Ανακαλυψη Αμερικης

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 05 Οκτ 2004 14:28

μιχάλης έγραψε: Ακόμα το επίσιμο κράτος της Ιαπωνίας αναγνωρίζει σαν πρώτους κατοίκους της μακρινής αυτής χώρας μία παναρχαια πελασγική - ελληνική φυλή που τους ονομάζει ΑΪΝΟΥ (ΙΩΝΕΣ!!!).. Σχετικά με αυτό έχει γράψει και ο Dr. ΔΩΡΙΚΟΣ, στο βιβλίο του 'Αϊνού, ένας πανάρχαιος πελασγικός πολιτισμός στην Απω ανατολή'..
Είπατε τίποτα :?: :!: :?:
Ναι, κατ'αρχήν στο site που μας παρέπεμψε ο/η angel, αναφέρεται ρητά ότι : "Ainu" means "human."
Τώρα, γιατί να εμπιστευτούμε ένα "ξένο" και "βάρβαρο" site αντί για τα ελληνοπρεπέστατα δικά μας http://www.ancientgr.com/ , http://www.heliodromion.gr κλπ, αυτό το αφήνω στην κρίση του καθένα.

Πάντως, όσον αφορά τις βιβλιογραφικές παραπομπές, εδώ στην Πανεπιστημίου, έξω από το IDEAL, υπάρχει ένας κύριος που πουλάει βιβλία. Σε πολλά από αυτά θα βρούμε "αποδείξεις" για το ότι οι έλληνες έφτασαν πρώτοι παντού, ότι οι 12 θεοί του ολύμπου ταξίδευαν με διαστημόπλοιο, και άλλα τέτοια. Επειδή οι συγγραφείς των ανωτέρω φυλλάδων (γιατί βιβλία δεν μπορώ να τα χαρακτηρίσω) είναι ερευνητές/καθηγητές σημαίνει ότι οι θεωρίες τους ισχύουν; Ή το γεγονός ότι οι θεωρίες αυτές γράφτηκαν σε βιβλίο τις καθιστά αδιάψευστές;
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

Άβαταρ μέλους
freespirit
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από freespirit » 05 Οκτ 2004 21:47

don_kichotes έγραψε:
Τώρα, γιατί να εμπιστευτούμε ένα "ξένο" και "βάρβαρο" site αντί για τα ελληνοπρεπέστατα δικά μας http://www.ancientgr.com/ , http://www.heliodromion.gr κλπ, αυτό το αφήνω στην κρίση του καθένα.
Eλπίζω να είναι μια μορφή μαύρου χιούμορ αυτά που γράφεις. Πολύ πέραση έχουν αυτά τα site. Δεν νομίζω προσωπικά ότι έχουν κάποια επιστημονική υποσταση, μάλλον για σελίδες που επιθυμούν να αποδειξουν τη διεθνή ανωτερώτητα των Ελλήνων μοιάζουν.

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 06 Οκτ 2004 10:40

freespirit έγραψε:
don_kichotes έγραψε:
Τώρα, γιατί να εμπιστευτούμε ένα "ξένο" και "βάρβαρο" site αντί για τα ελληνοπρεπέστατα δικά μας http://www.ancientgr.com/ , http://www.heliodromion.gr κλπ, αυτό το αφήνω στην κρίση του καθένα.[/quote:7f6d49500b]

Eλπίζω να είναι μια μορφή μαύρου χιούμορ αυτά που γράφεις. Πολύ πέραση έχουν αυτά τα site. Δεν νομίζω προσωπικά ότι έχουν κάποια επιστημονική υποσταση, μάλλον για σελίδες που επιθυμούν να αποδειξουν τη διεθνή ανωτερώτητα των Ελλήνων μοιάζουν.
freespirit, νομιζα οτι ηταν εμφανης μια (μικρη) δοση ειρωνιας σε αυτα που εγραψα. Ηθελα να τονισω το πως καποιοι ηθελημενα αγνοουν ξενες πηγες και εμπιστευονται μονο καποιες αμφιβολου επιστημονικης αξιας ακριβως επειδη εκθειαζουν τον ελληνικο πολιτισμο.

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 06 Οκτ 2004 11:11

Έχω την εντύπωση ότι κάποιοι βλέπουν συνεχώς ανεμόμυλους και προσπαθούν να αμυνθούν χωρίς επιχειρήματα. Γιατί βέβαια, ο Ενρίκο Ματίεβιτς, πανεπιστημιακός στη Βραζιλία, ο Γιοζεφσον, πρύτανις στο πανεπιστήμιο της Χαϋδελβεργης, η Ενριέτα Μερτζ, παγκοσμίου φήμης και έγκυρη αμερικανίδα ερευνήτρια, οι διδάκτωρες Δωρικός και Χατζηγιαννάκης, ο χιλιανός Λόνκο Κιλάπαν, μέλος της επιστημονικής εταιρίας της Χιλής, αρχηγός των αραουκάνων της Χιλής και επίσημος ιστορικός τους και τόσοι άλλοι που μιλούν για το κλέος του ελληνικού πολιτισμού και την παγκόσμια διάδοσή του στα πέρατα του κόσμου, φυσικά και αρθρογραφούν στα http://www.ancientgr.com/%20,%20http:// ... dromion.gr..Δείτε τα πράγματα λίγο πιο ορθολογικά και με διευρυμένους τους ορίζοντές σας, γιατι για κάποιους (και με πολύ δόση ειρωνίας) η υπογραφή τους θα τους χαρακτηρίσει επάξια..

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 06 Οκτ 2004 11:24

freespirit έγραψε: Δεν νομίζω προσωπικά ότι έχουν κάποια επιστημονική υποσταση, μάλλον για σελίδες που επιθυμούν να αποδειξουν τη διεθνή ανωτερώτητα των Ελλήνων μοιάζουν.
Πανω που πηγαινα να απαντησω με προλαβε ο Μιχαλης...ε..η απαντηση βρισκεται απο πανω μου. :wink:
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 06 Οκτ 2004 11:58

μιχάλης έγραψε:Έχω την εντύπωση ότι κάποιοι βλέπουν συνεχώς ανεμόμυλους
Κι εγώ έχω την εντύπωση ότι εσύ είσαι ένας από αυτούς. Να εξηγηθώ: προσωπικά πιστεύω στο μεγαλείο του ελληνικού πολιτισμού. Τον θαυμάζω και δεν αμφισβητώ ότι έδωσε τα φώτα του και σε άλλους λαούς, όπως βέβαια και ότι δανείστηκε στοιχεία από άλλους.

Από εκεί και πέρα όμως, το να βλέπεις τους πάντες ως απογόνους των αρχαίων ελλήνων, να θεωρείς ότι δεν θα υπήρχε πολιτισμός αν δεν ήμασταν "εμείς" (είμαστε αρχαίοι έλληνες εμείς;) νομίζω ότι παραπάει.

Όσον αφορά την υπογραφή μου, αναφέρεις ότι πρέπει να δούμε "τα πράγματα λίγο πιο ορθολογικά" (μα νομίζω ότι αυτό κάνω!) "γιατι για κάποιους η υπογραφή τους θα τους χαρακτηρίσει επάξια..". Ευχαριστώ για το σχόλιό σου, την υπογραφή μου την επέλεξα γιατί πιστεύω ότι η στενομυαλιά είναι μια μορφή ηλιθιότητας. Εσύ, υποθέτω, επειδή υποστηρίζεις την άλλη άποψη, είσαι πολύ ανοιχτόμυαλος... καμία αντίρρηση...

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 07 Οκτ 2004 14:27

don_kichotes έγραψε:
μιχάλης έγραψε:Έχω την εντύπωση ότι κάποιοι βλέπουν συνεχώς ανεμόμυλους
Κι εγώ έχω την εντύπωση ότι εσύ είσαι ένας από αυτούς. Να εξηγηθώ: προσωπικά πιστεύω στο μεγαλείο του ελληνικού πολιτισμού. Τον θαυμάζω και δεν αμφισβητώ ότι έδωσε τα φώτα του και σε άλλους λαούς, όπως βέβαια και ότι δανείστηκε στοιχεία από άλλους.

Από εκεί και πέρα όμως, το να βλέπεις τους πάντες ως απογόνους των αρχαίων ελλήνων, να θεωρείς ότι δεν θα υπήρχε πολιτισμός αν δεν ήμασταν "εμείς" (είμαστε αρχαίοι έλληνες εμείς;) νομίζω ότι παραπάει.

Όσον αφορά την υπογραφή μου, αναφέρεις ότι πρέπει να δούμε "τα πράγματα λίγο πιο ορθολογικά" (μα νομίζω ότι αυτό κάνω!) "γιατι για κάποιους η υπογραφή τους θα τους χαρακτηρίσει επάξια..". Ευχαριστώ για το σχόλιό σου, την υπογραφή μου την επέλεξα γιατί πιστεύω ότι η στενομυαλιά είναι μια μορφή ηλιθιότητας. Εσύ, υποθέτω, επειδή υποστηρίζεις την άλλη άποψη, είσαι πολύ ανοιχτόμυαλος... καμία αντίρρηση...
Επειδή πιστεύω ότι το αναγάγεις σε προσωπική αντιπαράθεση, και ότι κανένας σε κανένα από τα fora που συζητάμε δεν έχει όρεξη να διαβάζει ή να ασχολείται μαζί σου και μαζί μου, απαντώ επί προσωπικού για τελευταία φορά, εκτός πια και αν η συζήτηση αφορά και τους υπόλοιπους συνομιλητές..

Ως τώρα, έχεις αναφέρει μία μόνο πηγή αυτών που λες, και αυτή από το πολύ ''έγκυρο'' και καθόλα αξιοκρατικό, του αγνού και καθόλου διαπλεκόμενου (κρίνωντας τους ιδιοκτήτες) in.gr. Αντιθέτως εγώ προσπαθώ με βιβλιογραφικές κυρίως παραπομπές (κατά άλλους φυλλάδες) να στηρίξω και όχι να επιβάλω την άποψή μου..

Καλό θα ήταν δε, όταν υποστηρίζεις την άλλη άποψη να το κάνεις επιχειρηματολογόντας και χωρίς αφορισμούς και αρνήσεις..

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση της συζήτησης, θα ήθελα να γνωρίζω ποιοι λαοί επηρρέασαν τον αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό (επιθυμώ απάντηση).

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 07 Οκτ 2004 15:52

μιχάλης έγραψε: Επειδή πιστεύω ότι το αναγάγεις σε προσωπική αντιπαράθεση[/quote:6a8b9a6d3b]και κανεις λαθος...

μιχάλης έγραψε: Ως τώρα, έχεις αναφέρει μία μόνο πηγή αυτών που λες, και αυτή από το πολύ ''έγκυρο'' και καθόλα αξιοκρατικό, του αγνού και καθόλου διαπλεκόμενου (κρίνωντας τους ιδιοκτήτες) in.gr.
2ο λάθος. Το in.gr το ανέφερα σε άλλο τοπικ, και απο εκεί άντλησα μονάχα ένα άρθρο που αφορούσε την Τουρκική ένταξη στην Ε.Ε., δηλαδή καθαρά επικαιρότητα!! Καμία σχέση με την συζήτησή μας στο συγκεκριμένο τόπικ!

μιχάλης έγραψε: Αντιθέτως εγώ προσπαθώ με βιβλιογραφικές κυρίως παραπομπές (κατά άλλους φυλλάδες) να στηρίξω και όχι να επιβάλω την άποψή μου..
Και καλά κάνεις. Ούτε εγώ έχω όρεξη να σου επιβάλω την άποψή μου!

μιχάλης έγραψε: θα ήθελα να γνωρίζω ποιοι λαοί επηρρέασαν τον αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό (επιθυμώ απάντηση).
Καταρχήν να σου επισημάνω ότι αναφέρομαι σε "αλληλεπίδραση" των αρχαίων πολιτισμών. Είναι λοιπόν επιβεβαιωμένο ότι οι Έλληνες μεταξύ άλλων διατηρούσαν εμπορικές σχέσεις με τους Ετρούσκους και τους Κέλτες και τους Αιγύπτιους. Με αυτόν τον τρόπο εξασφαλιζόταν (πάλι μεταξύ άλλων) η ανταλλαγή γνώσεων και ιδεών.
Επίσης οι κάτοικοι νησιών του Αιγαίου από τον 8ο αιώνα π.Χ. είχαν εμπορικές σχέσεις με την Κιλικία και τη Συρία, από όπου έμαθαν τις παραδοσιακές μεθόδους μεταλλουργίας.
Επίσης οι κάτοικοι των Ελληνικών Αποικειών των Βορείων Παραλίων του Εύξεινου Πόντου ανέπτυξαν σχέσεις με τους Σκύθες.
Αυτά προς το παρόν. Και επειδή άλλο είναι το θέμα συζήτησης στο συγκεκριμένο τόπικ, καλύτερα να τα πούμε κάπου αλλού, πριν μας πετάξει έξω ο administrator.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 07 Οκτ 2004 23:29

Ωχωχωχωχωχ...don_kichotes τρελάθηκες?
Ο ελληνικός πολιτισμός να δέχθηκε επιδράσεις από Σκύθες κτλ?Καταιγίδα έρχεται... :)
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
freespirit
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από freespirit » 08 Οκτ 2004 01:25

Να μην ξεχάσουμε τους Μεσοποτάμιους, τους Πέρσες, και τους άλλους της περιοχής, που χάρη στις γνώσεις τους στα μαθηματικά αναπτύξαμε αυτήν την τεράστια πρόοδο. Ισως να μην είναι τυχαίο ότι οι πρώτοι φυσικοί φιλόσοφοι και μαθηματικοί εμφανίζονται στην Μικρά Ασία. Και βέβαια τους Φοίνικες, που βασίσαμε το δικό μας αλφάβητο στο δικό τους.

Εγώ και αν είμαι θεότρελος feanor

Απάντηση