Έννοιες πίσω από τους φθόγγους του Ελληνικού Αλφαβήτου

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Νέο Μέλος

ανταποκριση σε μηνυματα μελων

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ » 08 Σεπ 2004 11:31

Καλημερα σε ολους.
1.Προς τον Κωστα.
>Κατ’αρχην : <<κατι που διερευναται ακομα>>, όπως λες, δεν είναι απαραιτητο να μην εχει βρει απαντησει στο παρελθον. Ολη η γνωστη μας ιστορια είναι γεματη παραδειγματα τετοιου ειδους. Πολλα από τα ερωτηματα που τεθηκαν στις νεωτερες εποχες, ειχαν ηδη απαντηθει από τους αρχαιους λαους. Σε πολλες επιστημες. Το ότι εμεις σημερα, μπλεγμενοι σε ένα χαος ασυρματων δικτυων, ραδιοκυματων και ηλεκτρονικων δεδομενων, προσπαθουμε και δεν βρισκουμε απαντησεις, δεν σημαινει ότι δεν τις ειχαν βρει αλλοι στο παρελθον.
>Δεν υπαρχει τιποτα το μυστικιστικο στην λεξη ΑΡΧΗ, ουτε στην αναλυση της. Και επισης, δεν την ανελυσα εγω προσωπικα. Την αναλυση της λεξης την εχω βρει ετοιμη στην Ερευνα-Μελετη, την οποια εχω.
>Οσον αφορα στις λεξεις που ζητησες, κανω ηδη προσπαθεια να τις αναλυσω με βαση τον Κωδικα Επεξηγησης του Ελληνικου Αλφαβητου.
Δεν είναι καθολου ευκολο, εχω να πω, διοτι περα από τις κυριες και δευτερευουσες εννοιες των Γραμματων-Συμβολων που αναγραφονται στον Κωδικα, υπαρχουν παρα πολλες ακομα. Επισης, καποια Γραμματα, ενιοτε αποκτουν καποια άλλη εννοια, χαρην ολοκληρωσης μιας λεξης. Οποτε, εκτος από τον Κωδικα, θα πρεπει να ανατρεξει κανεις σε προηγουμενα και επομενα σταδια της Ερευνας, οπου τυχαια σε παρενθεσεις, αναλυονται λεξεις και ονοματα.
>Δεν εχω μια συγκεντρωτικη λιστα λεξεων με την αναλυση τους.
>Και επισης Κωστα, απ’ότι εχω καταλαβει, δεν υπαρχουν απλες ή όχι, λεξεις. Η αναλυση των, είναι το ιδιο πολυπλοκη.
2.Προς τον Σμαρτμποϋ.
>Μολις τελειωσα το κεφαλαιο του Α. Φαντασου ότι εφθασα αισιως εκει, μετα από παρα πολλες σελιδες ιστορια της Ελληνικης Γλωσσας γραμμενες όχι στην καθομιλουμενη. (όπως και ολη η Μελετη). Επεσα λοιπον πανω στην αναλυση του ονοματος ΑΠΟΛΛΩΝ. Δεν το αντεγραψα επιτοπου. Θα το κανω. Εχω να πω όμως, ότι δεν είναι καθολου απλη η αναλυση. Διοτι, καθως προχωραει από το ένα γραμμα στο άλλο, παραθετει καποια στοιχεια προηγουμενων κεφαλαιων, ώστε να καταλαβει κανεις, γιατι αναλυεται ετσι το ονομα αυτό.
Αυτή η διαδικασια, επαναλαμβανεται σχεδον για ολες τις λεξεις-ονοματα που αναφερονται μεσα στην Μελετη.
3.Το λοιπον.
>Αυτό που θα κανω για πρωτη φαση, είναι να αντιγραψω τον Κωδικα Επεξηγησης και θα σας τον φερω. Υστερα, θα ανατρεξω πισω στην Ερευνα, σελιδα-σελιδα και θα ψαξω για λεξεις που αναλυονται επιτοπου, χαρην παραδειγματος. Επισης θα σας τα φερω κι αυτά.
Όπως καταλαβατε, σε ένα τεραστιο κειμενο χωρις παραγραφους και με ασυνηθιστη γραφη, θα είναι επιπονη(!) διαδικασια.
4.Προς τον καινουριο ενδιαφερομενο, Σπιρλι.
>Παραδειγματα θα δεις κι εσυ, αλλα κατά πασα πιθανοτητα, δεν θα τα καταλαβεις όμως. Κι αυτό διοτι, από μονα τους, δεν γινονται κατανοητα. Θα το ξαναπαρουμε από την αρχη το θεμα, με τον Κωδικα Επεξηγησης και οσες αναλυσεις λεξεων βρω ετοιμες.
>Αν θελεις να δεις πως είναι ένα απλο παραδειγμα, οριστε :
ΥΔΩΡ
Υ : Υγρον – Κοιλοτητα
Δ : Δυναμη – Δικη
Ω : Ουρανος – Μεγιστος Χωρος – Απειρο – Συμπαν
Ρ : Ροη – Κινηση – Ρημα – Ρυθμος
Αυτές ειναι οι κυριες εννοιες που συμβολιζονται από τα συγκεκριμενα Γραμματα-Συμβολα. Για να κανεις τον συνδυασμο των, ώστε να βγει μια προταση που να περιγραφει το ΝΕΡΟ, δεν είναι και τοσο ευκολο πραγμα. Υπαρχουν τροποι γι’αυτό. Επισης, όπως ανεφερα προηγουμενως, ισως χρειασθει να χρησιμοποιησει κανεις, άλλες εννοιες, δευτερουσες, που δεν είναι συγκετρωμενες στον Κωδικα.
>Με τις προ-σημιτικες γλωσσες, τι εννοεις <<τι γινεται ;;;>> ;
Αυτό που εξεταζουμε εδώ, είναι η λαμπρη εμπνευση κατασκευης μιας Γλωσσας, που χρησιμοποιει χαρακτηρες οι οποιοι είναι εννοιολογικοι και όχι απλα σκαριφηματα. Και αυτή είναι η αρχαια Ελληνικη. Εχω την εντυπωση οτι, οι γλωσσες που εχουν Ανατολικη προελευση, δεν εχουν κατασκευασθει με αυτόν τον τροπο. Καποιο παρομοιο ειδος κατασκευης Γλωσσας, ισως απανταται στα Δυτικα. Σε νησια του Ατλαντικου και στους αρχαιους ιθαγενεις της Αμερικανικης Ηπειρου. Αλλα και παλι, (δικια μου αποψη), η κατασκευη της Ελληνικης, είναι ακομα πιο πολυπλοκη.
>Δεν ψαχνουμε την αρχαιοτερη Γλωσσα ή την αρχαιοτερη Γραφη. Εξεταζουμε το πώς και το γιατι της κατασκευης.
>Οι Πελασγοι, δεν μιλουσαν ξενη γλωσσα. Ελληνικα μιλουσαν. Στον Ελλαδικο χωρο εσηζαν. Πολύ απλα, όπως συμβαινει παντα, δανειστηκαν ή δανεισαν γλωσσικα στοιχεια και εννοιες από αλλους λαους της Χωρας. Όπως δανειστηκαν και δανεισαν τελετουργικα και θρησκευτικα στοιχεια. Μια μικρη διαφορα, ισως είναι το ότι χρησιμοποιουσαν ένα ή δυο γραμματα περισσοτερα ή λιγοτερα, όπως (αν θυμαμαι καλα) εκαναν οι Αιολεις (Διγαμμα F). Το ιδιο και οι Αρκαδες, οι Δωριεις κλπ.
Όπως εχουμε και τωρα διαφορές στις λεξεις και στην προφορα, από επαρχια σε επαρχια, ετσι και τοτε. Η Γλωσσα παραμενει κοινη. Επισης κοινος παραμενει και ο τροπος με τον οποιο κατασκευαζεται μια λεξη-ονομα.
Διαβασε αν θελεις, προηγουμενη δημοσιευση μου. (αν δεν το εχεις κανει).
5.Τελειωνοντας,
>Μετα από αναζητηση, ειχα τηλεφωνικη επικοινωνια με ανθρωπο που συνεβαλε στην ολοκληρωση της Ερευνας-Μελετης που εχω στα χερια μου. Μου επεσημανε, ότι θα πρεπει να εχει κανεις, γνωση της ιστοριας της γλωσσας. <Πως> ακριβως και <γιατι> δημιουργηθηκαν οι πρωτες λεξεις, καθως και την τεραστια σημασια των Φθογγων και των Ριζων. Μου προτεινε τον Διαλογο του Πλατωνα <<ΚΡΑΤΥΛΟΣ>>. Με αυτό το εργαλειο, και τον Κωδικα, το ολο θεμα θα γινει πιο κατανοητο. Διαφορετικα, είναι δυσπροσιτο.
>Παρ’όλα αυτά, εάν ενδιαφερεται κανεις σας, να ξεκινησει σοβαρα να διαβαζει αυτην την συγκεκριμενη, υπεροχη μα δυσαναγνωστη Μελετη, να μου ζητησει την ηλεκτρονικη μου διευθυνση και θα την εχει, μεσω Διαχειριστη, μετα από αδεια μου, για να του πω ποια είναι και που να την βρει.
Αυτά τα πολλα για τωρα.

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 08 Σεπ 2004 16:49

Hellenic Quest τιτλοφορείται ένα πρόγραμμα ηλεκτρονικής εκμάθησης της Ελληνικής γλώσσας που το CNN άρχισε να διανέμει παγκοσμίως και προορίζεται σε πρώτο στάδιο για αγγλόφωνους και ισπανόφωνους... Η μέθοδος διδασκαλίας συνίσταται στην προβολή πληροφοριών στην οθόνη του Η/Υ με ταυτόχρονη μετάδοση ήχου και κινούμενης εικόνας.

Το πρόγραμμα παράγεται από την γνωστή εταιρεία Η/Υ Apple, της οποίας ο
Πρόεδρος Τζών Σκάλι λέει σχετικά:
«Αποφασίσαμε να προωθήσουμε το πρόγραμμα εκμάθησης της Ελληνικής γλώσσας, επειδή η κοινωνία μας χρειάζεται ένα εργαλείο που θα της επιτρέψει ν' αναπτύξει την δημιουργικότητά της, να εισαγάγει καινούργιες ιδέες και θα της προσφέρει τόσες γνώσεις, περισσότερες απ' όσες ο άνθρωπος έχει ως τώρα ανακαλύψει».
΄Ισως να πρόκειται για μια εκδήλωση της τάσης για επιστροφή του παγκόσμιου πολιτισμού στο πνεύμα και την γλώσσα των Ελλήνων. Σήμερα οι Βρεταννοί επιχειρηματίες προτρέπουν τα ανώτερα στελέχη τους να μάθουν αρχαία Ελληνικά, «επειδή αυτά περιέχουν μια ξεχωριστή σημασία για τους τομείς οργάνωσης και διαχείρησης των επιχειρήσεων». Σε αυτό το συμπέρασμα οδηγήθηκαν μετά από διαπιστώσεις Βρεταννών ειδικών ότι:

«Η Ελληνική γλώσσα ενισχύει την λογική και τονώνει τις ηγετικές ικανότητες. Γι αυτό έχει μεγάλη αξία, όχι μόνον στην πληροφορική και στην υψηλή τεχνολογία, αλλά και στον τομέα οργάνωσης και διοίκησης».
Αυτές οι ιδιότητες της Ελληνικής ώθησαν το Πανεπιστήμιο ΙΡΒΑΙΝ της Καλλιφόρνιας να αναλάβει την αποθησαύριση του πλούτου της. Επικεφαλής του προγράμματος τοποθετήθηκε η γλωσσολόγος και Ελληνίστρια Μάκ Ντόναλι και μαζί της οι καθηγητές της ηλεκτρονικής Μπρούνερ και Πάκαρι. Στο πρόγραμμα Η/Υ ΄Ιβυκο αποθησαυρίστικαν 6.000.000 λεκτικοί τύποι της γλώσσας μας, όταν η Αγγλική έχει συνολικά 490.000 λέξεις και 300.000 τεχνικούς όρους. Δηλαδή ως γλώσσα είναι μόλις το 1/100 της δικής μας! Επίσης στον ΄Ιβυκο ταξινομήθηκαν 8.000 συγγράμματα, 4.000 αρχαίων Ελλήνων και το έργο συνεχίζεται.

Επ' αυτού ο καθηγητής Μπρούνερ λέει:
«Σε όποιον απορεί, γατί τόσα εκατομμύρια δολλάρια για την αποθησαύριση των λέξεων της Ελληνικής γλώσσας, απαντούμε: Μα πρόκειται για την γλώσσα των προγόνων μας! Και η επαφή μαζί τους θα βελτιώσει τον πολιτισμό μας». Οι υπεύθυνοι του προγράμματος υπολογίζουν ότι οι Ελληνικοί λεκτικοί τύποι θα φθάσουν στα 90.000.000 έναντι 9.000.000 της λατινικής. Το ενδιαφέρον για την Ελληνική γλώσσα, προέκυψε από την διαπίστωση των επιστημόνων της πληροφορικής και υπολογιστών ότι οι Η/Υ προχωρημένης τεχνολογίας δέχονται σαν νοηματική γλώσσα μόνον την Ελληνική και όλες τις άλλες γλώσσες τις χαρακτηρίζουν σαν «σημειολογικές».
Νοηματική γλώσσα όπως είναι γνωστό, θεωρείται η γλώσσα όπου το «σημαίνον» δηλαδή η λέξη και το «σημαινόμενο» δηλαδή αυτό που η λέξη εκφράζει(πράγμα, ιδέα, κατάσταση), έχουν μεταξύ τους πρωτογενή σχέση. Ενώ σημειολογική είναι η γλώσσα στην οποία ορίζεται αυθαίρετα ότι το «σημαινόμενο» εννοείται με το «σημαίνον»! Η Ελληνική γλώσσα είναι η μόνη της οποίας οι λέξεις έχουν «πρωτογένεια» (π.χ. Γεωμετρία=γη+μετρώ), ενώ σε όλες τις άλλες οι λέξεις είναι συμβατικές. Σημαίνουν κάτι, επειδή απλά έτσι συμφωνήθηκε μεταξύ εκείνων που τις χρησιμοποιούν. Υπάρχει δηλαδή αιτιώδης σχέση μεταξύ λέξεως-πράγματος, που είναι κάτι ανύπαρκτο στις άλλες γλώσσες.
Τα πιο τέλεια προγράμματα «Ίβυκος», «Γνώσεις» και «Νεύτων» αναπαριστούν τους λεκτικούς τύπους της Ελληνικής σε ολοκληρώματα και σε τέλεια σχήματα παραστατικής, γεγονός που αδυνατούν να κάνουν για τις άλλες γλώσσες. Και αυτό επειδή η Ελληνική γλώσσα, έχει μαθηματική δομή επιτρέπει την αρμονική γεωμετρική τους απεικόνιση. Ιδιαιτέρως χρήσιμα είναι τα Ελληνικά προσφύματα «-ΙΣΜΟΣ», «-ΛΑΝΔΗ», «ΤΗΛΕ», «ΜΙΚΡΟ»,»ΜΕΓΑ»,»ΣΚΟΠΟ», «ΣΥΝ» κ.α. Οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές θεωρούν την Ελληνική γλώσσα ως «μη οριακή», δηλαδή μόνον σ' αυτήν δεν υπάρχουν όρια. ΄Ετσι, γι' αυτό είναι απαραίτητη στις νέες επιστήμες όπως η Πληροφορική, η Ηλεκτρονική, η Κυβερνητική κ.ά. Αυτές οι επιστήμες μόνο στην Ελληνική γλώσσα βρίσκουν νοητικές εκφράσεις που χρειάζονται, χωρίς τις οποίες η επιστημονική σκέψη αδυνατεί να προχωρήσει.
Γι' αυτούς τους λόγους οι Ισπανοί ευρωβουλευτές ζήτησαν να καθιερωθεί η Ελληνική γλώσσα ως η επίσημη της ευρωπαϊκής ένωσης, διότι το να μιλά κανείς για ενωμένη Ευρώπη χωρίς την Ελληνική, είναι σαν να μιλά σ' έναν τυφλό για χρώματα.

απο http://clubs.pathfinder.gr/epsilon/53267
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 10 Σεπ 2004 01:52

Υπάρχει ένα ακόμη μηνυματάκι για σένα. Πριν το τελευταίο δικό σου.
Ε ναι,και?
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

epiktitos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από epiktitos » 10 Σεπ 2004 12:34

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ .ΜΕΓΑΛΗ ΚΙΝΙΣΗ ΒΛΕΠΩ.ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΜΕΡΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΛΦΑΒΗΤΟΥ .Ο-ΜΙΚΡΟΝ,Ο-ΜΕΓΑ,Ε-ΨΙΛΟΝ,Ε-ΒΑΘΥ=F, I-ΩΤΑ,Ι-ΤΑ,Ι-ΨΙΛΟΝ,"Α" Η ΠΡΩΤΗ ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ "Α"ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΙΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΚΕΦΘΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΣ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΡΕΙ ΕΤΟΙΜΟ.
epiktitos Ο ΝΟΩΝ.....ΝΟΕΙΤΩ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Νέο Μέλος

ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ » 14 Σεπ 2004 11:27

Και παλι καλημερα σε ολους σας.
Εγω ένα θεματακι πηγα να ανοιξω κυριοι, και το κανατε πεδιο μαχης.
Παρακαλω διαβαστε προσεκτικα.
>Πολλα γραφτηκανε τις τελευταιες ημερες.
Τα περισσοτερα από αυτά βεβαια, δεν είναι παρα προβολες των εσωτερικων σας «πιστευω».
Καθως και προβολες μιας ανοητης εχθρας, που ξεκινησε καποτε, από καποιους που δεν ειχαν τιποτε να επιδειξουν πολιτισμικα και ιστορικα.
Δεν θελω να δωσω συνεχεια στην μαχη σας.
Ετσι κι αλλιως, κατω από τα ματια του «θεου», ειμαστε ολοι ιδιοι.
Μα η μεγαλες αληθειες καινε μερικους μερικους.
Όπως π.χ. η μεγαλη αληθεια «ότι ο κοσμος μας, τα πλασματα του και ολο το συμπαν, ΔΕΝ είναι δημιουργηματα ενός θεου, ΟΥΤΕ είναι υπο την επιβλεψη και την προστασια του Ιησου Χριστου», καινε τους αντιπροσωπους της ορθοδοξης εκκλησιας, που γνωριζουν καλα τον ψευτικο ρολο τους και την τεραστια απατη που ονομαζεται «Χριστιανικη ορθοδοξη ή Καθολικη θρησκεια». (Γι’αυτό και με τοσο μισος και λυσσα, πηρανε σβαρνα ολη τη χωρα καποτε και οπου βρισκανε αρχαιους ναους, τους γκρεμιζανε, για να χτισουνε επανω στα θεμελια του πολιτισμου μας, τα αθλια εκκλησακια τους. Για να χαθει κάθε ιχνος. Για να βλεπουν τα ματια μας, μοναχα τον Σταυρο και τα καμπαναρια τους. Για να ξεχασουμε. Για να ενταχθουμε πληρως στην «πραγματικοτητα» τους. Τα καταφερανε. Μα τωρα, στο χαραμα της νεας εποχης, χανουν εδαφος σιγα-σιγα. Και αυτό ενοχλει. Μεγαλο οικονομικο κοστος. Χασουρα).
>Ετσι ακριβως λειτουργησε και στο παρελθον το μυαλουδακι αυτων που δεν ειχαν τιποτε αξιο να επιδειξουν ως λαοι και πολιτισμοι. Κανανε λοιπον σκοπο της ζωης τους, να αφανισουνε οσους ειχανε οντως κατι αξιο. Αυτους και τα δημιουργηματα τους.
Αυτό συμβαινει και στην καθημερινη μας ζωη. Επειδη δεν μπορουμε να φθασουμε καποιον, προσπαθουμε να τον καταστρεψουμε.
Μεγαλες αληθειες…
>Ας μη βιαστουν να χαρουν οι φανατικοι φιλελληνες, και ας μην οργιστουν οι ανθελληνες με οσα γραφω.
>Οσο παντως και να αντιμαχομεθα, οι μεγαλες αληθειες δεν αλλαζουν..
>Αλλα και οι φανατικοι, ας δειξουν καποια ιχνη κληρονομικης μεγαλοπρεπειας. Δεν επιτιθεμεθα στους συνανθρωπους μας. Πρεπει να προσπαθουμε με αγαπη και υπομονη να τους δειξουμε πως δεν είναι κακο, ουτε υποτιμητικο γι’αυτους, το γεγονος ότι υπηρξαν καποτε δυο-τρεις συγκεκριμενοι λαοι, που εθεσαν τα πρωτα σημαντικα θεμελια για έναν τελειο κοσμο και τροπο ζωης.
>Ποναει πολύ, το καταλαβαινω. Μοιαζει με αδικια. Όμως δεν είναι. Απλα ετυχε. Όπως απλα ετυχε το να είναι καποιος απογονος Ευρωπαιων, Αφρικανων, Ασιατων κλπ. Εγω ετυχε να γεννηθω στην πολη των Αθηνων, ενώ καποιος άλλος, ετυχε να γεννηθει στην Ικαρια.
>Ας μη κηρυσσουμε πολεμο. Αρκετη δυστυχια εχουν φερει οι ανθρωπινοι πολεμοι.
>(ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ : Όταν καποιοι διαλογιζονταν, ανακαλυπταν, εφευρίσκαν, φιλοσοφουσαν, και απαντουσαν σε μεγαλα εσωτερικα και κοσμικα ερωτηματα, καποιοι αλλοι, απλως ζουσαν για να μαζευουν χρηματα, ενώ κατά τα αλλα ζουσαν μεσα στη λασπη και τη σκονη. Και ακομα χρηματα μαζευουν. Αυτή μοναχα είναι η μοιρα τους. Είναι αστειο να υποστηριζουν μερικοι πως, οι λιγοι μεγαλοι παναρχαιοι πολιτισμοι δανειστηκαν τις βασεις τους ή ακομα και τη γλωσσα τους, από καποιους που θεο τους ειχαν και εχουν το χρημα. Αυτό είναι βλασφημια πρωτα απ’ολα).
>Παρασυρθηκα κι εγω. Αλλα για το «θεο», δεν ειμαι ουτε ρατσιστης, ουτε κακος, ουτε φανατικος, ουτε εχθρος κανενος.
Σφαιρικος και συνειδητος προσπαθω να ειμαι. Κάθε στιγμη.
>Διαβασα σημερα οσα γραψατε τις τελευταιες ημερες, και στο νου μου ηρθανε ένα σωρο παραδειγματα ανοητης διαμαχης. Επιχειρηματα από δω, επιχειρηματα από κει, ενταση αρκετη.
Μην ξεχναμε. Ειμαστε ολοι ανθρωποι. Αιμα κυλαει μεσα μας. Εχουμε ολοι τον ιδιο εγκεφαλο.
Απλα, καποιος ανακαλυψε την πενικιλινη πριν από καποιον άλλο. Καποιος προχωρησε παρα πολύ στα μαθηματικα, ενώ οι αλλοι όχι. Καποιοι υπολογιζαν τα κτισματα τους συμφωνα με τις αστρικες συντεταγμενες, ενώ καποιοι αλλοι, απλα εκτιζαν καλυβες με πλινθους και λασπη. Καποιοι εφθασαν στην σεληνη, ενώ την ιδια στιγμη καποιοι αλλοι, μολις μετα βιας πραγματοποιουσαν εναερια δρομολογια εσωτερικου.
Τι σημασια αληθεια να εχει αραγε η πρωτια ;..
>Καλο, είναι να θαυμαζουμε τα μεγαλουργηματα. Κακο, ειναι να φθονουμε τους μεγαλουργους.
Καλο, είναι να αγκαλιαζουμε αυτους που δεν μεγαλουργησανε ποτε. Κακο, ειναι να τους υποτιμουμε σαν κατωτερα οντα. Διοτι τοτε, γινομεθα εμεις κατωτεροι. Και αναξιοι της ανθρωπινης μοιρας μας και της πολιτισμικης κληρονομιας μας.
>Μερικα από τα γραμματα-συμβολα που χρησιμοποιει η Ελληνικη γλωσσα, ενδεχομενως τα δανειστηκε από αλλους λαους. Όπως δανειστηκε ολη η Ευρωπη. Απλα, στον Ελλαδικο χωρο, διαμορφωθηκε μια γλωσσα, η οποια δεν χρησιμοποιησε τα συμβολα της ως σκαριφηματα που προφερονται όπως προφερονται. Το κάθε γραμμα αντιστοιχει σε εννοιες και μια λεξη απαρτιζεται από εννοιες που στο συνολο τους διαμορφωνουν μια προταση-νοημα. Η γλωσσα που μιλουσαν στην αρχαια Ελλαδα (εκτος μικρων διαφορων από περιφερεια σε περιφερεια), κατασκευασθηκε υστερα από σκεψη. Και υπαρχει ιδιαιτερος λογος για το κάθε γραμμα που συναντουμε σε καθε λεξη. Τιποτα, μα τιποτα δεν φτιαχτηκε στην τυχη. Προσωπικα, ειμαι απολυτος στο ότι, ΔΕΝ υπηρξε ποτε άλλος λαος που να κατασκευασε την γλωσσα του κατ’αυτόν τον τροπο. Τα γραμματα-συμβολα αλλων γραφων, ισως αντιστοιχουν σε καποια εννοια. Και τα ονοματα των. (σαν λεξεις ολοκληρες ομως, όχι σαν συνδυασμοι εννοιων). Μεχρι εκει. Δεν υπηρξε από αλλους προσσεγγιση επιστημονικης φυσεως στο θεμα κατασκευης της γλωσσας.
>Εάν διαβασατε μεχρις εδώ, αργα και συγκεντρωμενοι, εγω σας ευχαριστω.
>Οσον αφορα στο Ελληνικο Αλφαβητο, σας εχω νεοτερα.
>Πρωτα όμως, μια υπενθυμιση : ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΟΥΜΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΓΡΑΦΗ.
>Λοιπον, εδώ εχετε τον Κωδικα Επεξηγησης των Γραμματων-Συμβολων του Ελληνικου αλφαβητου. Είναι αποτελεσμα πολυχρονης εργασιας-ερευνας-μελετης ανθρωπου σοβαρου, ο οποιος δεν ζει πλεον αναμεσα μας. Μαζι με όλα τα στοιχεια που συνελεξε, βασισθηκε και στον διαλογο του Πλατωνα «Κρατυλος», οπου συγκεντρωνονται πληροφοριες σχετικα με την κατασκευη της γλωσσας μας.
Καποια άλλη στιγμη, θα εχετε και μερικα παραδειγματα αναλυσης λεξεων-ονοματων.
>Εως τοτε, ψυχραιμια και αλληλοσεβασμος κυριοι.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Νέο Μέλος

ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ » 14 Σεπ 2004 11:32

ΚΩΔΙΚΑΣ ΕΠΕΞΗΓΗΣΗΣ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ-ΣΥΜΒΟΛΩΝ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΑΛΦΑΒΗΤΟΥ
Α
ΚΥΡΙΑ ΕΝΝΟΙΑ : Ανθρωπος
ΚΩΔΙΚΕΣ ΣΗΜΑΣΙΕΣ : Ανθρωπος / Αρχη
ΝΟΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ : Αθροιση / Αφαιρεση / Θαυμασμος / Εκπληξη / Οργη / Χαρα / και αλλα..
Β
ΚΥΡΙΑ ΕΝΝΟΙΑ : Βοη Ανεμου
ΚΩΔΙΚΕΣ ΣΗΜΑΣΙΕΣ : Βια / Βουληση
ΝΟΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ : Ορμη / Ταραχη / Εκρηξη / Αναραγη / Πλημμυρα / Πυρκαγια / Ξεριζωμα / Αρπαγη / Πολεμος / και αλλα..
Γ
ΚΥΡΙΑ ΕΝΝΟΙΑ : Χαράσσειν
ΚΩΔΙΚΕΣ ΣΗΜΑΣΙΕΣ : Γράφειν / Γεννά / Διανοιγειν
ΝΟΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ : Τεμνω / Χτυπω / Πελεκω / Λαξεύω / Ξέω / Εκτοξευω / Φονευω / Αμυνομαι / Διανοιγω (Κατασκευαζω) / Γεωργώ / Γράφω (Οικοδομώ) / Γεννώ / και αλλα..
Δ
ΚΥΡΙΑ ΕΝΝΟΙΑ : Δουπος
ΚΩΔΙΚΕΣ ΣΗΜΑΣΙΕΣ : Δυναμις / Δικη
ΝΟΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ : Ισχυς / Ευθυτης / Σκληροτης / Ακαμψια / Ευθυκρισια / το Δωρίζειν άνευ αμοιβης ή ανταλλαγματος / το Αγαπαν / το Προσφερειν / το Δραν ωφελιμα ή βλαβερα / και αλλα..
Ε
ΚΥΡΙΑ ΕΝΝΟΙΑ : Ωθειν (δια κραυγων «Ε !») / Καλειν / Οδηγειν / Στρεφειν
ΚΩΔΙΚΕΣ ΣΗΜΑΣΙΕΣ : Ελαυνειν / Εδραζειν
ΝΟΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ : Εγειρω / Εξερχομαι / Εγκαθιστω / Ερχομαι / Ελλοχω / Ελαυνω / Ένθα / Εκει / Εντος / Εκτος / Έθος / ‘Εδος / Ελλην / Ειμί / και αλλα..
Ζ
ΚΥΡΙΑ ΕΝΝΟΙΑ : Συνδεσις Δυναμεων / Ζευξις
ΚΩΔΙΚΕΣ ΣΗΜΑΣΙΕΣ : Ζευξις / Ζωη
ΝΟΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ : Συνδεω / Αυξανω / Συγκρατω / Δεσμευω / Συνθετω / και αλλα..
Η
ΚΥΡΙΑ ΕΝΝΟΙΑ : Φωτεινοτης
ΚΩΔΙΚΕΣ ΣΗΜΑΣΙΕΣ : Φως / ‘Ηρως (Αρετη)
ΝΟΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ : Ηβη / Ηλιος / Ημερα / Ηδονη / Ημερος / Ηγάθεος / Ηνεμόεις / Ηπιος / Ησυχος / ‘Ητορ (Καρδια) / και αλλα..
Θ
ΚΥΡΙΑ ΕΝΝΟΙΑ : Θρόος
ΚΩΔΙΚΕΣ ΣΗΜΑΣΙΕΣ : Θάειν (Βλεπειν) / Θεος
ΝΟΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ : Θηραμα / Θορυβος / Θραγμός / Θρόος / Θάμνος / Θέσις / Θοός / Θρήνος / Θέα / Θηρα / Θυρα / Θηλεια / Θεός / Θυμος / Θαρρος / Θάνατος / και αλλα..
Ι
ΚΥΡΙΑ ΕΝΝΟΙΑ : Οξυς Ηχος / Ακτίς
ΚΩΔΙΚΕΣ ΣΗΜΑΣΙΕΣ : Ιθύνειν (Κατευθυνειν / Καθοδηγειν / Καθισταναι κατι ευθύ) / Ισχυν (Κρατείν / Συγκρατείν)
ΝΟΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ : Ιά / Ιός / Ιαίνω / Ίδιος / Ιθύς / ‘Ιππος / ‘Ισος / Ισχνος / Ιάπτω / Ιαπετός / Ιατρός / Ιάσων / Ικανος / Ικετης / Ιστος / και αλλα..
Κ
ΚΥΡΙΑ ΕΝΝΟΙΑ : Ηχος του καταφερομένου κτυπήματος «ΚΑΓΚ» / Κυκλος
ΚΩΔΙΚΕΣ ΣΗΜΑΣΙΕΣ : Δια κτυπημάτων διαχωρίζειν / Κρατος / Κάρα (Κεφαλή)
ΝΟΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ : Κάθαρσις / Καθαιρώ / Κακός / Κάλλος / Καλός / Κατά / Κείω / Κείρω / Κενος / Κερας / Κάλα (Ξυλα) / Κηρυξη / Κινω / Κλεις / και αλλα..
Λ
ΚΥΡΙΑ ΕΝΝΟΙΑ : Λάας ή Λας (ορεινος βραχος εκ της σχισμης του οποιου ρεει κε-λα-ρύζον το νερό) / Λάλος (ο παράγων ήχον μονότονον ως φλυαρια)
ΚΩΔΙΚΕΣ ΣΗΜΑΣΙΕΣ : Λογος / Λαμπρός
ΝΟΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ : Λειος / Λευκός / Λεπτος / Λιπαρος / Λιγύς / Λιθος / Λογος / Λυρα / Λυπη / Λυχνος / Λυω / και αλλα..
Μ
ΚΥΡΙΑ ΕΝΝΟΙΑ : Μόγος / Οι-μώζειν (οι ωδινες του τοκετου)
ΚΩΔΙΚΕΣ ΣΗΜΑΣΙΕΣ : Μάτηρ (Μήτηρ) / Μάθος (Μάθησις)
ΝΟΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ : Μα (Ορκος) / Μάω / Μαντικη / Μουσα / Μανθάνω (ριζα ΜΑΘ) / Μετρέω (ριζα ΜΕ) / Μητις (ριζα ΜΑΤ) / Μελος / Μουσικη / Μαστος / και αλλα..
Ν
ΚΥΡΙΑ ΕΝΝΟΙΑ : Νη-νυ-ρίζειν (η φωνη του θρηνουντος νηπιου)
ΚΩΔΙΚΕΣ ΣΗΜΑΣΙΕΣ : Ναίειν (Κατοικείν) / Νέμειν (Διανέμειν)
ΝΟΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ : Νηός (Σπηλαιον) / Νηδύς (Μητρα) / Νηνίον (Παιδίον) / Νομός (Βοσκή) / Νόμος (Χρήσις / Συνηθειαν / παν ο,τι εχει Διανεμηθει ή Κατεχει τις ή Μεταχειρίζεται) / Νεμω (Διανέμω / Μοιράζω, και εκ της ιδιας ριζας : Νεμησις / Νεμέτωρ / Νομή / Νομεύς / Νόμος / Νομιζω / Νομισμα / ισως και Νεμεσις) / Νόος / Νοστος / Νυξ / και αλλα..
Ξ
ΚΥΡΙΑ ΕΝΝΟΙΑ : Ξαίνειν (Ξέειν)
ΚΩΔΙΚΕΣ ΣΗΜΑΣΙΕΣ : Ξύειν / Ξενος
ΝΟΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ : Ξανθος / Ξηρος / Ξοανον / Ξυλον / Ξενος / Ξυνος / και αλλα..
Ο
ΚΥΡΙΑ ΕΝΝΟΙΑ : Οικος (Χωρος)
ΚΩΔΙΚΕΣ ΣΗΜΑΣΙΕΣ : Πας Χωρος / Εκτασι
ΝΟΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ : Δειξις (δεικτικη αντωνυμια) / Διεγερσις προσοχης / Χωρος / Οδός / Οδυνη / Όγος / Οίκος / Οίνος / Οίομαι / Οιωνός / Όλβιος / Ολεθριος / Ολιγος / Ομηρος / Οναρ / Ονομα / Οξυς / Οπη / Οπλον / Ορώ / Οφελος / και αλλα..
Π
ΚΥΡΙΑ ΕΝΝΟΙΑ : Πνοη Ανεμου / Κινησις
ΚΩΔΙΚΕΣ ΣΗΜΑΣΙΕΣ : Πνοη / Πλήσσειν / Πέλαγος
ΝΟΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ : Πάγος / Παλαιος / Πάλλω / Πάλιν / Πας / Παρά / Πηγη / Πέρας / Πελασγος / Προ / Προς / και αλλα..
Ρ
ΚΥΡΙΑ ΕΝΝΟΙΑ : Ροη (κινηση του υγρου στοιχειου προς την θάλασσα)
ΚΩΔΙΚΕΣ ΣΗΜΑΣΙΕΣ : Κινηση / Ρημα / Ρυθμος
ΝΟΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ : Ραπτω / Ρέζω (Ενεργω) / Ρηξις / Ριζα / Ριπή / Ριπτω / Ρόχθος / Ρυμός / και αλλα..
Σ
ΚΥΡΙΑ ΕΝΝΟΙΑ : Παλινδρομος κίνηση
ΚΩΔΙΚΕΣ ΣΗΜΑΣΙΕΣ : Σείειν / Σημα
ΝΟΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ : Σαίνω / Σαυίς (Θυρα) / Σαρξ / Σάφα (Φανερώς) / Σεβας (φοβος μετα σεβασμου) / Σειρήν / Σείριος / Σείω / Σείω / Σείσων / Σεύω (Ελαύνω) / Σημα (Σημειον) / Σήθω (Κοσκινιζω) / Σιδηρος / Σίνομαι (Βλαπτω) / Σίτος / Σχάζω (Σκορπιζω) / Σκέλος / Σκέπας / Σκήπτρον / Συν / και αλλα..
Τ
ΚΥΡΙΑ ΕΝΝΟΙΑ : Τυπος (ο ηχος της λαξευσεως)
ΚΩΔΙΚΕΣ ΣΗΜΑΣΙΕΣ : Τύπτειν / Τεχνη
ΝΟΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ : Τάλαντον (Ζυγαρια) / Τάλαρος (καλαθι εν τω ω ετιθετο ο νεος τυρός) / Τάλας (Πασχων) / Τανυω (Εκτείνω) / Ταρασσω (ριζα ΤΑΡΑΧ) / Ταρταρος (ο Ωκεανος) / Ταυρος / Ταχα / Τε (Και) / Τεινω / Τείρεα (οι εν ουρανω αστερισμοι) / Τειχος / Τοιχος / Τέκος / Τεκτων / Τελαμών / Τελειος / Τέλος / Τέρας / Τεχνη / και αλλα..
Υ
ΚΥΡΙΑ ΕΝΝΟΙΑ : Υγρον
ΚΩΔΙΚΕΣ ΣΗΜΑΣΙΕΣ : Υγρον / Κοιλοτης
ΝΟΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ : Υάδες / Υετός / Υαλος / Υβρις / Υδρια / Υδωρ / Υιός / Υλη (Δασος) / Υμην / Υμνος (ριζα ΥΦ) / Υπο / Υπερ / Υπνος / Υφαινω / και αλλα..
Φ
ΚΥΡΙΑ ΕΝΝΟΙΑ : Φως
ΚΩΔΙΚΕΣ ΣΗΜΑΣΙΕΣ : Φως / Φυσις
ΝΟΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ : Φάω (Λαμπω) / Φαινω (φερω εις το φως) / Φάλος (της περικεφαλαιας) / Φαρος (μεγα τεμαχιο υφασματος) / Φάρυγξ / Φερω (ριζα ΦΕΡ) / Φευγω (ριζα ΦΥΓ) / Φημί (ριζα ΦΑ) / Φθογγος / Φθιω / Φιλεω / Φοβος / Φονη (Σφαγη) / Φραζω (Δεικνυω) / Φρην (το στηθος ως εδρα των παθων αλλα και της διανοιας) / Φυλαξ / Φυλη / Φυλον / Φυσις / Φυω / Φωνη / και αλλα..
Χ
ΚΥΡΙΑ ΕΝΝΟΙΑ : Χαρα
ΚΩΔΙΚΕΣ ΣΗΜΑΣΙΕΣ : Χειρ / Χαος (Ρηγμα / Διανοιξις / Διαχωρισμος)
ΝΟΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ : Χαζω (αναγκαζω τινα εις αποχωρησιν) / Χαιρω / Χαλεπος / Χαλινος / Χαλκος / Χαλυψ (αδαμας ή χυτοσιδηρος) / Χαμαί (επι του εδαφους) / Χαος / Χαραδρα / Χαρις / Χαρμα (ριζα ΧΑΡ : Χαιρω) / Χαρυβδις / Χειμα (Χειμερινος) / Χειμαρρόος (Χειμαρρος) / Χειμων / Χέων / Χιών / Χοάνη / Χορος / Χόριον / Χραω (Επιπιπτω) / Χρημα / Χρησμος / Χρονος / Χρυσος / Χυμα / Χυτος / Χωρέω (κινουμαι προς τα εμπρος) / Χωρος (Τοπος / Χωρα / Γη) / και αλλα..
Ψ
ΚΥΡΙΑ ΕΝΝΟΙΑ : Ψαυειν
ΚΩΔΙΚΕΣ ΣΗΜΑΣΙΕΣ : Ψαω(ριζα ΨΑ) / Ψυχη / Ψυχρος
ΝΟΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ : Ψαλλω / Ψαμμος / Ψευδος / Ψιλος / και αλλα..
Ω
ΚΥΡΙΑ ΕΝΝΟΙΑ : Ουρανος (ως μεγιστος χωρος)
ΚΩΔΙΚΕΣ ΣΗΜΑΣΙΕΣ : Μεγας Χωρος / Απειρον / Συμπαν
ΝΟΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ : Ωκεανος / Ωκυς / Ωμος / Ωρα / Ωριων / Ως / Ωσπερ / Ωψ / και αλλα..

Spirli
Πλήρες Μέλος

Re: ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ

Δημοσίευση από Spirli » 17 Σεπ 2004 23:21

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:ΚΩΔΙΚΑΣ ΕΠΕΞΗΓΗΣΗΣ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ-ΣΥΜΒΟΛΩΝ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΑΛΦΑΒΗΤΟΥ
......
Κωνσταντίνε,

γενικά συμφωνώ με το γενικό πνεύμα της παρέμβασης σου.
μια και είσαι "βιβλιοφάγος" δες ένα ακόμη επιστημονικό βιβλίο για το γλωσικό ζήτημα των πελασγών και το ελληνικό αλφάβητο: Ν. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΟΥ, ΠΕΛΑΣΓΟΙ, Εκδόσεις Κάκτος, 1997
φυσικά περιμένω ακόμη την μελέτη που είπες οτι θα θέσεις υπόψη σ' οποιον την θέλει....

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Νέο Μέλος

ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ » 20 Σεπ 2004 13:56

Καλημερα σε ολους.
>Αγαπητε Σπιρλι, η πληρης συγχυση είναι ολη δικη σου.
Εγω εχω ηδη τονισει, πως δεν φτανει ο Κωδικας από μονος του. Πρεπει να εχει κανεις και καποιο υποβαθρο. Κι αυτό το αποκτα, μετα την μελετη ολης της γνωστης ιστοριας της γλωσσας. Και σε συνδυασμο με ένα σωρο άλλες πληροφοριες.
Μαλλον θα πρεπει να διαβασεις «λιγα περισσοτερα» και «πολύ διαφορετικα» πραγματα από αυτά που διαβαζεις.
Μην προσβληθεις. Ο τονος μου είναι ηπιος. Φιλικα μιλαω.
>Αυτοι τα ονοματα που αναφερεις, μου εντελως αγνωστα. Και επισης, βιβλια με πολιτικες σκοπιμοτητες, εγω, δεν εχω στο σπιτι μου. Εκτος από κατι βιβλιαρακια, που λενε πανω-κατω : ''γ…στε το συστημα'',''καψτε τις τραπεζες'',''επανασταση με κάθε μεσο και όλα''. Καταλαβες.. Κι αυτά τα συγγραμματα, εχουν γραφτει από ανθρωπους που δεν εχουν κανενα, ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ «πολιτικο πιστευω». Δεν εχουν ουτε θεο, φιλε μου !
>Παρ’όλα αυτά, εχεις δικιο όταν υποστηριζεις πως, υπαρχει προπαγανδα και μεροληψια. Παντου. Όχι μονο στα βιβλια μας.
Ας μην ξεχναμε όμως, πως την πρωτη μορφη προπαγανδας δεν την συναντησαμε σε Ελληνικο εδαφος. Την συναντουμε στα αρχαια χρονια, από έναν λαο χωρις ιστορια, χωρις ηθος, χωρις αξιες, και με μια απιστευτη λαχταρα για πλουτο και εξουσια, καπου στην Ανατολη. Το ιδιο φαινομενο το συνανταμε και πολλα χρονια αργοτερα, στην άλλη μερια του πλανητη. Στην Δυση. Μετα, εξαπλωθηκε και σε ολοκληρο τον κοσμο. Γιατι οι πρωτοι, αποκτησανε ραγδαια οπαδους-βλακες και ετοιμους να θυσιασουν ανθρωπινες ζωες, ακομα και τις ιδιες τις ψυχες τους, στο προσταγμα των «απροσωπων». Και οι δικοι μας, μεσα σε ολη τους την αγνοια, παραποιησανε και τα μπερδεψανε όλα μαζι, εως εκει που δεν βγαζεις κανενα νοημα.
>Η μελετη που εχω στα χερια μου, πιστεψε με, δεν εχει καμια σχεση με πολιτικα συμφεροντα και προπαγανδα. Είναι ψυχρη καταγραφη πληροφοριων, ΧΩΡΙΣ προσωπικη γνωμη του συγγραφεα. Μιλαμε για πολλη και σοβαρη εργασια.
Το μονο προσωπικο στοιχειο του βιβλιου, είναι η υπογραφη του ανθρωπου που δουλεψε γι’αυτό, αρκετα χρονια φιλε μου. Και αμεσως εφυγε από την ζωη, χωρις δυστυχως να προλαβει να δουλεψει και να επεκταθει ακομα περισσοτερο πανω στο θεμα και να διαφωτισει και μας λιγο ακομα. Μας παρακαλει όμως να συνεχισουμε μονοι μας. Χωρις παθη, αλλα με θέρμη, ερευνα και μελετη.
Εμεις απο την αλλη, χωρις τετοια πειρα, μονο να λεμε και να λεμε ξερουμε. Και να υποστηριζουμε ο,τι θα μας αρεσε να ειναι αληθεια.
>Με Χρυση Αυγη, Ακροδεξια, Ακροαεριστερα, Επεκτατισμο και τετοιες ανοησιες, δεν καταπιανομαι. Όλα αυτά είναι εντελως μικροανθρωπινα δημιουργηματα χαμηλου βαθμου αντιληψης.
>Λυπαμαι για την υπαρξη Ελληνων, που με εφαλτηριο τον μεγαλο μας αρχαιο πολιτισμο, καταληγουν να επινοουν και να σερβιρουν ένα σωρο ηλιθια πραγματα.
Τελος, εχω να πω πως, 9 στους 10 σημερινους Ελληνες, δεν αξιζουν την πολιτισμικη κληρονομια τους. Ο σημερινος Ελληνικος πολιτισμος είναι : σκουπιδια στα πεζοδρομια και στις εξοχες, χριστοπαναγιες στο τιμονι, κλεψια, υποκρισια, απατη, ωχ αδερφε, παρε τ’αρ… μου, μ…κα, δε βαριεσαι, δωσε κι εμενα μπαρμπα, ο,τι αρπαξει ο κ…ς μας, δωσε ημιν σημερον, για όλα φταιει το κρατος, κλπ. Ξερεις τωρα..
>Σ’ευχαριστω για την υποδειξη του βιβλιου "Πελασγοι". Καποια στιγμη θα το αποκτησω και αυτό. Αν και, όταν προκειται για Ελληνικα θεματα, προτιμω ξενους συγγραφεις. Τις περισσοτερες φορες, είναι πιο αντικειμενικοι. Ελπιζω το βιβλιο που προτεινεις, να μην υποστηριζει ότι οι Πελασγοι ηρθαν από το ''Οπου να’ναι'' και μιλουσαν ''Πελασγικα''.(!)
>Οσον αφορα στη μελετη που περιμενεις να σου πω ποια είναι, ασ’το γι’αλλη φορα καλυτερα. Εάν εχεις διαβασει πολλα μεροληπτικα και διχως σοβαρο υποβαθρο βιβλια, πραγματικα ασ’το. Είναι μια εργασια ζωης, που δεν θελει να αποδειξει κατι. Αλλωστε, τι να αποδειξει ; Το αυταποδεικτο γεγονος : πως η γλωσσα μας, στην πρωτη ολοκληρωμενη της μορφη, ειναι η πιο πλουσια και ο πιο μελετημενος τροπος επικοινωνιας ; ''Πως'' και ''Γιατι'' ακριβως κατασκευαστηκε αυτό το θαυμα ψαχνει να βρει ο συγγραφεας.
Όταν θα εχω χρονο, θα γραψω μερικα παραδειγματα αναλυσης λεξεων.
>Χαιρομαι παντως που συμφωνεις γενικα με το ολο θεμα παρεμβασης μου.
>Μην θυμωσεις φιλε μου με οσα διαβασες. Δεν εχω κατι προσωπικο μαζι σου. Αλλωστε, κι εγω ψαχνοντας παω. Το φως της αληθειας, είναι πραγματι πολύ μακρια ακομα. Ισως και να μην το βρουμε ποτε. Και ξερεις γιατι ; Γιατι αυτοι που επινοησανε την προπαγανδα, φροντισανε κιολας να εξαφανισουν και να καψουν καποτε, όλες τις παγκοσμιες αληθειες. Για να μπορεσουν ανενοχλητοι να γραψουν μια νεα ιστορια.
Το σιγουρο είναι πως ησαν ανθρωποι χωρις δικο τους αξιο λογου παρελθον. Γεματοι φθονο για τους πραγματικα εξελιγμενους λαους.

Αυτά..

Άβαταρ μέλους
Μάχος
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Μάχος » 21 Σεπ 2004 19:06

Ενδιαφέρον μεν, λίγο παράξενο δέ. Θα περιμένω να διαβάσω και τα παραδείγματα που έγραψες πώς θα αναφέρεις.

Spirli
Πλήρες Μέλος

Re: ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ

Δημοσίευση από Spirli » 22 Σεπ 2004 01:11

Καλημερα σε ολους.
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:>Αγαπητε Σπιρλι, η πληρης συγχυση είναι ολη δικη σου.
Δεν μιλώ για σένα, αλλα γενικά για την συγχιση της εδώ συζήτησης.
Εγω εχω ηδη τονισει, πως δεν φτανει ο Κωδικας από μονος του. Πρεπει να εχει κανεις και καποιο υποβαθρο. Κι αυτό το αποκτα, μετα την μελετη ολης της γνωστης ιστοριας της γλωσσας. Και σε συνδυασμο με ένα σωρο άλλες πληροφοριες.
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:Μαλλον θα πρεπει να διαβασεις «λιγα περισσοτερα» και «πολύ διαφορετικα» πραγματα από αυτά που διαβαζεις.
Δεν μου λες όμως μερικούς τίτλους...! Μονο αναφέρεσαι σε μια μελέτη που δεν έχω καμία προσβαση...
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:Μην προσβληθεις. Ο τονος μου είναι ηπιος. Φιλικα μιλαω.
Φυσικά. Δεν είμαστε εδω για προσβολές και τετοιες βλακείες. Μια ανταλλαγή απόψεων κανουμε, οποτε δεν υπάρχει παρεξήγηση...
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:Αυτοι τα ονοματα που αναφερεις, μου εντελως αγνωστα. Και επισης, βιβλια με πολιτικες σκοπιμοτητες, εγω, δεν εχω στο σπιτι μου. Εκτος από κατι βιβλιαρακια, που λενε πανω-κατω : ''γ…στε το συστημα'',''καψτε τις τραπεζες'',''επανασταση με κάθε μεσο και όλα''. Καταλαβες.. Κι αυτά τα συγγραμματα, εχουν γραφτει από ανθρωπους που δεν εχουν κανενα, ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ «πολιτικο πιστευω». Δεν εχουν ουτε θεο, φιλε μου !
>Παρ’όλα αυτά, εχεις δικιο όταν υποστηριζεις πως, υπαρχει προπαγανδα και μεροληψια. Παντου. Όχι μονο στα βιβλια μας.
Ας μην ξεχναμε όμως, πως την πρωτη μορφη προπαγανδας δεν την συναντησαμε σε Ελληνικο εδαφος. Την συναντουμε στα αρχαια χρονια, από έναν λαο χωρις ιστορια, χωρις ηθος, χωρις αξιες, και με μια απιστευτη λαχταρα για πλουτο και εξουσια, καπου στην Ανατολη.
Σε ποιό λαό αναφέρεσαι; δεν κατάλαβα...

Το ιδιο φαινομενο το συνανταμε και πολλα χρονια αργοτερα, στην άλλη μερια του πλανητη. Στην Δυση. Μετα, εξαπλωθηκε και σε ολοκληρο τον κοσμο. Γιατι οι πρωτοι, αποκτησανε ραγδαια οπαδους-βλακες και ετοιμους να θυσιασουν ανθρωπινες ζωες, ακομα και τις ιδιες τις ψυχες τους, στο προσταγμα των «απροσωπων». Και οι δικοι μας, μεσα σε ολη τους την αγνοια, παραποιησανε και τα μπερδεψανε όλα μαζι, εως εκει που δεν βγαζεις κανενα νοημα[/quote] Πολύ γενικά αυτά, αλλά ας μην μπουμε σε αυτά τα θέματα... Ας τα συζητήσουν άλλοι....
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:Η μελετη που εχω στα χερια μου, πιστεψε με, δεν εχει καμια σχεση με πολιτικα συμφεροντα και προπαγανδα. Είναι ψυχρη καταγραφη πληροφοριων, ΧΩΡΙΣ προσωπικη γνωμη του συγγραφεα. Μιλαμε για πολλη και σοβαρη εργασια.
Το μονο προσωπικο στοιχειο του βιβλιου, είναι η υπογραφη του ανθρωπου που δουλεψε γι’αυτό, αρκετα χρονια φιλε μου. Και αμεσως εφυγε από την ζωη, χωρις δυστυχως να προλαβει να δουλεψει και να επεκταθει ακομα περισσοτερο πανω στο θεμα και να διαφωτισει και μας λιγο ακομα. Μας παρακαλει όμως να συνεχισουμε μονοι μας. Χωρις παθη, αλλα με θέρμη, ερευνα και μελετη.
ΟΚ. Τι πω τώρα? Μιλάς για κατι που ξέρεις μόνο εσύ...
Εκός αν υπονοείς έναν άλλο "-ισμό" της εποχής, τον μυστικισμό---ελπίζω πως όχι, αν ναι - δεν εχει νοημα αυτή η επικοινωνία...
Εμεις απο την αλλη, χωρις τετοια πειρα, μονο να λεμε και να λεμε ξερουμε. Και να υποστηριζουμε ο,τι θα μας αρεσε να ειναι αληθεια.
Φυσικά, άλλο διάλογος καφενείου κι αλλο ερευνα
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:Με Χρυση Αυγη, Ακροδεξια, Ακροαεριστερα, Επεκτατισμο και τετοιες ανοησιες, δεν καταπιανομαι. Όλα αυτά είναι εντελως μικροανθρωπινα δημιουργηματα χαμηλου βαθμου αντιληψης.
>Λυπαμαι για την υπαρξη Ελληνων, που με εφαλτηριο τον μεγαλο μας αρχαιο πολιτισμο, καταληγουν να επινοουν και να σερβιρουν ένα σωρο ηλιθια πραγματα.
Ευτυχώς που δεν συμφωνείς μ' όλα αυτά....
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:Τελος, εχω να πω πως, 9 στους 10 σημερινους Ελληνες, δεν αξιζουν την πολιτισμικη κληρονομια τους. Ο σημερινος Ελληνικος πολιτισμος είναι : σκουπιδια στα πεζοδρομια και στις εξοχες, χριστοπαναγιες στο τιμονι, κλεψια, υποκρισια, απατη, ωχ αδερφε, παρε τ’αρ… μου, μ…κα, δε βαριεσαι, δωσε κι εμενα μπαρμπα, ο,τι αρπαξει ο κ…ς μας, δωσε ημιν σημερον, για όλα φταιει το κρατος, κλπ. Ξερεις τωρα..
Κοινός τόπος όσα λες, αλλα ας αφήσουμε τους αφορισμούς. Δεν είναι το θέμα μας
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:Σ’ευχαριστω για την υποδειξη του βιβλιου "Πελασγοι". Καποια στιγμη θα το αποκτησω και αυτό. Αν και, όταν προκειται για Ελληνικα θεματα, προτιμω ξενους συγγραφεις. Τις περισσοτερες φορες, είναι πιο αντικειμενικοι. Ελπιζω το βιβλιο που προτεινεις, να μην υποστηριζει ότι οι Πελασγοι ηρθαν από το ''Οπου να’ναι'' και μιλουσαν ''Πελασγικα''.(!)
Καλύτερα να το βρεις γιατι είναι πολύ σπάνιο. Και φυσικά, έχω πολλους τίτλους να σου πω αν θες για τις αρχαίες γλώσσες. Ακόμη και μυθιστορήματα με "γλωσσολογικό υπόβαθρο" όπως το Λ. Χατζηνικολάου, Ο Θαυματουργός Ψιθυρος του Ερμή.
Πίεστεψε με έχω μια ενημέρωση...
Άσε που και το διαδίκτυο είναι γεμάτο από πληροφορίες κάθε άποψης.
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:Οσον αφορα στη μελετη που περιμενεις να σου πω ποια είναι, ασ’το γι’αλλη φορα καλυτερα. Εάν εχεις διαβασει πολλα μεροληπτικα και διχως σοβαρο υποβαθρο βιβλια, πραγματικα ασ’το. Είναι μια εργασια ζωης, που δεν θελει να αποδειξει κατι. Αλλωστε, τι να αποδειξει ; Το αυταποδεικτο γεγονος : πως η γλωσσα μας, στην πρωτη ολοκληρωμενη της μορφη, ειναι η πιο πλουσια και ο πιο μελετημενος τροπος επικοινωνιας ; ''Πως'' και ''Γιατι'' ακριβως κατασκευαστηκε αυτό το θαυμα ψαχνει να βρει ο συγγραφεας.
Όταν θα εχω χρονο, θα γραψω μερικα παραδειγματα αναλυσης λεξεων.
ΟΚ. Δεν εχει νόημα η συνέχεια αφου δεν έχουμε ιδια προσβαση στις πηγές. Τι να συζητήσουμε; Σε ποια βάση; Γενικά και αόριστα; Αυτό κι αν είναι χασιμο χρόνου... Και ο χρονος είναι πολυτιμος για να χανεται
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:Χαιρομαι παντως που συμφωνεις γενικα με το ολο θεμα παρεμβασης μου.
Αν δεν συμφωνούσα στο γενικό πνεύμα δεν θα έμπαινα στην συζήτηση, αλλα να προχωράς ουσιαστικά όχι γενικά, για εκτόνωση... Έχεις κάτι συγκεκριμένο, μια πληροφορία, μια γνώση, μια ιδέα έστω...?? Αν όχι τι να λέμε? πόσο "τελεια" ήταν η αρχαία γλώσσα?
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:Μην θυμωσεις φιλε μου με οσα διαβασες. Δεν εχω κατι προσωπικο μαζι σου. Αλλωστε, κι εγω ψαχνοντας παω.
Στο είπα: δεν είμαι εδώ για να θυμώνω με τίποτε και για κανεναν. Αν υπάρχει κατι σοβαρο, με ενδιαφέρει. Αν όχι αστο καλύτερα.

Το φως της αληθειας, είναι πραγματι πολύ μακρια ακομα. Ισως και να μην το βρουμε ποτε. Και ξερεις γιατι ; Γιατι αυτοι που επινοησανε την προπαγανδα, φροντισανε κιολας να εξαφανισουν και να καψουν καποτε, όλες τις παγκοσμιες αληθειες. Για να μπορεσουν ανενοχλητοι να γραψουν μια νεα ιστορια.
Το σιγουρο είναι πως ησαν ανθρωποι χωρις δικο τους αξιο λογου παρελθον. Γεματοι φθονο για τους πραγματικα εξελιγμενους λαους. [/quote] Αυτά.. Αν έχεις κατι επικοδομητικό το περιμένω, αλλιως σε χαιρετώ ...

Απάντηση