Οι Ιππότες του Ναού

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
e-telescope.gr
Άτυπος Χρήστης

Οι Ιππότες του Ναού

Δημοσίευση από e-telescope.gr » 18 Φεβ 2004 03:00

Οι Ιππότες του Ναού

Το τάγμα των Ιπποτών του Ναού, ή Ναϊτών όπως έμειναν στην ιστορία, αποτέλεσε για σχεδόν 200 χρόνια μια από τις πιο σημαντικές στρατιωτικές και οικονομικές δυνάμεις της εποχής του. Μια εποχή ταραγμένη και σκοτεινή που μέχρι σήμερα δίνει τροφή σε υποθέσεις, μύθους, ακόμα και σύγχρονες θεωρίες συνομωσίας. Οι Ναίτες ιππότες ήταν στρατιώτες, μοναχοί, τραπεζίτες και ίσως θεματοφύλακες κάποιου μεγάλου, επικίνδυνου μυστικού, που προκάλεσε τελικά και την πτώση τους.

Διαβάστε τη συνέχεια του άρθρου στο e-telescope.gr

Άβαταρ μέλους
Demon
Πλήρες Μέλος

Οι Ιππότες του Ναού

Δημοσίευση από Demon » 19 Φεβ 2004 01:15

Έχω ακούσει πολλά για τους Ναίτες. Πιστεύω ότι υπάρχουν ακόμα πολλά παρακλάδια τους και λέγεται ότι είναι μπλεγμένοι με τις μασονικές στοές και άλλες μυστικές οργανώσεις. Πιστεύω ότι σίγουρα είχαν βρεί κάποιο μυστικό ή είχαν ανακαλύψει το Graal και γι αυτό το λόγο προσπάθησαν να τους εξοντώσουν, χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Όσοι επέζησαν κατέφυγαν στην Σκοτία και την Αγγλία όπου πήραν μαζί τους και το δισκοπότηρο. Πρέπει επίσης να είχαν σχέση με μαγεία ΄και στις τελετές τους να γινόντουσαν πολλά παράξενα.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 29 Φεβ 2004 12:12

Demon πολλά ακούγονται λίγα όμως έχουν ιστορική βάση. Καλό θα ήταν όταν αναπτύσσεται προβληματισμός γύρω από ένα θέμα τον 1ο λόγο να έχουν τα στοιχεία που έχουν αξιόπιστες ιστορικές αναφορές και όχι οι μύθοι και οι θεωρίες που συχνά βασίζονται στη φαντασία μυθιστοριογράφων. Νομίζω ότι το άρθρο δίνει ένα αρκετά καλό περίγραμμα των ιστορικών στοιχείων. Όσο για το θέμα της "γραμμής αίματος" του Χριστού που αναφέρεται, ομολογώ πώς δε το είχα ξανακούσει, αλλά μου φαίνεται μάλλον τραβηγμένο.

Άβαταρ μέλους
Demon
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Demon » 04 Μαρ 2004 02:21

Alex αν ήταν να πιστευουμε μονο οσα λεει η ιστορία θα είμασταν οργανα στα χέρια αυτών που θέλουνε να κοιμόμαστε. Η ιστορία γράφει αυτά που οι μεγάλοι θέλουν ναγράφει και τα υπόλοιπα μένουν σε εμάς να τα ανακαλύψουμε.

Άβαταρ μέλους
Kate
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Kate » 04 Μαρ 2004 12:40

Η ιστορία της γραμμής αίματος του Χριστού έχει αρχίσει να διαδίδεται όλο και περισσότερο. Πρόσφατα διάβασα ένα αρκετά ενδιαφέρον βιβλίο (The Da Vinci Code του Dan Brown) το οποίο κινείται γύρω από αυτή την ιστορία, εμπλέκοντας το μεγάλο καλλιτέχνη και επιστήμονα και ιδίως ένα έργο του, το Μυστικό Δείπνο. Ο συγγραφέας διατυπώνει την άποψη, με ιδιαίτερα πειστικό τρόπο, ότι το συγκεκριμένο έργο είναι γεμάτο από μυστικά μηνύματα, κυριότερο των οποίων είναι η αναπαράσταση της Μαρίας ώς γυναίκας του Χριστού στα δεξιά του. Σϋμφωνα με την ερμηνεία του συγγραφέα το ιερό δισκοπότηρο είναι η γυναίκα του Χριστού, ώς κυοφορούσα το παιδί του.

Άβαταρ μέλους
Demon
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Demon » 04 Μαρ 2004 13:34

Πού μπορώ να βρω αυτο το βιβλίο Kate :?: :?: :?:

Άβαταρ μέλους
Kate
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Kate » 05 Μαρ 2004 12:39

Demon, το βιβλίο το αγόρασα από την Amazon. Είναι στα αγγλικά και δεν ξέρω αν έχει κυκλοφορήσει ακόμα στα ελληνικά.

Άβαταρ μέλους
Hyde
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Hyde » 06 Μαρ 2004 15:55

Γειά σας.

Και εγώ επίσης έχω διαβάσει το "The Da Vinci Code" καθώς και το prequel, το "Angels and Demons". Και τα δύο είναι καταπληκτικά βιβλία.

Όταν τέλειωσα την ανάγνωση του Da Vinci Code αποφάσισα να μάθω πιο πολλά για το κύριο θέμα που θίγει το βιβλιό - το μυστικό των Ναίτων. Για αύτο τον σκοπό αγόρασα τα βιβλιά "Ηοly Blood Holy Grail" και "Τhe Templar Revelation". Λόγω της ιστορικής φύσεως τους τα βιβλία ειναι κάπως πιο βαρετά αλλά παρουσιάζουν αρκετά στοιχεια, ικανα να βάλουν σε σκέψεις και τον πιο φανατικό χριστιανό.

Το πιο ενδιαφέρων θεμα είναι αύτο της αδελφότητας του Sion, o λόγως που αρχικά ιδρύθηκε το τάγμα των Ναίτων. Δεν θα πω τίποτα άλλο αλλά συνιστώ σε όλους να καταπιαστούν με το θέμα.

Άβαταρ μέλους
Kate
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Kate » 09 Μαρ 2004 12:19

Καλέ μου Hyde έχω διαβάσει κι εγώ και τα 2 βιβλία, ξεχωρίζω όμως το Da Vinci Code. Ήταν, πιστεύω, πιο εγκεφαλικό και πιο διευσδυτικό στα μυστήρια μονοπάτια της τέχνης. Το Angels & Demons είχε μια δόση υπερβολής, αν και εκεί το ιστορικό υπόβαθρο ήταν εξαιρετικά ανεπτυγμένο. Καλύτερα να μην πούμε περισσότερα για το περιεχόμενό τους για να μή μας μαλώσουν αυτοί που δεν τα έχουν διαβάσει.

Άβαταρ μέλους
Hyde
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Hyde » 09 Μαρ 2004 14:26

Σωστά :wink:

Kate στο www.thedavincicode.com υπάρχει ένα διαδικτυακό κυνήγι θησαυρού αν θες να σκοτώσεις λίγο χρόνο...

Απάντηση