Η Άλωση της Πόλης: ένα κοσμοιστορικό γεγονός

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 11 Ιούλ 2004 13:21

Αγαπητέ μου WOULF
Ο Κωνσταντίνος Παλαιολόγος δεν την κοπάνησε. Ξέρεις εσύ κανέναν άλλο που την κοπάνησε;;;
Και κάτι ακόμη. Δεν ξέρω που βρήκες την πληροφορία γιά την κοπάνα των Δυτικών. Θα ήθελα μόνον σαφείς και απτές πληροφορίες.
Ο αρχηγός οποιασδήποτε ομάδος έχει προ ενος κινδύνου, πολέμου, πολιτικής αντιπαράθεσης κλπ, δύο επιλογές. Να την κοπανήσει ή ναμείνει να αγωνισθεί. Η πιό συχνη επιλογή είναι η δεύτερη. Με την πρώτη ενα εχει σίγουρο. Θα τον ΦΑΝΕ οι δικοί του κατα προτίμηση. ή ο αντίπαλος. Θα ήθελα το όνομα Ενος μονον Ενος ατόμου που την κοπάνησε και επέζησε.
Στη δευτερη περίπτωση υπάρχουν πιθανότητες να κερδίσει ή και να χάσει. αν το να κερδίσει είναι 1 στα χίλια ειναι μιά πιθανότητα υπαρκτη. Αμα την κοπανησει είναι ΜΗΔΕΝ.
Και θα ηθελα να προσθέσω κάτι άλλο, γιά να μη γράφω αλλο γραμμα. Δεν ξέρω κανέναν Ελληνα του Μεσαιωνα που να ισχυρίζεται ότι μιλάει Φράγκικα ή Γαλλικά η Κέλτικα. Ξέρω όμως πολλούς ξενους (Abellard c1150, Hildegard von Bingen c 1100 που με μεγάλη υπερηφάνεια διαλαλούν πως ξέρουν Ελληνικά. Και ήξεραν.
Το μόνο που δεν έμαθαν ποτέ είναι το πόσο Ρατσιστές είμαστε!!!

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 11 Ιούλ 2004 23:21

Θα αρχίσω με τον Demon και μετά θα απαντήσω στον hades.
Πολύ λυπάμαι αγαπητέ μου Demon αλλά έχεις δίκηο, μόνον κατα 100%
Μιλάς γιά τις Σταυροφορίες. Γιατί;;; Επειδή φορούσαν το Σταυρό στη
στολή τους;;;
Αν και τουλάχιστον ΕΝΑΣ απ' αυτούς είχε την απειροελάχιστη σχέση με Σταυρό, Χριστιανισμο, εγώ είμαι η Μαρια-Θηρεσία.
Ειχαν σχέση με ότι χειρότερο είναι δυνατόν να συμβεί. Ολοι του σχοινιού και του παλουκιου. Εχω, πάντα είχα πολύ καλές σχέσεις με την Καθολική εκκλησία, αλλα δεν μπορώ παρα να συμπεριλάβω στην ευγενή ομάδα που ανέφερα πιό πάνω και τους, οχι τον, προκαθημένους των. Αν ξεχάσουμε τα υλικά ωφέλη που ο Πάππας, σαν φτηνός πολιτικάντης υποσχόταν, υποσχόταν και άφεση αμαρτιών. Και ειχε πολύ δικηο. Με το καλό ή το κακό οι δικοί του θα ξαλάφρωναν τους ΗΡΩΕΣ από τα αμαρτωλά κλεμένα τους οπ΄οταν να η άφεση αμαρτιών.
Επιπόλαια κανείς δεν τους δικαιολογεί. Μήπως όμψς κάνουμε λάθος;;;
Εγώ τους δικαιολογώ. Οχι δεν τρελλάθηκα. Και γιαυτό ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Η Θρησκεία, κάθε θρησκεία από τότε που άνοιξε ο κόσμος τα μάτια του, ήταν ένα πολύ επικίνδυνο εργαλείο. Πολύ χειρότερο από του να δώσεις σε ένα παιδί μιά απασφαλισμένη χειροβομβίδα γιά να παίξει. Το ιερατείο, θέλει πιστούς γιά να το στηρίζει. Λέει ψέμματα ασύστολα, και αλοίμονο σε όποιον μάθει ή προσπαθήσει να μάθει την αλήθεια. Και γιά να αποκτήση πιστούς (λέγε ψηφοφόρους ) προσφέρει ανταλλάγματα σε οποιονδήποτε.
Δυστυχώς δεν ξέρω καμμία θρησκεία που να είναι τόσο ευκολη ώστε να
πείς σε κάποιον Εις το ονομα...κλπ σε βαφτίζω Χριστιανό κλπ.
Δυστυχώς η εκκλλησία η Χριστιανική το έκανε!!
Ανθρωποι εντελώς ανέτοιμοι γιά μια θρησκεία όπως ο Χριστιανισμος, τον φόρεσαν σαν κονκαρδα, και έκαναν ότι ήθελαν
Οι λαοί της Μεσογειακής λεκάνης ήταν Χριστιανοι, Αιώνες πριν. Ναι, αλλά η νοοτροπία των Μεσογειακών λαων. Το περιβάλλον. Το κλίμα. Ηχλωρίδα και η πανίδα. Οι καιρικές συνθήκες, είναι τελείως διαφορετικές.
Ολα αυτά που ανέφερα επηρεάζουν την όλη ανθρώπινη ύπαρξη.
. Οι δήθεν πιστοί,, αναζητούν ενα ευκολο κέρδος.
Ξεμασχαλίζουν το ελάφι που ψήνεται και τρώνε σαν τα θηρία το κρέας μισοψημένο. Κάνουν πάρα πολλά, τοσα που και σήμερα όταν τα βλέπουν στην Τηλεόραση αναρωτιούνται. Με λίγα λόγια δεν μιλάμε γιά ανθρώπους.
Μιλάμε γιά κάτι άλλο όσον αφορά τα δικά μας μέτρα και σταθμά.
Δεν ήταν απολίτιστοι, με τα δικά τους μέτρα. Πίστευαν ότι έκαναν οτι καλύτερο. Και κυρίως πίστευαν ότι με το πιστοποιητικό του δήμου οτι ειναι εγγεγραμμένοι στους...Χριστιανικούς καταλόγους, θα μπορούσαν να κάνουν ότι τους κατέβει στο κεφάλι.
Δυστυχώς, επειδή γράφω, δεν μπορώ να βρώ στ διαδικτυο, τους λόγους που τα σεμνά και θεοφοβούμενα αυτά αγγελούδια ρήμαξαντην Ελλάδα,
και η Κωνσταντινούπολη, ήταν το Κερασάκι στην τούρτα. Ντρέπομαι να πώ τι ακρειβώς σκέπτομαι ότι έκαναν σ'ολη τη χώρα.
Αυτοι λοιπόν, αξεστοι και αξιολύπητοι.
Ο Πάπας. Και γιαυτόν εχω εν μέρει δικαιολογία. ΄Λέω εν μέρει γιατι ο Πάπας υποτίθεται ήταν μορφωμένος. Δύο πραγματα συνέβησαν όμως. Ο Πάπας ήταν Ενας από αυτούς. Αρα τα ίδια μυαλά κουβάλαγε. Δευτερον και κυριώτερον. Μέχρι την υπογραφή της Συνθήκης του Λατεράνου μεταξύ της Ιταλικής κυβέρνησης και του Πάπα, ήταν δύσκολο να ξεχωρίσει το άτομο αυτό μεταξυ του Ιερωμένου, του Βασιλέως, του Στρατηγού κλπ.
Με λίγα λόγια 'θα σου δώσω άφεση αμαρτιών, αλλά Ασήμωσε πρώτα.
Κι΄οποιος γλυκαθεί την πρώτη φορά αντε να κόψει το χούι. Και φυσικά δεν χρειάζεται να πώ ότι το βάζο με το γλυκό έγραφε απ' εξω "Βυζαντιο-Κωνσταντινουπολη"
Το μόνο κακό ήταν ότι τους καλέσαμε να μας βοηθήσουν σε έριδες που έχουμε το μεγάλο ταλέντο να καλλιεργούμε.
Αλήθεια ξέρετε ότι ο επίσημος τίτλος του Βασιλέως της Ισπανίας τον φέρει μεταξύ άλλων πολλών και ως Βασιλέα των Αθηνών και της Αχαίας;;;(Βασιληάς των Αθηνών αυτός, Μαρία Θηρεσία εγώ. Η ώρα η καλη)

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 12 Ιούλ 2004 00:15

hades Κασλησπέρα.
Νομίζω ότι έχω απαντήσει στα κύρια ερωτήματά σου. Ο Κων/νος ο Παλαιολόγος έπεσε, (στη μάχη μονον) γιατι στην πραγματικμότητα ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΨΗΛΑ σαν Ελληνας. Το μόνο που με λυπεί είναι πως δεν τον εφαγαν οι Τούρκοι, αλλά ολοι εμεις που βάζουμε το προσωπικό ώφελος πάνω απ'ολα. Μαλλιοτραβιώμαστε σαν το σκύλλο με τη γάτα και σμίγουμε, μονον όταν είναι πιά πολύ αργά.
Ο Θεός δεν αφήνει τίποτε να πάει χαμένο. "Τα πάντα ρει και ουδεν ...
Η πτώση της Βασιλευουσας δεν ήταν γεγονός του τυπου: Συνελθόν το Υπουργικον Συμβουλιον υπό την προεδ....κλπ.κλπ
Ηταν σεισμος πάρα πολλών Ριχτερ. Ημουν με το σχολείο στην λειτουργία της 29.Μαίου 1953.Τα 500 χρόνια. 451 χρόνια αργότερα και καταγράφωνται ακόμη δονήσεις, και θα συνεχίσουν. Οχι δεν θα πάρουμε την Πόλη πίσω. Η σκέψη είναι τελείως εκτός πραγματικότητος. Αλλά βλέπουμε ότι ο κόσμος περιστρέφεται γύρω από το θέμα μεχρι τώρα.
Πιστευω οτι ο μόνος τρόπος γιά να ηρεμήσει η ψυχή του Ηρωα του 1953έίναι να φροντίσουμε να μην ξαναπέσει, οσοδήποτε ηρωικά. Ούτε αυτός ούτε κανένας άλλος. Και μ΄αυτο δεν εννοώ να κάνουμε ακόμη και την παραμικρή υποχώρηση. Αλλο ευγενείς και με μιά ζεστη αγκαλιά και άλλο το ανεξέλεγτο Μαλιστα εφέντημ'

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 12 Ιούλ 2004 09:37

Σ' ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΗΜΈΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜ¶ΔΑ.
Θα ήθελα κατ΄αρχην να πώ το πόσο ενδιαφέρουσες είναι οι παρατηρήσεις ολων. Ιδιαιτέρως ομως θα αναφερθώ στους εξής οι οποίοι με εντιπωσιάζουν όχι μόνο με τη γνώση τους αλλα και με τη μανία τους να ξεκοκαλίσουν το θέμα μέχρι τέλους.Χωρρίς να υποτιμώ κανέναν βρισκω εξαιρετικούς τους:hades, Demon, feanor, Alex, Dorian και woulf.
Κατ΄αρχήν θέλω να πω τρία πράγματα. Πρώτον αναφερόμενος σε μιά χθεσινη παρατήρηση του woulf Η Πόλη δεν έπεσε από τα ρούχα του Αυτοκράτορα ούτε του Πατριάρχη.;δεν θα ήθελα να επιμείνω στο ότι αυτό ήταν κατά 98% η αιτία. Θα περιορισθώ στα 95%.
Δεν εχω δει πιό αγρηο, προσωπικό ανταγωνισμο όσο αυτόν μεταξύ των περισσοτέρων Αυτοκρατόρων και κληρικών. ΠΡΟΣΟΧΗ. Δεν εννοώ του Βυζαντινού Κράτους και της Εκκλησίας. Εννοώ Ατομα φυσικα- μονάδες.
Δεν ξέρω καμμιά αλλη θρησκεία που να πρεσβευει την αγάπη και να καλλιεργεί τοσο παθιασμένα το μίσος και τα πάθη.. Σε καμμιά άλλη θρησκεία δεν εχουν χύσει τόσο αίμα μεταξύ τους τα μέλη της όσο η Χριστιανική.
Το δευτερο μέρος αφορά την πνευματική καλλιέργεια που (ΔΕΝ ) υπήρχε στο Βυζάντιο. Μορφωση υπήρχε. Παιδεία κοινωνική δεν υπήρχε. Νόμοι γράφτηκαν , συγκεντρώθηκαν, απετέλεσαν και αποτελούν τη βαση της ζωής σήμερα. Μελέτες έγιναν. Εργα γράφτηκαν-μοναδικα-. Ναι, αλλά ο Κοσμάκης τι διάβαζε;; Πώς διασκέδαζε;;;Οταν έβγαινε από το σπίτι το βραδάκι που πήγαινε. Θέατρο πού ήταν. Ο ιππόδρομος ήταν το κέντρο όχι μόνον της χαλάρωσης αλλά...δυστυχώς και της αφόρητης 'εντασης. Λογοτεχνεία στο Βυζάντιο δεν υπάρχει.
Και έρχομαι στο τρίτο και τελευταίο μέρος. Εγραψα χθές ότι εν μέρει δικαιολογώ τους Σταυροφόρους και την απελπιστικά αξεστη συμπεριφορά τους.
Οπως και σήμερα ο κοσμος αποτελείται από ένα ευαίσθητο διχτυ.
Ο παικτης του ΠΑΟ ΟΛΙΖΑΝΤΕΜΠΕ είναι Νιγηριανος και κατάμαυρος. Σε υπηκοοτητα είναι με τους ξανθούς. Πολωνός.
Θέλω να τονίσω ότι οι Βυζαντινοι και τότε ακόμη και πιο πριν, δεν κατοικούν ολοι στο Βυζάντιο. Οι Ιταλοι δεν κατοικούν στην Ιταλία. Με λίγα λόγια ο κοσμος είναι το διχτυ που οταν ενα μέρος κοπεί έχουμε ολέθρια αποτελέσματα.
Ενας άλλος δυσμενής παράγων είναι το γεγονος οτι εμείς και πολυ χειρότερα εκείνοι στην εποχή τους δεν ήξεραν που αρχίζει και που τελειωνει το κράτος. πχ στη Νοτιο Ιταλία κατοικούν Ελληνες Καθολικοί. Με κανένα τροπο δεν εννοώ τους Ελληνες κατοίκους της Νοτίου Ιταλίας.
Εννοώ ντόπιους καθολικούς, οι οποίοι είναι ούτε λίγο ούτε πολυ, Ελληνες υπήκκοοι που κατοικούν εκει. Νομίσατε ότι το πράγμα λήγει εδώ;;; Σας γελάσανε. Ο Πατριάρχης Ρώμης τους θέλει, μα όχι τους θέλει το Βυζαντιο.
Ο καυγάς συνεχίζεται από τον καιρό του Μεγ.Κωνσταντίνου μέχρι..αλήθεια μπορει κανείς να μου πεί αν έχει σταματήσει;;;
Τα αίτια, τα αποτελέσματα και κυρίως τα επακόλουθα της Αλωσης είναι υπερβολικα πολύπλοκα. Συγχωρείστε με γιά την υπερβολή μου αλλα η
Πόλη έπεσε πολλές φορές και αναστήθη. Δεν μιλάω γιά ξένους .Οπως καθε υγευιής, προοδευτικός οργανισμός, και κυρίως ζωντανος οργανισμός
ετσι τα κράτη περνάνε από δυσκολίες και μερικές φορές κερδίζουν μερικές χάνουν.Αμερόληπτα δεν μπορώ να κατηγορήσω κάποιον αζνθρωπο ή ομάδα για τα γεγονότα αυτά.
Θα ήθελα να πω, προς πληροφορίαν σας ότι προσωπικά δεν παραδέχομαι τους Προτεστάντες και κυρίως τα Αμερικάνικα Δογματα. Θεωρώ τη Χριστιανική Εκκλησία Μια. Οι διαφορες μεταξυ των δύο είναι από ελαχστες ως ανύπαρκτες. Γιά την Ορθόδοξη έχω μερικες παρατηρήσεις, αλλα αλλη φορά.
Κλείνωντας θα ήθελα να σας πληροφορήσω ότι έχω στή διάθεση οποιου ενδιαφέρεται τα ακόλουθα σε ηλεκτρονική μορφή-και αγγλικά.1,-Βιβλιογραφικό κατάλογο του Πανεπιστημίου της Northern Florida με τελευταιο ελεγχο 22 οκτ.2003 με τίτλο THE CRUSADES σελίδες 97
2,-Μιχαήλ Ψελλός. Χρονογραφία Πλήρης -Αγγλικά.Σελίδες 188
3,-The Byzantine Background to the First Crusade. by Paul Magdalino edit. Canadian Institute of Balkan Studies kai
4,-Αννα Κομνηνή " Αλεξιάδα. πλήρης Αγγλικά.
Και άλλα.
Γειά χαρά

Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 13 Ιούλ 2004 12:17

Freespirit έγραψε:χωρίς όμως να λάβουν υπ'οψιν τους ότι αυτοί θα κατακτούνταν από τους Οθωμανούς, των οποίων η πίεση θα ήταν κάθε μέρα και μεγαλύτερη.
Για τους Σλάβους έχουμε καταλήξει ότι αν η αυτοκρατορία επιζούσε οι Τούρκοι δεν θα μπορούσαν να καταλάβουν τα Βαλκάνια και θα έμεναν στην Ασιατική πλευρά.

Freespirit έγραψε:Επίσης, εχει ενδιαφέρον να εξετάσουμε αν ένα τέτοιο κράτος θα μπορούσε να υπάρξει σε εθνολογική βάση. Κατά την γνώμη μου όχι. Κι αυτό, διότι εκτός της γλώσσας και της θρησκείας, δεν υπήρχαν αρκετά αυτο-προσδιοριστικά στοιχεία για να συντηρήσουν ένα λαό εξαντλημένο και αποδεκατισμένο.
Έχεις δίκιο σε αυτό αλλά σκέψου ότι αν στον λαό δινόταν ένα όραμα και γινόταν κάποιες μεταρυθμίσεις η κατάσταση θα άλλαζε.Για μένα φάρος αποτελεί η αυτοκρατορία της Νίκαιας που γνώρισε μεγάλη πολιτιστική και στρατιωτική άνοδο.Προσωπικά κάπως έτσι φαντάζομαι το υποθετικό μας κράτος
Woulf αυτό για τον Φλαντανέλα πρώτη φορά το άκουσα δεν το είχα διαβάσει πουθενά
"Είμαστε Έλληνες!Ακόμη και αν τα τανκς των Τούρκων περάσουν από πάνω μας εμείς θα μείνουμε εδώ."Και έμειναν..... Λογαχός Σωτήρης Σταυριανάκος Στρατόπεδο Ελδύκ 1974

Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 13 Ιούλ 2004 12:36

Να σε καλοσωρίσω στην παρέα μας Jerry II.Λοιπόν για τον Παλαιολόγο ο Woulf πιστεύω ότι ήθελε να πει ότι ενώ είχε πρόταση να φύγει από τον Μωάμεθ ασφαλής και με την περιουσία του και να πάει όπου θέλει δεν έφυγε αλλά κάθησε και πολέμησε και πέθανε σαν αληθινός αυτοκράτορας .
Πάντως έχεις δίκιο δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον βασιλειά που να έφυγε και να επέζήσε.Όσο για τα υπόλοιπα σχόλια σου με βρίσκουν σύμφωνω αλλά έχω ένα ερωτημα.Οι αυτοκράτορες ήθελαν να γίνουν Πατριάρχες ή οι Πατριάρχες αυτοκράτορες.Εγώ πιστεύω το πρώτο.Το πρόβλημα ξεκινάει από την επιθυμία της εξουσίας να ανακατευτεί με την θρησκεία.Και έτσι αρχίζει το πρόβλημα
Για τα βιβλία που αναφέρεις στο τέλος να περιμένεις σύντομα μήνυμα
"Είμαστε Έλληνες!Ακόμη και αν τα τανκς των Τούρκων περάσουν από πάνω μας εμείς θα μείνουμε εδώ."Και έμειναν..... Λογαχός Σωτήρης Σταυριανάκος Στρατόπεδο Ελδύκ 1974

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 13 Ιούλ 2004 13:07

Jerry II καλώς ήρθες και από μένα...πραγματικά δυναμικό 'μπάσιμο' στο forum.

Όσον αφορά στα αίτια της πτώσης έχει γίνει αρκετή συζήτηση...ακόμα και στα πλαίσια της 'εναλλακτικής Ιστορίας' φαίνεται να έχουμε καταλήξει ότι η Αυτοκρατορία αργά ή γρήγορα θα περιοριζόταν στα γεωγραφικά όρια του σημερινού ελληνικού κράτους με τη σημαντικότατη βέβαια προσθήκη της Ανατολικής Θράκης.

Ένα θέμα που θα άξιζε συζήτησης είναι πιστεύω ο εντοπισμός της χρονικής περιόδου, όπου ξεκίνησε η παρακμή. Έχω την εντύπωση πως αυτή πρέπει να τοποθετηθεί στα χρόνια μετά το θάνατο του Βουλγαροκτόνου ακριβώς στην εποχή που φαινόταν ότι η Αυτοκρατορία, έχοντας κατανικήσει τους εχθρούς της, εδραιώνεται στην Ανατολική Μεσόγειο ως ο απόλυτος κυρίαρχος. Εσωτερικές έριδες, ανυπαρξία κοινωνικού ιστού, εξασθένιση του στρατού σε συνδυασμό με την εμφάνιση των Σελτζούκων στα ανατολικά σύνορα. Τελικά μήπως το παιχνίδι χάθηκε στο Ματζικέρτ?
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 13 Ιούλ 2004 14:29

Πολύ σωστά Feanor.Απλώς το εξοργιστικό είναι ότι χάθηκε μετά το Ματζικέρ.Τι εννοώ.Μπορεί στο Ματζικέρ να χάθηκε μια μάχη και να πιάστηκε ο αυτοκράτορας αλλά 1)ο μισός στρατός γλίτωσε γιατί στην κρίσιμη στιγμή υποχώρησαν με τα τμήματα τους προδωτικά κάποιοι από τους στρατηγους 2)οι Σετζούκοι αν παρατηρήσουμε δεν έπεδίωκαν την κατάλυση της αυτοκρατορίας.Ο Αλπ Ασλάν ήθελε να γίνει αρχηγός των μουσουλμάνων και αυτός ήταν ο στόχος του.Αυτή ήταν μια αμυντική νίκη.Το Βυζάντιο είχε γνωρίσει και άλλες τέτοιες ήττες αλλά συνερχόταν και χτυπούσε ποιο δυνατά.Τώρα ενώ είχε και τον χρόνο και τα μέσα οι δυναστικές έριδες και οι ανικανότητα των ανθρώπων τουλάχιστον των ποιων πολλών που βρέθηκαν στην εξουσία οδήγησαν στην παρακμή

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 13 Ιούλ 2004 18:05

Παιδιά γειά χαρά.
Θα ήθελα να πώ πολλά, αλλά με προλάβατε.
Ξοδεύω τα μαλλιοκέφαλά μου σε χαρτί, μελάνι, στυλό κλπ. Κάθησα λοιπόν μιά μέρα, εδώ και καιρό, να βρώ τα του Βυζαντίου. Συστηματικά και ωραία.
Κατέληξα να ζητάω δωμάτιο στο Δαφνι και μου είπαν ότι τόσο τρελλούς δεν δέχονται. Λοιπόν Ο Ελληνας έίπε και το άκουσε ο Βούλγαρος πού δεν το είπε στον Ουγγρο κλπ.
ΟΛΑ επαναλαμβάνω ΟΛΑ τα θέματα που συνεβησαν κάθε στιγμή της ιστορίας είναι πολύπλοκα. μπερδεμένα ανακατωμένα. Τα απόρρητα είναι τα πιό σαφή, καθαρα και αντιληπτά. Πιστεύω ότι ο λόγος είναι πως το απόρρητο το ξέρουν λίγοι και ικανοί, το ελεύθερο το ξέρουν μόνο εσυ, εγώ κι όλος ο κόσμος.
Ακρη δεν θα βρούμε να είστε σίγουροι. Ομως εγώ μιά και βρήκα καλη παρέα εχω διάθεση να συνεχίσω. Μη με παιρνετε τοις μετρητοίς όμως γιατί Το Αφεντικό δεν περιμένει στις 8 στο γραφείο. Είμαι Συνταξιούχος ήτοι Τοκιστής Σουλατσαδώρος. Εσείς πιθανόν έχετε τις δουλειές σας.
Θα σας δώσω μερικές πληροφορίες. Μικρός διάβασα τον εργο της Π. Δέλτα Τον Καιρό του Βουλγαροκτόνου.Και το ξανααγόρασα στα 50 μου και το ξαναδιάβασα. Δεν Πιστεύω να υπάρχι κανένας από σας που να μη ξέρει το πόσο ευγενικό παιδί ήταν ο Βασιλάκης. Θα πώ μόνον 5000 αιχμάλωτοι. Τα υπόλοιπα βρήτε τα γιά να σας σηκωθει η τρίχα. Το γεγονός αυτό καθώς και η αφορμή της άφιξης των δυτικών στην Πόλη το 1204 είναι οι λόγοι που ισχυρίζομαι, δεν κατηγορώ, οτι είχαμε ΜΕΣΑΙΩΝΑ.
Διαφορές μεταξύ όλων απο Μογγολια μέχρι Πορτογαλια και Απο το Βόρειο Πολο μέχρι την Αφρική είναι απειροελάχιστες και περιορίζονται σε μερικα διακοσμητικά της στολής κλπ. Ολα τα άλλα είναι όχι τα ίδια.Καθρεύτης.
Από την άλλη επειμένω. Οι λαοί πάντα είχαν τις συμπεριφορές τους, τις ιδιαιτερότητές τους αλλά όλοι είχαν πολιτισμούς αξιοθαυμαστους, που τίποτα δεν είχα να ζηλέψουν από τον διπλανό, ή τον παλαιότερο, ή τον νεώτερο. Και του Βουλγαροκτόνου η δράση με όλα τα καλά και τα κακά ήταν σωστή, η πιό κατάλληλη, ισότιμη με όλων των άλλων Ελλήνων ή ξένων.Και κάτι ακόμα. Εχετε ακούσει για τους απολίτιστους ΣΚΥΘΕΣ;;;
Πρέπι να δείυε δώρα από χρυσό πού βρέθηκαν στον Τάφο ενος Πρίγκηπα.
Να μη μποιρείτε να ξεκολλησετε τα μάτια σας. Υπέροχα έργα.
Πριν κλείσω θα πώ δύο πράγματα. Η ιστορία πρέπει να κρίνεται από οποιονδήποτε ΔΕΝ έχει κάποι σχέση με αυτην, πχ Schlieman=Τροία.
Και το κερασάκι. Στην διάρκεια της παγκοσμίου ιστορίαςσ έγιναν χιλιάδες μεγάλες μάχες. Από αυτές όλες μονον 15 (δεκαπέντε) θεωρουνται αποφασιστικές. Μάχες που δεν είχαν ίσως το όγκο άλλων συγχρόνων τους αλλά αλλαξαν ολοκληροτικά τον ρουν τις ιστορίας.Της περιοχής των και της ανθρωπότητας πολλες φορές. Η Πτώση της Πόλης δεν συγκαταλέγεται.
Ωρισμένοι ιστορικοί προσέθεσαν ακόμη 8. Επισήμως οι 15 είναι αποδεκτες, και η ταπεινή μου κρίση συμφωνεί με τις 15. Γιά πληροφορίες: Στη διάθεσή σας.

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 13 Ιούλ 2004 19:54

Hades.Γιά να σου λύσω την απορια σχετικά με το Αυτοκράτορας-Πατριάρχης.
Θα ονομάσω τον Αυτοκρράτορα. Κοσμικό και τον Πατριάρχη Ιερατείο.
Δεν γινόταν αυτά μόνο στο Βυζάντιο. Ο Ιερατείο ισχυρίζεται ότι μιλάει με τις θεότητες, Ο Κοσμικός, την εποχή εκείνη μάλιστα τα έχει όλα. Ναι, αλλά και λίγο Θεούλης δεν θα έβλαπτε. Πάρε τον Ιερατείο από πίσω. Οι σχέσεις του Ιερατείου με το Θεούλη ; Τέλειες. (τουλάχιστον έτσι λέει γιατί άν δε λέει θα του πει ο Παπάς στ'αυτί.)Ναι. Αλλα ο Κοσμικός έχει τα Ολα του .Ρούχα, Οπλα, Τιμητική Φρουρπα, και τη Βασιλική αποζημίωση. Από την Παλαιότατη Αιγυπτο αυτά είναι ψωμουύρι. Ο Ιερατείο είναι άνθρωπος του Θεού, αλλά λίγο δηλητήριο στο κρασί του διαδόχου μπορει να τον ωφελήσει. Στην ορθόδοξη Εκκλησία αυτό είναι φανερό. Ενας Μεγάλος Ανθρωπος που εγώ, αν και δεν πάω στην Εκκλησία, θαυμάζω βαθύτατα είναι ο Ιωαννης ο Χρυσόστομος, (καθώς και οι δύο αλλοι Ιεράρχαι.) Ο
Χρυσόστομος λοιπόν αναρωτιόταν. Αυτά τα άμφια που τα βρήκατε;;;Δεν νομίζω ότι ο Χρηστος και οι Απόστολοι φορούσαν τετοια πράγματα. Παιδιά, νομίζω πως είχε δίκηο. αλλα είπαμε με την εκκλησία δεν έχω πολλές (υποκριτικές ) σχέσεις. Ο Αυτοκράτορας ήθελε να εχει και το προνόμιο του Θεικου εκπροσώπου, και ο Πατριάρχης ήθελε να σκύβουν το κεφάλι όλοι όταν μπαίνει στην αίθουσα.Και ο Αυτοκράτορας βεβαια. Αυτό είναι το Jack-Pot. Φυσικά τα πράγματα άλλαζαν. Μία σου και μία μου. Και το πρόβλημα γινόταν ΄μεγαλη πληγή όταν ανακατευόταν η Αυτοκράτειρα. Δυστυχώς πιό συχνά από οτι επρεπε.
Εχω πονοκέφαλο. Εσείς οχι;;; Να σας δώσω λίγο.
Μαχη του Manzikert =26.Αυγούστοθ 1071
Γιά να δούμε τι γίνεται συγχρόνως:
1. Ο Γουλλιέλμος ο Κατακτητής έχει πάρει την Βρεττανία
2.Το βασίλειο του Κιέβου διασπάται
3.Οι βασιλείς της Αγιας Ρωμαικής Αυτοκρατοριας και ο Πάπας τρώνε τα μουστάκια τους. ο Πάππας κυριαρχει.
4. Ο Μεσαίωνας στην ακμή του
5.Προετοιμάζονται οι Σταυροφορίες
6.Οι Αραβες επανακατακτούν την Ισπανία
7.Ο θρήνος του Cid (El Cid)
8.Φοβερός λιμος στην Αίγυπτο. Τα γυναικόπαιδα στέλνονται στη Βαγδάτη
9. Ο Sancho II Βασιληάς της Καστίλλης δολοφονείται
10.Οι αδελφοί Robert και Roger Guiscard καταλαμβάνουν το Παλέρμο γιά λογαριασμό της Γαλλίας, και αργότερα όλη τη Σικελία (Βασίλειο των Δύο Σικελιών) που θα καταλήξει στους Σικελικούς Εσπερινούς
Σας κούρασα. Sorry. Εγραψα μόνον τα κυριώτερα. Αν κάποιος νομίζει ότι ακόμη και οι δευτερεύουσες λεπτομέρειες αυτών όλων δεν εχουν τρομακτικη επίδραση και επιρροή στο Βυζάντιο και στην μετέπειτα εξέλιξη
της ιστορίας καλύτερα να διαλέξει άλλο θέμα.

Απάντηση