Η Άλωση της Πόλης: ένα κοσμοιστορικό γεγονός

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 17 Ιούλ 2004 01:18

Αγαπητέ Woulf με πρόλαβες.Την ίδια ερώτηση ήθελα να κάνω

Πιστεύω ότι η σύγκριση της Άλωσης με την μάχη του Little Big Ηοrn δεν είναι σωστή για τον λόγο ότι οι Υπερασπιστές τις Πόλης Λατίνοι και Έλληνες έμειναν με την θέληση τους.Ο Κωνσταντίνος πριν απορρίψει τις προτάσεις του Μωάμεθ ρώτησε και την σύγκλητο και τους αρχηγούς του ενώ ο Κάστερ σε αυτήν την μάχη στην ουσία θυσίασε τους άντρες του από δικιά του βλακεία(Πάντως οι Αμερικάνοι εκδικήθηκαν με την σφαγή του Πληγωμένου γονάτου. Άλλη μια "ηρωική"στιγμή του Αμερικάνικου στρατού)Καλύτερη σύγκριση μπορεί να είναι η μάχη των Θερμοπυλών ή η μάχη της Λευκόπετρας το 146 πΧ

Πολύ ενδιαφέρουσα η έρευνα σου Jerry.Ίσως μας δείξει πως μπορεί η εξουσία να είναι γλυκιά όμως συγχρόνως κρύβει πολλούς κινδύνους.Όσο για την πρόταση σου θα την έχω υπόψιν μου :)
"Είμαστε Έλληνες!Ακόμη και αν τα τανκς των Τούρκων περάσουν από πάνω μας εμείς θα μείνουμε εδώ."Και έμειναν..... Λογαχός Σωτήρης Σταυριανάκος Στρατόπεδο Ελδύκ 1974

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 17 Ιούλ 2004 01:37

Φιλε WOULF
Η συμπάθειά μου γιά το Βαρθολομαίο εχει τρία άνισα σκέλη '
Το πρώτο που καλύπτει το 80 % είναί το ότι μιλάει τέλεια Ελληνικά
Τοδεύτερο 16% είναι το ότι μιλάει και άλλες γλώσσες, και έχω μιά ειδικότητα στις ξένες γλώσσες. Και το υπόλοιπο 4% είναι γιατί προσπαθεί να ενώσει τις δύο Μητροπόλεις Ανατολική και Δυτική εκκλησία.
Μη παραξενεύεσαι. Στην Εκκλησία δεν πάω αλλά προτιμώ την Καθολική γιατί είναι πιό σύντομη, και λέει ακριβώς τα ίδια πράγματα με την Ορθόδοξη, κυρίως όμως γιατί εχει μουσική και δίνω χίλιες φορές την ψυχή μου γιά μουσική γραμμένη προ του 1750 και όσο πίσω μπορεί να πάει και ειδικά εκκλησιαστική μουσική δηλ.
Καντάτες, Μοττετα, Ορατόρια, λειτουργίες κλπ.
Από το διαδικτυο δεν μπορώ να σου μεταδώσω τη λειτουργία που ψέλνω όταν μου κολλήσει το Κομπιουτερ, ή οταν χτυπήσει το τηλέφωνο την ώρα που είμαι χωμένος ως τα αυτιά σε κάτι. Οι φίλοι και συγγενείς μου λένε πως μόνο ενας δεξιός ψάλτης μου λείπει. (Α και κάτι ακόμη: Ο πατέρας μου, και από οτι ξέρω ο Βασ. Παυλος Α της Ελλάδος είχαν πάρει Χρυσό σε τέτοιου είδους λειτουργίες-ο πατέρας μου ειδικά όταν γινόταν καμμιά σοβαρη ζημιά ή χτύπαγε με το σφυρί το δαχτυλό του αντι την πρόκα,)

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 17 Ιούλ 2004 01:51

Hades
Αν οι Αμερικάνοί εκδικήθηκαν με τo Wounded Knee ας πούμε ότι καλά κάνανε. Από ότι βλέπω όμως στη ιστορία τους μεχρι αυτή τη στιγμη φαινεται ,(και είμα Αμερκανοφιλος) ότι κάθε φορά που άνοιγουν τα μάτια τους εχουν και ένα Little Big Horn. (που βεβαίως Εκδικούνται)
Δεν ξέρω αν εχεις δεί Ινδιάνους. Η μεγαλύτερη φυλή σήμερα οι Navajo
ζουν πλουσια. Σπίτια Ευάερα και ευήλια φτιαγμένα από ενα αυτοκίνητο κατεστραμένο ακουμπισμένο ανασκελα σε δυό τοιχάκια.
Και πολλοί ακόμη δεν είναι Αμερικανοί υπήκοοι.

Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 17 Ιούλ 2004 02:11

Δεν έχω δει Jerry.Ακόμα δε έχω πάει στις ΗΠΑ.Ευελπιστώ να πάω πάντως. Δεν με έχουν πάρει τα χρόνια ακόμα μικρός είμαι.Όσο για το πως ζουν οι ινδιάνοι το πιστεύω αυτό.Δεν ξέρω μήπως θυμάσαι τον μακελάρη συνταγματάρχη που διέταξε την σφαγή :?: Αν θυμάμαι πάνω από 2000 γυναικόπαιδα.
Οι αμερικάνοι όντως είχαν πολλά Little Big Horn. Πάντως μαθαίνουν από αυτά.Εμείς οι Έλληνες μαθαίνουμε :?: Γιατί έχω την εντύπωση πως τα τελευταία 50 χρόνια κάνουμε τα ίδια λάθη
Πάντως για τον Βαρθολομαίο υπάρχουν και άλλοι ιεράρχες που έχουν αντίστοιχη παιδεία.Για τα κίνητρά του έχω αμφιβολίες.
Ξεφύγαμε αρκετά αλλά πιστεύω δεν πειράζει
"Είμαστε Έλληνες!Ακόμη και αν τα τανκς των Τούρκων περάσουν από πάνω μας εμείς θα μείνουμε εδώ."Και έμειναν..... Λογαχός Σωτήρης Σταυριανάκος Στρατόπεδο Ελδύκ 1974

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 17 Ιούλ 2004 03:07

hades
Δεν ξέρω γιά πιόν συνταγματάρχη λες . Αν μιλάς γιά το Βιετναμ ήτανλοχαγός τα γυναικόπαιδα ήταν "λένε" 200 και το χωριό ηταν το Mai-Lai.
Τώρα το άν ήταν 200, 2000, 20, ή 20000 .γιά μένα "Ενα και το Αυτό"
Δυστυχώς οι Αμερικανοι δε έχουν αυτό που μας έκανε εσένα και τα άλλα παιδιά να γνωριστούμε μέσα από αυτό το Forum. Δεν έχουν πολιτισμό. Δεν έχουν ιστορία να διδαχθούν.
Γιά μένα είναι υπέροχοι και μόνο γιά ενα λόγο. Λογω της ανικανότητος των να αναπτυχθουν επιστημονικά αγκαλιάζουν τους ξένους σαν να πνίγονται. Θέλεις βιβλία; Πάρε! Θέλεις εργαστήρια; Πάρε!
Πολλες πολιτείες ιδίως στο βορρα σου δίνουν οση εκταση γης θελήσεις.
Το μόνο που χρειάζεται είναι να πας να τη ζητήσεις.Το τιμημα;; 0Χ0Χ0
πιστεύουν ότι πολιτισμός ειναι το υπερσύγχρονο PC ή ο μεγάλος μισθος.
Ουδέποτε θα καταλάβουν πως το βραχιολάκι με τις χαντρες που φτιάνει η Ινδιάνα έχει πολυ μεγαλύτερη αξία. Ο λοχαγός το ονομά του το ξεχνάω, στο Μαι-Λαι καταδικασθηκε σε ισόβια με αποτέλεμα να κάνει λιγα χρόνια και σήμερα είναι ελευθερος. Αυτό λέγεται πατριωτισμος. Αλλωστε μην ξεχνάς οτι δεν σκώτωσε αμερικανους. Εχθρούς ξεκλήρησε.
Δυστυχώς η πατρίδα μας δεν μου δίνει, εμένα προσωπικά, αυτά που χρειάζομαι. Οι Αμερικανοι προσφέρουν πολλες φορες περισσότερα.
Γιά τους ιερωμένους. Πιθανόν να υπάρχουν και άλλοι μορφωμένοι. Δεν τους ξέρω και δεν θέλω να τους ξέρω. Δεν ασχολούμαι με τον Πατριάρχη Θρησκευτικά. Δεν ΘΕΛΩ. Οταν τον βλέπω δεν ξέρω αν εχει καν γενειάδα.
Η συμπεριφορά ορισμένων ιερέων, και προσωπικά προς εμέ, στην Κύπρο, με έχει κάνει να απομακρυνθώ σχεδόν υελείως και δεν πρόκειται να επιστρέψω. Το μόνο πράγμα που δεν με απασχολεί είναι η Σωτηρία της ψυχής μου, αλλά από την άλλη κάνω το παν γιά να βοηθήσω οποιονδήποτε με χρειάζεται.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 17 Ιούλ 2004 15:42

Λοιπόν δεν είναι να λείψω λίγο από τη συζήτηση...γυρνάω και διαβάζω ότι ανοίξατε άλλα 500 θέματα :D :D :D
Jerry πιστεύω πως η αντιπαλότητα των δύο εκκλησιών/δογμάτων ξεκινάει από την επιθυμία του Βατικανού να 'κυριαρχήσει' επί των Ορθοδόξων. Ο ίδιος ο Βαρθολομαίος έχει δηλώσει πως το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι αυτό της Ουνίας...πράγματι μεγάλο θέμα, με αρκετούς νεκρούς.
Ωστόσο η επανένωση μου φαίνεται αφενός δύσκολη λόγω των δογματικών διαφορών, αλλά δεννομίζω ότι έχει ιδιαίτερη σημασία για τον κλήρο. Θυμάμαι πως όσες φορές βρέθηκα σε καθολική εκκλησία με καταλάμβανε το ίδιο αίσθημα κατάνυξης και ιερού σεβασμού με την ορθόδοξη.

Hades, από τη στιγμή που 'επιλέξαμε' την επιβίωση του ανεξάρτητου βυζαντινού κράτους (με βάση το ελληνικό στοιχείο) έχουμε ανακατέψει τόσο πολύ την τράπουλα, που είναι πραγματικά δύσκολο να συνεχίσουμε το παιχνίδι, παρά μόνο αν 'επέμβουμε' και στην παγκόσμια Ιστορία...
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 17 Ιούλ 2004 17:06

Jerry δεν αναφέρομαι στο Μάι Λάι.Για το πληγωμένο γόνατο μιλούσα.ΟΙ Αμερικάνοι κύκλωσαν ένα χωριό άοπλων Ινδιάνων και τους έσφαξαν όλους.
Συμφωνώ Feanor με το σχόλιο σου.Η Ουνία είναι τεράστιο πρόβλημα και προσωπικά δεν πιστεύω οτι θα λύθει .Οι υπόλοιπες διαφορές είναι σχετικά εύκολες
Όσο για το παιχνίδι έχεις δίκιο.Μπαίνουν τόσοι πολλοί παράμετροι που μπορείς να παλαβώσεις.Πάντως αν έχετε όρεξη συνεχίζουμε :)
Κάτι τελευταίο .Jerry οι Αμερικάνοι(μια και τους έχεις ζήσει) είναι αυτό που είναι λόγω της θρησκείας :?: Και εξηγούμε το 70 % από αυτούς είναι προντεστάντες καλβινιστές

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 17 Ιούλ 2004 18:29

FEANOR
Ξέρεις ότι τα έργα της νύχτας τα βλέπει η μέρα και γελάει;;;
Οτι ακριβώς γράφεις ήθελα να γράψω, αλλά. Ο Βαρθολομαίος είπςε ακριβώς αυτά που γράφεις. Στο θέμα της Ουνίας δεν θα μπώ. Εχω συναντήσει τη λέξη πολλές φορές, αλλά ομολογώ ότι δεν ξέρω καλά σε τι αφορά.
Ο Πάπας κατα την ομολογία της εκκλησίας είναι Πρώτος μεταξύ ίσων. Ομως η εξουσία είναι γλυκειά, ακόμη και γιά τον κλήρο,. Ο Πάπας θέλησε να γίνει αρχηγός σε ολους και σε ολα.
Στο πληγωμένο Γόνατο τώρα. Αν θυμάμαι καλά, δεν επιμένω, το γεγονος αυτό είναι που ο Μαρλον Μπράντο αρνήθηκε το ΟΣΚΑΡ γιά το Νονο.
Δηλ.. Μεχρι στιγμης έχουμε. 1. Το Μαι-Λαι, 2. Το Πληγωμένο Γόνατο. 3.
Παιδιά σταματώ εδώ για να εξακριβώσω κ'ατι και θα συνεχίσω σε λίγο.

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 17 Ιούλ 2004 19:07

3.Είμαι και πάλι πίσω. Ενας Συνταγματάρχης ονόματι David Hackworth ηλικίας σήμερα 73 ετών αποφασίζει (1966) να δημιουργήσει μέσα από τα μέλη της 101 Αερομεταφερομένης Μεραρχίας ενα σώμα "Εκλεκτών, γεναίων ανδρών", Και φτιάχνει την περίφημη Tiger Force. Oi άνδρες είναι ο ενας καλύτερος από τον άλλο. Κάνουν οικονομία στη χώρα τους. Επεειδή δεν θέλουν να πηγαίνουν χαμένα τα πυρομαχικά, οταν δυσκολεύονται να χτυπήσουν τον αντίπαλο, χτυπούν αμαχους. Ο στρατιώτης κρύβεται. Η γυναίκα όμως φυτεύει ρυζι. Μόλις τώρα βρήκα αυτές τις λεπτομέρειες.
Ο Συνταγματάρχης που ρωτήθηκε είπε πως δεν ηξερε ότι οι άνδρες του "μερκες φορές παραφέρθηκαν¨" Κρατηθείτε. Α. Αν το ήξερε και το ενέκρινε.ειναι κατακριτέος. Β. Αν δεν το ήξερε είναι κατά τον ίδιο τρόπο κατακριτέος. Ο αρχηγός κάθε ομάδας ακόμα και στα λυκόπουλα πρέπει να ξέρει τα πάντα γιά την ομάδα του.Ποσο μάλλον ενας συνταγματάρχης. Ο κύριος αυτός ειχε την ευγενή συνήθεια να βρίζει τους ανωτέρους του και αμέσως μετά να τους χαιδεύει προκειμένου να γλυτώσει το στρατοδικείο.
Αν δείτε τι έκαναν τα παλληκάρια αυτά, εντός εισαγωγικών θα τραβάτε τα μαλλιά σας.
4. Το πληγωμένο Γόνατο και το Μαι-Λαι (που ειναι μέσα στα εργα του συναγματάρχου) ειναι παιδικά παιχνίδια μπροστα στο Tiger Force.
5. Τα θέματα των Αμερικανών Ινδιάνων τα χειρίζεται η Ομοσπονδιακή Κυβέρνηση και με νόμο επεμβαίνει το FBI σε ολα, εχει δε νόμο ο οποίος απαγορεύει την πώληση Ουίσκυ στους Ινδιάνους. Το ποτό αυτό τους τρελλαίνει πραγματικά και δεν ξέρουν τι κάνουν. Ομως τους το πουλάνε. Με τη δικαιολογία αυτή επεμβαίνουν οι αρχές και.....εδώ ήλθαμε πάμε να φύγουμε.
Και κάτι ακόμη. Πολλά κακά γίνονται, ΑΛΛΑ είναι άδικό να βάζουμε όλο τον κόσμο στο ίδιο σακκί,πολύ δε περισσότερο τους Αμερικανούς οι οποίοι είναι ολες οι φυλες του Ισραήλ, και βαλε...

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 17 Ιούλ 2004 19:18

Παιδίά, δύο πράγματα. 1. οι Αμερικανοί έχουν στο παρελθόν δηλώσει πως ....αν είχαν στα χέρια τους τον Παρθενώνα θα τον είχαν επισκευασει.
Και. Αυτό το είδα με τα μάτια μου. Καραμέλλα τυλιγμένη στο χαρτάκι της ως γνωστόν. Και το χαρτάκι γράφει επάνω. "Βγάλτε το χαρτί πριν φάτε την καραμέλλα. Μη ρυπαίνετε το χώρο"
Καλό Σαββατοκύριακο. Θέλει κανείς...Καραμέλα;;;

Απάντηση