Η Άλωση της Πόλης: ένα κοσμοιστορικό γεγονός

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 02 Ιούλ 2004 14:06

Angel έγραψε:και λέω : τον επέβαλε όμως με εξαιρετική μάλιστα βία στους υπηκόους του, ιδιαίτερα στους Έλληνες.

Όταν εμφανίστηκε στο προσκήνιο της Ιστορίας η Ανατολική Ρωμαική Αυτοκρατορία περίπου το 400 μ.Χ το μεγαλύτερο μέρος της αυτοκρατορίας αποτελούταν από Χριστιανούς.Πρέπει να πας πολύ πιο πίσω.

Angel έγραψε:Υπολόγισε ακόμα πόσα χόνια είναι από το 1204 μέχρι την άλωση και πόσα από το διαχωρισμό της ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας από τη δυτική μέχρι το 1204.
Μα angel είπα και ποιο πάνω ότι η μετάλαξη της αυτοκρατορίας από Ρωμαική σε Ελληνική ήταν μια διαδικασία που κράτησε αιώνες και πέρασε από πολλά στάδια

Angel έγραψε:«Τι σχέση θα ήθελα να έχει»; Hades, δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Πάντως, αν κάπου εκεί το πήγαινες, σου λέω ότι για μένα το Βυζάντιο είναι συνώνυμο του θρησκευτικού φανατισμού, του σκοταδισμού και της δολοπλοκίας (δεν είμαι εγώ που το λέω, αλλά ιστορικοί, τουλάχιστον οι περισσότεροι μη-Έλληνες ιστορικοί).
Αν εννοείς Ιστορικούς σαν αυτούς που ξεκινούν την Ιστορία της Ευρώπης από τον Καρλομάγνο και αγνοούν τόσο το Βυζάντιο όσο και τον Ελληνορωμαικό κόσμο εντάξει.Αν το Βυζάντιο ήταν όλα αυτά, που ήταν να πω καλύτερα ο υπόλοιπος κόσμος τι ήταν :?: Γιατί να ξέρεις ότι οι Δυτικοί αντιμετωπίζουν με προκατάληψη το Βυζάντιο και δεν είναι και οι ποιο αντικειμενικοί τις ποιο πολλές φορές.
Και κάτι ακόμα .Είμαστε πολλοί αυστηροί με το Βυζάντιο και θα θέλαμε και να ήταν καλύτερο.Όμως η αρχαία Ελλάδα δεν είχε φανατισμό :?: Να θυμηθούμε την Κέρκυρα του 427 που οι δημοκρατικοί έσφαζαν ακόμα και ικέτες μέσα σε ναούς.Να θυμηθούμε την σφαγή των αντρών στις Πλαταιές από τους Σπαρτιάτες.Γενικά κάθε εποχή έχει τις μαύρες τις σελίδες
Όμως το Βυζάντιο δεν ήταν μόνο αυτά.Να θυμηθώ τις θαυμάσιες Εκκλησίες με καλύτερο δείγμα την Αγια Σοφια.Ν θυμηθώ λόγιους όπως τον Μιχαήλ Ψελλό τον Φώτιο ή τον Γεμιστό.Ν θυμηθώ στρατηγούς σαν τον Τσιμισκή ή τον Νικηφόρο Φωκά.Να θυμηθώ εποποιήες σαν τον πόλεμο με τους Πέρσες.Τον πόλεμο με τους Άραβες ή ακόμα και το γεγονός της Άλωσης που 4000 άντρες πολέμησαν μέχρι εσχάτων με 100.000.Να θυμηθώ την απάντηση του Παλαιολόγου στον Μωάμεθ.Γενικά angel πάντα σε ένα νόμισμα υπάρχουν δύο όψεις
"Είμαστε Έλληνες!Ακόμη και αν τα τανκς των Τούρκων περάσουν από πάνω μας εμείς θα μείνουμε εδώ."Και έμειναν..... Λογαχός Σωτήρης Σταυριανάκος Στρατόπεδο Ελδύκ 1974

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 06 Ιούλ 2004 13:30

Θα ηθελα να επιστρεψουμε στην επανασυγγραφη της Ιστοριας...πραγματικα πολυ ενδιαφερον 'παιχνιδι'
η κοινωνία είναι ένα χαοτικό σύστημα. Η εξέλιξή της είναι γενικά προδιαγεγραμμένη υπό κάποιες δεδομένες συνθήκες.
Το ενα αναιρει το αλλο...πιστευω παντως οτι η κοινωνια διεπεται απο σταθερους μηχανισμους, αν θυμαμαι καλα οι κοινωνιολογοι χρησιμοποιουν και μαθηματικα εργαλεια για να εξηγησουν συμπεριφορες.
Εχοντας αυτο υποψη μπορουμε να πουμε με βεβαιοτητα οτι καποια στιγμη στο Βυζαντιο θα αναπτυσσονταν κοινωνικα κινηματα για ανακατανομη του πλουτου και της εξουσιας.
Απο την αλλη μερια, πώς θα αντιδρουσαν οι γειτονες μας και κυριως οι Σλαβοι, που ψαχνουν για εξοδο στο Αιγαιο. Οι Οθωμανοι θα επιχειρουσαν αποβαση στην ευρωπαϊκη ακτη?
Ετσι εχουμε δυο ερωτηματα για απαντηση:
1.Τι συστημα διακυβερνησης προκυπτει απο την λαϊκη 'επανασταση' ?
2.Η επικρατεια του κρατους μειωνεται και αν ναι ποια εδαφη απωλεσθησαν?
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 07 Ιούλ 2004 16:05

Γεια σου Feanor.Σε είχαμε χάσει για λίγο καιρό.Όσο τώρα για τα ερωτήματα σου.Ας αρχίσουμε με το δεύτερο
Μεγάλο ρόλο θα έπαιζε η περίφημη βυζαντινή διπλωματία.Στόχος θα ήταν να εμποδίσει συμμαχία μεταξύ Σέρβων και Βουλγάρων κάτι σχετικά εύκολο γιατί έχουν μεγάλες διαφορές.Η διπλωματία θα μπορούσε να κάνει πολλά.Από το να φιλοξενοί πρίγκηπες(εν δυνάμει διαδόχους) εξαγορά γάμους μεταξύ Βυζαντινών και και ξένων ευγενών.Γενικά έχουμε πολλά παραδείγματα.Πιστεύω ότι το κράτος που λέμε τουλάχιστον δεν θα έχανε εδάφη.
Όσο για το πρώτο ερώτημα.Αν πετύχαινε αυτή η λάική επανάσταση μπορούσε να έχει την μορφή των Ζηλωτών στην Θεσσαλονίκη το ποιο ακραίο που μπορώ να σκεφτώ.Πάντως το θεωρώ δύσκολο να άλλαζε το σύστημα.Απλώς θα άλλαζαν δυναστείες.Πάντως αν γινόταν ίσως θα ήταν στα πρότυπα της πεφωτισμένης δεσποτίας του Φρειδερίκου της Πρωσίας και της Αικατερίνης της Ρωσσίας.Αν και αυτά εμφανίστηκαν στις αρχές του 18 αιώνα.
Τώρα για τους Τούρκους είναι ο μεγάλος άγνωστος.Σαν δεδομένο πρέπει να κρατήσουμε ότι τους είχουμε αναχαιτίσει.Απόβαση δύσκολο γιατί έχουμε υποθέσει ότι το κράτος θα έχει αξιόμαχο στόλο ,και οι Τούρκοι θα έχουν ελλείψεις σε ναυτικούς.Αυτό μπορούμε να το δόυμε και στην πραγματική Ιστορία που οι Τούρκοι πάτησαν Ευρωπαικό έδαφος μετά από την βοήθεια του Κατακουζηνού .Οι Τούρκοι δεν πιστεύω να είχαν δυνάμεις να απειλήσουν το κράτος μας γιατί θα είχαν εκτός από το ισχυρό Βυζάντιο να αντιμετωπίσουν και τα ισχυρά χαλιφάτα που υπήρχαν στα ανατολικά τους καθώς και τους Πέρσες
"Είμαστε Έλληνες!Ακόμη και αν τα τανκς των Τούρκων περάσουν από πάνω μας εμείς θα μείνουμε εδώ."Και έμειναν..... Λογαχός Σωτήρης Σταυριανάκος Στρατόπεδο Ελδύκ 1974

Άβαταρ μέλους
freespirit
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από freespirit » 10 Ιούλ 2004 00:22

Προσωπικά πιστεύω ότι κάθε συζήτηση για τα "αν" της Ιστορίας είναι πολύ παρακινδυνευμένη. Πολύ δύσκολα μπορούμε να γνωρίζουμε την εξέλιξη κάποιων πραγμάτων αν δεν γίνονταν κάποια άλλα. Αλλά το παιχνίδι είναι ενδιαφέρον. Κατ'αρχάς το πλέον πιθανό είναι η Βυζαντινή Αυτοκρατορία να είχε εδραιωθεί όχι τοσο κοντά στην Πόλη, αλλά στην Πελλοπόνησο, οπού είχε σχεδόν συσταθεί ενα κρατίδιο, το Δεσποτάτο του Μωρέως. Επίσης, εχει ενδιαφέρον να εξετάσουμε αν ένα τέτοιο κράτος θα μπορούσε να υπάρξει σε εθνολογική βάση. Κατά την γνώμη μου όχι. Κι αυτό, διότι εκτός της γλώσσας και της θρησκείας, δεν υπήρχαν αρκετά αυτο-προσδιοριστικά στοιχεία για να συντηρήσουν ένα λαό εξαντλημένο και αποδεκατισμένο. Μια τελευταία παρατήρηση: πολλοί αναφέρθηκαν στις σχέσεις αυτού του κράτους με τους σλαβικούς λαούς, χωρίς όμως να λάβουν υπ'οψιν τους ότι αυτοί θα κατακτούνταν από τους Οθωμανούς, των οποίων η πίεση θα ήταν κάθε μέρα και μεγαλύτερη.
Θα επανέλθω

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 11 Ιούλ 2004 00:33

Μόλις βρήκα την ιστοσελίδα του E-Telescope και διαβάζωντας τα του Βυζαντίου θα ήθελα να πώ τα εξής:
Σε μιά ιστορία 1000 ετών παρουσιάζεται μόνον ένα λογοτεχνικό έργο." Ο Διγενής Ακρίτας" Οτιδήποτε άλλο αφορούσε σε βρωμερή σάτιρα στον ιππόδρομο. Η Πόλη έπεσε αλλά. 1. Ηταν τελείως εξασθενημένη ΠΕΡΙΟΧΗ.
Λίγοι κάτοικοι και αυτοί χωρισνένοι από τις γνωστές Ελληνικές Διαμάχες, Εριδες, Ζήλειες.2. Οι Οθωμανοί κατέλαβαν, στην πραγματικότητα 2 πόλεις την Αδριανούπολη και την Κωνσταντινουπολη. Οπουδήποτε αλλου, απλά προσεκλήθησαν.
Θεωρώ ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερο σφάλμα από το να ισχυριζόμαστε ότι είμαστε πολιτισμένοι και οι άλλοι απολίτιστοι ( ΔυτικοΕυρωπαίοι). Είμαστε το ίδιο. Ο πολιτισμός είναι μέρος της ζωής και πλήρως ισότιμος με το τροπο διαβίωσης. Με λίγα λόγια όταν πεινάς θα σκωτώσεις προκειμένου να αρπάξεις ένα ξεροκόμματο. Και πιστέξτε με, δεν υπάρχει διαφορά στον τρόπο που θα το κάνεις. Πολιτισμένη ή απολίτιστη.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανείς που να αρνηθεί ότι Το Βυζάντιο χάθηκε εξ' αιτίας των δικών του υπηκόων. Οχι, δεν υπάρχει θέμα προδοσίας. Υπάρχει εγκληματική αμέλεια με πολυ, οπως σήμερα, δεν βαρυέσαι κλπ.
Η Εκκλησία. Δυστυχώς δεν θα ήθελα να αναφερθώ στις ικανότητες ορισμένων Βυζαντινών κληρικών στον "στραγγαλισμό" ιδίως νεαρών βασιλοπαίδων.
Ο εν γένει Δυτικός ιερωμένος φοράει ξίφος κάτω από το ρασσο. Και χύνει τα εντόσθια του ασεβούς στο χώμα χωρίς πολλα-πολλα. Ο ορθόδοξος δεν το κάνει. Με λίγα λόγια. ο Δυτικός δεν έχει κανέναν ανάγκη. Γιά προσέξτε τα Αμφια του Πάππα και οποιουδήποτε Δυτικου. Πολυ απλά. Στον δικό μας κόσμο ειναι φανερό ότι ο Αυτοκράτορας προσπαθει να ακολουθήσει τον ιερωμένο γιά την Σωτηρία της ψυχής του, και ο ιερωμένος προσπαθεί να αποκτήσει την αυτοκρατορική λάμψη, ντυμένος οπως εκείνος. Οι απολίτιστοι Δυτικοί έχουν κάθε πληροφορία σχετικά με τους προκαθημένους των. Εμείς δεν έχουμε τίποτα. Ο κάθε Πατριάρχης, καλός ή κακός ήταν ένα πρόσωπο εξέχον και "Πατριάρχης". Που βρέθηκε αυτό το εξέχον πρόσωπο;;;
Δεν φύτρωσε, αλλά κανείς δεν ασχολείται να μας πεί μερικά πράγματα. Με λίγα λόγια, δεν μας ενδιαφέρει "ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ" και αυτό φυσικά έπεσε και μας ΚΑΤεπλάκωσε.

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 11 Ιούλ 2004 02:03

Παιδιά, σας παρακλώ, αφηστε με να πάω γιά ύπνο. Είναι ήδη 01.15 τοπική Πρωινή ώρα. Τα γραμματά σας με τραβάνε όλο και περισσοτερο.
Λοιπόν: Βυζάντιο. Εκείνος ο πονηρούλης ο Βύζας δημιούργησε την Μεγαρίτικη αποικία με το όνομά του. Γιατί εκεί άραγε;;; Κωνστατίνος ο Μέγας : Πρωτεύουσα του Ανατολικού κράτους Το Βυζάντιο, και όχι η Αθήνα. Γιατί άραγε;;;(Η Αθήνα ήταν πολύ σημαντικώτερη, μεγαλύτερη και γνωστή.)Οι Σταυροφόροι, την είχαν βολέψει μασώντας ότιδήποτε στην Ελλάδα, Την Πόλη τι την ήθελαν;;;( Μπορεί βεβαια Ελληνες να τους κάλεσαν, αλλά γιατί είπαν το ΝΑΙ΄τόσο γρήγορα;;;. Γιατί ο μακαρίτης ο Μωάμεθ ήθελε την Πόλη, Φτωχή, ερημωμένη, με λιγες χιλιάδες κατοίκους.
Θα μπορούσε να έχει όλο τον κοσμο και να κάνει διακοπες στν Πόλη. Γιατί λοιπόν;;;
Οποιος είχε, έχει ή θα έχει την Πόλη, από τον καιρό που οι άνθρωποι καθάριζαν μπανάνες με τα πόδια μέχρι το τέλος των αιώνων, έχει κερδίσει το Jack-Pot στο Joker μετά από 100 συνεχή Jack-Pot και το ποσό αυτ'ο υψωμένο στον κύβο. Αυτό είναι το "Κι'αν σου κάτσει!!!!!
Σταυροδρόμι, ξηράς και θαλάσσης. Με λίγα λόγια, Η Πόλη εκπροσωπούσε ΧΡΗΜΑ και εννοώ πολύ ΧΡΗΜΑ. Γιά να καταλάβετε. Οι θησαυροί της Πόλης ήταν μεγάλες ποσότητες Βυζαντινών Εκκλησιαστικών Σκευών, Κοσμήματα, Λίθοι πολύτιμοι, και φυσικά Μετρητά. Οταν ένας Χωρικός στη Δύση γύρω στα 900-1300 μΧ ξόδευε 2 (Δύο) χρυσά νομίσματα γιά να περάσει όλο το χειμώνα, καταλαβαίνετε ποσοι Χωρικοί, ποσους χειμώνες θα μπορούσαν να περάσουν με μερικά θραύσματα από το Βυζαντινό Θησαυροφυλάκιο.
Οι Σταυροφόροι στην πραγματικότητα έρριξαν το Βυζάντιο. Οι Μωαμεθανοί δεν βρήκαν σχεδόν τίποτα. Ηλθαν δεύτεροι και καταιδρωμένοι. Αμ δε!!!.
Το οικόπεδο είχε θέα τη Θάλασσα, καθαρό αέρα, και γείτονα το Διευθυντή των Τελωνείων.
Σε ένα Documentaire ξένου τηλεοπτικού σταθμου, που έχω βιντεοσκοπίσει, ενας Μουσουλμάνος στη Συρία, μέλος της ομάδος η οποία κινηματογραφούσε μερικά κομμάτια της παραγωγής είπε τα εξής: Eμείς είμαστε Μωαμεθανοί, Μουσουλμάνοι, αλλόθρησκοι, και αυτό είναι αρκετή δικαιολογία, γιά να μπούμε στην Πόλη και να την διαλύσουμε. ΟΙ Χριστιανοι που την ρήμαξαν γιατι το έκαναν;;; Αν κανείς μπορεί ας του απαντήσει γιατί εγώ δεν μπορώ,
Καληνύχτα, Λάθος Καλημέρα.Οριστικά και αμετάκλητα. Την Πόλη ας την πάρουμε από τη Δευτέρα.

Άβαταρ μέλους
WOULF
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από WOULF » 11 Ιούλ 2004 02:45

Δεν ξερω φιλοι...
Η Πόλη έπεσε ΚΑΙ εξ αιτίας των Τεράστιων πολιτικών Λαθων, ΚΑΙ εξ αιτίας της αντίληψης οτι "Είμαστε Ρωμιοί" κι οχι Ελληνες αρα θα βοηθηθουμε..., ΚΑΙ εξ αιτιας της υπερβολικής ευμερίας αρα και εφησυχασμου των κατοίκων (κατι σε Αρειους του τοτε Βυζαντινου κρατους Θύμιζαν) ΚΑΙ ΚΑΙ

ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΞΥ
ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΩΝ Βυζαντινων ΚΑΙ ΑΠΟΛΙΤΙΣΤΩΝ Οθομανων (Γιατι αραγε ο Μωαμεθ θαφτηκε με Βυζαντινό διαδημα και Χριστιανικα σύμβολα???)
Ειναι λάθος να μιλαμε για ελλειψη παιδειας.Ο Μεγας Ιουλιανος εγγραψε απειρα βιβλία, ο Ιουστινιανος με τους κωδικες και τις "νεαρες" του κλπ οταν στη Δυση σουκοβαν το χερι για να σου παρουν το Δαχτυλιδι...Ας μη παμε στο Μεσαίωνα, στους Μεδίκους (Φαρμάκηδες κλπ), στην οικογενεια Βουλγαρη (Vulgar) klp klp

ΕΞ ΑΝΑΤΟΛΩΝ ΤΟ ΦΩΣ !!!!

Ομως αξιοπροσεκτη και ΘΑΥΜΑΣΤΗ ειναι η σταση τουυ Αυτοκρατορα που οχι μονο δε την κοπάνησε οπως επιταΣσει Η ΔΥΤΙΚΗ αντίληψη ανα τους αιωνες προ και μετα την πτωση αλλα εγινε ο ιδιος χωμα.. Γιατι ομως? Απλά ηταν Ελληνας κι οχι Ρωμηος....Ειχε Ελληνική παιδεια απ το δασκαλο Πλήθωνα, και για την ιστορια αναφερουμε οτι "κι η κουτση Μαρια " απ τους Δυτικους θεωρειται οτι εχει Βασιλικο οικο (μεχρι οι Μεροβίγγειοι κατασκευαστηκαν μη ξεμεινουμε απο βασιλιαδες και πωπω ζημια που παθαμε) ενω επιδεικτικα δεν αναγνωριζουν ουτε τον οικο των Ασανηδών, ουτε των Μολοσσων, ουτε... ουτε...
Γιατι άραγε?

Ο Φλαντανελας αμορφωτο Ελληνόπουλο (απ το Ελληνικοο Θεμα καταγόμενος) βγηκε για βοήθεια κι εγυρισε οταν δεν τα καταφερε διεσπασε τη πολιορκεια για να καταφερη να κλειστη μεσα στη Πόλη παρ ολο που ηταν βεβαιο οτι η πόλη ωρες μετρουσε...
Γιατι εβνω θα μπορουσε μια κι ηταν φορτωμενος χρυσαφι δεν τη κοπανησε να "παει για βρουβες"?

Ειναι τεραστιο λαθος φιλοι να κρινουμε ιστορικα γεγονοτα με τα σημερινα κριτηρια...
Φυσικα δεν επεσε ουτε απ τη στολη του Αυτοκρατορα ουτε απ του Πατριαρχη....
"ΛΕΓΕ ΤΙ ΣΙΓΗΣ ΚΡΕΙΤΤΟΝ Η ΣΙΓΗΝ ΕΧΕ..."

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 11 Ιούλ 2004 09:52

Δεν νομίζω ότι θα ήταν σωστό να μπώ σε λεπτομέρειες σχετικά με το ποιός είναι και ποιός δεν είναι πολιτισμένος. Ο Ελληνικός πολιτισμός έχει τα χαρακτηριστικά του που, αναμφισβήτητα όλοι αναγνωριζουμε και ... αναγνωρίζουν. Γιά να πάρουμε όμως τα πράγματα με τη σειρά.
1. Ο Παρθενώνας και η Αφροδίτη της Μήλου, ταιριάζουν απόλυτα με την Ελληνική Μορφή. Με ΤΗ ΦΑΤΣΑ την Ελληνική. Από των αρχαιοτάτων χρόνων, μαλιστα.2. Είδατε ποτέ αρχαία εδώλια ή αγάλματα, η εργαλεία του
Μεξικού;;; ή της νοτίου Αμερικής;;;Ολα μοιάζουν με τα προσωπα των κατοίκων της περιοχής. Φαντάζεστε τον Αχιλέα με Προβειά και περισκελίδες σαν Ούνο;;;
Οπως και πριν είπα, ο πολιτισμός είναι αποτέλεσμα αυτού που βλέπει ο δημιουργός του. Και έχει και ένα άλλο χαρακτηριστικό. Πρώτον: Δεν παρουσιάζεται γιά όλους την ίδια εποχή. Από λίγα χρόνια μέχρι αιώνες, μπορει να είναι η διαφορά.
Δευτερον: Καμμία περίοδος ιστορίας δεν υπήρξε ποτε και γιά κανέναν στην παγκόσμια ιστορία, καλή ή κακή. Επεσε η Πόλη. Κακό μεγάλο. Ναι αλλά πολλοι, πριν, κατα τη διάρκεια και μετά την άλωση πήγαν στη Δύση. Ο Πολιτισμος της Ανατολής, κατ' αρχήν διασώθηκε. κατα δευτερο δε λόγο
βοήθησε τους "απολίτιστους " δυτικούς να βελτιωθούν, αρκετά.Εμείς χάσαμε. Αλλοι κέρδισαν. Και αυτός είναι ο ενας και μοναδικός τρόπος γιά να χάσουν οι άλλοι και να κερδίσουμε εμείς, και το αυτο ξανα και ξανα.
Οι βασιλείς του Μεσαίωνα ήταν πρωτόγονοι, αλλά αντίστοιχοι της εποχής των. Και οι Μεροβιγγιανοι, και οι Καρολιγγιανοί, ήταν σπουδαίοι άνθρωποι, γιά την εποχή τους φυσικά. Εσφαζαν με πολύ τέχνη, και έστελναν ικανούς ανθρώπους να μορφωθούν και να σπουδάσουν, στο Παρίσι, τη Ρωμη, κλπ.
Στο θέμα των Μεδίκων, θα πώ τα εξής. Ηταν μιά οικογένεια που στήριξε τον πολιτισμό, τη θρησκεία και την πολιτική, και όχι μόνον της πατρίδας των, αλλά και πολύ πιό έξω. Λάθος. Πάρα πολύ πιό έξω. Το οτι επρόκειτο γιά καλοντυμένα καθάρματα βουτηγμένα στην ακολασία και αμαρτία δεν υπάρχει αμφιβολία, αλλα. στην επόμενη πρόκληση που θα μου γίνει θα δώσω στοιχεία γιά πολλές, κυρίως Βυζαντινες μορφές που τους συναγωνίστηκαν με καταπληκτική επιτυχία (και εννοώ την κακή πλευρά).
Πριν κλείσω θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Διαβάσατε ποτέ το πλήρες κείμενο της MAGNA CARTA που ο Βασιληάς Ιωάννης ο Ακτήμων επικύρωσε το 1215 με βεβαιως ενα σπαθί ακουμπημένο στο λαιμό του;;;
Λοιπόν. το πρώτο αυτό συνταγμα μου θυμίζει παράσταση Καραγκιόζη στο
μεγαλύτερο μέρος του.: Χατζατζαρη. Τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου δικά μου. ή το Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει.Και όμως περιέχει πολλά σημεία όπου φαίνεται καταπληκτική πρόοδος, βελτίωση των συνθηκών ζωής και πολλά άλλα. Οχι δεν χορηγεί ΙΚΑ. αλλά ορίζει πως ο χωρικός που θα κατηγορηθεί άδικα μπορει να αξιώσει αποζημίωση και την έπαιρνε. Δεν πρέπει, επαναλαμβάνω, ναξεχνάμε ότι κάθε πράξη είναι στενά συνδεδεμένη με κάποι άλλη. Kai πρίν κρίνουμε, οποιονδήποτε, που δεν
μας αρέσει, κυρίως γιά εθνικοπατριωτικούς λογους, πηδάμε έξω από το πετσί μας και μπαίνουμε στο δικό του. Και αφου μπήκαμε, εγω σας προκαλώ. Λύστε το πρόβλημα. Αφου έχετε τη λυση, να την δώ. Απ'εξω απ'το χορό πολλά τραγούδια ξέρουμε.
Κρίνωντας τα ιστορικά γεγονότα, και ιδιαιτέρως της πατρίδας μας-οποια καιάν είναι αυτή-πρέπει να γινόμαστε Αρειανοι. Αλλοιώς θα είμαστε πάντα προκατειλημένοι.

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 11 Ιούλ 2004 11:44

Αγαπητά μου WOULF
Πολύ με κεντρίζουν τα γράμματά σου. Θα αναφερθω εδώ μόνον στο σχόλειό σου περί Ρωμιών και Ελλήνων.
Από τη Βουλγαρία vς τη Γαυδο και από την Κερκυρα ως το πιό Ανατολικό νησί του Αιγαίου κατοικούν ορισμένοι άνθρωποι. Εσύ θέλεις να τους ονομάσεις Ελληνες;;; Δικαιωμά σου. Εγώ θα τους πώ ΚΑΤΙΟΥΚΑΤΑΚΑΙΟΥΣ
Τι σημαίνει το όνομα;;; Τίποτα απολύτως. Θέλω να σου δείξω το ότι πως μας αποκαλούν δεν έχει καμμία σημασία. Εκείνο που γεννιέσαι εκείνο είσαι.
Και εκείνο που Πνευματικά πιστευεις αυτό παραμένει.Πίστεψέ με στο Πανεπιστήμιο δεν με μάθανε ούτε εσένα ότι είμαστε Ελληνες και Χριστιανοι.
Αν ενας Τουρκος με απειλούσε γιά να γίνω Μουσουλμάνος, θα γινόμουν αμέσως. Θα γονάτιζα χάμω θα άρχιζα τις προσευχες και ψυθυριστά θα έλεγα : Αει στο Διάολο ζώον που θα γινω Μουσουλμάνος.
Και θα σου δώσω ένα άλλο παράδειγμα που σίγουρα παρατήρησες τις τελευταίες μέρες. Ακουσα και είδα στην Τηλεόραση να ζητωκραυγάζουν ανθρωποι από το ΤΟΡΟΝΤΟ. Υπηκοοτης ΚΑΝΑΔΙΚΗ .Γλώσσα ΓΑΛΛΙΚΉ.
Κούνια που σε κούναγε. Ολοι αυτοί ηταν Εληνες. Ελληνικά δεν μιλούσαν, δικαιολογημένα, αφού εκει γεννήθηκαν οι περισσοτεροι. Τιμούν τη χώρα που τους φιλοξενει με όλες τους τις δυνάεις, αλλα πως να το κάνουμε;;
Η ράτσα δεν ξεριζώνεται με ΤΙΠΟΤΑ. Μετά απο 500 χρόνια θα έχουν αλλάξει οι φωτογραφιες τους αλλά θα είναι πάντα Ελληνες, οι Γαλλοι Γάλλοι, Οι Ρώσσοι, Ρώσσοι οι Ουγκαντανέζοι Ουγκαντανέζοι κοκ.
Επί τη ευκαιρία. Η γιαγιά μου από τη μάνα μου ήταν 100% Γιαπωνέζα γενημμένη στο ΝΑΓΚΑΣΑΚΙ το 1890 Εγώ τι είμαι;;;

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 11 Ιούλ 2004 12:30

Αγαπητέ μου WOULF ΄
Πρέπει να σε ευχαριστήσω. Γιά τον ΦΛΑΝΤΑΝΕΛΑ. Τον έμαθα όταν ήμουν στο Γυμνάσιο. 1952 περίπου.
Τώρα γίνομαι όμως ΕΞΑΛΛΟΣ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΥΣΤΕΡΙΑΣ.
Μόλις είδα το όνομά του στο γράμμα σου χώθηκα με τα μούτρα στο ψάξιμο.
Να τι βρήκα.
ΦΛΑΝΤΑΝΕΛΑΣ; Πληροφορίες= Μηδέν.
Ούτε σε Ελληνικό Λεξικό ούτε σε ξένη ιστοσελίδα.
Σε ηλικία 14 ετών απέκτησα την Εγκυκλοπαίδεια του Ηλίου. Σήμερα, επειδή έχει παληώσει σκέφθηκα να την ξεφωρτωθώ και να κρατήσω μόνον τον τόμο ΕΛΛΑΣ. Το ερώτημα είναι, να τον κάνω τι;;;Ολο το περιεχόμενό του αποτελείται από αοριστίες του τύπου, ηρωες, γενναιοι παλληκαρια κλπ.
Εγινε μιά μεγάλη μάχη.Καμμια πληροφορία πρακτική.
Δυστυχώς οι Ελληνες είμαστε οι μόνοι που κάνουμε μεγάλη προσπάθεια να θάψουμε ότι έχουμε. Με ενοχλει φοβερά το να βρίσκω την ιστορία της Δικής μου Πατρίδας γραμμενη Αγγλικά, Γαλλικά η Γερμανικά.
Δύο πράγματα. Εχω μία λίστα κανει με τα ονόματα των πραγματικά μεγάλων Ελληνων της εποχης της Αλώσης. Κριτοβουλος, Φραντζης και καμμιά δεκαριά άλλοι. Γιατί κανείς δεν τους ξέρει;;;Υπάρχουν αρκετές πληροφορίες γιά την 29η Μαίου 1453. Εγω όμως είμαι γρουσούζης πεισματάρης και αδίστακτος. Θέλω αυτούς που ήταν εκεί. Δημοσιογράφοι τεράστιας εμβέλειας και θέλω το φρούτο από το δένδρο.
Εχω την Αλεξιάδα της Αννας Κομνηνής. Δυστυχώς στα Αγγλικά.
Και έχω και κάτι καλό. Ολα τα Αρχαιοελληνικά κείμενα και τα Λατινικά στην πρωτότυπη γλώσσα τους. Ξερεις τι γλύκα εχει εκεινος ο ΠΕΡΙ ΚΥΡΟΥ ΑΝΑΒΑΣΩΣ του γννωστου δημοσιογράφου Ξενοφώντος της Λακεδαιμο-Σπαρτακ News
Εχω πολύ υλικό . Αν κάτι θελήσεις. Μη διστάσεις.

Απάντηση