Ανακαλυψη Αμερικης

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 08 Οκτ 2004 10:46

freespirit, αυτό για το αλφάβητο ήταν χοντρό! :shock: Καλά έκανες και το είπες γιατί εγώ είμαι λίγο κότα σε αυτά, δεν θα τολμούσα!!

feanor, την έκανα τη βλακεία μου, ε; :P
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 08 Οκτ 2004 11:21

Χουχουχου...απορώ πως δεν υπάρχει ακόμα αντίδραση...καλά με το αλφάβητο δεν το συζητώ...δεν ήθελα να το αποκαλύψω αλλά ο freespirit είναι από τους πλέον αφοσιωμένους σιωνιστές, ενώ τον έχει παρει το μάτι μου :shock: να μπαίνει σε μασονική στοά, κρατώντας τα Άπαντα της Λέσχης Μπίλντεμπεργκ.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 08 Οκτ 2004 15:04

Α, ρε feanor με τις υπερβολές σου! Ποιά καταιγίδα, ούτε ψιλόβροχο δεν έχει πέσει!
Όσο για τον freespirit, εννοείται ότι είναι αρχι-μασόνος!

Παρεπιμπτόντως, έχετε ακούσει ότι κάποτε είχε αμφισβητηθεί η εθνικότητα του Κολόμβου και κάποιοι υποστήριζαν ότι ήταν...Έλληνας;! Ε, ναι λοιπόν, είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο... εμείς την ανακαλύψαμε την Αμερική!
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 08 Οκτ 2004 20:03

Από εκεί και πέρα όμως, το να βλέπεις τους πάντες ως απογόνους των αρχαίων ελλήνων, να θεωρείς ότι δεν θα υπήρχε πολιτισμός αν δεν ήμασταν "εμείς" (είμαστε αρχαίοι έλληνες εμείς;) νομίζω ότι παραπάει.
Αυτο δεν φαινεται πουθενα μεσα απο τα παραπανω λεγομενα.Το να κανεις συζητηση για το μεγαλειο των Αρχαιων Ελληνων και το να διατηρεις την αληθεια εις τους αιωνες,ειναι υποχρεωση ''ιερη''.
:arrow: Καλο θα ηταν να λεμε σχολια οπως τα πιο πανω μονο στην πλακα.Δυστηχως,πιστευω και ειναι γνωμη μου,οτι αν αρχιζουμε και κυριολεκτουμε τοτε τα πραγματα γινονται επικυνδυνα.Διοτι με το να αλλοιωνουμε την πραγματικη ιστορια,βεβηλωνουμε και υποβαθμιζουμε τους αγωνες και τις προσπαθειες καποιων ανθρωπων.Δεν μπαινω στο κοπο να απαντησω περι γλωσσας και αλληλεπιδρασης λαων,τουλαχιστον σε αυτο το topic,υπαρχει αλλο και εχω εκφερει εκει την αποψη μου.Αν καποιος μπορει και στηριζει την γνωμη του,εστω και χωρις στοιχεια και αποδειξεις,καλα κανει,ας πιστευει οτι θελει :) .
Παντως για την ανακαλυψη της Αμερικης ας μην συνεχισουμε το αν ο Κολομβος ηταν Ελληνας διοτι πραγματικα αυτο και αν ειναι αστειο.Παντως παραπανω παραθεσα στοιχεια και αποδειξεις που ισχυροποιουν τα οσα ειπα περι ανακαλυψης της Αμερικης.
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 09 Οκτ 2004 00:32

ΑΑΑΑΑ γεια σου....να επανερχόμαστε στο θέμα μας....ασχέτως αν δέχεται κανείς τα στοιχεία που παρατέθηκαν (διπλοί πέλεκεις κτλ) θεωρώ απίθανο το ενδεχόμενο να μην πήγαν αρχαίοι Έλληνες στην Αμερική, εξάλλου ως ταξίδι δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Σίγουρα πάντως θα επρόκειτο για εξερευνητικές αποστολές και όχι για δημιουργία αποικιών. Εξάλλου κανείς δεν επέστρεψε (αλλιώς δεν θα συζητούσαμε τώρα).
Ωστόσο στον Κολόμβο θα χρεώσουμε την 'επίσημη' ανακάλυψη της Αμερικής (που ούτε και αυτό είναι σωστό καθώς ο Κολόμβος θεωρούσε ότι βγήκε Ινδίες, ενώ ο Βεσπούτσι υποστήριζε ότι βρήκαν νέα ήπειρο).

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 09 Οκτ 2004 11:45

Επίσης οι κάτοικοι νησιών του Αιγαίου από τον 8ο αιώνα π.Χ. είχαν εμπορικές σχέσεις με την Κιλικία και τη Συρία, από όπου έμαθαν τις παραδοσιακές μεθόδους μεταλλουργίας.
Ασχετο με το θέμα, αλλά δεν μπορώ να μην απαντήσω.. Από το 1963, η Βελγική αρχαιολογική αποστολή έχει ανακαλύψει στην περιοχή του Λαυρίου ευρύματα που αποδεικνύουν την ύπαρξη μεταλευτικής δραστηριότητας από το 3000 π.Χ. Επίσης το 2500 π.Χ. ο έφορος αρχαιοτήτων Θεοδ. Σπυρόπουλος έφερε στο φως μεταλευτικούς κλίβανους που χρονολογούνται από το 2500 - 2200 π.Χ. Τοιχογραφίες στη Σαντορίνη του 1600 π.Χ. που ανακαλύφθησαν από τον Σπύρο Μαρινάτο δείχνουν υψηλής τεχνολογίας ιστιοφόρα πλοία (και με κουπιά) τα οποία φέρουν και μεταλικά έμβολα και ακρόπωρα...

Για τους αιγυπτίους τα έχουμε πει στη συζήτηση για της πυραμίδες.. Για τους κέλτες τα έχει πει ο Στράβων (ο οποίος έζησε και ταξίδευσε τα χρόνια πριν το Χριστό).. Ίσως και αυτοί να τρώγαν τους γονείς τους όπως οι κάτοικοι στη σημερινή Μ.Βρεττανία, για να πάρουν τις γνώσεις τους..Η ανταλαγή γνώσεων και ιδεών υπήρχε, αλλά ήταν μονόδρομή.. Εκτός πια και αν επηρρεάστηκαν τόσο πολύ οι πρόγονοί μας, από τον υπερλαμπρο πολιτισμό των σκυθών..

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 09 Οκτ 2004 11:52

freespirit έγραψε:Να μην ξεχάσουμε τους Μεσοποτάμιους, τους Πέρσες, και τους άλλους της περιοχής, που χάρη στις γνώσεις τους στα μαθηματικά αναπτύξαμε αυτήν την τεράστια πρόοδο. Ισως να μην είναι τυχαίο ότι οι πρώτοι φυσικοί φιλόσοφοι και μαθηματικοί εμφανίζονται στην Μικρά Ασία. Και βέβαια τους Φοίνικες, που βασίσαμε το δικό μας αλφάβητο στο δικό τους.

Εγώ και αν είμαι θεότρελος feanor
Σας χιλιοπαρακαλώ βρε παιδιά!! Έχω χάσει τα άπαντα των αρχαίων βαβυλωνίων συγγραφέων :!: :!:
Σοβαρά τώρα, υπάρχει 'εστω και ένας από αυτούς που αναγράφεις του οποίου τα έργα σώζονται είτε ατόφια, είτε με παραπομπές άλλων? Έχω ξανακάνει την ερώτηση και δεν έχω λάβει απάντηση.. Να θεωρώ λοιπόν ότι δεν υπάρχει?

Όσο για το αλφάβητο, ανατρέξτε στη σχετική συζήτηση.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 09 Οκτ 2004 13:45

Νομοθεσία του Ναβουχοδονόσορα (συγχωρήστε ορθογραφικά λάθη αλλά αυτό δεν είναι όνομα).
Έχω χάσει τα άπαντα των αρχαίων βαβυλωνίων συγγραφέων
...κι εγώ το Μεγάλο Ημερολόγιο της Ποσειδωνίας. Η λογική που παραθέτεις δεν εξυπηρετεί τα σενάρια περί Ατλαντίδας και αναπτυγμένης αρχαίας τεχνολογίας.
Επίσης, η επαφή μεταξύ πολιτισμών ως τωρα σπανίως ήταν μονόδρομη και μόνο στις περιπτώσεις που υπάρχει τεράστιο τεχνολογικό χάσμα, κάτι που δεν ίσχυε στην αρχαιότητα.

don_kichotes νόμιζες πώς θα περνούσαν στο ντούκου τα γραφόμενα σου όπως και του freespirit εε?Πλανάσαι πλάνην οικτράν!

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 09 Οκτ 2004 13:51

feanor έγραψε:don_kichotes νόμιζες πώς θα περνούσαν στο ντούκου τα γραφόμενα σου όπως και του freespirit εε?Πλανάσαι πλάνην οικτράν!
Hταν να μην κανω την αρχη :lol:
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 09 Οκτ 2004 14:30

feanor έγραψε:Νομοθεσία του Ναβουχοδονόσορα (συγχωρήστε ορθογραφικά λάθη αλλά αυτό δεν είναι όνομα).
Έχω χάσει τα άπαντα των αρχαίων βαβυλωνίων συγγραφέων
...κι εγώ το Μεγάλο Ημερολόγιο της Ποσειδωνίας. Η λογική που παραθέτεις δεν εξυπηρετεί τα σενάρια περί Ατλαντίδας και αναπτυγμένης αρχαίας τεχνολογίας.
Επίσης, η επαφή μεταξύ πολιτισμών ως τωρα σπανίως ήταν μονόδρομη και μόνο στις περιπτώσεις που υπάρχει τεράστιο τεχνολογικό χάσμα, κάτι που δεν ίσχυε στην αρχαιότητα.

don_kichotes νόμιζες πώς θα περνούσαν στο ντούκου τα γραφόμενα σου όπως και του freespirit εε?Πλανάσαι πλάνην οικτράν!
χρονολογία υπάρχει για το ναβουχοδονόσορα? Μήπως είναι αυτός που έκοβε χέρια για κλοπές κτλ?Δεν πέρνω θέση για τα νομοθετήματα, απλά ρωτάω..Όσο για την σύγκριση που κάνεις θα τη θεωρήσω ατυχή, διότι περί ατλαντίδας και υπερμετρης τεχνολογίας στην αρχαιότητα έχουν γράψει μερικοί από τους χιλιάδες αρχαίους έλληνες συγγραφείς..

Και όταν αναγράφονται μηνύματα που προσωπικά τα βρίσκω τελείως λάθος, δεν είναι δυνατόν να μην απαντήσω!!

Πάντως για την πλάνη, θα συμφωνήσω :lol:

Απάντηση