Ανακαλυψη Αμερικης

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
Ζήνων
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Ζήνων » 14 Ιούλ 2006 10:33

Κυρίες , κύριοι
γιά το υπό συζήτηση θέμα , ένα εξαίρετο κατά την γνώμη μου βιβλίο/έργο ζωής είναι το "1421 Η Κίνα ανακαλύπτει τον κόσμο" του Μένζις Γκάβιν, από τις εκδ. Ψυχογιός.
Ο συγραφέας δίνει τις δικές του απαντήσεις σε "μυστήρια" όπως ο χάρτης του Πίρι Ρεις ( ο οποίος πάντως δεν βρέθηκε σε Βυζαντινή βιβλιοθήκη, όπως γράφτηκε από κάποιον χρήστη)

κατά τα λοιπά θα επιχειρήσω να παραθέσω συνοπτικά τις απόψεις μου γιά τα όσα ενδιαφέροντα γράφτηκαν μεχρι εδω.
1) Νομίζω, ο Μινωικος, Μυκηναϊκός, και αρχαιοελληνικός πολιτισμός δανείστηκε πολλά από άλλους πολιτισμούς. (Σουμέριοι, Ακκάδιοι, Πέρσες, Χετταίοι,Αιγύπτιοι, Ετρούσκοι, Φοίνικες, και ναι, και Θράκες και Κέλτες) .Μόνο απομονωμένος σε ερημονήσι δεν επηρεάζεσαι.
2) Γιά την Αμερική μέχρι πρόσφατα πίστευα ότι ήταν μόνο οι Βικινγκς,αυτοί που την επισκέφτηκαν πριν τον Κολομβο. Μετά την ανάγνωση του "1421 Η Κίνα ανακαλύπτει τον κόσμο" , δεν είμαι πλέον βέβαιος. Πιθανόν κι οι Κινέζοι.
3) Γιά την ενδεχόμενη επίσκεψη αρχαίων Ελλήνων , δεν δίνω και πολλές πιθανότητες, δεδομένου ότι τίποτε απ` ότι έχω σχετικά διαβάσει-μέχρι στιγμής- δεν μου φάνηκε σοβαρή μελέτη (αντιθέτως).
4)Σε ότι αφορά την επίδειξη φωτογραφιών στο διαδίκτυο ως πειστηρίων γιά σχετικά θέματα είμαι επιφυλακτικός διότι γνωρίζω περιπτώσεις σκόπιμης εξαπάτησης .Θα έλεγα μάλιστα ότι γενικότερα είμαι επιφυλακτικός στη πληροφόρηση από το διαδίκτυο. Πολλές φορές ανακάλυψα διαφορές σε σχέση με βιβλία. Περαιτέρω έρευνα οδηγούσε κατά κανόνα σε επιβεβαίωση των βιβλίων.
Αυτά προς το παρόν.

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 22 Ιούλ 2006 19:28

Ζήνων έγραψε:4)Σε ότι αφορά την επίδειξη φωτογραφιών στο διαδίκτυο ως πειστηρίων γιά σχετικά θέματα είμαι επιφυλακτικός διότι γνωρίζω περιπτώσεις σκόπιμης εξαπάτησης .Θα έλεγα μάλιστα ότι γενικότερα είμαι επιφυλακτικός στη πληροφόρηση από το διαδίκτυο. Πολλές φορές ανακάλυψα διαφορές σε σχέση με βιβλία. Περαιτέρω έρευνα οδηγούσε κατά κανόνα σε επιβεβαίωση των βιβλίων.
Αυτά προς το παρόν.
Δεν είναι μόνο οι φωτογραφίες τα πειστήρια όμως. Εξίσου σημαντικό είναι και το γεγονός ότι πολλοί από τους ντόπιους παραδέχονται ότι και Έλληνες είχαν φτάσει στην (λατινική τουλάχιστον) Αμερική. Όποτε να ένα σημείο στο οποίο μπορεις να κάνεις και εκεί έρευνα.

vsm
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από vsm » 26 Ιούλ 2006 11:12

τα δικά μου ταπεινά σχόλια:

1. στατιστικά/τεχνολογικά δεν μπορεί κανείς να αποκλείσει
το διάπλου του ατλαντικού από ελληνικά σκάφη του 800 π.Χ.
ή και προγενέστερα. πως όμως να αποκλείσει αντίστοιχους
διαπλοες από άλλους μεσόγειους λαούς?

2. τα ευρήματα στο Οχάιο (νομίζω) είναι τα ποιό σημαντικά
και πιθανολογούν έντονα ελληνική προέλευση. Η έλευση της
αμερικανικής ηπείρου στο προσκήνιο της ιστορίας πάντως
συντελέσθη στην μετά Κολόμβο εποχή

3. δεν έχω διαβάσει τα στοιχεία περι ελληνικής καταγωγής της χιλιανής
φυλής, αλλά έστω και αν είναι αληθινά, και πάλι αμφιβάλω πως οι
πρόγονοι τους ήταν σπαρτιάτες! Εδώ η σπάρτη δεν αποίκησε
την μεσόγειο, θα αποίκιζε τη νότιο αμερική?!?!?!?!?!

4. ιάπωνες ελληνικής καταγωγής μονο και μονο επειδή ομοιάζουν
κάποια μοτίβα?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!

epiktitos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από epiktitos » 01 Αύγ 2006 10:59

Παραθετω μερικες λεξεις απο μακρινες προς την Ελλαδα περιοχες .Πως φτασαν και ποτε αυτες οι λεξεις εκει ; Μαλλον αιγυπτιακα πρεπει να ειναι ,ασσυριακα ,φοινικικα ; θα σας γελασω γιατι με Ελληνικα δεν μοιαζουν.

ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
ARI=ΤΟΠΙΚΟΣ ΘΕΟΣ=ΑΡΗΣ
APU=ΒΑΔΙΖΩ=ΕΠΟΜΑΙ
EITO=ΟΜΟΙΩΤΗΣ=ΕΙΔΟΣ
EKO=ΩΔΗ=ΗΧΩ
HEIMA=ΧΕΙΜΩΝ=ΧΕΙΜΑ[ΧΕΙΜΕΡΑ],ΧΕΙΜΩΝ
HIPO=ΙΠΠΟΣ=ΙΠΠΟΣ,ΑΛΟΓΟ
HIPE=ΥΠΕΡΕΧΩ=ΥΠΕΡ
ΙΤΕ=ΟΡΩ=ΕΙΔΩ[ΕΙΔΩΜΕΝ]
KANO=ΠΑΙΣ=ΓΕΝΟΣ
KAPO H' HAPO=ΑΡΠΑΖΩ=ΚΑΠΤΩ,ΧΑΠΤΩ
KENE=ΚΙΝΟΥΜΑΙ=ΚΙΝΙΣΙΣ
LOGO=ΛΕΓΩ=ΛΟΓΟΣ
NOHU=ΠΟΝΟΣ=ΝΟΣΟΣ
RIKA=ΤΡΟΜΟΣ,ΦΟΒΟΣ=ΡΙΓΟΣ
ΝΙΗU=ΜΑΘΡΟ ΧΡΩΜΑ=ΝΥΞ
MOIHENO=ΠΟΡΝΗ=ΜΟΙΧΕΥΩ
ULU=ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ=ΟΛΟΣ,ΟΥΛΟΣ
OFA H' OFA=ΕΡΠΕΤΟΝ=ΟΦΙΣ

ΚΙΝΑ
ΜΙΤ=ΜΕΛΙ ΕΚ ΤΟΥ ΜΕΘΥ
ΜΟΥ=ΣΕΛΗΝΙΑΚΗ ΘΕΟΤΗΣ ΕΚ ΤΟΥ ΜΗΝΗ
ΤΙΑΝ=ΗΜΕΡΑ ΕΚ ΤΟΥ ΔΙΑ,ΤΙΤΩ
ΜΕΙ=ΜΗ
ΓΚΑΝ=ΞΗΡΟΣ=ΚΑΓΚΑΝΟΣ
ΝΙΑΝ=ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ=ΝΟΩ
ΣΙΛΑ=ΕΛΛΑΣ ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΚΙΝΕΖΟΙ ΕΧΟΥΝ ΙΩΝΙΑ

ΙΑΠΩΝΙΑ
ΤΑΙ ΦΟΥΝ=ΤΥΦΩΝ
ΚΟ ΚΟ ΡΟ=ΚΑΡΔΙΑ= ΚΗΡ[ΟΜΗΡΟΣ] ΕΤΣΙ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΙΚΗ Β' Η ΚΑΡΔΙΑ
KUNI=GENOS
OSU=ΟΘΩ
NAE=ΦΥΝΤΑΝΙ=ΝΕΟΣ
ΝΑΚΙ=ΚΛΑΜΑ=ΚΝΥΖΑΩ
ΝΑΜΙ=ΚΥΜΑ=ΝΑΜΑ
ΝΟ=ΝΟΟΣ=ΝΟΥΣ
ΧΑΡΑΚΙΡΙ=ΧΑΡΑΤΤΩ-ΚΗΡ=ΑΔΕΛΦΟΣ ΤΗΣ ΝΥΚΤΑΣ=ΜΑΥΡΗ ΜΟΙΡΑ

ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΔΥΤΙΚΑ
ΙΝΚΑΣ
CORAK=ΚΟΡΑΞ
CURAE=ΓΙΟΣ=ΚΟΥΡΟΣ
CHINA=ΓΥΝΗ
HAN=ANΩΤΑΤΟΣ=ΑΝΑΞ
ΚΥRIOS=ΤΙΤΛΟΣ ΗΓΕΜΟΝΩΝ
NUNU=ΠΝΕΥΜΑ=ΝΟΥΣ
ORCHO=ΑΡΡΗΝ=ΟΡΧΙΣ
URAS=ΧΡΟΝΟΣ=ΩΡΑ
WAYRA=ΑΥΡΑ,ΑΗΡ=ΑΥΡΑ Κ.Ο.
epiktitos Ο ΝΟΩΝ.....ΝΟΕΙΤΩ

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Re: Ανακαλυψη Αμερικης

Δημοσίευση από Κακός » 12 Νοέμ 2012 14:08

Το πιο ώραίο για την ανακάλυψη της Αμερικής από τον Κολόμβο (νομίζω ότι το είπε ο Τσώρτσιλ):
Όταν ξεκίνησε δεν ήξερε πού πήγαινε, όταν έφτασε δεν ήξερε που ήταν :roll: :lol:

Απάντηση