Έννοιες πίσω από τους φθόγγους του Ελληνικού Αλφαβήτου

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 22 Σεπ 2004 19:54

Βλέπω με πολύ σκεπτικό μάτι όσα ανέφερες Κωνσταντίνε και κατ' αρχήν δε μπορώ να μπω στο νόημα της συγκεκριμένης ανάλυσης. Πώς αυτή μεταφράζεται σε πρακτικό επίπεδο, σε καθημερινή χρήση του αλφαβήτου; Μιλάμε για συμβολογραφική ερμηνεία ή χρήση του αλφαβήτου, μιλάμε για κρυπτογράφηση, για τί ακριβώς; Και από ποιούς; Προφανώς ανακύπτουν και οι εύλογες ερωτήσεις. Με βάση ποιά δεδομένα και ποιά προσωπική επιστημονική κατάρτιση ο συγκεκριμένος μελετητής κατέληξε σε αυτά τα συμπεράσματα; Υπάρχει η γνώμη άλλων επιστημόνων για τη συγκεκριμένη μελέτη;

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Νέο Μέλος

ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ » 23 Σεπ 2004 13:32

Καλη σας μερα.
>Αγαπητε Αλεξ, στο νοημα της αναλυσης δεν μπορουσα ουτε εγω να μπω, όταν πρωτοαποκτησα το συγκεκριμενο βιβλιο. Γιατι αυτό που εκανα αμεσως, ηταν να ανατρεξω στην σελιδα του Κωδικα. Πραγματικα, δεν καταλαβαινα τιποτα. Αρχισα όμως να διαβαζω, και σιγα σιγα, εμπαινα στο νοημα.
>Πριν φθασει στον Κωδικα, ο συγγραφεας περναει από διαφορα σταδια, εξηγωντας πως δημιουργηθηκε η γλωσσα, στην προφορικη της μορφη. Μια αναδρομη στην ιστορια της γλωσσας, και υστερα, πως και γιατι το κάθε συμβολο-γραμμα, αντιπροσωπευσε καποιες εννοιες.
Σιγουρα, θα πρεπει κανεις να διαβασει προσεκτικα κάθε κεφαλαιο, γιατι είναι όλα τους συνδετικοι κρικοι.
>Δεν νομιζω πως τιθεται θεμα κρυπτογραφησης.
>Τα δεδομενα πανω στα οποια βασισθηκε ο συγγραφεας, απ’οσο εχω μεχρι τωρα διαβασει, τα εχει βρει μεσα σε αρχαιοελληνικα κειμενα, που μιλουν ακριβως γι’αυτό το θεμα. Ο ιδιος λεει πως, ένα από τα πιο χρησιμα εργαλεια του, ηταν ο διαλογος του Πλατωνα «ΚΡΑΤΥΛΟΣ».
>Τωρα, για τις υπολοιπες πηγες του, δεν εχω υποψην μου, διοτι ποτε δεν ανατρεχω στα τελευταια φυλλα ενός βιβλιου, για να ψαξω κατι τετοιο, παρα μονον όταν ολοκληρωσω το διαβασμα του.
> ¶λλη επιστημονικη γνωμη για την συγκεκριμενη μελετη, δεν γνωριζω.
Γνωριζω όμως την καθολικη αποψη του εκδοτη-φιλου-συνεργατη του συγγραφεα, με τον οποιο ειχα πριν λιγο καιρο μια συνομιλια, πανω στο θεμα. Εκεινος με διαβεβαιωνει πως αυτό το βιβλιο είναι η μοναδικη σοβαρη και ολοκληρωμενη μελετη για το θεμα της γλωσσας μας.
>Δεν γνωριζω τι ειδους καταρτιση ειχε ο συγγραφεας.
>Παρ’όλα αυτά, εμενα, οσο συνεχιζω να διαβαζω, με καλυπτει ολο και καλυτερα.
Τα κομματακια του παζλ ερχονται στην θεση τους σιγα σιγα. Και μια πολύ ωραια εικονα σχηματιζεται.
>Πραγματικα, αυτό το βιβλιο, είναι από τα καλυτερα δωρα που μου εχουν κανει ποτε.
Ποιος ξερει.. μπορει η συγκεκριμενη μελετη τελικα να είναι για τα πανηγυρια !
Όπως τοσες, μα τοσες άλλες..
>Και μια παρενθεση-συμβουλη : Αλεξ, μην εμπιστευεσαι και πολύ τους ‘’επιστημονες’’ !… δεν θα σου πω πιο πολλα τωρα γι’αυτό, αλλα εχε τη συμβουλη μου κατά νου. Δεν στη δινω για πλακα.
>Σπιρλι, δεν μου εχεις δειξει οτι εισαι ανοητος, ουτε αδιαβαστος. Ξερεις ποιοι πρωτοεκαναν την προπαγανδα τεχνη. Και μαλιστα την ασκησανε παθιασμενα στον Ελληνικο πολιτισμο. Και, ω ναι, ηρθαν απο την Ανατολη.
ΥΣ - Σπιρλι, τα στοιχεια που ζητησες θα τα εχεις. Κι εσυ Αλεξ.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 24 Σεπ 2004 14:19

Αγαπητέ Κων/νε, ευχαριστώ για τη συμβουλή, αλλά θα συνεχίσω να εμπιστεύομαι πρώτα τους, κατά περίπτωση αρμόδιους, επιστήμονες και μετά όλους τους άλλους.

Ευχαριστώ για τα στοιχεία που έστειλες. Θα προσπαθήσω να βρω χρόνο να δώ το βιβλίο.

Spirli
Πλήρες Μέλος

Re: ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ

Δημοσίευση από Spirli » 27 Σεπ 2004 09:28

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε: ΥΣ - Σπιρλι, τα στοιχεια που ζητησες θα τα εχεις. Κι εσυ Αλεξ.
ok Κωνσταντίνε,

ευχαριστώ και περιμένω τα σχετικά.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 30 Σεπ 2004 19:55

Θα συμφωνήσω με τους προλαλλήσαντες που αναφέρθηκαν με κριτικό πνεύμα σε αυτό τον κώδικα. Και θα ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου. Ο συγγραφέας αυτής της μελέτης τί υποστηρίζει, ότι το αλφάβητο "κατασκευάστηκε" με εννοιολογικό προσανατολισμό; Αυτό μάλλον "υποβιβάζει" το ελληνικό αλφάβητο στην κατηγορία των ιδεογραμμάτων. Έπίσης νομίζω πώς αν υποστηρίξει κανείς τη θεωρία του εννοιολογικού περιεχομένου των γραμμάτων καταλήγει ουσιαστικά σε ένα αλφάβητο το οποίο επινοήθηκε ώς ιδεογραφικό και μεταλλάχτηκε σε φθογγικό, κάτι που έχω την εντύπωση πώς είναι εντελώς αδύνατο να συμβεί.

Άβαταρ μέλους
freespirit
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από freespirit » 30 Σεπ 2004 23:15

Dorian έγραψε: Έπίσης νομίζω πώς αν υποστηρίξει κανείς τη θεωρία του εννοιολογικού περιεχομένου των γραμμάτων καταλήγει ουσιαστικά σε ένα αλφάβητο το οποίο επινοήθηκε ώς ιδεογραφικό και μεταλλάχτηκε σε φθογγικό, κάτι που έχω την εντύπωση πώς είναι εντελώς αδύνατο να συμβεί.
Χωρίς να είμαι ειδικός επί του θέματος, νομίζω ότι τα περισσότερα αλφάβητα κατάγονται από σύμβολα-σχέδια, που υποδήλωναν έννοιες και στη συνέχεια αυτά απέκτησαν φθογγολογικό-φωνητικό περιεχόμενο, μέχρι την πλήρη σχηματοποίησή τους σε αφηρημένα σχέδια. Μην ξεχνάς ότι και το δυτικό αλφάβητο ξεκίνησε από σύμβολα βοδιών, σπιτιών, σκευών κ.α.

Η περίπτωση που εξετάζουμε πάντως δεν έχει καμμία σχέση. Από τότε που πρωτοχρησιμοποιήθηκε το ελληνικό αλφάβητο, εδώ και 30 αιώνες, έχει μόνο φωνητική και καμμία συμβολική αξία.

Spirli
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Spirli » 07 Οκτ 2004 15:38

ΜΙΧΑΛΗΣ έγραψε:Ο freespirit έχει δίκιο, τα περισσότερα αλφάβητα είχαν στην αρχική μορφή τους και συμβολισμούς εννοιών στα γράμματα τους. Επομένως αυτό που λες Dorian δεν ευσταθεί.

Τώρα εάν όντως τα γράμματα του ελληνικού αλφαβήτου περιέχουν όλες τις έννοιες που αναφέρθηκαν από τον Κωνσταντίνο δεν το ξέρω, και θα ήθελα να μάθω περισσότερα για τη μελέτη στην οποία στηρίζεται, καθώς επίσης και το αν μπορώ να τη βρώ σε κάποια έκδοση.
ΑΠΟ Ο,ΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ, ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΡΟΟΔΟΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΟΠΙΑ ΤΩΝ ΘΕΤΙΚΩΝ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΩΝ.

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 09 Οκτ 2004 12:06

Κατά κάποιους, το ελληνικό αλφάβητο αποτελεί προσευχή και επίκληση από καταβολής του.Προσθετωντας το εξαφανισμένο έκτο γράμμα ΣΤΙΓΜΑ, τα γράμματα πέρνουν την εξής μορφή (προσθέτωντας τα εννοούμενα συνδετικά και ρήματα)

“ΑΛ ΦΑ, ΒΗ ΤΑ ΓΑ!

ΑΜΑ ΔΕ ΕΛ ΤΑ ΕΨ ΙΛΩΝ.

ΣΤΗ ΙΓΜΑ (ΙΝΑ) ΖΗ ΤΑ,

Η ΤΑ, ΘΗ ΤΑ ΙΩΤΑ

ΚΑΤΑ ΠΑΛΛΑΝ ΔΑ.

(ΙΝΑ) ΜΗ ΝΥΞ Η,

Ο ΜΙΚΡΟΝ (ΕΣΤΙ),

ΠΥΡΟΣ (ΔΕ) ΙΓΜΑ

ΤΑΦΗ ΕΨ ΙΛΩΝ,

ΦΥ(ΟΙ) ΨΥΧΗ,

Ο ΜΕΓΑ (ΕΣΤΙ)”.

Η απόδοση αυτού είναι η εξής
Άλ, εσύ που είσαι το Φως, έλα στη Γή!
Κι εσύ Έλ ρίξε τις ακτίνες σου στην ιλύ που ψήνεται
(που βρίσκεται σε κατάσταση αναβρασμού).
Ας γίνει ένα καταστάλαγμα (μια ξηρά)
για να μπορέσουν τα Εγώ να ζήσουν, να υπάρξουν
και να σταθούν πάνω στην παλλόμενη Γη.
Ας μην επικρατήσει η νύχτα, που είναι το μικρόν,
και κινδυνέψει να ταφεί (να σβήσει, να χαθεί)
το καταστάλαγμα του πυρός μέσα στην αναβράζουσα ιλύ,
και ας αναπτυχθεί η Ψυχή, που είναι το μέγιστο,
το σημαντικότερο όλων!

Spirli
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Spirli » 09 Οκτ 2004 17:36

μιχάλης έγραψε:Κατά κάποιους, το ελληνικό αλφάβητο αποτελεί προσευχή και επίκληση από καταβολής του.Προσθετωντας το εξαφανισμένο έκτο γράμμα ΣΤΙΓΜΑ, τα γράμματα πέρνουν την εξής μορφή (προσθέτωντας τα εννοούμενα συνδετικά και ρήματα)
καλό...!! αλλά λίγο!! τέτοια μπορεί να κάνει ο καθένας με ένα απλό πρόγραμμα... ΤΙΠΟΤΕ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΥΠΑΡΧΕΙ;;

ΛΟΙΠΟΝ, ΜΙΑ ΠΟΥ Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ, ΟΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣ ΔΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ:
http://www.ramafa.gr/gr/index.html
http://www.ramafa.gr/gr/index.html έγραψε:Λίγα λόγια από τον συγγραφέα
Ονομάζομαι Σημαιοφόρος Αναστασίου Θεολόγος.
Είμαι ερευνητής της Ελληνικής Γλώσσης. Εικοσαετής μελέτη και έρευνα με ωδήγησαν είς τήν ΔΙΑ-πίστωσιν ότι η Ελληνική Γλώσσα έχει δομηθεί βάσει κώδικος. Περί τα μέσα του έτους 1993 η έρευνά μου απεδείχθη ορθή και ο Κώδιξ λειτουργικός.
Συνέταξα τον πίνακα ο οποίος ενεφάνιζεν έκαστον γράμμα έχον ωρισμένην έννοιαν. Αι Ελληνίδες λέξεις, τας οποίας απεκωδικοποίησα, ενεφάνισαν με απόλυτον ακρίβειαν το εμπεριεχόμενον νόημα. Ομοίως και η αποκωδικοποίησις Μύθων και παντός κειμένου της αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας απετέλεσε μίαν πρόσθετον επιβεβαίωσιν, ότι ο Κώδιξ ΛΕΙ-ΤΟΥΡΓΕΙ δηλαδή ΛΕΙ=φωτίζει ΤΟΥΡΓΕΙ = το Έργον.
Ηκολούθησεν η έκδοσις έξ βιβλίων (έως σήμερον 25/2/2004 ) και ασφαλώς η αποκωδικοποίησις αρχαίων κειμένων θα συνεχισθή. Η επί πολλούς αιώνας μυστική γνώσις αποκαλύπτεται, εν εννοία, εις όλον το νοηματικόν μεγαλείον της.
Όσοι ΕΛΛΗΝΕΣ = φωτισμένοι νόες, προσέλθετε.
Η Γνώσις είναι κληρονομία παντός ΑΝΘΡΩΠΟΥ , ο οποίος ανταποκρίνεται εις την κλήσιν του ΗΛΙΑΚΟΥ ΛΟΓΟΥ, του ΕΛΛΗΝΟΣ ΛΟΓΟΥ.
ΦΥΣΙΚΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ...

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 10 Οκτ 2004 22:05

καλό...!! αλλά λίγο!! τέτοια μπορεί να κάνει ο καθένας με ένα απλό πρόγραμμα... ΤΙΠΟΤΕ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΥΠΑΡΧΕΙ;;
Καλό ναι, λίγο όχι!!
Και επειδή είμαι λίγο άσχετος, με πιο απλό πρόγραμμα μπορείς να φτάξεις κάτι τέτοιο?

Έχει φτιαχτεί κάτι αντίστοιχο για το φοινικικό αλφάβητο :?:

Απάντηση