Η Άλωση της Πόλης: ένα κοσμοιστορικό γεγονός

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 17 Ιούλ 2004 21:00

hades
Μερικά γιά τη θρησκεία στην Αμερική. Καλβινισται δεν είναι. Οι Καλβινισται είναι οι Ελβετοί. Πάρα πολύ σπάνια θα τους συναντήσεις σε άλλες χώρες ακόμα και Ευρωπαικές.
Λοιπόν. Οι Αμερικανοί είναι σήμερα περίπου 260 εκατομύρια. Από αυτούς οι 100.000.000 περίπου εχουν κάποιο θρήσκευμα που ακολουθούν. Δηλ. χριστιανοι ορθόδοξοι/καθολικοί/Αγγλικανοί/Μωαμεθανοί/Εβραίοι/Ινδοί/
Βουδισταί/ και οι Αθρησκοι.
Τα υπόλοιπα 160.000.000 πιστεύουν σε 500.000.000 θρησκευτικά Χριστιανικά δογματα. Δεν γίνεται αυτό;;;; ΄Στην Αμερική ολα γίνονται.
Να γιατί. Στο παρελθόν σας είχα γράψει ότι δεν είναι ευκολο να διαδώσεις μιά θρησκεία χωρίς την ανάλογη παιδεία και εμπειρία. Αυτό ακριβώς εκαναν-και δυστυχώς κάνουν ακόμη. Αποικοι.Μεγάλη αμορφωσιά. Σε κάθε ευκαιρία, ιδίως κηδείες κάποιος διάβαζε κάτι από τη Βίβλο. Και το ερμήνευε οπως ήθελε, ή μάλλον όπως, προσωπικά, τον βόλευε. 10 χιλιόμετρα πιό κάτω κάποιος άλλος εκανε το ίδιο. Σε κάθε 100 Αμερικανους αντιστοιχούν πάνω από τα διπλάσια δόγματα. Με λίγα λόγια Αρτζι-Μπούρτζι και λουλάς. Δεν πρόκειται φυσικά γιά θρησκεία. Πρόκειται γιά οργανώσεις οι οποίες εκμεταλλεύονται τον κόσμο. Στην Αμερική πήγα σε δύο από αυτές και αποφάσισα να γίνω Βουδιστης καλύτερα από το να ξαναπάω σε Χριστιανικη συνάθροιση τέτοιου είδους. Βλέπε Γουιάνα και κρίνε. Βλέπε το φίλο σου τον Jerry να τον τραβάνε μέσα στην καρδιά του Los Angeles δύο άνδρες να τον πάνε στην εκκλησία τους. Και να φωνάζει ο Jerry πώς δεν θέλει και να τον τραβάνε ο ένας από το ένα μπράτσο και ο αλλος από το άλλο. (Πήγαινα στη δική μας Εκκλησία.)
Το πράγμα εφτασε σε τέτοιο σημείο που απαγορεύτηκε η προσευχή στα σχολεία από τότε. Και άν ήταν οι καυγάδες μεταξύ των θρησκειών, κατι γίνεται. Μεταξύ των χριστιανών,δυστυχώς, ήταν.

admin
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από admin » 18 Ιούλ 2004 10:50

Αγαπητοί φίλοι, ελπίζω να με συγχωρέσετε που παρεμβαίνω στην πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση, αλλά νομίζω πώς αυτή έχει ξεφύγει λίγο από το θέμα που προσδιορίζει ο τίτλος της. Τα άλλα θέματα που έχετε θίξει είναι πράγματι εξαιρετικά ενδιαφέροντα, και γι αυτό ακριβώς το λόγο θα άξιζε να αναδειχθούν από ξεχωριστές συζητήσεις.

Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 21 Ιούλ 2004 11:35

Στην συζήτηση μας δεν εξετάσαμε πολύ το πως ένιωσε ο Έλληνας από την Άλωση.Παραθέτω δύο Θρήνους σχετικά με την Άλωση

Της Αγια-Σοφιάς

Σημαίνει ο Θιός, σημαίνει η γης, σημαίνουν τα επουράνια,
σημαίνει κι η Αγια Σοφιά, το μέγα μοναστήρι,
με τετρακόσια σήμαντρα κι εξηνταδυό καμπάνες,
κάθε καμπάνα και παπάς, κάθε παπάς και διάκος.
Ψάλλει ζερβά ο βασιλιάς, δεξιά ο πατριάρχης,
κι απ΄την πολλήν την ψαλμουδιά εσειόντανε οι κολόνες.
Να μπούνε στο χερουβικό και να 'βγει ο βασιλέας,
φωνή τους ήρθε εξ ουρανού κι απ' αρχαγγέλου στόμα:
"Πάψετε το χερουβικό κι ας χαμηλώσουν τα 'αγια,
παπάδες πάρτε τα γιερά και σεις κεριά σβηστήτε,
γιατί είναι θέλημα Θεού η Πόλη να τουρκέψει.
Μόν' στείλτε λόγο στη Φραγκιά, να 'ρτουνε τρία καράβια°
το 'να να πάρει το σταυρό και τ' άλλο το βαγγέλιο,
το τρίτο το καλύτερο, την άγια τράπεζά μας,
μη μας την πάρουν τα σκυλιά και μας τη μαγαρίσουν".
Η Δέσποινα ταράχτηκε και δάκρυσαν οι εικόνες.
"Σώπασε κυρά Δέσποινα, και μη πολυδακρύζεις,
πάλι με χρόνους, με καιρούς, πάλι δικά μας είναι

Πάρθεν η Ρωμανία

Έναν πουλίν, καλόν πουλίν εβγαίν' από την Πόλην°
ουδέ στ' αμπέλια κόνεψεν ουδέ στα περιβόλια,
επήγεν και-ν εκόνεψεν α σου Ηλί' τον κάστρον.
Εσείξεν τ' έναν το φτερόν σο αίμα βουτεμένον,
εσείξεν τ' άλλο το φτερόν, χαρτίν έχει γραμμένον,
Ατό κανείς κι ανέγνωσεν, ουδ' ο μητροπολίτης°
έναν παιδίν, καλόν παιδίν, έρχεται κι αναγνώθει.
Σίτ' αναγνώθ' σίτε κλαίγει, σίτε κρούει την καρδίαν.
"Αλί εμάς και βάι εμάς, πάρθεν η Ρωμανία!"
Μοιρολογούν τα εκκλησιάς, κλαίγνε τα μοναστήρια
κι ο Γιάννες ο Χρυσόστομον κλαίει, δερνοκοπιέται,
-Μη κλαίς, μη κλαίς Αϊ-Γιάννε μου, και δερνοκοπισκάσαι
-Η Ρωμανία πέρασε, η Ρωμανία 'πάρθεν.
-Η Ρωμανία κι αν πέρασεν, ανθεί και φέρει κι άλλο.

Αυτό που είναι καταπληκτικό με αυτόύς τους θρήνους είναι ότι μπορεί να γράφτηκαν σε εποχές που δεν φαινόταν φως αλλά και οι δυο κλείνουν με ένα αισιόξοδο μήνυμα..............
"Είμαστε Έλληνες!Ακόμη και αν τα τανκς των Τούρκων περάσουν από πάνω μας εμείς θα μείνουμε εδώ."Και έμειναν..... Λογαχός Σωτήρης Σταυριανάκος Στρατόπεδο Ελδύκ 1974

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 22 Ιούλ 2004 13:44

Οντως πρέπει να ξαναγυρίσουμε στο αρχικο θέμα συζήτησης...
Η πτώση της Πόλης σήμανε το οριστικό τέλος. Βέβαια κάποιες περιοχές θα παρέμεναν για καμια 10αριά χρόνια ελεύθερες, αλλά ο ελληνισμός πλέον έμπαινε στον Μεσαίωνά του.
Από κει και πέρα έπρεπε να υπάρχει έστω και αμυδρό φως ότι θα αναγεννηθούμε γι'αυτό όλοι οι θρήνοι τελειώνουν όπως οι προαναφερθέντες.
Πάντως για να είμαστε και κοντά στην ιστορική αλήθεια, πρέπει να πούμε ότι οι Έλληνες σε όλη τη διάρκεια της οθωμανικής κυριαρχίας αποτελούσαν βασικό συστατικό της στοιχείο. Το θαλάσσιο εμπόριο ήταν στα χέρια εμπόρων από το Αιγαίο, ο τουρκικός στόλος ήταν δημιούργημα καθαρά ελληνικό, αφού οι Τούρκοι δεν φημίζονταν για τις ναυπηγικές τους ικανότητες, επίσης απολάμβαναν σε μεγάλο βαθμό θρησκευτική ελευθερία.
Βέβαια δεν διέθεταν το πιο σημαντικό γι'αυτούς...την ελευθερία τους.
Κάπως έτσι βγήκαν γνωμικά του τύπου 'Του Έλληνα ο τράχηλος ζυγό δεν υπομένει'
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 22 Ιούλ 2004 14:32

Σωστά Feanor .Τα πρώτα πάντως χρόνια η δυσκολίες που είχαν οι Έλληνες ήταν πολλές.Η κατάσταση βελτιώθηκε αισθητά μετά το 1774 με την συνθήκη του Κιουτσούκ Καιναρτζή
Ένας από τους λόγους της γενοκτονίας των Ελλήνων και των Αρμένιων ήταν ότι έλεγχαν το 90 % του εμπορίου στην Τουρκία
Την θρησκευτική ελευθερία την επέβαλε ως ένα βαθμό και το Κοράνι.Πάντως και οι Σουλτάνοι δεν ήθελαν να εξισλαμίσουν τελείως τους Χριστιανούς γιατί οι Χριστιανοί ήταν που πλήρωναν τους φόρους
"Είμαστε Έλληνες!Ακόμη και αν τα τανκς των Τούρκων περάσουν από πάνω μας εμείς θα μείνουμε εδώ."Και έμειναν..... Λογαχός Σωτήρης Σταυριανάκος Στρατόπεδο Ελδύκ 1974

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 06 Σεπ 2004 23:20

Παιδιά Καλησπέρα.
Δεν σας ξέχασα αλλά έίχα αλλες ασχολίες, οι κυριώτερες 95% ήταν τα όσα ειπαμε.
Στίς 15 Ιουλίου, αν ρίξετε μιά ματιά θα δείτε ότι κλαψουρίζω για το ότι δεν
έχω Ελληνικά κείμενα των αρκεών ιστορικών στην Αλωση.
Πρέπει να ζητήσω συγγνώμην από ολους γιατί φέρθηκα επιπόλαια.

Ελληνικά κείμενα δεν έχουμε,-αμμεσα διαθέσιμα- γιατί ο Αυτοκράτορας φρόντισε γι'αυτο.
Σημείωση¨Οταν λέω αυτοκράτορας εννοώ τις αρχές.
Σημείωση 2. Οταν λέω οτι φρόντισε γι'αυτό δεν κατηγορώ άλλα θέλω να εξυμνήσω όπως θα εξηγήσω πιό κάτω.
Ο Κωνσταντίνος Δράγασης, Παλαιολόγος έπεσε μαχόμενος. Και λοιπόν??
Κ' άλλοι έπεσαν. Μικρό το γεγονός από μία πλευρά.
Ο Παλαιολόγος δεν υπερασπιζόταν τον εαυτό του. Υπερασπιζόταν τον Ελληνισμό. Μπορεί να έχουν περάσει 551 χρόνια από τότε, αλλά να είστε απόλυτα σίγουροι ότι τότε έγινε ακριβώς αυτό που θα γινόταν και σήμερα.
Δηλ.Επιτελική συζήτηση. Τα πράγματα κατάμαυρα. Πρέπει να πώ ότι οι Βυζαντινοι, λόγω του τεράστιου σε έκταση κράτους, σε μιά πλευρά πολεμούσαν και στη άλλη ΄'εστελναν βαρύτιμα δώρα, και διορισμούς " αντιπάλων σε ηγετικές θέσεις . Σε λίγο η σούπα έκοβε και ξανά από την αρχή.
Πώς ο δυστυχος Παλαιολόγος να κάνει κάτι τέτοιο? Τα πλούτη της Πόλης ήταν στη Δύση. Αν πρότεινε στον Μωάμεθ να τον κάνει Γενικό διοικητη της Ελλάδος, θα του απαντούσε ποιάς Ελλάδος. Δεν σου ανήκει τίποτε.
Αυτά τα κατάμαυρα μαντάτα είμαι σίγουρος συζητήθηκαν γιά πάρα=παρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Μόνη έξοδος να πέσουμε υπέρ πατρίδος.
Γιά σκεφθείτε όμως το γεγονός, ότι σε μιά τέτοια περίπτωση θα μιλάγαμε όλοι Τούρκικα. Γιαυτό και οι διοικούντες , αφησαν ή εστειλαν στη Δύση τον
Ελληνισμό. Ολοι αυτοί οι άνθρωποι, ξέρανε οτι το μόνο θησαυροφυλάκιο, ιδεών, πολιτισμού κλπ ήταν η Δύση. Πάπας. Φλωρεντία, Γένοβα, Βενετία, Παρίσι, Λυών, Μασαλία, Κολωνια και ένα σωρό τόποι. Εκεί τι έγινε? Βοήθησαν τα όπλα και η ισχύς των δυτικών στην διάσωση του Ελληνικού πνεύματος ή το Ελληνικό πνεύμα βοήθησε την Μεσαιωνική Ευρώπη να αναπτυχθεί?? Κατά την ταπεινή μου γνώμη, συνέβησαν και τα δύο και μάλιστα σε ποσοστό 50-50. Με λίγα λόγια αυτοί που εφυγαν σε διάφορες χρονικές περιόδους και κατα πολλούς και πικοίλους τρόπους, πολέμησαν το ίδιο Ηρωικά με αυτούς που έμειναν. Ο κωνσταντίνος Παλαιολόγος πριν πεθάνει φρόντισε να μη νικήσουν οι Τούρκοι. Και πιστεψτε με, νομίζω ότι το κατάφερε όσο κανένας άλλος.
Και πρίν κλείσω θα ήθελα να σας πώ τι με έκανε να ερευνήσω το θέμα.
Εχω μιά ιστοσελίδα Γενεαλογική, ενός καθηγητού από το Εδιμβούργο ο οποίος ασχολείται αποκλειστηκα με τους ΕΥΓΕΝΕΙΣ. Βρήκα λοιπόν κάποιον Βυζαντινό ευγενή, δεν θυμάμαι ποιόν ούτε έχει σημασία, ο οποίος παντρεύεται μιά κοπέλλα από την Περιοχή του Γιβραλτάρ στην Ισπανία, γύρω στα 1100-1200. Αν έπαιρνε καμμιά από την Παταγονία, θα του ήταν πιό ευκολο. Σημασία έχει γιά μένα το γεγονός ότι οι άνθρωποι είναι ΑΚΡΙΒΩΣ οι ίδιοι. Διπλωματία, Εμπόριο, Καλές Τέχνες, Ερωτας, Φιλονικίες τα πάντα.Το ότι οι Δυτικοί είχαν ρημάξει την Πολη δεν νομίζω οτι έπαιξε πολύ μεγάλο ρόλο. Εκεί ήταν΄το μοναδικό ασφαλες θυσαυροφυλάκιο.
Σας κούρασα.Ζητώ συγγνώμην.

Άβαταρ μέλους
freespirit
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από freespirit » 07 Σεπ 2004 15:42

JERRY II έγραψε:Στίς 15 Ιουλίου, αν ρίξετε μιά ματιά θα δείτε ότι κλαψουρίζω για το ότι δεν
έχω Ελληνικά κείμενα των αρκεών ιστορικών στην Αλωση.
Πρέπει να ζητήσω συγγνώμην από ολους γιατί φέρθηκα επιπόλαια.

Ελληνικά κείμενα δεν έχουμε,-αμμεσα διαθέσιμα- γιατί ο Αυτοκράτορας φρόντισε γι'αυτο.
Σημείωση¨Οταν λέω αυτοκράτορας εννοώ τις αρχές.
Σημείωση 2. Οταν λέω οτι φρόντισε γι'αυτό δεν κατηγορώ άλλα θέλω να εξυμνήσω όπως θα εξηγήσω πιό κάτω.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς λέγοντας ότι δεν έχουμε κείμενα ελλήνων ιστορικών για την Αλωση. Υπάρχει ο Γεώργιος Φραντζής και το Χρονικό του, αυτόπτης μάρτυς των γεγονότων και πρωτοβεστιάριος του αυτοκράτορα. Ο Nicolo Barbaro, επίσης παρών και αυτόπτης μάρτυς. Υπάρχουν και τα χρονικά του Κριτόβουλου και του Μιχαήλ Δούκα, που είναι έμμεσες αφηγήσεις, αλλά χρήσιμες.

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 07 Σεπ 2004 17:45

freespirit
Δεν κατάλαβες καλά, αλλά νομίζω ότι εγώ δεν ήμουμ αρκετά σαφής. Τους ιστοτρικούς που αναφέρεις τους ξέρω από παιδικής μου ηλικίας. Προβλημα; 1. Εχω τα ονόματα τουλάχιστον ακόμη 10-12 γνωστών ιστορικών της εποχής. Στο δημοτικό διάβασα ένα κομμάτι του Γ.Φραντζη περίπου 20 σειρές. Ποιός έχει το υπόλοιπο??? 2.Του Φραντζή δεν μου φτάνει. Δεν πιστεύω σε φαντάσματα και Αρειανούς. Θέλω και την ιστορία και τις ιστορίες. Θέλω να διαβάσω ξανά εκείνη τη γλώσσα την περίεργη καθαρεύουσα που μυρίζει ακόμη λιβάνι. Κάθε άνθρωπος βλέπει τα πράγματα από την αποκλειστικά δική του σκοπιά και εγώ τις θέλω ΟΛΕΣ .
Και για να πάω πιό μακρυά θέλω και τις Τούρκικες, και αν ήταν στην Αλωση Βικινγκς Θέλω και τις δικές τους. 3. Εχω στη διάθεσή μου πανω από 17000 ιστοσελίδες. Εδώ και τρείς ώρες προσπαθώ να βρώ τον κατάλογιο των ιστορικών που έγραψα πιό πάνω. Αποτέλεσμα= μηδέν.
Κωνσταντινούπολη???Ποιά Κωνσταντινούπολη. Κανείς δεν φαίνεται να την έχει ακούσει. Ακόμη δεν ρωτήθηκα αν βρίσκεται Νοτια της Καραιβικής αλλα αν γίνει θα κάνω φόνο. Αν θέλεις θα σου δώσω μιά λίστα και
μόλις μάθεις τίποτα πες μου. Και κάτι ακόμα που με προβληματίζει.
Σε ορισμένα κείμενα-λίγα- Αναφέρεται ενας ιστορικός με το όνομα Γεώργιος Φραντζης. Σέ άλλα-πολύ περισσοτερα αναφέρεται ενας ιστορικός με το όνομα Γεώργιος Σφραντζης. Ιδια εποχή ιδιος τόπος. Από μήνες τρώγομαι να βρώ αν πρόκειται γιά το ίδιο πρόσωπο, χωρίς μέχρι τώρα να βρώ αποτέλεσμα. Αν ξέρεις κάτι σχετικά θα το εκτιμήσω αφάνταστα. Γιά τις πολύ προσεγμένες παρατηρήσεις σου, χιλια ευχαριστώ. Αν θέλεις κάτι άλλο πες μου.

Άβαταρ μέλους
freespirit
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από freespirit » 07 Σεπ 2004 18:53

Αγαπητέ JERRY II, ο Γεώργιος Σφραντζής ή Φραντζής είναι το ίδιο και το αυτό πρόσωπο. Ασφαλώς και υπάρχουν πολλές άλλες μαρτυρίες και χρονικά, αλλά μόνο αυτά που σου παρέθεσα είναι τα πλέον πλήρη και σχετικά αξιόπιστα, και μόνον τα δύο πρώτα από βιώσαντες τα γεγονότα.

Τι εννοείς με φαντάσματα και αρειανούς; Ολοι οι συγγραφείς της εποχής είχαν έντονες μεταφυσικές πεποιθήσεις και πίστευαν στην "εξ ανω επέμβαση". Δεν υπάρχει δυσστυχώς κάποιος Θουκιδύδης. Μια υλιστική προσέγγιση θα ήταν βλάσφημη.

Αν καταλαβαίνω καλά, το πρόβλημά σου είναι η πρόσβαση σε αυτά τα κείμενα. Είναι αλήθεια ότι δεν είναι τόσο ευκολα να τα βρείς όσο τον "Κώδικα Da Vinci", αλλά νομίζω ότι αν ερευνήσεις σε ειδικά βιβλιοπωλεία θα βρείς τα κυριότερα. Επίσης υπάρχουν και πολλές ιστορίες της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας και των γεγονότων αυτών, που αποδίδουν κριτικά τα γεγονότα και διορθώνουν σφάλματα (ηθελημένα η όχι...) των παλαιών ιστορικών-χρονογράφων.

Ισως ο admin λόγω της ιδιότητας του που μας φανέρωσε να γνωρίζει κάτι παραπάνω .

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 07 Σεπ 2004 20:03

Οχι . Φαντάσματα και Αρειανούς εννοώ ότι δεν δέχομαι την εξής Εκφραση;πχ. οΚωνσταντίνος Παλαιολόγος καβαλούσε ενα μαύρο ατι. Ερώτηση. Που το ξέρεις?? Απάντηση. Καπου το διάβασα, αλλα δεν θυμά μαι που. Καποιος μου το είπε, του το είχε πει η γειτόνισα της μάνας του.
Αυτα όλα μου φέρνουν αναγούλα.
Κάθε τι πού λέω ή κάνω πρέπει να έχει τις δυνατον ισχυρότερες βάσεις.
Και εάν πάμε στο θέμα που τώρα συζητάμε, δεν δέχομαι τιποτα λιγώτερο απο απόλυτο Σεβασμο, και κεφαλην κεκλιμένην. Δεν μιλάμε γιά την ΑΕΚ που Νικησε τον Πανιώνιο. Μιλάμε γιά ανθρώπους που συζητούν με Θεο ή Θεους. Και μόνον ο Φραντζης, ή ο Λαόνικος Χαλκοκονδύλης , ο Barbaro κα μπορούν να δίνουν πληροφορίες. Και μιά άλλη οληροφορία την οποία βρήκα μόλις τώρα. Κάποιος ονόματι Bartolomeo de Giano, ιερωμένος? λαικός? από που δεν ξέρω εχει μια επιστολή γραμμένη πριν την άλωση οπου εξιστορει τα της χαρακτηριστικά κτηνώδους συμπεριφοράς των Οθωμανών. Αν σκεφθείς ότι πριν φτάσεις στα τριάντα την εποχή εκεινη, θα έπρεπε να εχεις μαχαιρώσει τουλάχιστον πέντε, φαντάσου τι γινόταν μεταξυ των ανθρώπων αυτών και τη έγινε σις 30 Μαίου 1453. Θα σου πώ λεπτομέρειες μόλισς βρω λιγο καιρό να το διαβάσω. Το ότι οι ιστορικοί που λες εζησαν τα γεγονότα δεν μου κανει ουτε κρύο ουτε ζεστη. Δεν ξυπνησαν οι Βυζαντινοι την 29 Μαϊου και είδαν τον Μεμετη μπροστά τους. Τον έβλεππαν γιά παρα πολυ καιρο , μηνες ίσως και χρονια πριν και μετα μπροστά τους. Το τι έγινε απο την εποχή του πατέρα του και μετά είναι παρα πολυ σημαντικό.

Απάντηση