ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
admin
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από admin » 05 Ιούλ 2006 17:44

Αγαπητοί φίλοι, κάνετε ταυτόχρονα δυο πολύ ενδιαφέρουσες συζητήσεις με αποτέλεσμα να τις αδικείτε και τις δύο. Καλύτερα να τις διαχωρίσετε. Συνεχίστε εδώ αυτή που αφορά τον Μ. Αλέξανδρο και σε ένα άλλο θέμα, αυτόνομο, εκείνη που αφορά τη Σπάρτη.

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 06 Ιούλ 2006 09:41

φιλε Λακωνα ελπιζω το ποστ σου να μην αναφερεται και σε μενα γιατι ειχα μεινει ''μονος'' να υπερασπιζω την σπαρτη
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 06 Ιούλ 2006 15:51

admin έγραψε:Αγαπητοί φίλοι, κάνετε ταυτόχρονα δυο πολύ ενδιαφέρουσες συζητήσεις με αποτέλεσμα να τις αδικείτε και τις δύο. Καλύτερα να τις διαχωρίσετε. Συνεχίστε εδώ αυτή που αφορά τον Μ. Αλέξανδρο και σε ένα άλλο θέμα, αυτόνομο, εκείνη που αφορά τη Σπάρτη.
Δηλαδή admin εγώ που σκεφτόμουνα να "ρίξω" στην συζήτηση λίγο παγκόσμιο κύπελο λίγο ευρωπαϊκό αλλά και eurovision θα ήμουνα τελείως "έξω"; :D
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 06 Ιούλ 2006 18:04

Τάσος Χαρτάς έγραψε:
admin έγραψε:Αγαπητοί φίλοι, κάνετε ταυτόχρονα δυο πολύ ενδιαφέρουσες συζητήσεις με αποτέλεσμα να τις αδικείτε και τις δύο. Καλύτερα να τις διαχωρίσετε. Συνεχίστε εδώ αυτή που αφορά τον Μ. Αλέξανδρο και σε ένα άλλο θέμα, αυτόνομο, εκείνη που αφορά τη Σπάρτη.
Δηλαδή admin εγώ που σκεφτόμουνα να "ρίξω" στην συζήτηση λίγο παγκόσμιο κύπελο λίγο ευρωπαϊκό αλλά και eurovision θα ήμουνα τελείως "έξω"; :D
Οφσαιντ είσαι τωρα ...
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 06 Ιούλ 2006 23:33

Astral έγραψε: Οφσαιντ είσαι τωρα ...
Συγνώμη admin

Astral παίρνοντας σαν παράδειγμα τον τρόπο που οι "κουλτουριάδηδες" του σήμερα φέρθηκαν στην Ελληνική ομάδα ποδοσφαίρου που κέρδισε το euro, στην Παπαρίζου που πήρε την πρώτη θέση στην eurovision, το τι είχε ακουστεί για τον Ελύτη παλιότερα, το τί "σέρνανε" του Γκάτσου κλπ θα προσπαθούσα να δείξω ότι και ο Μ. Αλέξανδρος, σαν ιμπεριαλιστής στον καιρό του, δεν θα μπορούσε να αποφύγει τα "σκάγια".
Tasos Zakynthos

admin
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από admin » 07 Ιούλ 2006 10:52

Τάσο δε βγάζω κάρτες γιατί είναι κρίμα να χάσεις τον τελικό :lol:

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 07 Ιούλ 2006 16:57

Πρέπει να είναι πάρα πολύ αυτοί οι "κουλτουριάδηδες", όμως γιά κάτσε να ανοίξο ένα ΡΟLL , έτσι για να δούμε ποιοί μηλάμε, αν και δεν νωμίζω να απαντήσουνε όλοι με το χέρι στην καρδιά...

Πραγματικά όμως το θέμα για την Σπάρτη είναι άκρος ενδιαφέρων, αν και κάπως περίεργο μου φένονται αυτά που λέει ο Διινεκής... Πράγμα που τωρα δεν μπορώ να τα διασταυρώσω, δεν υπάρχει χρόνος
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

diinekis
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από diinekis » 07 Ιούλ 2006 21:33

Χαίρεται Ιερά Τέρατα του forum, σας καλοσορίζω στον αιρετικό κόσμο μου!
Θα σας ακούσω και για την Σπάρτη θα ανοίξω άλλη συζήτηση γιατί έχω να πω πολλά, ακόμα και για τους είλωτες....απλά πρέπει να ξανακοιτάξω πρώτα τις άπειρες σημειώσεις που έχω για να σας δώσω και τα αρχαία κείμενα με τις αποδείξεις των λόγων μου....
Σας παρακαλώ όχι ποδοσφαιρό στην συζήτηση, το θεωρώ κακό άθλημα (ή να πω ναρκωτικό?). Όσο για Παπαρίζου και Ευρο-βίζους έχω να πω μπράβο στην Ελλινίδα που έμαθε την Ευρώπη πως είναι οι ωραίες γυναικίες καμπύλες! Προσωπικά μουσική τέτοια δεν ακούω και έτσι δεν μπορώ να κρίνω κάτι άλλο.....Μπράβο πάντως και πάλι.
Για τον Αλέξανδρο θα γράψω αύριο γιατί έχουμε και δουλείες.... παντρεμένος με παιδί είμαι και πρέπει να το ταϊσω κίολας.....

diinekis
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από diinekis » 07 Ιούλ 2006 22:06

Να ξεκαθαρίσω κάτι, δεν είμαι Σπαρτιάτης (όπως πιστεύετε) δυστηχώς αν και δεν με χαλάει γιατί η καταγωγή δεν μετράει όσο οι ιδέες. Γεννήθηκα στην Αθήνα και η μακρινή καταγωγή μου είναι από την Ηλεία (χωριό Σαβάλια κοντά στην Αμαλείαδα). Επίσης να τονίσω πως μεγάλωσα με τον μύθο του Αλέξανδρου και της "Δημοκρατικής" Αθήνας και μόλις πριν 2 χρόνια άρχισα να αναθεωρώ τις απόψεις μου. Μεγαλώνοντας λέτε να χαζεύω? Έχω διαβάσει τόνους ιστορικών βιβλίων, γνωρίζοντας αρχαία αρκετά καλά, μελέτησα τα αυθεντικά κείμενα αρχαίων συγγραφέων και κυρίως άρχισα να σκέφτομαι για όλα αυτά μετά την μελέτη ξένων συγγραφέων, οι οποίοι κρίνουν την Ελληνική ιστορία λίγο διαφορετικά από εμας...Θα σας δώσω σύντομα προτινόμενη βιβλιογραφεία....

diinekis
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από diinekis » 08 Ιούλ 2006 01:16

Και για να συνεχίσουμε την συζήτηση θα ήθελα να απαντήσει κάποιος ένα ένα τα αριθμιτικός δωσμένα ερωτήματα που έθεσα για τον Αλέξανδρο?(για τους Σπαρτιάτες ας τα πούμε αλλού). Να πει 1)αυτό, 2)το άλλο 3)το εκείνο κ.τ.λ.
Μπορούμε αν θέλετε να τα συζητήσουμε ένα ένα, χωρίς όμως γενικόλογες απαντήσεις του στυλ "α ρε Έλληνες δεν αλλάζετε ποτέ, πάντα κάποιος θα υπάρχει που θα βρει κάτι κακό".
Μιλάμε για κάτι πού είναι σημαντικό και αφορισμοί αυτού του στυλ σε θέσεις,απόψεις και επιχειρήματα δεν προσφέρουν τίποτα.
Ας ξεκινήσουμε για τον πολιτισμό (που κυρίως με ενδιαφέρει) αν θέλετε, γράφοντας π.χ. για κάποια θεατρικά έργα της Αλεξανδρινής εποχής που ίσως μου διαφεύγουν (αν και ξέρω μερικά, δεν είναι και τόσο αξιόλογα).....
Υ.Γ. Όταν αναφέρθηκα σε "Ιερά τέρατα" αναφερόμουν στον adm. και τον astral (λόγω του βαθμού). Για καλό το είπα, αφού με τιμά να παρακολουθούν μια συζήτηση που άνοιξα εγώ.
Υ.Γ.2. Δεν μου είναι ευχάριστες οι απόψεις μου, για το λόγο ότι η Ελλάδα σήμερα έχει ανάγκη από ήρωες (έστω και όχι καλούς) και προσπαθεί στο θέμα των Σκοπίων να πετύχει κάτι....μπορεί και να μην βοηθάω το παρόν και αυτό με στεναχωρεί, όμως ξέρω πως βοηθάω το μέλλον και αυτός είναι και ο λόγος που συνεχίζω. Δεν ξέρω για εσάς, όμως είμαι πατέρας και θέλω το παιδί μου να ζήσει σ'έναν κόσμο χωρίς πολέμους και μίσοι, πράγμα που για μένα είναι πιο σημαντικό από το να μην θίξω τον Αλέξανδρο και άλλους που η ιστορία καταγράφει ως σημαντικά πρόσωπα, αλλά η ψυχή μου τους απεχθάνεται.
Υ.Γ.3. Το θέμα για την Σπάρτη θα το ανοίξω μόλις πιστέψω πως το παρόν θέμα εξαντλήθηκε....

Απάντηση