Μας διδάσκουν σωστή ιστορία στα σχολεία;

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 13 Ιούλ 2005 10:59

Καλά ρε Θεόφιλε, για ποια ομοφυλοφιλία μιλάς;
Και μην μου πείτε ότι το λέει όλος ο κόσμος και ότι μα καλά όλοι οι αρχαίοι ήταν που*****δες, γιατι δεν ξέρω αν υπάρχει ένα κειμενο ή ένα αγγείο ή κάτι ρε παιδί μου που να το επιβεβαιώνει.

Γιατί δηλαδή όλοι οι (με τον τρόπο τους) σπουδαίοι πρόγονοί μας να ήταν ομοφυλόφιλοι;
Και δεν είναι διαφορετικό θέμα με αυτό που αναπτύσεται σε αυτό το πεδίο συζήτησης, γιατί εμπίπτει και αυτό στην ιστορική αλήθεια.

Και για να προλάβω κάποιους :) δεν έχω πρόβλημα να παραδεχτώ κάποιες τέτοιες καταστάσεις, ούτε έχω πρόβλημα με τους gay,αλλά για να δεχτώ κάτι θα ήθελα να υπάρχουν απόδείξεις..

ΥΠΑΡΧΟΥΝ :?: :?: :?:

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 13 Ιούλ 2005 12:15

Ίσως ο Θεόφιλος το εννοούσε ειρωνικά σχετικά με την στάση ορισμένων ψευτο-πουριτανών σήμερα και την προσπάθεια τους να υποτιμήσουν την Αρχαία Ελλάδα. Στην Αρχαία Ελλάδα ο γάμος ήταν υποχρεωτικός, η αγαμία ήταν μεγάλη ντροπή και σύμφωνα με τον νόμο του Σόλωνα οι άγαμοι πλήρωναν πρόστιμο. Ούτε σεξουαλικές επαφές υπήρχαν μεταξύ ανδρών ούτε ομοφυλοφιλικοί γάμοι παρά μόνο ισχυρότατες φιλίες. Όλα τα υπόλοιπα είναι κουραφέξαλα.
Και άν υπήρχαν κάποιοι με ομοφυλοφιλικές τάσεις δέν πρόκειται να υπήρχε καμιά διαφορά προς το χειρότερο σε σχέση με την σημερινή Ελλάδα που η ομοφυλοφιλία στην κυριολεξία οργιάζει. Και στα αναπτυγμένα Ευρωπαικά κράτη οι γάμοι μεταξύ ομοφυλόφιλων έχουν γίνει θεσμός. Για ποιά Αρχαία Ελλάδα μιλάμε τώρα :?:

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 14 Ιούλ 2005 08:56

Και όχι μόνο αυτά.. Στην Αρχαιότητα οι "κίναιδοι" έχαναν τα πολιτικά τους δικαιώματα, δικαιώματα που έχανε ο προδότης και ο "ρίψασπις".

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 17 Αύγ 2005 14:28

Αφού έτσι κι αλλιώς στα σχολεία δε διδάσκεται τίποτα περί ομοφυλοφιλίας των αρχαίων τί το συζητάτε?

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 17 Αύγ 2005 21:55

Αφού έτσι κι αλλιώς στα σχολεία δε διδάσκεται τίποτα περί ομοφυλοφιλίας των αρχαίων τί το συζητάτε?
Αυτό είναι το πρόβλημα σου? σώπα μας φώτισες τώρα!!

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 19 Αύγ 2005 19:56

Πάντα στη διάθεση σας. Όμως κι εγώ να μην υπήρχα ευτυχώς κάθε συζήτηση έχει και τίτλο, όπως ας πούμε ο τίτλος της συγκεκριμένης που είναι: Μας διδάσκουν σωστή ιστορία στα σχολεία;

iojik
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από iojik » 07 Μάιος 2006 18:45

Ποια σχολεία? Μόνο εκεί?
Η ιστορία είναι τελείως διαστρεβλομένη όποιο βιβλιο και να ανοίξεις.
Ό μόνος τρόπος να πλησιάσετε την αλήθεια,είναι να θεωρείτε ψέματα τις απόψεις που επικρατούν για όλα τα θέματα

Άβαταρ μέλους
Iron Will
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Iron Will » 13 Ιαν 2007 15:02

Για τα νέα σχολικά βιβλία του Δημοτικού και του Γυμνασίου τα μάθατε:

http://www.antibaro.gr/istoria.php

Και μία γελοιογραφία! (από το περιοδικό Ρεσάλτο):

http://www.antibaro.gr/istoria_1821.jpg

:lol: :lol: :lol: :lol:

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 16 Ιαν 2007 00:15

Iron Will έγραψε:Για τα νέα σχολικά βιβλία του Δημοτικού και του Γυμνασίου τα μάθατε:

http://www.antibaro.gr/istoria.php
Αν και πιστεύω ότι με αυτό το βιβλίο θα έπρεπε να δημιουργήσουμε ένα καινούργιο topic ας το κρατήσουμε εδώ.
Η Γιαννάκου είπε πως θα το καταργήσει.

By the way το βιβλίο υπάρχει για "κατέβασμα". Είναι σε μορφή pdf.
Έβαλα λοιπόν να ψάξω για τις λέξεις "Αθανάσιος Διάκος" Αποτέλεσμα αναζήτησης 0 . Δεν υπάρχουν αυτές οι δύο λέξεις στο βιβλίο.

Θα δείς που κάποτε θα μας πούνε και μαλάκες, Θα δείς που κάποτε θα μας πούνε και χαζούς
Tasos Zakynthos

Ζήνων
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Ζήνων » 16 Ιαν 2007 11:08

Ζητήθηκε η γνώμη ανώτατου στελέχους της παιδείας σχετικά με τα νέα βιβλία ιστορίας.
Τα είδε ...και τα πέταξε στα σκουπίδια . Δεν είναι σχήμα λόγου. Αυτό ακριβώς έκανε.

Κατά τα λοιπά απ` ότι έχω ψάξει, υπήρχε ομοφυλοφυλία στον αρχαίο κόσμο (όχι μόνο αρχαία Ελλάδα) της οποίας η έκταση διέφερε κατά περιοχές. Στην αρχαία Αθήνα αρκετή.
Αν ήταν περισσότερη ή λιγότερη από σήμερα δεν ξέρω.
Γιά όποιον ενδιαφέρεται να το ψάξει προτείνω :
α)Η άλλη όψη της αρχαιότητας (ο υπόκοσμος), Catherine Salles, εκδ. Παπαδήμα
β)Η πορνεία στην Ελλάδα και την Ρώμη, Βανουαγιέκ Βιολαίν, εκδ. Παπαδήμα
γ) Αρχαίοι Αθηναίοι, Ηδονές, καταχρήσεις, πάθη, Τζέιμς Ντειβινσον, εκδ. Περίπλους.

Επίσης , γιά τον Μιχάλη που το ζήτησε, υπάρχει μιά "πικάντικη" φωτογραφία στη σελίδα 514 του μνημειώδους έργου : "Πλόες...από την Σιδώνα στην Χουέλβα.Σχέσεις λαών της Μεσογείου 16ος-6ος αι. πΧ" (Μουσείο Κυκλαδιτικης Τέχνης-Υπουργείο Ελληνικού Πολιτισμού , Αθήνα 2003).
Αφορά ένα ειδώλιο άνδρα που βρέθηκε στο τέμενος της Αθηνάς στην Ιμέρα , και τοποθετείται 625-600 πΧ.
Δεν δίνω περιγραφή του γιατί θα καταντήσει το θέμα πορνό :-)

Και όχι, δεν μαθαίνουν τα παιδιά στα σχολεία σωστή ιστορία. Αλλά δεν ξέρω πόσο χρήσιμο θα ήταν να μάθει ένα παιδί ότι πχ ο Μακρυγιάννης είχε πάνω του περισσότερες πληγές από ελληνικά όπλα παρά από τούρκικα, ή ότι στα απομνημονεύματά του βρίζει ασταμάτητα τον Κολοκοτρώνη. Ίσως πρέπει να προστατεύονται οι τρυφερές ηλικίες από αλήθειες που σοκάρουν και αυτές να αποκαλύπτονται σε μεγαλύτερα παιδιά, που έχουν το στομάχι να τις αντέξουν. Ίσως λέω κοτσάνες , δεν ξέρω, αλλά αν μάθαινα στο Δημοτικό γιά όλες τις προδοσίες και τις ασυγχώρητες φαγωμάρες/ανοησίες/αυτογκόλ της ελληνικής Ιστορίας , πιθανόν να επηρεαζόμουν αρνητικά. Τα `μαθα μεγάλος, όταν είχε χοντρύνει η πέτσα μου, και ήταν ευκολοτερο να τα καταπιώ.
Δεν εννοώ να λένε ψέμματα τα σχολικά βιβλία. Εννοώ να αποκαλύπτουν επώδυνες αλήθειες σε μεγαλύτερες ηλικίες , πχ Λύκειο , ΑΕΙ.

Απάντηση