Η προέλευση του Ελληνικού αλφαβήτου

Μικρά και μεγάλα γεγονότα, γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας, από την προϊστορία και την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
Απάντηση
ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 25 Οκτ 2005 07:01

To παραμύθι των Ινδοευρωπαίων έχει απορριφθεί πλέον απο την γνώμη της συντριπτικής πλειοψηφίας των περισσότερων απο εμάς. Ήδη λίγο - πολύ έχουμε καταλάβει πού αποσκοπεί και τα ψέματα του, αλλά δυστυχώς υπάρχει ακόμα στα σχολικά βιβλία της ιστορίας και αυτό είναι κάτι που μας εξοργίζει και δέν πρέπει να περάσει απαρατήρητο. Γιατί ότι και να λέμε εμείς πάει εντελώς χαμένο άν το διδάσκουν σάν ιστορικά γεγονότα.
Να κατατάσουν στην ίδια ομάδα λαούς ασύνδετους στα πάντα, να απορρίπτουμε πραγματικά αρχαιολογικά ευρήματα και να βάζουμε στην θέση τους άλλα φανταστικά και με τόση πειστικότητα είναι κάτι που μόνο η Ινδοευρωπαική θεωρία το έχει καταφέρει έτσι.

Άβαταρ μέλους
Litsa
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Litsa » 25 Οκτ 2005 12:38

Μοραλες ,καταλαβαίνω τον καημό σου αλλά το χειρότερο
που μπορεί να μας συμβεί είναι να μετατραπούμε σε αρχαιόπληκτους.
Την ιστορία την μελετάμε για να δούμε το μέλλον και όχι για να
αισθανθούμε "άντε γειά" και να περιμένουμε πως μόνο και μόνο
με την ιστορία μας θα περπατάμε στους δρόμους και οι Ευρωπαίοι
Αμερικάνοι και λοιποί θα μας υποκλίνονται .

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 25 Οκτ 2005 23:55

Litsa έγραψε:και να περιμένουμε πως μόνο και μόνο
με την ιστορία μας θα περπατάμε στους δρόμους και οι Ευρωπαίοι
Αμερικάνοι και λοιποί θα μας υποκλίνονται .
Litsa πίστεψέ με έχω τύχει σε πολυεθνικό τραπέζι ( 9 άτομα-7 εθνικότητες) ένοιωσα κάποια στιγμή να περιμένουν από μένα, τον μόνο Έλληνα, να τους δώσω όλες τις απαντήσεις για τα Μυστήρια του Σύμπαντος.

Πολύς κόσμος εκτός Ελλάδος μας σέβεται και μας θαυμάζει σαν λαό σαν έθνος, μάλλον εμείς δεν σεβόμαστε τον εαυτό μας.
Ειληκρινά δεν μπορείς να νοώσεις την έκπληξη και αμηχανία ενός Γιαπωνέζου που ταξίδευε μαζί μου στο αεροπλάνο.
Ξεφύλλισε ένα περιοδικό που είχα μαζί μου και άρχισε να αναγνωρίζει ένα ένα τα γράμματα του Ελληνικού αλφαβήτου (τα ήξερε από τα μαθηματικά)
Αυτό είναι σίγμα αυτό είναι άλφα αυτό είναι gάμμα.

Ναι Litsa και συγνώμη. Ακόμα και σήμερα μερικοί υποκλίνονται.
Tasos Zakynthos

epiktitos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από epiktitos » 27 Οκτ 2005 15:04

ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΘΑ ΥΠΟΚΛΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΕΝΑΥΣΜΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΙΚΟΝΙΚΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΟΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΗΜΕΡΑ.ΔΙΟΤΙ Η ΙΔΙΑ Η ΛΕΞΗ ΑΥΤΟ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ (Α-ΛΗΘΗ)ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΗΘΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΟΔΟΣ.ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Ο ΘΕΙΚΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ: ENΩ ΟΙ ΞΥΠΝΙΟΙ ΑΝΤΙΛΑΝΒΑΝΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΩΣ ΕΝΑ, Ο ΚΑΘΕ ΚΟΙΜΗΣΜΕΝΟΣ ΖΕΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟ.
epiktitos Ο ΝΟΩΝ.....ΝΟΕΙΤΩ

Άβαταρ μέλους
Litsa
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Litsa » 28 Οκτ 2005 01:43

Τάσο μου ,
μην εμπιστεύεσαι και πολύ τους αλλοδαπούς σε τέτοια θέματα διότι
ΔΕΝ ενδιαφέρονται ουσιαστικά γιά κανένα μυστήριο του σύμπαντος εκτός
αν πρόκειται να αποκομίσουν χειροπιαστά οφέλη από αυτή τους την ασχολία.

Πολύς κόσμος σέβεται και θαυμάζει τους Έλληνες αλλά όταν επισκέπτονται την Ελλάδα
συνήθως αλλάζουν γνώμη. Όχι για την Ελλάδα αλλά για το νεοελληνικό κρατίδιο και
τους νεοέλληνες . Ίσως χρειασθεί λίγος χρόνος για να προσγειωθεί αυτός ο κόσμος.
Διάβασε το "Ποιός σκότωσε τον Όμηρο" και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Το να είσαι Έλληνας και να σου υποκλίνονται είναι μιά δύσκολη υπόθεση που δεν περνάει
μέσα από υπηρεσίες που εκδίδουν πιστοποιητικά και διαβατήρια.
Έχω γνωρίσει Αλβανούς ,Βούλγαρους και έγχρωμους που σκέπτονται πολύ πιό ελληνικά
από τον προθυπουργό μας και επίσης έχω γνωρίσει Έλληνες (και Ελληνάρες) που δεν γνωρίζουν
ποιά είναι η διαφορά του πλανήτη από τον αστέρα όπως και επιστήμονες που δεν μπορούν
να σου εξηγήσουν πως γίνεται μιά έκλειψη σελήνης.

Εμμένω στην αρχική μου θέση , η αρχαιοπληξία είναι νόσος που πρέπει να θεραπεύσουμε.
Φυσικά και μας ενδιαφέρει η ορθή και ακριβής αποκατάσταση και ερμηνεία της ιστορίας.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 30 Οκτ 2005 02:10

Litsa συμφωνώ γενικά με αυτά που λές όμως από την άλλη μεριά δεν είναι σωστό να πηγαίνουμε και στο άλλο άκρο.
Έχεις δίκιο υπάρχουν πολλοί "Μήτσοι" και μάλιστα φωνάζουν δυνατά αλλά δεν είναι μόνο αυτοί η Ελλάδα.
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
Litsa
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Litsa » 30 Οκτ 2005 04:02

Τάσο , οι δικές μου εμπειρίες είναι απογοητευτικές.
Λόγω επαγγέλματος έχω έρθει πολλές φορές σε επαφή με Έλληνες μετανάστες
από Αυστραλία και ΗΠΑ Καναδά .
Οι Αυστραλοί είναι πολύ χαμηλού επιπέδου αλλά συνήθως είναι πρώτη ή δεύτερη γενιά
Δηλαδή, την δεκαετία του '60 ήταν εικοσάχρονοι επέστρεψαν και έμειναν όπως έφυγαν.
Μπορείς δηλαδή να έχεις από πρώτο χέρι μια εικόνα της πνευματικότητας του τότε μέσου Έλληνα.

Οι από ΗΠΑ μετανάστες είναι υπερόπτες και πολύ απαιτητικοί , εντελώς στον κόσμο τους
δεν κρύβουν ότι διαρκώς έχουν στο μυαλό τους πως να βγάλουν χρήμα από "μπιζνες" και
από αγοραπωλησίες ακινήτων. Και αυτοί χαμηλού επιπέδου.
Όλοι τους είναι εντελώς άσχετοι με μυστήρια σύμπαντος. Καραφάκι δεν τους καίγετε.
Πλήρως εναρμονισμένοι με ότι ζητάει η παγκοσμιοποίηση και ότι τους μαθαίνουν τα ΜΜΕ.
Θα μου πεις τώρα πως το Μ.Ι.Τ. είναι γεμάτο με ελληνόπουλα που διαπρέπουν. Έκτακτα .
Τέτοια περίπτωση δεν έχω συναντήσει ακόμη, μάλλον δεν επιστρέφουν ποτέ στην Ελλάδα.

Έχω καθίσει και γώ σε πολλές φορές πολυεθνικό τραπέζι.
Οι παρατηρήσεις μου είναι πιό "αδέκαστες" . Σε πληροφορώ πως οι Έλληνες τις παρέας
βγάζουν έντονα ένα κομπλεξισμό. Δεν εναρμονίζονται εύκολα με ότι απαιτεί το
¨δυτικοευρωπαϊκό" στυλ σε μια δεξίωση. Σίγουρα έφταιγε και η γλώσσα (Αγγλικά Γαλλικά)
που δεν ήταν η μητρική τους.
Έχουν τρομερά κενά σε "savoir vivre" κάτι που ο μέσος Ευρωπαίος το προσέχει πάρα πολύ.
Οι "πουριτανοί" Ευρωπαίοι έχουν πολύ κακή γνώμη για τους Έλληνες ,τους θεωρούν απατεώνες.
Την κύρια ευθύνη σε αυτό την έχουν οι ταξιτζήδες μας.
Οι Έλληνες γενικά έχουν γαλουχηθεί με την ιδέα πως έχουν να κάνουν με "κουτόφραγκους"
και αυτό το βγάζουν χωρίς όμως να διαθέτουν το απαιτούμενο θεωρητικό υποβαθρο για να σταθούν
στο ύψος τους.
Δεν θέλω με αυτά που λέω να σας θίξω .
Επαναλαμβάνω , αυτά είναι οι δικές μου εμπειρίες,παρατηρήσεις και δεν είναι καμία στατιστική
που μπορώ να σας θεμελιώσω.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 31 Οκτ 2005 00:47

Litsa έγραψε: Οι Έλληνες γενικά έχουν γαλουχηθεί με την ιδέα πως έχουν να κάνουν με "κουτόφραγκους"
και αυτό το βγάζουν χωρίς όμως να διαθέτουν το απαιτούμενο θεωρητικό υποβαθρο για να σταθούν
στο ύψος τους.
Σε καμμιά περίπτωση δεν μπορώ να αρνηθώ ότι είμαστε κάπως "απομονωμένοι" λόγω γλώσσας αλλά και στενοκεφαλιάς, άλλωστε αυτός είναι και ένας από τους λόγους για το κακό μας το χάλι σαν χώρα.
Αλλά δεν ανέφερα πουθενά για Έλληνες μετανάστες. Η εμπειρεία μου μέχρι τώρα με έχει κάνει να τους αποφεύγω όπως ο διάολ... το λιβάνι.
Ειλικρινά όταν είμαι εκτός Ελλάδος και ακούω κάποιον να μιλά ελληνικά εξαφανίζωμαι.
Μίλησα για πολίτες τρίτων χωρών που πραγματικά θαυμάζουν την χώρα μας και το πνεύμα της.
Tasos Zakynthos

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 31 Οκτ 2005 16:49

H περίπτωση των ταξιτζήδων που γδύνουν τους αφελείς τουρίστες είναι το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα. Ο σημερινός Έλληνας ο καθένας ατομικά και εγωιστικά, νομίζει οτι ολόκληρος ο κόσμος περιστρέφεται γύρω απο αυτόν. Απο την στιγμή που θα έρθει σε επαφή και με τον ξένο αρκεί να βρεί την κατάλληλη ευκαιρία, και δέν θα ενδιαφερθεί για την εντύπωση που θα δώσει η χώρα του σε ξένους.
Θα προσπαθήσει να εκμεταλλευθεί την ευκαιρία για να τον ληστέψει νομίμως, και να κάνει την μπάζα της ζωής του. Και άν δυσφημιστεί η Ελλάδα με την ενέργεια του αυτή (π.χ. του ταξιτζή) νομίζει οτι θύματα θα είναι άλλοι και αυτός θα την κάνει απ'την απ'έξω μεριά. Και τον συμπατριώτη του δέν τον βλέπει σάν συμπατριώτη αλλά σάν ανταγωνιστή. Στην προκειμένη περίπτωση του ταξιτζή, ο ταξιτζής θα κάνει τα πάντα μήν πέσει τάχα ο τουρίστας στα νύχια κάποιου άλλου απατεώνα συναδέλφου του. Στην περίπτωση αυτή θα αναγκαστεί να παίξει τον ρόλο της χήρας.

Άβαταρ μέλους
Litsa
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Litsa » 31 Οκτ 2005 17:29

Τάσο , εγώ αναφέρθηκα στους μετανάστες γιατί είναι
ο κύριος και "διαρκής" φορέας εκπροσώπησης του
Ελληνισμού στο εξωτερικό.

Ο άλλος φορέας είναι οι ιθαγενείς έλληνες που έρχονται
σε επαφή με τους τουρίστες και τρίτος φορέας είναι
οι έλληνες επιχειρηματίες και οι εργαζόμενοι σε εταιρίες
διεθνές εμπορίου.

Οι κλασικές και "ουμανιστικές" σπουδές σε ευρωπαίους
είναι σήμερα περιορισμένες αλλά είναι ηλίου φαεινότερο
ότι οι σημερινοί νεοέλληνες υπολείπονται σε σπουδαιότητα
και επιτεύγματα των αρχαίων τους προγόνων.
Σαφώς και υπάρχουν αναλογικά με άλλους λαούς πολλοί και
πολύ αξιόλογοι έλληνες επιστήμονες αλλά πρέπει να είσαι
πολύ ρομαντικός για να θαυμάσεις τον "Μήτσο" ή τον "Νάσο"
επειδή μιλάνε την ίδια γλώσσα με τον Νανόπουλο.

Τέλος , και οι ευρωπαίοι αμερικανοί κλπ έχουν
πολλά μειονεκτήματα αλλά έχουν ένα ελαφρυντικό.
Δεν είναι Έλληνες , δεν τους βαρύνει καμία κληρονομιά.
Δεν έχουν καμία υποχρέωση έναντι του πολιτισμού ούτε
της ανθρωπότητας πέραν του να κερδίσουν υλικά αγαθά
και να περνάνε "καλά".

Απάντηση