ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
diinekis
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από diinekis » 30 Ιουν 2006 11:10

Αυτά που έγραψα για την στρατηγική του Αλεξάνδρου, περί αντιγραφής της Σπαρτιάτικης στρατηγικής τα έψαξε κανείς? Γνωρίζεται τίποτα για την στρατηγική των ΑΝΔΡΩΝ αυτών, ή πιστεύεται πως εξολώθρευαν τις τεράστιες στρατίες των αντιπάλων μόνο και μόνο επειδή είχαν ψυχή?
Γνωρίζεται τίποτα για τον Παυσανία, τον Λύσσανδρο και τον Βρασίδα?Γνωρίζεται πως ο άγνωστός σας Βρασίδας, με 2000 στρατιώτες κατάφερε να αποκρούσει στην Μακεδονία 100000 και βάλε βάρβαρους κατα μεσής του Πελλοπονησιακού πολέμου και να σώσει την πατρίδα αυτού που λατρεύετε σαν Θεός?Πως πιστεύετε έγινε αυτό? Μόνο με την Ανδρεία και το Θάρρος?

diinekis
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από diinekis » 30 Ιουν 2006 11:20

Συνέχεια από το προηγούμενο.....
Ή μήπως γνωρίζεται πως οι Συρρακούσιοι κατάφεραν να αντιμετωπίσουν τους Αθηναίους στον Πελλοπονησιακό πόλεμο (Αθηναϊκό ας τον ονομάζουμε καλύτερα)?Γνωρίζεται πως οι Συρακούσιοι στην αρχή του πολέμου γνώρισαν αλλεπάλληλες ήττες και αναγκάστηκαν να ζητήσουν βοήθεια από τους Σπαρτιάτες? Αυτοί το μόνο που χρειάστηκε να κανουν ήταν να στείλουν 1 και μόνο άνδρα ο οποίος ανέλαβε τον διαλυμμένο στρατό των Συρρακουσίων και έσωσε την πόλη από τον Αθηναϊκό κύνδηνο.όποιος θέλει περισσότερες λεπτομέρειες ας το πεί....
Με τιμή Διηνεκής
Ευχαριστώ που ασχολείστε μαζί μου, παρότι ίσως σας φαίνονται κουφά αυτά που λέω.

diinekis
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από diinekis » 30 Ιουν 2006 11:45

Και επειδή το θέμα μου έχει να κάνει κυρίως με το Ελληνικό πνεύμα και τον Ελληνικό πολιτισμό, με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα αυτής της εκστρατείας.
Τα ερωτήματα είναι
Α) Είχε ανάγκη ο Ελληνισμός μια τέτοια εξάπλωση?
Β) Σε ποία πέρατα του κόσμου μεταδώθηκε το Ελληνικό πνεύμα? Οι κάτοικοι των περιοχών αυτών λάτρεψαν τον Αλέξανδρο επειδή έγινε Δαρείος στη θέση του Δαρείου και ελαχιστότατα Ελληνικά στοιχεία ενσωμάτωσαν στην ζωή τους. ¶λλωστε σε πολλές περιοχές (Μικρά Ασία, Συρία, Λίβανο, Παλαιστήνη, Ιορδανία, Αίγυπτος) ο Ελληνικός πολιτισμός είχε ήδη εξαπλωθεί πολύ πριν τον Αλέξανδρο.
Γ) Ποίο καινούργιο πολιτιστικό στοιχείο εμφανίστηκε απο εκεί και πέρα για τα επόμενα 600 χρόνια μέχρι δηλαδή την επικράτηση του Χριστιανισμού?Έχουμε μόνο αναμασήματα της Αρχαϊκής και Κλασσικής εποχής. Ίσως μόνο η φιλοσοφία άλλαξε, για άλλους προς το καλύτερο και για άλλους προς το χειρότερο. Πάντως και εδώ Σωκράτης, Πλάτων και Αριστοτέλης δεν ξεπεράστηκαν......
Δ) Η κατάληξη δεν ήταν η κατάντια του Έλληνα? Μήπως δεν μετατράπηκε σε παθητικό στοιχείο(για να μην πω τίποτα χειρότερο) ο περήφανος, δυναμικός και ελεύθερος Έλληνας? Η ζωή του άλλαξε προς το καλύτερο? Από τις πηγές που έχουμε μάλλον προς το χειρότερο...Το αποτέλεσμα δεν ήταν πολλοί Έλληνες να προτιμούν την Ρωμαϊκή εξουσία, από την Ελληνική? Οι άρχοντες του τόπου μήπως ξέπεσαν γιατί είχαν στο μυαλό τους τα ιδανικά του Αλέξανδρου ( πλουτισμός, εγωϊσμός κ.τ.λ.)?
Αυτά που πρέπει να σκεφτούμε και να κρίνουμε γύρω από τον Αλέξανδρο είναι πολλά...μόνο αυτό λέω.Προσοχή επιτυχημένοι στρατηγοί υπήρξαν πολλοί! Πόσους όμως από αυτούς πρέπει να έχουμε ως πρότυπα? Μήπως απο το να έχουμε ως πρότυπο τον Αλέξανδρο, καλύτερα να έχουμε τον πιο άγνωστο Λύσσανδρο, που παρότι μεγάλος στρατηγός (Νίκησε ο άνθρωπος στον Αθηναϊκό πόλεμο Αλκιβιάδη και Νικία και όλους τους άλλου Αθηναίους στρατηγούς) πέθανε φτωχός (από επιλογή του) και όταν θέλησαν οι Μικρασιάτες Έλληνες να τον τιμούν ώς Θεό, επειδή τους απελευθέρωσε από την Αθηναϊκη και Περσική τυρρανία, αυτός αρνήθηκε και τους μάλλωσε κίολλας?
Συγνώμη που δεν είμαι Λακωνικός σύμφωνα με τα πρότυπά μου, αλλά γίνεται αυτό?Πρέπει να σας πληροφορήσω για πολλά που αγνοήτε.....

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 30 Ιουν 2006 13:01

ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΕΛΛΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΗΡΩΩΝ ΚΑΙ ΑΞΙΟΜΑΧΩΝ ΣΤΡΑΤΗΓΩΝ.ΟΜΩΣ ΦΙΛΕ ΔΙΗΝΕΚΗ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΔΙΚΕΙΣ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΕΝΝΟΩ ΤΟΝ ΑΛΚΙΒΙΑΔΗ.ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΑΜΦΙΛΕΓΟΜΕΝΟΣ ΗΓΕΤΗΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΑΛΛΑ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΠΙΟ ΙΚΑΝΟΣ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕΛΑΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΞΕΔΙΠΛΩΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΡΕΤΕΣ ΤΟΥ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΑΛΛΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.ΗΤΑΝ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΝΙΚΗΣΕΙ ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ ΣΕ ΞΗΡΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΗΤΑΝ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΠΟΥ ΔΕΧΘΗΚΑΝ ΟΙ ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΠΡΟΔΩΣΑΝ ΟΙ ΑΧΑΡΙΣΤΟΙ ΚΑΙ ΔΙΠΡΟΣΩΠΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ.ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΟΙ ΠΥΡΙΝΟΙ ΛΟΓΟΙ ΤΟΥ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΕΣ ΤΟΥ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΧΑΛΙΝΑΓΩΓΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΣΠΑΡΤΗ ΕΚΕΙ ΠΗΡΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΤΟΥ ΓΝΩΣΕΙΣ.
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 01 Ιούλ 2006 02:04

lakedaimonios έγραψε:φιλε fluke πιστευω ότι είναι απόλυτα ευστοχες οι παρατηρήσεις σου σχετικά με τον μέγα αλέξανδρο,μονο μια μικρη παρατήρηση έχω να κάνω. το ότι ο λεωνίδας και οι 300 έπεσαν σαν ηρωες δεν σημαινει απαραιτητα ότι δεν είχαν στρατηγικες ικανότητες αλλιως πως εξηγείς ότι επιλέχθηκε το συγκεκριμένο στενό και μια ομάδα πολεμιστων ξεκληρισε μισή αυτοκρατορία? πιστευω ακραντατα ότι αν δεν υπήρχε ο εφιαλτης ακόμα θα τρεχανε οι περσες
παντα φιλικα
λακεδαιμονιος
lakedaimonios να σου (μας) θυμίσω ότι μαζί με τους 300 έπεσαν και 700 Θεσπιείς μόνο που κανένας δεν μιλάει για αυτούς.
Ισως γιατί ακολούθησαν τον δρόμο της καρδιάς τους και όχι τους νόμους του κράτους!
Tasos Zakynthos

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 01 Ιούλ 2006 02:19

diinekis έγραψε:
1. Εάν ψάξεις την ιστορία θα βρείς αρκετούς που χρειάστηκαν μόνο 13 χρόνια για να αλλάξουν την ιστορία (π.χ. 1)Λεωνίδας βασίλευσε μόνο 11 χρόνια και κατάφερε να ενώσει την Ελλάδα, άλλωτε με τον λόγο και άλλωτε πολεμώντας και τελικά να δώσει το απαιτούμενο θάρρος στους Έλληνες για να νικήσουν 2) Λένιν μόνο 13 χρόνια του πήρε να μεταδώσει τον κουμμουνισμό και να τον επιβάλλει)
2.Οι ανωτέρω δύο και αρκετοί άλλοι
3.Αυτά περί λατρείας μου θυμήζουν κάτι από θάνατο Στάλιν και πολλών άλλων τέτοιων προσωπικοτήτων.
Φίλε diinekis κανένας δεν προσφώνησε τον Λένιν "Μέγα" ούτε και θα το κάνει.
Η ιστορία γράφεται με διαφορετικό τρόπο. Μέγας Πέτρος, Μεγάλη Αικατερίνη, Μέγας Ναπολέων, Μέγας Αλέξανδρος, Μέγας Βασίλειος.

Το Μέγας δεν σημαίνει καλός ή κακός. Το Μέγας σημαίνει ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΣ.

Δεν μας ένδιαφέρει άν ο Ναπολέων ήταν καλό παιδί και έτρωγε το φαΐ του ή αν η Αικατερίνη κοιμόταν με τον κηπουρό της αλλά το ότι έκαναν πράγματα που οι κοινοί θνητοί ούτε μπορούμε να φανταστούμε.

Η ιστορία δεν γράφεται με την δική μου ή την δική σου ηθική.

Στην Ιστορία δεν υπάρχει ηθική φίλε diinekis μόνο μεγαλείο.
Tasos Zakynthos

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 01 Ιούλ 2006 10:58

να εισαι σιγουρος οτι γνωριζω πολυ καλα για τους 700 θεσπιεις απλα οταν αναφερομαστε γενικα σε αυτο το γεγονος το αναφερουμε σαν τους 300 του λεωνιδα.επισης πρεπει να ξερεις οτι την τελευταια μερα ο λεωνιδας αφου τους αναγνωρισε τον αγωνα και το θαρρος τους τους αφησε ελευθερους να φυγουν και καποιοι αναχωρησαν για την πατριδα τους.
παντα φιλικα λακεδαιμονιος
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 01 Ιούλ 2006 15:33

lakedaimonios έγραψε:να εισαι σιγουρος οτι γνωριζω πολυ καλα για τους 700 θεσπιεις απλα οταν αναφερομαστε γενικα σε αυτο το γεγονος το αναφερουμε σαν τους 300 του λεωνιδα.επισης πρεπει να ξερεις οτι την τελευταια μερα ο λεωνιδας αφου τους αναγνωρισε τον αγωνα και το θαρρος τους τους αφησε ελευθερους να φυγουν και καποιοι αναχωρησαν για την πατριδα τους.
παντα φιλικα λακεδαιμονιος
lakedaimonios οι 700 πέθαναν μαζί με τους 300.
Είχαν την ελευθερία, το δικαίωμα να φύγουν. Κανένας δεν θα τους κατηγορούσε, δεν ζούσαν κάτω από τον αυστηρό νόμο της Σπάρτης.
Έμειναν με την δική τους θέληση.
Εμείς όμως εδώ και 2500 χρόνια γενικώς τους αγνοούμε. :cry:
Tasos Zakynthos

diinekis
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από diinekis » 01 Ιούλ 2006 23:55

Είναι ανάγκη συνέχεια να τονίζω πως δεν με ενδιαφέρει το προσωνύμιο Μέγας?Ας τον αποκαλούν και Θεό!Δεν με ενδιαφέρει!Όπως δεν απασχολούσε αυτό και τους Σπαρτιάτες.Με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα της εκστρατείας του, για την Ελλάδα συνολικά, αλλά και πως επέδρασε αυτή στην ψυχή των Ελλήνων της εποχής.Και δεν μπορεί να πει κανείς πως είναι άσχετη η ψυχή ενός ανθρώπου, από τα γεγονότα που συμβαίνουν στο περιβάλλον του.Για παράδειγμα ένα παιδί μεγαλώνει στην σημερινή εποχή, τα πρώτυπα που έχει θα το οδηγήσουν στο κυνήγι του χρήματος και της αναγνωρισημότητας (Κατακλυσμός από reality).Έτσι λοιπόν και ένας νέος που μεγάλωνε στην μετά τον Αλέξανδρο εποχή, το παράδειγμα αυτού θα το οδηγούσε στο κυνήγι του χρυσού και της δόξας.Γι'αυτό και όλοι οι διάδοχοι του Αλέξανδρου, αντί να ζήσουν ειρηνικά, πολεμούσαν μεταξύ τους για να κλέψουν ο ένας την εξουσία και τον χρυσό του άλλου.
Και εάν κάποιος πει,έλα μωρέ αυτά έγιναν και στον Αθηναϊκό πόλεμο,έχω να πω πως σ'αυτόν τον πόλεμο μόνο η μια πλευρά κυνηγούσε τον χρυσό....Η άλλη απλώς πάλευε να γλιτώσει από τις λεηλασίες των Αθηναίων!
Εντάξει άριστος στρατηγός ο Μέγας, αλλά τι άλλο?Κατά την γνώμη μου ήταν ένας κακός αρχηγός κράτους, αρκετά επιπόλεος, εγωιστής και φιλόπλουτος(αν υπάρχει τέτοια λέξη). Μην ξεχνάμε άλλωστε πως και η εκστρατεία του είχε ετοιμαστεί σε ένα μεγάλο μέρος της από τον πατέρα του. Επίσης βρίκε έτοιμο εμπειροπόλεμο στρατό (αυτά για να μην τρελενόμαστε κιόλας για την απίστευτη στρατηγική του).Όλοι οι υπόλοιποι που ονομάστηκαν "Μέγας", π.χ. Μέγας Ναπολέων μην ξεχνάμε πως τουλάχιστον παρέλαβαν κράτη και στρατούς υπό διάλυση. Αυτός τα βρήκε έτοιμα.Αλλά όπως είπα δεν μένω στο Μέγας. ¶λλωστε θέλω σαν Έλληνας να υπάρχει έστω και ένας Έλληνας με αυτόν τον τίτλο (με τιμά κίολας).
Μην λέω τα ίδια και τα ίδια. Πείτε μου σας παρακαλώ!Πιστεύετε πως τα κίνητρα για την εκστρατεία του ήταν όντως αγαθά?Δεν υπήρχε δηλαδή το κυνήγι του χρυσού στη μέση?Τότε γιατί δεν απελευθέρωνε απλώς τις Ελληνικές πόλεις και δεν γύρναγε σπίτι του?Γιατί φαγώθηκε να καταλάβει όλον τον κόσμο (γεγονός που αποδυνάμωσε τον Ελληνικό κόσμο, όπως λέει και στο άρθρο της η κυρία Ηλιάδη στο παρόν site)?
Σαν αρχηγό κράτους τον κρίνω λοιπόν αρνητικά, γιατί οι κινήσεις του ναι μεν απέδωσαν πρόσκερο κέρδος, αλλά μακροχρόνια μάλλον έβλαψαν παρά ωφέλησαν το κράτος του (την Μακεδονία και την Ελλάδα εννοώ και όχι το έκτρωμα που δημιούργησε). Μου θυμίζει λίγο από Μπούς : Κατέλαβε το Ιράκ και έχει ένα πρόσκερο κέρδος, αλλά ποιός συμφωνει, πως μακροχρόνια θα λειτουργήσει υπέρ του κράτους του? Όλοι λένε πως τελικά η Αμερική μόνο να χάσει μπορεί από την κίνηση αυτή...

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 02 Ιούλ 2006 00:54

diinekis έγραψε: Σαν αρχηγό κράτους τον κρίνω λοιπόν αρνητικά, γιατί οι κινήσεις του ναι μεν απέδωσαν πρόσκερο κέρδος, αλλά μακροχρόνια μάλλον έβλαψαν παρά ωφέλησαν το κράτος του (την Μακεδονία και την Ελλάδα εννοώ και όχι το έκτρωμα που δημιούργησε). Μου θυμίζει λίγο από Μπούς : Κατέλαβε το Ιράκ και έχει ένα πρόσκερο κέρδος, αλλά ποιός συμφωνει, πως μακροχρόνια θα λειτουργήσει υπέρ του κράτους του? Όλοι λένε πως τελικά η Αμερική μόνο να χάσει μπορεί από την κίνηση αυτή...
Σε τούτη την χώρα κρίνουμε με τρόπο που δείχνει ότι μια πολιτική ομάδα δεν είναι απλά το κέντρο της Ελλάδος αλλά και το κέντρο του κόσμου.

Δεν θα ασχοληθώ άλλο με τον (Μικρό, αν σας κάνει να νοιώθετε καλύτερα) Αλέξαντρο αλλά με τον Μπους.

Αυτό που κάνει αυτή την στιγμή ο Μπούς και η Αμερική στο Ιράκ έχει γίνει άλλες δύο φορές στο παρελθόν και μάλιστα με απόλυτη επιτυχία.
Και μιλώ για Γερμανία και Ιαπωνία. Έλεγξε αυτές τις χώρες στρατιωτικά και μετά πολιτικά και οικονομικά.
Δεν ξέρω αν πετύχει αυτή η συνταγή και στο Ιράκ αλλά το να συγκρίνεις την Αμερική, την μόνη υπερδύναμη του σήμερα με την Μακεδονία του Μικρού Αλεξάνδρου δεν το βλέπω και τόσο τρομερό.

Μετά τον Μικρό Αλέξανδρο ακολούθησε η λεγόμενη Ελληνιστική εποχή. Όλος ο τότε γνωστός κόσμος "μπολιάστηκε" με τα Ελληνικά Ιδεώδη.
Σήμερα τα Αγγλικά είναι μια παγκόσμια γλώσσα και ο Αμερικάνικος τρόπος ζωής κοντεύει να γίνει παγκόσμιος.

Επαναλαμβάνω. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι σωστό ή όχι. Ο Κριτής δεν είμαι εγώ.

Η Ιστορία που βλέπει μόνο αποτελέσματα δεν ονόμασε Μέγα τον Ιούλιο Καίσαρα ούτε τον Τζέκινς-Χάν αλλά δεν θα ονομάσει και τον Μπούς.

Κάτι ξέρει παραπάνω από εμάς :D
Tasos Zakynthos

Απάντηση