εμφανιστηκε και το χρημα εγινε και ακομα χειροτερη η κατασταση.Και μαζι και με τον Χριστιανισμο ηρθε το γλυκο και εδεσε.Επαψαν πια οι νεοι να εχουν προτυπα τους ενδοξους αρχαιους Ελληνες αλλα το χειροτερο.Σταματησαν να τους διαβαζουν και να τους μελετουν.Διοτι πιστεψτε με.Μελετωντας αρχαια μεγαλουργηματα βαζεις το μυαλο σου να δουλεψει παραπανω και γινεσαι καλυτερος ανθρωπος.Μπορει να φαινεται αστειο αλλα ετσι ειναι ομως.Τιποτα δεν μπορει να αναπληρωσει εννοιες που προσεγγισαν πρωτοι οι Αρχαιοι Ελληνες..οπως Ηθος,Περηφανια,Τιμη,Αξιοπρεπεια,Υστεροφημια,Αρετη.
Πραγματικά!!! Έχετε παρατηρήσει πόσο εύκολα πλουτίζουν κάποιοι Πολιτικοί ή κάποιοι Ιεράρχες;;; Γιατί να μήν πλουτίσουν άλλωστε απο την στιγμή που είναι άριστα ΠΙΟΝΙΑ των Αόρατων Μεγάλων κέντρων που μισούν θανάσιμα τον Ελληνισμό & παράλληλα κυβερνούν την Γή!!
Οτι έχουν άγνοια πλήρη οι νέοι απο Αρχαίους Έλληνες Συγγραφείς είναι επίσης πασιφανές!! Γιατί όμως να τους διαβάσουν άν στα Σχολικά Βιβλία ούτε κάν Αναφορά του Ονόματος των Συγγραφέων δέν γίνεται!!
Και όχι μόνο αυτό αλλά τους δίνουν & την ρετσινιά των Άθεων-Ειδωλολατρών ενώ άν κανείς ασχοληθεί ερασιτεχνικά με την Ανάγνωση τους (άλλος τρόπος δέν υπάρχει) παίρνει αμέσως την ρετσινιά του Φασίστα, ή του Ψώνιου!! Γιατί λοιπόν ν'ασχοληθεί :?: :?: :?:

Άβαταρ μέλους
freespirit
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από freespirit » 09 Οκτ 2004 18:39

Kostas έγραψε:«Εγώ, σε όσους έρχονται και μου κατηγορούν τους άλλους - και με δυσκολεύουν - τους λέω αυτό το παράδειγμα και τους υποδεικνύω να διαλέξουν σε ποια κατηγορία θέλουν να βρίσκονται και αναλόγως να ψάξουν να βρουν και τους ανάλογους ανθρώπους της κστηγορίας τους»
Ισως και να με έβαλε σε σκέψεις αυτό το κέιμενο Κώστα, αλλά έχω ισχυρές αντιρρήσεις. Οι άνθρωποι είμαστε άνθρωποι, ούτε μέλισσες ούτε μύγες. Και επειδή υπάρχουν και ακαθαρσίες και λουλούδια, οφείλουμε να προσέχουμε και τα μεν (για να τα αποφεύγουμε) και τα δε (για να χαιρόμαστε). Είναι εξίσου κακό να αδιαφορεί κανείς για τα θετικά σε μια κοινωνία όσο να αδιαφορεί και για τα κακά. Και ακραίες χριστιανικές, απόλυτες κατηγοριοποιήσεις του στύλ:
Γνώρισα εκ πείρας ότι σ' αυτή τη ζωή οι άνθρωποι είναι χωρισμένοι σε δύο κατηγορίες. Τρίτη δεν υπάρχει -ή σrη μια θα είναι ή στην άλλη
με κάνουν να ανατριχιάζω. Τα τσουβαλιάσματα αυτού του είδους αιματοκύλισαν την ανθρωπότητα. Δεν υπάρχει τίποτε χειρότερο από τις γενικεύσεις κάθε είδους.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ έγραψε: ενώ άν κανείς ασχοληθεί ερασιτεχνικά με την Ανάγνωση τους (άλλος τρόπος δέν υπάρχει)
Να πάει σε κάποια Φιλοσοφική Σχολή μήπως, σε κάποιο Πανεπιστήμιο :?:

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 10 Οκτ 2004 17:00

Ξέρετε Ποιοί φταίνε;;;
ΟΙ ΝΤΑΒΑΝΤΖΗΔΕΣ :!: :!: :!:
Βέβαια!! Οι κάθε λογής Νταβαντζήδες όχι μόνο στην Ελλάδα προπαντώς αλλά παντού. Πρώτη φορά στην ζωή μου ακούω Πρωθυπουργό να λέει μιά σωστή λέξη!!
Οι Νταβαντζήδες έχουν την κάθε λογής εξουσία, νομοθετούν σύμφωνα με το γούστο & το συμφέρον τους. Προπαντώς καθορίζουν τί θα διδαχθούμε στα Σχολεία, τί κείμενα θα διαβάσουμε & φτιάχνουν όπως θέλουν την Ιστορία!!
Μάλιστα Κύριοι :idea: 8)
ΟΙ ΝΤΑΒΑΝΤΖΗΔΕΣ!!!

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 11 Οκτ 2004 09:51

smartboy έγραψε: Feanor μου θυμισες κατι που ειχα ξεχασει.Ηξερα εναν ανθρωπο που λογω οικονομικων προβληματων και για να γλιτωσει την φυλακιση,πηγε μοναχος στο Αγιο Ορος.Οταν μετα απο χρονια τον ειδα μου ειπε τα εξης:Yπηρχαν βιβλια παλια αλλα καλοσυντηρημενα οσο γινεται,που ακουστε εδω το καλο!!Για να μπορεσεις να γυρισεις την σελιδα λογω του οτι ειναι παλια και κολλανε η μια με την αλλη,πρεπει να καταφυγεις στην λυση του σαλιου(καταλαβατε τι εννοω :wink: ).Και εδω αρχιζουν τα ζορικα.Οι σελιδες ηταν λουσμενες με δηλητηρια και καθε φορα που ακουμπουσες την σελιδα και επειτα το στομα σου..αντιλαμβανεσαι τι γινεται και τι συμβαινει.Πιστευω οτι δεν ειχε λογο να μου πει η και να του πουν ψεματα οι ιδιοι οι μοναχοι.
Δεν θέλω να το παίξω έξυπνη, αλλά η παραπάνω ιστορία είναι αντεγραμμένη από το Όνομα του Ρόδου, του Ουμπέρτο Έκο.
Να την είχε διαβάσει ο γνωστός σου και να σου την είπε; Να την έγραψε ο Έκο βασισμένος σε αληθινά στοιχεία; Δεν ξέρω...
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 11 Οκτ 2004 11:12

freespirit έγραψε:Τα τσουβαλιάσματα αυτού του είδους αιματοκύλισαν την ανθρωπότητα. Δεν υπάρχει τίποτε χειρότερο από τις γενικεύσεις κάθε είδους.
Συμφωνώ με την άποψή σου freespirit (περί γενικεύσεων και τσουβαλιάσματος) αλλά δοκίμασε να το δεις με το παρακάτω σκεπτικό
Εδώ μέσα, για παράδειγμα, υπάρχουν άνθρωποι που έχουν την διάθεση να ψάξουν βαθύτερα σε κάτι που τους έρχετε μπροστά τους και εκείνοι που δεν έχουν αυτην την διάθεση αλλά μένουν ταμπουρωμένοι πίσω από διάφορα πιστεύω.
Υπάρχει τρίτη κατηγορία?
Υπάρχουν άνθρωποι που είναι καλοί και άνθρωποι που είναι κακοί (χωρις να μας ενδιαφέρει τι ηταν πριν γίνουν κάτι από τα παραπάνω ή τι θα γίνουν στο μέλλον).
Υπάρχει τρίτη κατηγορία?
Πάντως η απάντηση του γέροντα αναφέρεαι σε κάτι πολυ σαφές.
Και εγω από την απάντηση καταλαβαίνω το εξής.
Καλοί και κακοί άνθρωποι υπάρχουν παντού. Αλλά πρέπει οι υπόλοιποι καλοί άνθρωποι να εξαφανίζουν τους κακούς (όχι να τους σκοτώνουν, μην πάει κανενός το μυαλό εκεί) ώστε να μην επηρεάζουν και άλλους ανθρώπους. και όχι να τους αναδεικνύουν και να διαδίδουν την βρωμιά
τους.
Βέβαια υπάρχει και η άλλη λογική που λέει πως το κακό πρέπει να το βγάζεις μπροστά και να το βλέπει ο κόσμος ώστε να μαθαίνει να το αποφεύγει αλλά μερικές φορές είναι επικίνδυνο γιατί το κακό είναι και πιο εύκολο αλλά και πιο γλυκό από το καλό :(

Απάντηση