Μας διδάσκουν σωστή ιστορία στα σχολεία;

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 27 Μάιος 2005 11:46

Το θέμα μας δεν είναι αν ο Ρήγας ήταν ταξικός επαναστάτης ή όχι. Και μη συγχέετε ταξική συνείδηση με κομουνισμό, μην τα παρεξηγείς Μιχάλη.

Με ποια λογική θέλετε να μας μιλήσουν στο σχολείο για όλα αυτά που μαθαίνουμε αργότερα (και κάποιοι ποτέ).
Η ιστορία που διδάσκεται στα σχολεία έχει διαφορές από την πραγματική. Σε ποιον όμως απευθύνεται; Μήπως τα παιδικά μυαλά δεν πρέπει να μπερδεύονται με πολιτικούς συσχετισμούς που δεν μπορούν να καταλάβουν;
Γι' αυτό μας κρύβουν την οκτωβριανή επανάσταση; Δε λένε για τον εμφύλιο; Στο κεφάλαιο "τις πταίει;" για την Μικρασιατική καταστροφή αναφέρουν "μήπως φταίνει οι ξένες δυνάμεις;" "μήπως φταίνε οι κομουνιστές;"
Τα παιδικά μυαλά στο λύκειο τουλάχιστον παύουν να είναι παιδικά. Τα βιβλία της ιστορίας απευθύνονται σε σκεπτόμενους πολίτες που σε εκείνη την ηλικία διαμορφώνουν συνείδηση. Τι πιστεύετε, ότι η αλήθεια είναι πολύ επώδυνη για τις ευαίσθητες ψυχούλες τους; Aρα καλύτερα ως έθνος να μένουμε στο σκοτάδι, πιστεύοντας σε ρομαντικά παραμύθια;

Όσον αφορά τώρα τη νεότερη ιστορία, πχ εμφύλιος που ανέφερα πιο πάνω, ας μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για ένα θέμα ταμπού και πολύ πρόσφατο, πολλοι άνθρωποι που πολέμησαν τότε ζουν ακόμη, ας μην περιμένουμε αντικειμενικές κρίσεις και απόψεις πάνω σ' αυτό.
Για τα παλιότερα όμως, που η ιστορία τα έχει κρίνει, καλό θα ήταν να υπάρχει μία πιο αντικειμενική και απομακρυσμένη προσέγγιση.
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

Άβαταρ μέλους
Sorix
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Sorix » 27 Μάιος 2005 18:17

Η ιστορία δεν ειναι απλή καταγραφή γεγονότων αλλα το ιδιο το μέλλον μας.
Τα σχολικά βιβλία είναι γεμάτα απο λάθη και δεν μπορώ να διαννοηθώ
πως θα μπορούσε να είχε αποφευγθεί αυτό το γεγονός.... Αν κάποιος έχει
αγοράσει ποτέ του ιστορικό βιβλίο που δεν συνάντησε ουτε ενα λάθος να
μου το πεί.
Αλλωστε και τα λάθη, είτε αθώα είτε προιόν προπαγάνδας ,
είναι πάντοτε ενα πρώτης τάξης ερέθισμα για ψάξιμο και αναλυτική σκέψη.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 27 Μάιος 2005 23:55

Αγαπητέ Μιχάλη, σε ότι αφορά τη Φιλόμουσο Εταιρεία, μόλις βρω λίγο περισσότερο χρόνο ελεύθερο θα ανοίξω ένα καινούριο θέμα με την ιστορία της, ώστε να μήν ξεφύγουμε σε αυτό που συζητάμε. Σχετικά με το Ρήγα, δεν προσπαθώ να τον καπελώσω, καταγράφω μια διαπίστωση (προφανώς όχι μόνο δική μου) η οποία βασίζεται στα ίδια τα λόγια και τις ιδέες του. Φυσικά και προσέφερε υπηρεσίες στο έθνος, κανείς δεν αμφιβάλει γι αυτό. Άλλωστε ένας ταξικός αγώνας δεν είναι εξ΄ορισμού αντεθνικός. Έκανα τη συγκεκριμένη αναφορά για να τονίσω το γεγονός πώς είναι άδικο να μη μαθαίνουμε στα σχολεία, εκτός της πατριωτικής του δράσης, για την έντονη κοινωνική του δράση.
Θεόφιλος έγραψε:Μήπως κινδυνεύουμε να πολιτικοποιήσουμε ή ακόμα χειρότερα να κομματικοποιήσουμε την ιστορία; Κατά την άποψή μου, η ιστορία που διδάσκεται στα παιδιά πρέπει να είναι απαλλαγμένη από κομματικές επιρροές.
Είναι όντως έτσι αγαπητέ Θεόφιλε; Ο Βελουχιώτης δεν είναι κομμάτι της ιστορίας μας; Όταν ήμουν στο σχολείο (μέσα της δεκαετίας του 80), σε κανένα βιβλίο δε θυμάμαι να είχα διαβάσει το όνομα του. Η εξαφάνιση μιας τόσο σημαντικής μορφής από τη σχολική ιστορία δεν είναι κομματικοποίηση;

Όμως και επί της ουσίας πιστεύω πώς η ιστορία είναι πολιτικοποιημένη εκ φύσεως. Αν προσπαθήσουμε να την παρουσιάσουμε στεγνή, είναι σα να προσπαθούμε να διδάξουμε φυσική χωρίς τη χρήση των μαθηματικών. Στη μή κομματικοποίηση συμφωνώ απόλυτα.

Άβαταρ μέλους
Θεόφιλος
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Θεόφιλος » 29 Μάιος 2005 13:22

Αναφορικά με το Βελουχιώτη φίλε Dorian, πρέπει να σου θυμίσω ότι η ιστορία μας δεν φτάνει μέχρι τον εμφύλιο. Σταματάει στον Β΄ ΠΠ αλλά και αυτός δεν είναι στη διδακτέα ύλη. Η διδακτέα ύλη τελειώνει στην Ελλάδα του Μεσοπολέμου. Και αυτό γίνεται τεχνηέντως για να μην αναφερθεί σε γεγονότα στα οποία εμπλέκονται πρόσωπα τα οποία είναι ακόμη εν ζωή.

Πάντως νομίζω ότι ίσως παρερμηνεύτηκαν τα όσα έγραψα. Φυσικά και ο Βελουχιώτης είναι μέρος της ιστορίας μας και πρέπει να αναφερθεί. Το πως θα παρουσιαστεί είναι το θέμα!

Δεν ξέρω αν έχετε υπόψη σας πάντως, τούρκοι και έλληνες ιστορικοί θα ξαναγράψουν την ιστορία των δύο χωρών (ή εθνών καλύτερα) και σε μια δεκαετία περίπου θα γίνει σχολικό βιβλίο.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 29 Μάιος 2005 21:38

Διδακτέα ύλη μπορεί να μην ήταν, αλλά τα βιβλία παρουσίαζαν, έστω και πολύ συμπυκνωμένα την ιστορία μέχρι τη Χούντα (αν τα θυμάμαι καλά).
Εν πάσει περιπτώσει, νομίζω πώς συμφωνούμε όλοι πώς πρέπει χωρίς πνεύμα κομματικοποίησης ή ιδεολογικής στράτευσης, να υπάρχει μια πιο αντικειμενική αντιμετώπιση της ιστορίας.

Άβαταρ μέλους
Θεόφιλος
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Θεόφιλος » 31 Μάιος 2005 01:07

Νομίζω και γω Dorian ότι αυτό είναι το βασικό μήνυμα που πρέπει να βγει από τη συζήτηση αυτή.

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 01 Ιουν 2005 10:49

Καλώς ή κακώς πάντως, η Ιστορία γράφεται πάντα από την πένα του νικητή. Αλλά ακόμα και αυτήν την άποψη δεν την αποτυπώνουν σωστά στα σχολεία.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 02 Ιουν 2005 14:10

Αγαπητέ Μιχάλη αυτή η πραγματικότητα, δεν παρουσιάζεται όχι μόνο στα σχολεία, αλλά ούτε καν σε ανωτέρου επιπέδου σχολιασμούς της ιστορίας και συζητήσεις. Συμφωνώ ότι αποτελεί μέγιστη παράλειψη.

Άβαταρ μέλους
Θεόφιλος
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Θεόφιλος » 02 Ιουν 2005 19:17

Η ιστορία δεν γράφεται πάντα από το νικητή. Απόδειξη το Βιετνάμ.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 07 Ιουν 2005 11:03

Πολύ ιδιαίτερη περίπτωση Θεόφιλε, θα έλεγα από αυτές που επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Από την άλλη μεριά η ιστορία που διδάσκονται τα παιδιά στο Βιετνάμ, σαφώς και είναι γραμμένη από το νικητή.

Απάντηση