Μας διδάσκουν σωστή ιστορία στα σχολεία;

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
acoustics
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από acoustics » 01 Απρ 2007 11:25

Είναι απλή λογική. Όταν μιλάμε για πραγματική και ουσιαστική πρόοδο δεν μπορούμε να μένουμε κολλημένοι στα παλιά (θρησκευτικές, λαϊκές παραδόσεις και δοξασίες, κτλ). Τα τελευταία (μαζί με άλλα πολλά) αποτελούν βαριές αλυσίδες, στις οποίες κατά ένα μεγάλο μέρος οφείλεται το χάλι της σημερινής Ελλάδας.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 01 Απρ 2007 11:59

acoustics έγραψε:Είναι απλή λογική. Όταν μιλάμε για πραγματική και ουσιαστική πρόοδο δεν μπορούμε να μένουμε κολλημένοι στα παλιά (θρησκευτικές, λαϊκές παραδόσεις και δοξασίες, κτλ). Τα τελευταία (μαζί με άλλα πολλά) αποτελούν βαριές αλυσίδες, στις οποίες κατά ένα μεγάλο μέρος οφείλεται το χάλι της σημερινής Ελλάδας.
Κοινή λογική; Έχεις δίκιο.
Η περιουσία που (αύριο) θα κληρονομίσεις από τον πατέρα σου ( ή μόνο θέλεις την περιουσία του αλλά όχι το επώνυμό του, τις ηθικές του αξίες, τον τρόπο που βλέπει την ζωή ) ότι έχει χτιστεί γύρω σου, η γλώσσα που μιλάς όλα αυτά είναι παλιά, βαριές αλυσίδες.

Και τούτη η χώρα δεν είναι τόσο χάλι όσο πιστεύεις.
Όταν αρχίσεις να ταξιδεύεις, όταν ζήσεις για λίγο καιρό σε μια άλλη χώρα τότε είμαι σίγουρος πως θα καταλάβεις πόσο υπέροχη είναι η χώρα σου. :wink:
Tasos Zakynthos

CostAdinOS
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από CostAdinOS » 01 Απρ 2007 17:12

Ζούμε σε μια εποχή που οι σκέψεις ,τα συναισθήματα, το εσωτερικό νόημα των λέξεων , οι περισσότεροι δεν το μαθαίνουμε ερωτικά μέσα απο την σχέση αλλά και την απόριψη της σχέσης με ολα αυτά που αποτελούν για κάποιους βαριές αλυσίδες.
Δεν μάθαμε ΠΟΤΕ οτι ΧΡΕΟΣ απέναντι στον εαυτό μας , απέναντι στη γενιά μας , απέναντι στα παιδιά μας είναι να μη ΣΙΩΠΗΣΟΥΜΕ .
Να μεταφέρουμε αυτά που μάθαμε (και συνεχίζουμε να μαθαίνουμε) μέσα απο τα παθήματά μας , τη διαδρομή μας, τη ΄΄παίδεψή μας΄΄.
Φορώντας μια στολή ναυάρχου δεν γίνεσαι ναυαρχος και παπαγαλίζοντας προοδευτικότητες και διαφωτισμούς το λιγότερο γινόμαστε φαιδροί.

Αντικαθιστώντας την πατριδοκαπηλεία με την πατριδοφοβία ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΑΘΗ ιδιαίτερα όταν καθώς φαίνεται ΤΟ ΝΕΟ ΄΄ΛΑΘΟΣ΄΄ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΗΚΕ ΠΑΛΙ ΕΡΗΜΗΝ ΜΑΣ.
Κάποιοι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ Ή ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ κουβαλάς τις ακρότητες και τα χίλια μύρια της ακροδεξιάς , τις αγκυλώσεις και την εξουσιαστική συμπεριφορά της Εκκλησίας ,το φόβο του άλλου του διαφορετικού.
Και ταυτόχρονα να είσαι ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙΣ , τη συνέχεια σου , τη μνήμη των προγώνων σου ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ ΕΙΤΕ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΤΕ ΔΙΕΘΝΙΚΕΣ - ΄΄ΠΟΛΥΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΕΣ¨΄ είτε όπως θέλετε να τις βαφτίσετε.

Γιατί κάποιοι δεν καταλαβαίνουν το αυτονόητο (; ).Ότι απο την ΄΄κληρονομιά΄΄, τις ΄΄αλυσίδες΄΄ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ θα ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΩΣ ΕΛΛΗΝΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΩΣ ΕΝΑ ΑΝΔΡΕΙΚΕΛΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΑΠΟΡΡΙΨΩ ΤΑ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΤΑ ΨΕΥΔΗ.Αυτή τη λογική ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ.

Και η Ιστορία ήταν και θα είναι εργαλείο ΔΟΜΗΣΗΣ και ΑΠΟΔΟΜΗΣΗΣ συνειδήσεων , εξιδανικεύσεων , στρεβλώσεων και άλλων που σε τελική ανάλυση σημαίνουν ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗ και για μένα δεν υπάρχει ΚΑΛΗ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΞΟΥΣΙΑ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΣΩΠΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΡΑ.
Και όταν ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΙΣΑΙ ΑΣΤΕΙΟΣ( ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ) ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ (ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ).

acoustics
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από acoustics » 01 Απρ 2007 19:08

Τάσος Χαρτάς έγραψε: Και τούτη η χώρα δεν είναι τόσο χάλι όσο πιστεύεις.
Όταν αρχίσεις να ταξιδεύεις, όταν ζήσεις για λίγο καιρό σε μια άλλη χώρα τότε είμαι σίγουρος πως θα καταλάβεις πόσο υπέροχη είναι η χώρα σου. :wink:
Δυστυχώς έχω ταξιδέψει σε πολλές χώρες και έχω μείνει στο εξωτερικό πολλά χρόνια. Αν δεν είχα βγει ποτέ έξω από την Ελλάδα μπορεί και να ήμουνα ευτυχισμένος λόγω άγνοιας!
Νομίζω ότι καθημερινά ως κοινωνία ολόκληρη πάμε από το κακό στο χειρότερο και δεν μας σταματά τίποτα. Επίσης, δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια σοβαρά επιτεύγματα της χώρας μου (της σημερινής Ελλάδας) σε κάποιον τομέα (οποιονδήποτε). Στενοχωριέμαι που είμαι ισοπεδωτικός, αλλά έχω την εντύπωση ότι η σημερινή Ελλάδα δεν έχει να προσφέρει τίποτε στην ανθρωπότητα . Απολύτως (εννοώ τη χώρα Ελλάδα και όχι κάποιους Έλληνες του εξωτερικού). Και κάτι ή κάποιοι πρέπει να φταίνε γι' αυτό.

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 03 Απρ 2007 19:11

CostAdinOS έγραψε:Ζούμε σε μια εποχή που οι σκέψεις ,τα συναισθήματα, το εσωτερικό νόημα των λέξεων , οι περισσότεροι δεν το μαθαίνουμε ερωτικά μέσα απο την σχέση αλλά και την απόριψη της σχέσης με ολα αυτά που αποτελούν για κάποιους βαριές αλυσίδες.
Δεν μάθαμε ΠΟΤΕ οτι ΧΡΕΟΣ απέναντι στον εαυτό μας , απέναντι στη γενιά μας , απέναντι στα παιδιά μας είναι να μη ΣΙΩΠΗΣΟΥΜΕ .
Να μεταφέρουμε αυτά που μάθαμε (και συνεχίζουμε να μαθαίνουμε) μέσα απο τα παθήματά μας , τη διαδρομή μας, τη ΄΄παίδεψή μας΄΄.
Φορώντας μια στολή ναυάρχου δεν γίνεσαι ναυαρχος και παπαγαλίζοντας προοδευτικότητες και διαφωτισμούς το λιγότερο γινόμαστε φαιδροί.

Αντικαθιστώντας την πατριδοκαπηλεία με την πατριδοφοβία ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΑΘΗ ιδιαίτερα όταν καθώς φαίνεται ΤΟ ΝΕΟ ΄΄ΛΑΘΟΣ΄΄ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΗΚΕ ΠΑΛΙ ΕΡΗΜΗΝ ΜΑΣ.
Κάποιοι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ Ή ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ κουβαλάς τις ακρότητες και τα χίλια μύρια της ακροδεξιάς , τις αγκυλώσεις και την εξουσιαστική συμπεριφορά της Εκκλησίας ,το φόβο του άλλου του διαφορετικού.
Και ταυτόχρονα να είσαι ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙΣ , τη συνέχεια σου , τη μνήμη των προγώνων σου ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ ΕΙΤΕ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΤΕ ΔΙΕΘΝΙΚΕΣ - ΄΄ΠΟΛΥΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΕΣ¨΄ είτε όπως θέλετε να τις βαφτίσετε.

Γιατί κάποιοι δεν καταλαβαίνουν το αυτονόητο (; ).Ότι απο την ΄΄κληρονομιά΄΄, τις ΄΄αλυσίδες΄΄ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ θα ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΩΣ ΕΛΛΗΝΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΩΣ ΕΝΑ ΑΝΔΡΕΙΚΕΛΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΑΠΟΡΡΙΨΩ ΤΑ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΤΑ ΨΕΥΔΗ.Αυτή τη λογική ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ.

Και η Ιστορία ήταν και θα είναι εργαλείο ΔΟΜΗΣΗΣ και ΑΠΟΔΟΜΗΣΗΣ συνειδήσεων , εξιδανικεύσεων , στρεβλώσεων και άλλων που σε τελική ανάλυση σημαίνουν ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗ και για μένα δεν υπάρχει ΚΑΛΗ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΞΟΥΣΙΑ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΣΩΠΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΡΑ.
Και όταν ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΙΣΑΙ ΑΣΤΕΙΟΣ( ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ) ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ (ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ).
CostAdinOS εδώ και λίγο καιρό που συμμετέχω στο φόρουμ δεν έχω δει πιο αντιπροσωπευτικό ποστ.
Συγχαρητήρια
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Ζήνων
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Ζήνων » 10 Απρ 2007 11:35

Τάσος Χαρτάς έγραψε:
acoustics έγραψε: ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ. Δηλαδή, τι χώρα οραματιζόμαστε όλοι μας, τα κόμματα, η κυβέρνηση, για να έχουμε τα χρόνια που έρχονται μποροστά μας.
Το πολιτικώς ορθόν ώς ιστορικά αληθές;

Γιατί να πιστέψω την κατά Ρεπούση εκδοχή της ιστορίας και όχι την κατα Θουκιδίδη; Γιατί να πιστέψω τον Κουναλάκη και όχι τον Μακρυγιάννη;
Γιατί τον Μπίστη και όχι τον Παπαρηγόπουλο;

Γιατί να δώ τι οραματίζεται η Γιαννάκου και όχι ο Ελ. Βενιζέλος;
Γιατί να "αφεθώ" στα όνειρα του Καραμανλή ή του Παπανδρέου και όχι στον Πλάτωνα ή στον Λεωνίδα;

Μέχρι σήμερα πόλεμος χωρίς αίμα, χωρίς νεκρούς μπορεί να υπάρχει σε κάποια παραμύθια. Ακόμα και εκεί ο κακός λύκος τρώει την γιαγιά της κοκινοσκουφίτσας.

Δεν ρωτάω εσένα acoustics ρωτάω την κυρία Ρεπούση και τους "συγγραφείς" αυτού του βιβλίου.

Γιατί εμείς και ΜΟΝΟΝ εμείς θα πρέπει να αφοπλιστούμε;
Είναι πολιτική της ελληνικής κυβέρνησης και των κομμάτων τούτη η χώρα να αφοπλιστεί;
[...]
Η ιστορία είναι θεωρία, η πολιτική είναι πράξη. Είναι μοιραίο κάποτε στο χώρο της πολιτικής να αποσιωπούμε την αλήθεια της ιστορίας, από το δρόμο της λήθης της αλήθειας να επιτυγχάνομε έναν γιά την πράξη ωφέλιμο στόχο. Είναι όμως εγκληματικό, να παραμορφώνεις την ιστορία στο χώρο της θεωρίας, να ισχυρίζεσαι ότι γράφεις ιστορία, ενώ δουλεύεις στο ψεύδος που χρειάζεται η πολιτική σου.
[...]
Κωνσταντίνος Τσάτσος (1ος Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας)

"Η ζωή σε απόσταση" , Τέταρτος κύκλος, 34 . Οι εκδόσεις των Φίλων

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 12 Απρ 2007 10:49

Ο όρος αλήθεια με τον όρο πολιτική ποτέ δεν συναντήθηκαν και ποτέ δεν θα συναντηθούν στην σύγχρονη Ελλάδα αλλά και στον σύγχρονο κόσμο.
Πλέον το μέτρο σύγκρισης ώστε να αξιλογηθεί ένας πολιτικός σαν ''καλός'' είναι το ποιός λέει τα λιγότερα ψέμματα ή το ποιός θα αφαιρέσει λιγότερα δικαιώματα και χρήματα από τους πολίτες.
Η μία κυβέρνηση διαδέχεται την άλλη και μόλις πιάνει δουλειά για να εφαρμόσει τις προεκλογικές υποσχέσεις κάνει μία τρύπα στο νερό.Οταν έρθει η ώρα να δώσει εξηγήσεις στον λαό επικαλείται την προηγούμενη κυβέρνηση και τα λάθη της. Ετσι ανακυκλώνεται η κατάσταση με αποτέλεσμα:
1. Οι φτωχοί γίνονται φτωχότεροι και οι πλούσιοι πλουσιότεροι
2. Η παιδεία πάει κατά διαόλου όπως και το πνευματικό υπόβαθρο των πολιτών
3.Η εθνική ταυτότητα σβήνει τα εθνικά σύνορα στενεύουν.
4. Εχουμε χωριστεί σε δεξιούς αριστερούς και άλλα τόσα ξενόφερτα πολιτικά εκτρώματα, με αποτέλεσμα η πραγματική δημοκρατία να μην υφίσταται. Οι μεν κατηγορούν τους δεν για εθνικιστές και φασίστες και οι άλλοι για αναρχικούς και ξενόδουλους.
Θέλετε και άλλα? δεν φτάνει ένα ποστ..δεν φτάνει μία ζωή..
Περαστικά μας
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Ζήνων
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Ζήνων » 12 Απρ 2007 12:14

lakedaimonios έγραψε:Ο όρος αλήθεια με τον όρο πολιτική ποτέ δεν συναντήθηκαν και ποτέ δεν θα συναντηθούν στην σύγχρονη Ελλάδα αλλά και στον σύγχρονο κόσμο.
Πλέον το μέτρο σύγκρισης ώστε να αξιλογηθεί ένας πολιτικός σαν ''καλός'' είναι το ποιός λέει τα λιγότερα ψέμματα ή το ποιός θα αφαιρέσει λιγότερα δικαιώματα και χρήματα από τους πολίτες.
Η μία κυβέρνηση διαδέχεται την άλλη και μόλις πιάνει δουλειά για να εφαρμόσει τις προεκλογικές υποσχέσεις κάνει μία τρύπα στο νερό.Οταν έρθει η ώρα να δώσει εξηγήσεις στον λαό επικαλείται την προηγούμενη κυβέρνηση και τα λάθη της. Ετσι ανακυκλώνεται η κατάσταση με αποτέλεσμα:
1. Οι φτωχοί γίνονται φτωχότεροι και οι πλούσιοι πλουσιότεροι
2. Η παιδεία πάει κατά διαόλου όπως και το πνευματικό υπόβαθρο των πολιτών
3.Η εθνική ταυτότητα σβήνει τα εθνικά σύνορα στενεύουν.
4. Εχουμε χωριστεί σε δεξιούς αριστερούς και άλλα τόσα ξενόφερτα πολιτικά εκτρώματα, με αποτέλεσμα η πραγματική δημοκρατία να μην υφίσταται. Οι μεν κατηγορούν τους δεν για εθνικιστές και φασίστες και οι άλλοι για αναρχικούς και ξενόδουλους.
Θέλετε και άλλα? δεν φτάνει ένα ποστ..δεν φτάνει μία ζωή..
Περαστικά μας
Είμαστε εκτός θέματος ,
αλλά επειδή κουράστηκα να ακούω τα ίδια χρόνια τώρα...
Αν δεν σου αρέσει κάνε κάτι γιά να καλυτερέψουν τα πράγματα (*). Μη δείχνεις απλώς αυτά που όλοι βλέπουν. Πρότεινε κάτι και πείσε, με το να το εφαρμόσεις πρώτα εσύ ο ίδιος. Δεν λέω να γίνεις μάρτυρας ή άγιος. Όσο μπορείς...
Νομίζω, η παραπάνω στάση επιβάλλεται στον καθένα μας.
Αλλιώς , αν περιμένουμε πάντα απ` τους άλλους να βελτιώσουν την κατάσταση, θα είμαστε πάντα στα ίδια χάλια, και θα έχουμε πάντα την ηγεσία που μας αξίζει.

*) Μιά καλή αρχή είναι να μεγαλώσει κανείς παιδιά- πολίτες με σωστή ανατροφή, ή να μη κλέβει την Εφορία, ή να μη βγαίνει στο δρόμο κρατώντας ένα τιμόνι ως φλάμπουρο του υπερμεγέθη εγωισμού του, ή να μη ψηφίζει με στενά ωφελιμιστικά κριτήρια (πχ ψήφος <==>διορισμός) κλπ .
Υπάρχουν πολλά που μπορεί να κάνει κάποιος. Και τα ξέρουμε όλοι.

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 12 Απρ 2007 15:13

Όταν η εφορία την οποία αποτελούν κάποιοι άνθρωποι, είναι οι πρώτοι κλέφτες, όχι όλοι, και το βλέπει ο σωστός πολίτης. Δεν νομίζω πως θα κάτσει να τους πληρώνει σαν "βλάξ", γιατί και απο αυτά που μαζεύονται πρώτα πάνε σε στάνταρ πορτοφόλια και μετά το υπόλοιπο διανέμετε εκεί που έπρεπε να πάει πρώτα !!!

Δεν ξέρω αν θυμάστε τους μησθούς, που γράφτικαν σε εφημερίδες, των διαφόρων διευθηντών και στελεχών, και το ότι πέρνανε μησθούς, όχι έναν αλλά και δύο και τρείς !!!

Αλλά και ένα άλλο κακό εδώ είναι ότι κανένας δεν κάνει μία αυτοκριτηκή, όλοι είναι με το δάκτυλο και δείχνουν τους άλλους, για την πάρτυ του κανένας δεν λέει !!! Η τηλεόραση το πλασάρει κάθε μέρα, αλλά όλοι είναι στα αυγά τους, παλεύουνε με την καθημερινότητα.
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 12 Απρ 2007 17:27

Ζήνων έγραψε:
Είμαστε εκτός θέματος ,
αλλά επειδή κουράστηκα να ακούω τα ίδια χρόνια τώρα...
Αν δεν σου αρέσει κάνε κάτι γιά να καλυτερέψουν τα πράγματα (*). Μη δείχνεις απλώς αυτά που όλοι βλέπουν. Πρότεινε κάτι και πείσε, με το να το εφαρμόσεις πρώτα εσύ ο ίδιος. Δεν λέω να γίνεις μάρτυρας ή άγιος. Όσο μπορείς...
Νομίζω, η παραπάνω στάση επιβάλλεται στον καθένα μας.
Αλλιώς , αν περιμένουμε πάντα απ` τους άλλους να βελτιώσουν την κατάσταση, θα είμαστε πάντα στα ίδια χάλια, και θα έχουμε πάντα την ηγεσία που μας αξίζει.

*) Μιά καλή αρχή είναι να μεγαλώσει κανείς παιδιά- πολίτες με σωστή ανατροφή, ή να μη κλέβει την Εφορία, ή να μη βγαίνει στο δρόμο κρατώντας ένα τιμόνι ως φλάμπουρο του υπερμεγέθη εγωισμού του, ή να μη ψηφίζει με στενά ωφελιμιστικά κριτήρια (πχ ψήφος <==>διορισμός) κλπ .
Υπάρχουν πολλά που μπορεί να κάνει κάποιος. Και τα ξέρουμε όλοι.
Αδικο δεν έχεις και καλά τα λες..
Αυτό που θα μπορούσα να περάσω στα παιδιά μου θα ήταν αξίες που θα τα έκαναν καλύτερους ανθρώπους, για την κοινωνία , την χώρα αλλά και για τους ίδιους.
Να πηγαίνουν με το σταυρό στο χέρι που λέμε στις μέρες μας ...και να είσαι σίγουρος μόλις (και αν) έρθει ποτέ εκείνη η ώρα αυτό θα πράξω..
¨ομως αγαπητέ ΖΗΝΩΝ για πες μου όταν θα βγουν στην πραγματική ζωή σιγά σιγά και έρθει ο πρώτος εφοριακός σαν νταβατζης ή ο πρώτος γιατρος με τα φακελάκια του , πως θα νιώσουν ? θα αλλάξει τίποτα στην κατάσταση που προαναφέραμε? ή μήπως νομίζεις ότι ισχύει το ρηττό που λέει αυτοί είμαστε αυτούς τους πολιτικούς αξίζουμε..?
Αν εγώ τους μεταδόσω την αγάπη που έχω για την ευρύτερη έννοια της Ελλάδος από τα μεγαλεία των αρχαίων χρόνων μέχρι και την σημερινή κατάντια( και παρακαλώ πολύ τους καλοθελητές να μην με χαρακτηρίσουν ακραίο) και πάρουν ένα όπλο στα χέρια τους σε μια άγονη γραμμή έτοιμοι να θυσιαστούν για την πατρίδα και έρθει από το πουθένα ένας ηλίθιος πολιτικός και τους αφήσει ξεκρέμαστους(π.Χ ίμια) πως νομίζεις ότι θα νιώσουν?
Ηγέτες χρειαζόμαστε Φίλε Ζήνων όχι αλάνθαστους αλλά ακριβοδίκαιους με τσαγανό και όρεξη για δουλειά και ας είναι απο την αριστερά την δεξια ή από όποια μεριά θέλουνε..
Και πολύ λυπάμαι που το λέω αλλά δεν διακρίνω κάποιον τέτοιο στον ορίζοντα..
Συγνώμη που ξέφυγε το τόπικ όπως επίσης και για την πολυλογία μου
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Απάντηση