Έννοιες πίσω από τους φθόγγους του Ελληνικού Αλφαβήτου

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
Spirli
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Spirli » 11 Οκτ 2004 00:35

Καλό ναι, λίγο όχι!!
Και επειδή είμαι λίγο άσχετος, με πιο απλό πρόγραμμα μπορείς να φτάξεις κάτι τέτοιο?

Έχει φτιαχτεί κάτι αντίστοιχο για το φοινικικό αλφάβητο :?
ΔΕΣ ΤΙ ΕΚΑΝΕ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ ΤΟΥΣ "ΚΩΔΙΚΕΣ", ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΜΑΛΛΟΝ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ...
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΩΡΑ; ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ "ΛΕΚΤΙΚΑ" ή "ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΑ" ΠΑΙΓΝΙΔΙΑ ΣΥΝΔΥΑΣΜΩΝ...;
ΕΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΖΟΥΝ, ΟΥΤΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ, ΟΣΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΣΟ ΣΚΛΗΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΙ ΕΜΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ...
Ο ΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΙΣΤΙΚΟ ΟΤΙ ..ΥΠΟΝΟΕΙΤΑΙ.

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 11 Οκτ 2004 09:11

Spirli έγραψε:ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΩΡΑ; ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ "ΛΕΚΤΙΚΑ" ή "ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΑ" ΠΑΙΓΝΙΔΙΑ ΣΥΝΔΥΑΣΜΩΝ...;
ΕΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΖΟΥΝ, ΟΥΤΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ, ΟΣΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΣΟ ΣΚΛΗΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΙ ΕΜΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ...
Μα το ζήτημα αγαπητέ είναι ότι δεν είναι παιχνίδια!!! Η εληνική γλώσσα έχει όμως και ένα ακόμα χαρακτηριστικό.. Με τη χρήση των λεξαρίθμων ή αλλιώς συναρίθμων, έχει την ικανότητα της ΠΡΟΒΛΕΨΗΣ γεγονότων!!

Το έχω αναφέρει ξανά το συγκεκριμένο.. Γίνεται μάλιστα μελέτη από ένα μαθηματικό για την απόδειξη του παραπάνω (Παπαργυρόπουλος νομίζω λέγεται), ο οποίος σε εκπομπή του Χαρδαβέλα προ ολυμπιακών αγώνων, έκανε την πρόβλεψη, κάτω από τη χλεύη μετεωρολόγων, ότι στο κωπηλατοδρόμιο του Σχοινιά θα υπάρχει πρόβλημα.. Αν θυμάστε, οι αγώνες αναβλήθηκαν μία μέρα ενώ μία άλλη δεν έγιναν με τις καλύτερες συνθήκες.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 11 Οκτ 2004 10:47

Κάτι παρόμοιο έκαναν κάποιοι άλλοι με την Βίβλο. Έπαιρναν κάθε πέμπτο (ας πούμε) γράμμα από το κείμενο και έβγαλαν ένα καινούριο κείμενο στο οποίο εμφανίζονταν το όνομα του Κένεντυ, ο Β' Παγκόσμιος Πόλεμος και άλλα τέτοια γουστόζικα.
Αυτές οι αναλύσεις στερούνται σοβαρότητας και εγκυρότητας, καθώς έχει αποδειχθεί ότι με διάφορους τρόπους μπορούμε να εξαγάγουμε από ένα κείμενο, ένα άλλο το οποίο προβλέπει από την κατστροφή του κόσμου, μέχρι την κόμμωση της Γιάννας στην τελετή λήξης.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Spirli
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Spirli » 11 Οκτ 2004 12:51

feanor έγραψε:Κάτι παρόμοιο έκαναν κάποιοι άλλοι με την Βίβλο. Έπαιρναν κάθε πέμπτο (ας πούμε) γράμμα από το κείμενο και έβγαλαν ένα καινούριο κείμενο στο οποίο εμφανίζονταν το όνομα του Κένεντυ, ο Β' Παγκόσμιος Πόλεμος και άλλα τέτοια γουστόζικα.
Αυτές οι αναλύσεις στερούνται σοβαρότητας και εγκυρότητας, καθώς έχει αποδειχθεί ότι με διάφορους τρόπους μπορούμε να εξαγάγουμε από ένα κείμενο, ένα άλλο το οποίο προβλέπει από την κατστροφή του κόσμου, μέχρι την κόμμωση της Γιάννας στην τελετή λήξης.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.
Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΕΤΟΙΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΙΡΑ -- ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΡΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥΣ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ. ΑΛΛΩΣΤΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ...

Spirli
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Spirli » 11 Οκτ 2004 13:36

μιχάλης έγραψε:
Spirli έγραψε:ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΩΡΑ; ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ "ΛΕΚΤΙΚΑ" ή "ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΑ" ΠΑΙΓΝΙΔΙΑ ΣΥΝΔΥΑΣΜΩΝ...;
Μα το ζήτημα αγαπητέ είναι ότι δεν είναι παιχνίδια!!! Η εληνική γλώσσα έχει όμως και ένα ακόμα χαρακτηριστικό.. Με τη χρήση των λεξαρίθμων ή αλλιώς συναρίθμων, έχει την ικανότητα της ΠΡΟΒΛΕΨΗΣ γεγονότων!!

Το έχω αναφέρει ξανά το συγκεκριμένο.. Γίνεται μάλιστα μελέτη από ένα μαθηματικό για την απόδειξη του παραπάνω (Παπαργυρόπουλος νομίζω λέγεται), ο οποίος σε εκπομπή του Χαρδαβέλα προ ολυμπιακών αγώνων, έκανε την πρόβλεψη, κάτω από τη χλεύη μετεωρολόγων, ότι στο κωπηλατοδρόμιο του Σχοινιά θα υπάρχει πρόβλημα.. Αν θυμάστε, οι αγώνες αναβλήθηκαν μία μέρα ενώ μία άλλη δεν έγιναν με τις καλύτερες συνθήκες.
ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ; ΑΝ ΠΡΟΒΛΕΨΕ ή ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ...ΚΑΤΙ;;

Ο ΚΩΣΤΑΣ Χ. ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΚΡΙΝΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ. ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΚΠΟΜΠΗΣ ΕΧΟΥΝ ΩΣ "target group" ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΟΜΑΔΑ ΤΗΛΕΘΕΑΤΩΝ, ΠΟΥ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ "ΚΟΣΤΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ" ΚΑΙ ΕΔΩ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΣΠΑΣΤΗΚΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΥ, ΑΠΛΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ...

ΑΛΛΩΣΤΕ ΣΤΟ CNN ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ ΕΙΧΑΝ ΕΞΑΓΓΕΛΘΕΙ ΑΠΟ ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΟΥΣ ... ΤΩΡΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ...ΝΕΑ ΜΕΘΟΔΟ ΠΡΟΒΛΕΨΕΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ;; ΜΑΚΑΡΙ....

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 11 Οκτ 2004 13:59

Ο ''κάποιος'' έχει το ρεκόρ γκίνες για τις περισσότερες αποδείξεις του πυθαγωρίου θεωρήματος.. Έχει γράψει τρία βιβλία που προσπαθεί να δείξει την προβλεπτικότητα της Ελληνικής γλώσσας και παραθέτει πάμπολλα παραδείγματα, τόσο από αυτά που έχουν ήδη συμβεί, όσο και γεγονότα που προβλεφθήκαν και γίνανε, όπως το αποτέλεσμα των εκλογών τον μάρτη με το ακριβές αποτέλεσμα!!

Όπότε δεν μιλάμε για μέθοδο πρόβλεψης καιρικών φαινομένων, αλλά για εργασία που δείχνει ότι οι λεξάθιθμοι των ελληνικών λέξεων δύναται να προβλέψουν κάποια γεγονότα.. Μιλάμε για μία καθαρά μαθηματική γλώσσα λοιπόν.

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 11 Οκτ 2004 14:32

Πρωτον Spirli θα σε παρακαλουσα να εγραφες με μικρα και μαυρα γραμματα ωστε να μην κουραζομαστε να τα διαβαζουμε.

Δευτερον ο Μιχαλης αλλο λεει και αλλο καταλαβες.Δεν λεει οτι καποιος προεβλεψε ''κατι'' επειδη ειδε ενα ονειρο...αλλα με μελετη,ερευνα,πειραματα κλπ.

Ειναι γνωστο οτι η Ελληνικη Γλωσσα συνδεεται αμεσα με τους αριθμους και καθε γραμμα αντιστοιχει σε εναν αριθμο(λεξαριθμηκο συστημα).

Ερωτηση προς μιχαλη!
Ειναι αριθμοι..Πως γινεται να προβλεπουν γεγονοτα?Αφου εχουμε μαθηματικο αποτελεσμα,εχουμε δηλαδη εναν αριθμο ως αποτελεσμα.Περιμενω να μου εξηγησεις.

Τελος,δεν μου φαινεται παραξενο αυτο που λεει ο μιχαλης μεχρι εναν βαθμο.Διοτι ας μην ξεχναμε οτι τα παντα ειναι Μαθηματικα και προκυπτουν κατω απο μαθηματικες αποδειξεις.Εαν δηλαδη ο εν λογω κυριος αποδειξει κατι τετοιο δεν θα πρεπει να μας φανει και πολυ παραξενο.Θα πρεπει ολοι να αντιληφθουμε οτι ολα εχουν τελεια μαθηματικη υποσταση,ειναι δηλαδη αποτελεσμα μαθηματικων πραξεων και αποδειξεων.

Μια καλη ταινια για να παρετε γευση..ειναι το Π(3,14).Μια ταινια με πολυ πολυ νοημα....θα σας βαλει κατευθειαν στο κλιμα.Και θα δειτε πως γινονται πραγματα σαν αυτα που ισχυριζεται ο Μιχαλης περιπου.Ολα ειναι αριθμοι.
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 11 Οκτ 2004 15:23

smartboy έγραψε:Μια καλη ταινια για να παρετε γευση..ειναι το Π(3,14).Μια ταινια με πολυ πολυ νοημα....θα σας βαλει κατευθειαν στο κλιμα.Και θα δειτε πως γινονται πραγματα σαν αυτα που ισχυριζεται ο Μιχαλης περιπου.Ολα ειναι αριθμοι.
Πολύ καλή ταινία. Αλλά θα μου επιτρέψεις να παρατηρήσω, πως πουθενά δεν αναφέρετε στην Ελληνική γλώσσα αλλα για την Εβραική, Καμπάλα και ΤΟRA.
Πάντως το νόημά της είναι πως οι αριθμοί περιλαμβάνουν μεγάλες έννοιες.
Γενικά οι αριθμοί είναι η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΓΛΩΣΣΑ
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 12 Οκτ 2004 09:18

Ερωτηση προς μιχαλη!
Ειναι αριθμοι..Πως γινεται να προβλεπουν γεγονοτα?Αφου εχουμε μαθηματικο αποτελεσμα,εχουμε δηλαδη εναν αριθμο ως αποτελεσμα.Περιμενω να μου εξηγησεις.
Πώς λοιπόν γίνεται η πρόβλεψη..

προσπαθεί να προβλέψει ένα γεγονός με βάση το λεξάριθμο μίας ολόκληρης πρότασης. Για παράδειγμα, προέβλεψε όπως είπα το αποτέλεσμα των εκλογών..Πώς το κάνει αυτό..
Γράφει την πρόταση (π.χ): ''Νικητής εκλογών 7ης Μαρτίου 2004'', η οποία έχει ένα λεξάριθμο ως πρόταση = Χ. Ακολούθως, με πειραματισμό και προφανώς πολλές ώρες δουλειάς βρήκε ότι ο λεξάριθμος (π.χ) της πρότασης: ''είναι η νέα δημοκρατία'' βγάζει ακριβώς τον ίδιο λεξάριθμο Χ!!

Βέβαια, για να ξεκινήσει μία τέτοια μελέτη, δεν άρχισε με προβλέψεις αλλά βλέποντας ότι οι λεξάριθμοι συγκεκριμένων και αποδεδειγμένων θεωρημάτων και αξιωμάτων έχουν ίδιους λεξάριθμους.. Για να γίνω πιο κατανοητός, οι λεξάριθμοι των φράσεων πχ, ''περίμετρος κυκλικού τομέα'' και ''δύο φορές η ακτίνα επί το π'' είναι ίδιοι..(Ας με συγχωρέσουν όσοι θυμούνται ή γνωρίζουν καλύτερα γεωμετρία αν έκανα λάθος τον τύπο :!: :!: ).

Η μελέτη του είναι πολύ αξιόλογη και θα προσπαθήσω να βρω πραγματικά παραδείγματα με φράσεις και λεξαρίθμους όπως τους έχει παρουσιάσει ο Λευτέρης Αργυρόπουλος.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Νέο Μέλος

ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ » 12 Οκτ 2004 15:03

Καλησπερα σε ολους σας.
Ελειψα λιγο καιρο από την κουβεντα μας και προκειται να λειψω και πολύ περισσοτερο. Μου εχει ανατεθει ένα νέο και προσθετο αντικειμενο στην εργασια μου και δεν μου αφηνει χρονο ουτε για πρωινο καφε. Βρισκομαι υπο την πιεση χρονου γενικοτερα. Υπαρχει προθεσμια και η δουλεια είναι και θα είναι πραγματικα πολλη για αρκετο καιρο. Αυτή τη στιγμη ξεκλεβω εις βαρος μου λιγη ωρα, για να δηλωσω εστω την παρουσια μου. Στο σπιτι δεν εχω συνδεση στο διαδικτυο, οποτε καταλαβαινετε.
Επισης, τον τελευταιο καιρο, δεν εχω ανοιξει καθολου την Μελετη του Κωδικα Επεξηγησης του Ελληνικου Αλφαβητου, διοτι με τοσες ωρες μπροστα στον υπολογιστη ολη μερα, μου είναι δυσκολο να διαβαζω τετοιου ειδους βιβλια το βραδυ. Προτιμησα να διαβασω το Γυριστε Τον Γαλαξια Με ΩτοΣτοπ 1,2,3,4. Πολύ ελαφρια, κωμικη, πλην σοβαρη και πολύ νοστιμη ιστορια. Το συστηνω ανεπιφυλακτα.
>Φιλε Ντοριαν. Το Ελληνικο Αλφαβητο είναι μοναδικο στο ειδος του, ακριβως για τον λογο του ότι τα γραμματα-συμβολα ΔΕΝ είναι απλα σκαριφηματα. Το εχω γραψει πολλες φορες αυτό. Το ολο θαυμα ακριβως εκει βρισκεται. Στο ότι οι λεξεις δεν απαρτιζονται από χαρακτηρες, που καποιοι απλως αποφασισαν πως θα προφερονται και στη συνεχεια τι θα κατονομαζει η λεξη η οποια συντιθεται. Τα συμβολα-γραμματα αντιστοιχουν σε εννοιες. Μερικες εννοιες μαζι μας κανουν ένα νοημα-προταση. Από αυτην την προταση βγαινει μια λεξη-ονομα.
Οσον αφορα τους φθογγους, εχουμε ηδη πει πως προυπηρχαν των λεξεων. Οι φθογγοι αποτελεσαν την πρωτη ομιλια. Αργοτερα, συμπεριεληφθησαν κι αυτοι, στις λεξεις που εμφανιστηκαν.
Τα Ελληνικα συμβολα-γραμματα ΔΕΝ είναι ιδεογραμματα. Εχουν μοναχα μια ιδιοτητα που εντοπιζεται και στα ιδεογραμματα αλλων πολιτισμων που γνωριζουμε.
Ανετρεξε σε παρακαλω σε προηγουμενες δημοσιευσεις μου.
>Φιλε Φρισπιριτ. Η νεοελληνικη είναι αυτή που δεν εχει κανενα νοημα στις λεξεις που χρησιμοποιει. Ολες οι αρχαιοελληνικες λεξεις αποτελουνται από εννοιες οι οποιες τοποθετουμενες μαζι απαρτιζουν την λεξη-ονομα. Τιποτα δεν εγινε στην τυχη. Ουτε βοδι όμως, ουτε σπιτι, ουτε κατι παρομοιο προς θεου. Αυτή η μεθοδος ανηκει σε πολιτισμους χαμηλοτερου επιπεδου και να με συγχωρεις.
>Φιλε Μιχαλη. Αν ενδιαφερεσαι, τα στοιχεια της συγκεκριμενης μελετης τα εχει ηδη ο διαχειριστης. Σε παρακαλω ζητησε τα από αυτόν.
>Φιλε Σπιρλι. Ο συγγραφεας που αναφερεις, μου είναι παντελως αγνωστος. Σου εχω ηδη στειλει, εδώ και καιρο, μεσω διαχειριστη, τα στοιχεια της μελετης που εχω εγω. Αν δεν τα εχεις λαβει, ζητησε τα παλι.
>Αν τα στοιχεια του βιβλιου δεν συνεχιζει να τα εχει ακομα ο διαχειριστης, θα τα ξαναστειλω στην δ/νση του.

Σας χαιρετω.

Απάντηση