Έννοιες πίσω από τους φθόγγους του Ελληνικού Αλφαβήτου

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Νέο Μέλος

ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ » 06 Σεπ 2004 10:37

Καλημερα σε ολους.
Απουσιασα για λιγο, αλλα να’μαι.
Αρκετο ενδιαφερον διακρινω..! Ωραια.
Λοιπον, συνεχιζω :

Οι φθογγοι, είναι κι αυτοι γλωσσικα στοιχεια που φερουν σημασιες.
Είναι συνδυασμοι φωνολογικοι και προϋπαρχουν των γραμματων και των λεξεων.
Πολυ αργοτερα απο τις αναρθρες κραυγες, μα πριν ξεκινησει η γλωσσα σαν ολοκληρωμενη μορφη επικοινωνιας, και πριν εμφανισθει η γραφη, οι φθογγοι υπηρξαν τα πρωτα προφορικα μηνυματα που ανταλλαξανε οι ανθρωποι.
Είναι ανθρωπινα δημιουργηματα, εμπνευσμενα όμως από το περιβαλλον. Την μητερα φυση. Η πρωτη ανθρωπινη εναρθρη λαλια, διαμορφωθηκε από τους ηχους που ακουγαν οι ανθρωποι τριγυρω τους. Δεν σχηματισαν όμως λεξεις, ουτε απλα επιφωνηματα (πχ : Α !, Ω !, Ε !). Αυτοματα, σχηματισθηκαν αυτά που ονομαζουμε φθογγοι. Φωνητικοι συνδυασμοι.

Το χαρακτηριστικο στοιχειο των φθογγων, ηταν το ότι ολοι οι ανθρωποι μιας ομαδας-μικροκοινωνιας, τους αποδεχονταν και τους υιοθετουσαν ευθυς αμεσως μετα την ανακαλυψη-προφορα των, από καποιο συνανθρωπο τους. Κι αυτό, διοτι, το ακουσμα του εκαστοτε φθογγου, θυμιζε αμεσως σε ολους, το ιδιο πραγμα. Ολοι ειχαν ακουσει νερο να κυλαει, φωτια να καιει, πουλι να κρωζει, ζωο να μουγκριζει, αερα να φυσαει, θαλάσσια κυματα να σκανε στα βοτσαλα κλπ.
Μιμησεις ηχων φυσικων λοιπον, είναι οι φθογγοι.
Οπτικα και ηχητικα ερεθισματα, ηταν τα πρωτα γλωσσικα στοιχεια.

Μπορει να γινει ο εξης διαχωρισμος :
*φυσικο περιβαλλον : Εκδηλωσεις της φυσης, ζωα, πουλια, νερα, αερας, κεραυνοι, κλπ.
*καθημερινη ζωη των ανθρωπων : εργασια, δραστηριοτητες.
* ανθρωπινη εκδηλωση : πονος, φοβος, εκπληξη, θυμος, θαυμασμος, κλπ.

Οι φθογγοι, αποτελουσαν την πρωταρχικη ουσια του πραγματος ή της εννοιας, που ηθελαν κάθε φορα να υποδηλωσουν οι ανθρωποι. Αργοτερα, οι φθογγοι περιστοιχισθηκαν από αλλα φωνητικα στοιχεια ((προφορικα) φωνηεντα και συμφωνα)), ώστε να υπαρξει τελος, μια ολοκληρωμενη αρθρωση-εκφραση-ονομα.
Καπως ετσι, σχηματισθηκαν οι τελικες ονομασιες των πραγματων, δρασεων, ηχων, εικονων.
Η λεξιπλασια, εμφανισθηκε παρα πολύ αργοτερα. Με βαση όμως τους αρχεγονους φθογγους, που παρεμειναν τα στοιχεια τα οποια φερουν την ουσια του πραγματος ή της εννοιας.

Ενας πολιτισμος, τοσο μεγαλος, οσο φαινεται να είναι ο πολιτισμος που αναπτυχθηκε στον Ελλαδικο χωρο, χρειαζεται οπωσδηποτε και μια τελεια γλωσσα-επικοινωνια. Είναι και η γλωσσα πρωταρχικο δειγμα πολιτισμου.
Σημασια, τελος, εχει το ότι η Ελληνικη γλωσσα, απαρτιζεται από λεξεις-ονοματα, οι οποιες δεν κατασκευαστηκαν απλως και τυχαια. Οι λεξεις από μονες τους αποτελουν φρασεις (εννοιες,δρασεις,εικονες,ηχοι, σχηματιζουν λεξη).

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
Α-Ρ-Χ-Η = η Αρχη-εναρξη της Ροης μετα την διανοιξη Χαους-χασματος-ρηγματος, από την οποια και ξεχυθηκε το φως-Ηλιος.
Το Α, σαν γραμμα, δηλωνει από μονο του την Αρχη-Εναρξη. Είναι το πρωτο γραμμα της Ελληνικης γλωσσας. Γι’αυτό και πολύ λογικα το βρισκουμε πρωτο, διαβαζοντας ή προφεροντας την λεξη ΑΡΧΗ. (!)
Το Ρ, δηλωνει την Ροη.
Το Χ, δηλωνει το Χασμα-ρηγμα.
Το Η, δηλωνει τον Ηλιο-φως.

Και, ω ! τι θαυμασιο, αυτά τα τεσσερα γραμματα, είναι τα πλεον καταλληλα για την δημιουργια μιας λεξης που εκφραζει με τους συνδυασμους των εννοιων της, την γενεση του συμπαντος. (!)

Και παει λεγοντας.
Κάθε γραμμα, αντιστοιχει σε μια-δυο κυριες εννοιες και πολλες άλλες δευτερευουσες.
Μαζι με τους φθογγους (που αποτελουν από μονοι τους μια εννοια και υπηρξαν ως η πρωτη γλωσσικη επικοινωνια), σχηματιζεται ένα ονομα-λεξη. Και λεμε «ονομα», διοτι αυτό είναι η γλωσσα. Κατονομασια.
Δηλαδη, η συγκετρωση εννοιων, που στο συνολο τους υποδηλωνουν ένα πραγμα, και εν συνεχεία, η δημιουργια μιας λεξης, από τα φωνητικα-ηχητικα-εικονικα-ουσιαστικα-νοηματικα χαρακτηριστικα των εννοιων αυτων. Και ετσι, εχουμε σαν αποτελεσμα, ενα ονομα.
(καταλαβε κανεις ;!…)

Στις εποχες της νεωτερης Ελλαδος, η γλωσσα διατηρησε καποια ουσιαστικα δομικα χαρακτηριστικα της. Όμως, η πλαση νεων λεξεων, δεν βασίσθηκε στις εννοιες των συμβολων-γραμματων. Παρ’όλα αυτα, οι φθογγοι, παραμενουν κυρια συστατικα των λεξεων. Είναι τα μονα, ισως, που αναγνωριζει ακομα ο εγκεφαλος μας, ως πρωταρχικα. Διοτι, «στην προσπαθεια μας καποτε να εκφραστουμε, μιμηθηκαμε την φυση. Και οι φθογγοι, αποτελεσαν την πρωτη μας επικοινωνια-γλωσσα».

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 06 Σεπ 2004 10:59

Κωνσταντίνε, μας πήγες κατευθείαν στα βαθιά.
Για δώσε μας κάτι πιο απλό.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Νέο Μέλος

ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ » 06 Σεπ 2004 11:53

Καλημερα Κωστα, συνονοματε !
Μπηκες στο Φορουμ και διαβασες κιολας πρωι-πρωι ;! Στημενη μου την ειχες ;! Καλο !..
Τι <πιο απλο> ζητας ; Ακομα για τους φθογγους εχεις αποριες ; Ή θελεις να ξεκινησει ολοκληρη συζητηση πανω στην κατασκευη της γλωσσας ; Πες εσυ, και θα δω τι θα κανω. Αυτη τη στιγμη, εργαζομαι (αληθεια !). Στο σπιτι, δεν επισκεπτομαι το διαδικτυο. Οποτε, ή θα σου πω σκορπια πραγματα για τωρα, ή θα περιμενεις να ξαναφρεσκαρω μερικα πραγματα (διοτι αυτόν τον καιρο διαβαζω πεντε βιβλια μαζι (κακο συνηθειο)) και εχω διακοψει λιγο την μελετη του Ελληνικου αλφαβητου.
Οπως ανεφερα και στην αρχικη μου δημοσιευση, υπαρχει ενας πραγματικα τεραστιος προλογος μεχρι να φθασει κανεις στο κυριως θεμα <<Επεξηγηση των Εννοιων που υποδηλωνουν τα γραμματα του Ελληνικου Αλφαβητου>>. Εγω, θυμαμαι, διαβαζα και ξαναδιαβαζα στοιχεια διαφορα, και το θεμα, δεν ερχοταν ! Εφθασα ομως κι εκει. Αν δεν ειχα υποψη μου ομως, τα προηγουμενα, δεν θα ειχα πραγματοποιησει ολοκληρωμενη μελετη. Καπου εκει ειναι και το σημειο στο οποιο διεκοψα για αρκετο καιρο. Ακριβως μετα την επεξηγηση των γραμματων-συμβολων. Αναλογα με την ορεξη, θα συνεχισω καποια στιγμη.
Παρ’όλα αυτά, μου φαινεται πως, κατευθειαν στα βαθια θα επρεπε κανεις να βουταει πρωτα !
Διοτι στα ρηχα, ξεβραζονται πολλα ''σκουπιδια'' και τα νερα ''θολωνουν''. Και στην επιφανεια, επιπλεουν μοναχα οι φελλοι. Τα χωρις νοημα δηλαδη !

(με πιανεις ;)
Λοιπον, τι λες ;

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 06 Σεπ 2004 14:39

Οχι βρε συ :)δεν σου την είχα στημένη, απλά από 7:30-9:30 είμαι συνήθως μέσα (αν δεν έχει επίβλεψη).
Λοιπόν αυτό που εννοούσα είναι μήπως μπορείς να μας δώσεις και κάποια άλλα παραδείγματα, πιο απλά και πραγματικά, για το συγκεκριμένο θέμα?
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Νέο Μέλος

ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ » 06 Σεπ 2004 15:07

Κωστα, τι εννοεις ''πραγματικα'' παραδειγματα ;
Το παραδειγμα που εχω ηδη δωσει, ειναι πραγματικο.
Δεν το σκεφτηκα εγω. Παραθεση εκανα.
Και τι ''παραδειγματα για το συγκεκριμενο θεμα'' εννοεις ;
Κι αλλη αναλυση λεξεων ;
Αυτο που σιγουρα μπορω να κανω, ειναι, καποια στιγμη, να γραψω τα γραμματα του αλφαβητου και τις κυριες εννοιες τους.
Αλλιως, τι αλλο χρειαζεσαι ;

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 06 Σεπ 2004 15:11

Κωσταντινε μαλλον καταλαβαινω τι εννοεις.
Μπορεις να μου κανεις μια αναλυση στη λεξη Απολλων?
Η στην λεξη Ιχωρ?

Ευχαριστω προκαταβολικα.
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Re: ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ

Δημοσίευση από Kostas » 06 Σεπ 2004 15:19

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:Κωστα, τι εννοεις ''πραγματικα'' παραδειγματα ;
Αλλιως, τι αλλο χρειαζεσαι ;
Συγνώμη κωνσταντίνε εγώ δεν σε έδωσα να καταλάβεις.
Κάποιες άλλες λέξεις οι οποίες δεν περιέχουν μέσα τους μυστήριο (γέννηση συμπαντος, θρησκείες κλπ)
Ας πουμε λέξεις όπως άνθρωπος, Γη, Υδωρ, Ζώο κλπ...

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Νέο Μέλος

ανταποκριση σε μηνυματα μελων

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ » 06 Σεπ 2004 15:27

Παιδια, δεν προλαβαινω να απαντησω στον ενα, ρωταει κι αλλος ! Βοηθεια !
Λοιπον,
Σμαρτμποϋ, χαιρομαι που προσπαθησες να καταλαβεις κατι απο τα λεγομενα καποιου μη ειδικου. Τα δικα μου εννοω !
Οσον αφορα στο αιτημα σου για την αναλυση των δυο λεξεων, σου υποσχομαι οτι αποψε θα κοιταξω να το κανω.
Αν οχι αποψε, αυριο βραδυ.
Αναμενεις.
Κωστα, δεν εχει σημασια η λεξη που εξεταζουμε καθε φορα. Το παραδειγμα που εγραψα, απλα μου ηταν φρεσκο. Με τον ιδιο τροπο εξεταζονται ολες οι λεξεις. Θα κοιταξω και για αυτες που ζητησες.
Αναμενεις κι εσυ.

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 06 Σεπ 2004 15:36

Κωνσταντίνε δεν θέλω τις συγκεκριμένες λέξεις, παραδείγματα είναι.
Η λέξη ΑΡΧΗ όμως έτσι όπως την ανέλυσες περιέχει κάτι το μυστικιστικό ή απλά κάτι που διερευνάτε ακόμα (γέννεση σύμπαντος). Για αυτό σου ζήτησα κάπoιο άλλο παράδειγμα :)

Spirli
Πλήρες Μέλος

Re: ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ

Δημοσίευση από Spirli » 07 Σεπ 2004 19:11

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:Αγαπητα Μελη και Επισκεπτες του Φορουμ, γνωριζετε λεπτομερειες για το Ελληνικο Αλφαβητο ;
(αφηνοντας για λιγο στην ακρη το απο που ενδεχομενως προηλθαν οι πρωταρχικοι χαρακτηρες-γραμματα)
Γνωριζετε ότι είναι το μοναδικο ισως αλφαβητο του οποιου οι χαρακτηρες περιγραφουν από μονοι τους μια ή περισσοτερες εννοιες ; Τα γραμματα δηλαδη, είναι από μονα τους λεξεις. Δυο και περισσοτερα γραμματα σχηματιζουν όχι απλως μια λεξη, αλλα μια ολοκληρη προταση. Αν εξαιρεσουμε τα ιδεογραμματα πολιτισμων, όπως οι Αιγυπτιοι κλπ, τα γραμματα που χρησιμοποιουν οι υπολοιποι, είναι απλως χαρακτηρες. Χωρις καποιο νοημα. Πρεπει να συνδυαστουν για να σχηματιστει μια εννοια. Εκτος από τις εννοιες των γραμματων, υπαρχουν και οι εννοιες που κρυβονται πισω από τους φθογγους. Εικονες, ηχοι και κινηση συντεθηκαν για την παραγωγη των λεξεων της Ελληνικης γλωσσας.
Για το Ελληνικο Αλφαβητο πρωτοακουσα στοιχεια σε μια εκπομπη στην κρατικη τηλεοραση, πριν από λιγα χρονια. Ενδιαφερθηκα και ξεκινησα να μελετω από τοτε για το θεμα αυτο. Είναι φανταστικο το πώς εχει σχηματισθει η κάθε μας λεξη (οχι νεοελληνικη, ουτε σχετικα προγενεστερη. μοναχα λεξεις που εχουν διατηρηθει από την αρχαιοτητα). Εάν ενδιαφερεται κανεις, ισως σας δειξω μερικα παραδειγματα. Όμως υπαρχει και ενας ολοκληρος προλογος και στοιχεια διαφορα που πρεπει κανεις να μαθει επιπλεον για να αντιληφθει το θεμα αυτό σε ολο του το μεγαλειο.
για δειξε παραδείγματα!!

Απάντηση