ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 09 Ιούλ 2006 02:15

diinekis έγραψε:Β. Για τον Αλέξανδρο και την κατάσταση που δημιουργηθηκε έπειτα από την εκστρατεία του.
Επειδή, αν και επαναλαμβάνω πως θεωρώ τον Αλέξανδρο άριστο στρατηγό, δεν τον Θεοποιώ όπως εσείς, σας ρωτώ
1) Βρήκε ή δεν βρήκε έτοιμο τον στρατό από τον πατέρα του? Ούτε καν διοικητές δεν άλλαξε.
Σε μιά τέτοια περίπτωση γιατί ο Φίλιππος δεν έκανε ότι και ο Αλέξανδρος; Δεν φτάνουν μόνο τα εργαλεία όσο καλά και να είναι χρειάζεται και ο κατάλληλος μάστορας!
diinekis έγραψε: 2) Ανακάλυψε καμία καινούργια στρατηγική μάχης? Εξηγήστε μου σας παρακαλώ ποιές στρατηγικές εφάρμοσε και θα σας αποδείξω ευθής αμέσως πως δικές του δεν ήταν.
Ο πολιτισμός σε τούτον τον πλανήτη στηρίζεται στο έργο των προηγούμενων από εμάς. Κάποιος παρατηρεί και ξεκινά κάτι, έρχεται ο επόμενος και το συμπληρώνει. Ο Αλέξανδρος όντας μαθητής του πατέρα του αλλά και του Αριστοτέλη χρησιμοποίησε έτοιμη γνώση για ότι έκανε. Στρατηγικές μάχης; Με 10.000 στρατιώτες κατέκτησε τα 2/3 του τότε γνωστού κόσμου. Μικρή, καλοεκπαιδευμένη, και τυφλά υπάκουη μονάδα μάχης. 10.000 "βατράχια" της εποχής του.

diinekis έγραψε:3) Επειδή αν και το ανέφερα δεν μου είπατε αν το δέχεστε ή όχι, αν δηλαδή πολεμούσε ή όχι σε γνωστά εδάφη?(Ακούστηκε σαν επιχείρημα που αποδυκνύει την στρατηγική μεγαλοφυεία του, γι'αυτό ρωτάω).
Ναι το σημερινό Αγφανιστάν το Πακιστάν και η Ινδία ήταν εδάφη πασίγνωστα για τους Έλληνες του 3ου π.χ αιω. Τα ήξεραν σαν την παλάμη τους. Εγγλέζος ήταν ο Λοχίας με το τζίπ που έφυγε από Θεσσαλονίκη για Κόσοβο και έφτασε στην Αθήνα το σωτήριο έτος 1999 μ.χ ;
diinekis έγραψε:4) Έχει σπουδάσει κάποιος σε στρατιωτικές σχολές? Αν όχι πώς ξέρετε τι διδάσκεται εκεί?Μόνο τι λένε οι διάφοροι Έλληνες ιστορικοί ακούτε? Αν έχετε φοιτήσει σε μια τέτοια σχολή, τι ήταν αυτό που σας δίδαξαν για τον Αλέξανδρο? Και αν σας δίδαξαν για τον Αλέξανδρο, μόνον για αυτόν σας είπαν? Δεν σας μίλησαν για κανέναν άλλον στρατηγό της ιστορίας? Έχω ακούσει πως μιλούν πολύ για τις Πλαταιές, τον Μαραθώνα και για τις 2 πρώτες μάχες στην Μαντίνεια (Αθηναϊκός πόλεμος). Είναι αλήθεια αυτό, έ κύριοι που έχεται σπουδάσει στις στρατιωτικές σχολές?Ε τότε να θεοποιήσουμε και άλλους!
Όχι δεν έχω σπουδάσει σε στρατιωτική σχολή αλλά στην Ελλάδα φυσικά και δεν διδάσκεται ο Αλέξανδρος. Δεν μας το επιτρέπει η κουλτούρα μας να διδασκόμαστε για τον πρώτο ιμπεριαλιστή επί της γής. Εμείς είμαστε μιά χώρα που πάνω από όλα βάζουμε το διεθνές δίκαιο και περιμένουμε να φτιάξουμε στρατό από παπάδες που θα κυκλοφορούν με το σταυρό στο χέρι η από διανοούμενους που θα πείσουν ότι το Αιγαίο ανήκει στά ψάρια του και μόνο.
diinekis έγραψε:5) Ο Περσικός στρατός αν και πάντα πολυάριθμος νίκησε ποτέ Ελληνικό στρατό (εκτός Θερμοπυλών) και δεν το ξέρω? Αν όχι γιατί πια τόσος θαυμασμός για την πολεμική ικανότητα του Αλεξάνδρου? Μέχρι και όταν ο Κύρος έχασε, και σκοτώθηκε όλος ο στρατός του, οι Μύριοι (οι γνωστοί του Ξενοφόντα) έζησαν και διέσχισαν όλη την Ασία χώρις να ηττηθούν!
Αλήθεια πώς έφτασαν οι Πέρσες στις Θερμοπύλες; Εκτός και αν η Ελλάδα ξεκινούσε (και τότε) από την Λαμία!
diinekis έγραψε:6) Ο πολιτισμός της Ελληνιστική περιόδου ποιός ήταν? Μήπως παίζεται σήμερα στο θέτρο κάποιο έργο της εποχής εκείνης και δεν το γνωρίζω? Μήπως εκτός από τα χρυσά παλάτια της εποχής υπάρχει τίποτε άλλο να θαυμάσουμε? Ο Κολλοσός της Ρόδου, ο Φάρος της Αλεξάνδρειας και η βιβλιοθήκη της, θα απαντήσετε το ξέρω. Αλλά μήπως αυτά εντάσσοται στην κατηγορία κτηρίων που οι κλασικοί Έλληνες απέφευγαν?Μήπως έχεται ακούσει για κάποιο μέγα φιλόσοφο που ξεπήδησε αυτήν την εποχή? Πείτε σας παρακαλώ...μην με λέτε απλά αντιδραστικό και αιρετικό! Απαντήστε!
Ένα έργο της εποχής που "παίζεται" και σήμερα είναι π.χ η μετάφραση της Αγίας Γραφής απο τους εβδομήκοντα, το Ευαγγέλιο του Ιούδα κλπ.
Κάθε εποχή με τα δικά της ιδανικά και τον δικό της τρόπο σκέψης. Θεωρώ την Ελληνιστική περίοδο την τελευταία αναλαμπή του Αρχαίου Πολιτισμού. Άλλαξε ο κόσμος μετά. Ο αρχαίος πολιτισμός που στηριζόταν στο "δίκαιο" εξανδραποδίθηκε από τους βαρβάρους, χωρίς να μην θεωρώ υπευθυνους και τους επίγονους του Μ. Αλεξάνδρου. Δυστυχώς για μιά ακόμα φορά η ιστορία αποδυκνείει ότι ο ΕΝΑΣ μπορεί να κάνει την διαφορά.
diinekis έγραψε: 7) Ο Μέγας έγινε ή δεν έγινε χειρότερος από τον μέγα βασιλέα τον Περσών? Αν όχι γιατί όλος ο στρατός του τον ήθελε νεκρό?
Αλήθεια έχεις πάει φαντάρος diinekis; Είχες ποτέ αυστηρό ομαδάρχη; Λοχία; Μάλλον δεν έχεις πάει !
diinekis έγραψε: 8) Οι πηγές που έχουμε σήμερα ως προς την εκστρατεία του, προέρχονται από κάποιον ουδέτερο παρατηρητή? Όλα μα όλα προέρχονται από ιστορικούς που πλήρωνε ο ίδιος, πράγμα που δεν συμβαίνει για άλλα πρόσωπα της ιστορίας. Οποιοδήποτε κείμενο κατηγορούσε τον Αλέξανδρο κατέληγε στην πυρά. Μόνο από τους ελεύθερους Σπαρτιάτες έχουμε μια δεύτερη γνώμη και αυτή δεν είναι ιδιαίτερα κολακευτική για τον Μέγα Αλέξανδρο.
Άν και εγώ ζούσα όπως οι Σπαρτιάτες και για χρόνια απομονωμένος στα έλη του Ευρώτα και κάποιο "πλουσίοπαιδο" από "νέο τζάκι" έκανε πράξη ότι εγώ δεν είχα τολμήσει να ονειρευτώ οποσδήποτε η γνώμη μου για το "μυξιάρικο" θα ήταν "αντικειμενική"

Αλλά και μην ξεχνάμε. Αυτό που έκτισε ο Αλέξανδρος καταστράφηκε λίγα χρόνια μετά τον θάνατό του. Άν και μετά θάνατον έλεγχε τον "τύπο" της εποχής μπράβο του!
diinekis έγραψε: 9) Οι Εβραίοι μετά τους Περσικούς ήθελαν να γίνουν Σπαρτιάτες. Ποιός ξένος λαός μετά τον Αλέξανδρο ήθελε να γίνει Μακεδόνας? Που έξαπλώθηκε ο Ελληνικός πολιτισμός? Μόνο οι Έλληνες εξαπλώθηκαν και οι βάρβαροι απλά μίσησαν τους Έλληνες εκεί που πριν ήθελαν να Ελληνοποιηθούν!
(Σημείωση : Είδε κανείς το ρεπορτάζ που έπαιξε η ΕΡΤ1 για τους Καλάς ή βλέπατε ποδόσφαιρο? Οι Έλληνες Καλάς, αποδυκνύουν ακριβώς αυτό που λέω. Δεν εξαπλώθηκε ο Ελληνικός πολιτισμός, αλλά μόνο οι Έλληνες)
Οι Εβραίοι ποτέ δεν θέλησαν να γίνουν τίποτα διαφορετικό από Εβραίοι σε όλη την διάρκεια της ιστορίας τους. Αν κάποτε ένας Εβραίος σε τιμήσει με την φιλία του θα μάθεις αρκετά για αυτόν τον λαό και να σαι σίγουρος θα τους σεβαστείς. Όχι δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν τον Ισαάκ με τον Λεωνίδα.

Όσο για τους Καλάς απομονωμένοι για χιλιάδες χρόνια σε μια άγονη και σκληρή περιοχή, ζητάς πολλά από αυτούς αν περίμενες να απαγγείλουν Όμηρο. Ήξεραν ότι ήταν διαφορετικοί και κράτησαν την διαφορετικότητά τους. Μην τους κρίνουμε από τον καναπέ μας και μήν βγάζουμε συμπεράσματα που τους αδικούν.
diinekis έγραψε:10) Το αποτέλεσμα που κυρίως αυτό με ενδιαφέρει, ήταν ή δεν ήταν η ηθική κατάπτωση του Έλληνα. Ήταν ή δεν ήταν η αποδυνάμωση της Ελλάδος και εν τέλει η Ρωμαϊκή κατάκτηση?
Απαντήστε με παραδείγματα, ιστορίκα γεγονότα και με επιχειρήματα παρακαλώ, όπως κάνω και εγώ άλλωστε. Μην γενικολογήτε απλώς. Και κυρίως πριν απαντήσετε σκεφτήτε το λίγο.
Δεν υπήρχε καμμιά ηθική κατάπτωση του Έλληνα. Δες πως οι Αθηναίοι ηγεμονεύουν την Ελλάδα,τον λεγόμενο χρυσούν αιώνα ή μετά τους πελοποννησιακούς πολέμους, δες πως φέρονται οι Σπαρτιάτες στους λαούς γύρω από την Σπάρτη όταν είναι στον κολοφώνα της δύναμής τους.

Ο Ελληνισμός δεν έπεσε στον βούρκο της ακολασίας, απλά παρήκμασε. Έλειψαν οι άνδρες σαν τον Αλέξανδρο σαν τον Φίλιππο σαν τον Περικλή. Αποδυναμώθηκε στρατιωτικά και έπεσε.

Οι επίγονοι του Αλεξάνδρου άρχισαν να νοιώθουν ανεξάρτητοι ο καθένας στον χώρο του, χωρίς έναν χώρο αναφοράς όπως η Ρώμη, και εύκολα ήρθε η παρακμή.
Καμμιά σχέση με την ηθική. Στρατιωτική και μόνο ήταν η παρακμή και συμπαρέσυρε τα πάντα.
Tasos Zakynthos

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 10 Ιούλ 2006 23:49

Αν δεν κάνω λάθος ο Αλέξανδρος απέκτησε το προσωνύμιο Μέγας, όχι ώς φιλόσοφος, ούτε ώς ζωγράφος, ούτε ώς σταρ του κινηματογράφου. Το απέκτησε ώς στρατηλάτης, κρινόμενος από το αποτέλεσμα, καθώς με ένα σχετικά μικρό για τα δεδομένα της εποχής στράτευμα κατόρθωσε να καταλύσει μια παρηκμασμένη μεν αλλά απέραντη αυτοκρατορία και να βαδίσει σε δρόμους που ήταν στα πέρατα του τότε γνωστού κόσμου. Και όλα αυτά σε αναλογικά ελάχιστο χρόνο.

Γράφτηκε από συνομιλητές πώς δεν έκανε τίποτε άλλο από το να αξιοποιήσει στοιχεία της στρατιωτικής τέχνης που ήταν ήδη γνωστά, που είχαν επινοηθεί από άλλους πριν από αυτόν. Και τί μ' αυτό; Μπορεί άλλοι να τα επινόησαν όμως αυτός τα εφάρμοσε και τα χρησιμοποίησε για να παράξει αποτελέσματα.

Δεν υπάρχει αμφιβολία πως η ιστορία ορθά του έδωσε τον τίτλο Μέγας. Όπως επίσης δε χωρά καμία αμφιβολία πώς δεν ήταν άγιος. Γιατί τότε δε θα ήταν στρατηλάτης αλλά ιεραπόστολος.

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 13 Ιούλ 2006 09:00

Εχεις δικιο φιλε dorian.Ο Μ.Α με συγκεκριμενο αριθμο στρατου που σε καμια περιπτωση δεν ηταν αρκετος εφτιαξε την αυτοκρατορια του πολεμωντας σε αγνωστα για εκεινον εδαφη.Χρησιμοποιοντας αρκετα στοιχεια μαχης διαλεξε τις καλυτερες των Ελληνων καταφερε και εφτιαξε ενα μειγμα που βασιζομενο κατα κυριο λογο στην νοοτροπια της σπαρτης ,δεν εχασε ποτε.Οσο για το αν ηταν αγιος ή οχι τουλαχιστον πριν προβει σε μαχη ή πολιορκια διαπραματευοταν πρωτα και ακομη και αν γκρεμιζε πολεις τουλαχιστον εχτιζε και πολεις και αυτη η διαφορετικοτητα του ειναι ενα απο τα χαρακτηριστικα που τον ονομασε μεγα
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

vsm
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από vsm » 21 Ιούλ 2006 16:48

Καλησπέρα

Οχι άμεσα σχετιζόμενη με το συγκεκριμένο θέμα η απορία μου,
με ενδιαφέρει ωστόσο ιδιαίτερα να μάθω την ετυμολογία του ονόματος Σέλευκος.

Εχω βρει/ακούσει/διαβάσει στοιχεία που το συνδέουν με τις λέξεις
σελήνη και σέλας όπου το πρώτο συνθετικό αυτών των λέξεων
σημαίνει λαμπρός, φωτεινός. Αν αυτό ισχύει, τότε το δεύτερο συνθετικό
του ονόματος αυτού (Ευκός?) τι σημαίνει?

Ευχαριστώ θερμά για το χρονο όποιου απαντήσει/ασχοληθεί καθώς, επαναλαμβάνω, έχω ιδιαίτερο προσωπικό ενδιαφέρων.

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 21 Ιούλ 2006 18:14

feanor έγραψε:Λοιπόν μόλις τέλειωσα την ανάγνωση μιας μυθιστορηματικής τριλογίας για τον Αλέξανδρο γραμμένη από ένα Ιταλού πανεπιστημιακό. Έχοντας υπόψη τα γραφόμενα και από τον Πλούταρχο (Βίοι Παράλληλοι:Αλέξανδρος-Καίσαρ) διαπιστώνω ότι η γοητεία του Μακεδόνα παραμένει αναλλοίωτη όσα χρόνια και να περάσουν...έπαινοι για τα κατορθώματά του και άφεση αμαρτιών για τα ανομήματα του. Έχει κανείς υπόψη του κάποιο ιστορικό πρόσωπο που να ακτινοβολεί ακόμα τόσο έντονα?
ΦΙΛΕ FEANOR ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ STON VΑLERIO MASIMO MANFRENDI
ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΝ ΜΑΓΙΚΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ Μ.Α.Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΓΕΜΑΤΑ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ''Η ΑΣΠΙΔΑ ΤΗΣ ΣΠΑΡΤΗΣ,Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΟΙΑ,Ο ΧΡΗΣΜΟΣ''
Σχετικα με την αλλη προσωπικοτητα που αναρωτιεσαι πιστευω οτι ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ και οι 300 ειναι ενας θρυλος ιδιου επιπεδου αφου το ξερουν παντου(βλεπε ταινια ο τελευταιος σαμουραι) και ειναι το κλασσικο παραδειγμα αυτοθυσιας θαρρους και αυταπαρνησης σε πολλες χωρες ανα τον κοσμο.
Σχετικα με το θεμα που ανοιξε εχω να προσθεσω στα προηγουμενα post οτι υπηρχε ενας μυθος σχετικα με την καταγωγη του Μ.Α (γιος του ΔΙΑ)και προεκυψε απο τις ασχολιες της μητερας του με τις Διονυσιακες τελετες.Ισως τα κατορθωματα του να ενεπνευσαν αυτες τις πεποιθησεις και αυτο δειχνει το μεγεθος του επιτευματος του.Επισης οπως πολυ σωστα προαναφερθηκε δεν πρεπει να ξεχναμε οτι κατα την ανοδο της ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΗΣ αυτοκρατοριας η ΘΗΒΑ η ΑΘΗΝΑ και κυριως η σπαρτη ηταν πληρως εξουθενομενες κορεσμενες και σε καμια περιπτωση δεν θυμιζαν τις υπερδυναμεις του παρελθοντος
ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ
ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΣ
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Ζήνων
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Ζήνων » 21 Ιούλ 2006 18:34

Feanor έγραψε:Έχει κανείς υπόψη του κάποιο ιστορικό πρόσωπο που να ακτινοβολεί ακόμα τόσο έντονα?
Εξαρτάται από το σε ποιόν απευθύνεις την ερώτηση.
Αν ρωτήσεις ένα Μογγόλο γιά παράδειγμα θα σου απαντήσει χωρίς δισταγμό : "Τζένκις Χαν"
Και , παρακαλώ, να μην αρχίσουμε τα περί "εκπολιτιστικών πολέμων" σε αντιδιαστολή με τις αγριότητες των Μογγόλων.
Κατά τα λοιπά ασφαλώς υπήρξε μέγιστος και ήταν εξαιρετικά ατυχές που πέθανε πριν "ωριμάσει" και πριν προλάβει να δημιουργήσει υποδομές που θα μπορούσαν να εγγυηθούν μακροημέρευση του τεράστιου κράτους του. Θα μπορούσε, νομίζω, να αλλάξει όλη την πορεία της ελληνικής Ιστορίας με λίγα χρόνια ζωής ακόμα.

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 21 Ιούλ 2006 18:37

Αυτο πιστευω και εγω απλα πιστευω οτι ιεροσυλια να βαζεις τον τσεκινς χαν διπλα στον ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ απο οποια αποψη και αν το κοιταξεις
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Ζήνων
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Ζήνων » 21 Ιούλ 2006 19:33

πιστευω οτι ιεροσυλια να βαζεις τον τσεκινς χαν διπλα στον ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ απο οποια αποψη και αν το κοιταξεις
:-)
Ίσως έχεις δίκιο.
Αλλά έχω το χούι να προσπαθώ να βλέπω τα πράγματα κι από άλλες γωνίες.
Τώρα , γιά άγνωστους σε μένα λόγους, είχα την ευλογία να γεννηθώ Έλληνας. Απίστευτη τύχη, που όμως σημαίνει-μεταξύ πολλών ακόμη- ότι πρέπει να να προσπαθώ να έχω ευρύτητα πνεύματος / οπτικής , αν μη τι άλλο, γιά να τιμήσω την καταγωγή μου.

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 22 Ιούλ 2006 10:15

Ζήνων έγραψε:
πιστευω οτι ιεροσυλια να βαζεις τον τσεκινς χαν διπλα στον ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ απο οποια αποψη και αν το κοιταξεις
:-)
Ίσως έχεις δίκιο.
Αλλά έχω το χούι να προσπαθώ να βλέπω τα πράγματα κι από άλλες γωνίες.
Τώρα , γιά άγνωστους σε μένα λόγους, είχα την ευλογία να γεννηθώ Έλληνας. Απίστευτη τύχη, που όμως σημαίνει-μεταξύ πολλών ακόμη- ότι πρέπει να να προσπαθώ να έχω ευρύτητα πνεύματος / οπτικής , αν μη τι άλλο, γιά να τιμήσω την καταγωγή μου.
καλο ειναι να κοιτας τα πραγματα αντικειμενικα και σφαιρικα απο ολες τις πλευρες,αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση νομιζω οτι ειναι πασιφανες.δεν λεω οτι ο Μ.Α ηταν κανας αγιος αλλα ηταν πολυ πιο πολιτισμενος απο τον τ.χ.Αυτο φαινεται καθαρα και στην καταγωγη-παιδεια του(ΕΛΛΗΝΑΣ) και στις πολεις που εχτισε και αν θελεις στην αυτοκρατορια που εχτισε.Δεν νομιζω ο τ.χ να ειχε δασκαλο καποιον αντιστοιχο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ή αν θέλεις να ειχε τις στρατηγικες αρετες του δικου μας αηττητου ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ.Αυτο που του αναγνωριζω ειναι οτι ανακαλυψε και εδωσε στον βαρβαρο λαο του το μπαρουτι(πηρε την ιδεα απο τους κινεζους που το χρησιμοποιουσαν για πυροτεχνηματα
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Ζήνων
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Ζήνων » 22 Ιούλ 2006 11:21

Σωστά Λακεδαιμόνιε.
Ο ένας έχτιζε πόλεις κι ο άλλος τις ισοπεδωνε κι έφτιαχνε πυραμίδες απ` τα κεφάλια των κατοίκων τους.
Παρ` όλα αυτά ΑΝ ρωτήσεις ένα Μογγόλο, πάω στοίχημα ότι θα σου τοποθετήσει τον Τζένκις Χαν δίπλα στον Αλέξανδρο, αν όχι πιό πάνω . Και σκασίλα του που θα διαφωνήσεις και θα διαφωνήσω .
Γι αυτό είπα "εξαρτάται ποιόν ρωτάς".
Είναι νομίζω χρήσιμο να προσπαθείς να το δεις κι απ` την σκοπιά του άλλου, ασχετα αν δε συμφωνείς.

Απάντηση