ΚΕΛΤΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 14 Μάιος 2004 13:48

Προφανως υπαρχει διαφορα μεταξυ κελτικης παραδοσης και ιρλανδικης λαϊκης παραδοσης, η οποια δανειζεται στοιχεια απο την πρωτη και με την επιδραση του χριστιανισμου δημιουργει τους δικους της θρυλους.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
PRINCESS_SCORPION
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από PRINCESS_SCORPION » 14 Μάιος 2004 18:33

ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΑ ΤΟΝ ΔΡΟΥΙΔΙΣΜΟ
ΤΑ ΞΩΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΤΑ..
ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΦΥΛΑΚΕΣ, ΚΑΙ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΑΡΑΒΙΑΖΕ ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΛΑΘΟΣ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ, ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΝΑΝ ΑΚΑΡΙΑΙΑ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ... ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΕ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ. :P

.....

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 16 Μάιος 2004 21:44

...στο Ευλογημενο Βασιλειο του Valinor (αστειευομαι). Καθε ιστορια γυρω απο τα Ξωτικα εχει καποιες κεντρικες ιδεες που ειναι οι ιδιες:
1. Ειναι ομορφα μα και θλιμμενα
2. Λατρευουν τη μουσικη και τις τεχνες γενικοτερα, αλλα οταν το θελανε ηταν και πανισχυροι πολεμιστες
3. Κατειχαν τεχνες αγνωστες στους ανθρωπους, οι οποιες ερμηνευονταν απο αυτους ως Μαγεια
4. Ειναι παρηκμασμενη και ολιγομελης φυλη. Οσα εχουν μεινει περιφερονται σαν σκιες στα δαση
5. Εχουν μικρυνει σε μεγεθος, σε σχεση με το αρχικο τους αναστημα, το οποιο πανω-κατω ηταν ιδιο με το δικο μας

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 17 Μάιος 2004 22:32

Για το βιβλιο που προανεφερα...ειναι απο εκδοσεις TerraNova με τιτλο 'Ιρλανδια-Σκωτια:Ιστοριες με Ξωτικα'

Άβαταρ μέλους
PRINCESS_SCORPION
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από PRINCESS_SCORPION » 18 Μάιος 2004 11:49

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.. ΜΑ ΘΑ ΠΕΡΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ ΚΑΙ ΖΕΙ...
ΟΠΩΣ ΥΠΗΡΧΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ...
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΚΜΑΣΕΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥΣ ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΠΑΝΑΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΥΦΛΩΘΕΙ ΑΚΙ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ...
ΤΑ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΜΕ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΧ ΞΩΤΙΚΑ ΔΝΕ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝΚΑΤΑΛΛΗΛΗ''ΔΥΝΑΜΗ'' ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΝΤΙΚΡΙΣΟΥΜΕ...
ΓΙ ΑΥΤΟ ΛΕΝΕ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΕΞΑΣΚΗΣΗ ......

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 19 Μάιος 2004 22:22

Ο καθενας μπορει να πιστευει ο,τι θελει. Αν θες τη φτωχη, ρομαντικη μου αποψη, προτιμω να πιστευω πως τα ξωτικα υπηρξαν σε μια αλλη εποχη, σε εναν αλλο κοσμο. Στον σημερινο κοσμο δεν θα ηθελαν ουτε τα ιδια να ζουν. Οπως και ναχει τη θεση των ξωτικων, των δρακων και των μαγων πλεον εχουν παρει τα UFO και το Τριγωνο των Βερμουδων. Καθε εποχη εχει και τους θρυλους που της ταιριαζουν.
Εξαλλου δεν ειμαι σιγουρος αν θελεις να συναντησεις καποιο ξωτικο. Απο τους μυθους που εχω ως τωρα διαβασει οι ανθρωποι που απαντουσαν καποιο ξωτικο στο δρομο τους δεν ειχαν παντα ωραιο τελος :?

Άβαταρ μέλους
PRINCESS_SCORPION
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από PRINCESS_SCORPION » 24 Μάιος 2004 15:48

φυσικα και δεχομαι την αποψη σου αλλα αυτο ειναι ενα λαθος που το κανουμε συχνα...παμε στα καινουργια πριν ακομα εξηγησουμε τα παλια...
υπαρχουν πολλα ερωτιματικα και γι'αυτο εθεσα την αρχικη μου ερωτηση για να μπορεσουμε ισως να διευρεινουμε τις γνωσεις μας.. η μονο τισ δικες μου :P υπαρχει επισης κατι περιεργο που δεν το καταλαβαινω. ειναι μια απο τισ ελαχιστες θρησκειες οι οποια δεν εχει αφησει εγγραφα οι αποδειξεις που να μας περιγραφουν το τι συνεβαινε κατα τη διαρκεια των τελετων οι τελος παντων το τοτες σκηνικο.... :?: οπως τα δικα μας ελευσινια...
ας μην κολλαμε στα ξωτικα εχει τοσα πραγματα ανα μαθουμε.. :)

Άβαταρ μέλους
Prince_Scorpion
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Prince_Scorpion » 24 Μάιος 2004 15:55

Χμ Κέλτικη θρησκεία.....τι σχέση έχουνε τα ξωτικά λοιπόν?
Το κελτικό πάνθεο (Tuathe De Danann) δεν έχει απολύτως καμία σχέση με τα ξωτικά ( ή μάλλον με τον μύθο των ξωτικών)

Είμαι παγανιστής και ασχολούμαι με τον δρυιδισμό και μπορώ να σας πω οτι θα ήθελα πολύ να υπήρξανε ξωτικα αλλά δεν ισχύει κατι τέτοιο

Άβαταρ μέλους
PRINCESS_SCORPION
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από PRINCESS_SCORPION » 24 Μάιος 2004 16:05

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΠΡΙΓΚΙΠΑ ΧΑΡΗΚΑΜΕ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΗΡΘΕΣ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΣ (ΕΙΔΙΚΑ ΕΜΕΝΑ ΤΗΝ ΑΣΧΕΤΗ)
ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...? :)

Άβαταρ μέλους
Prince_Scorpion
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Prince_Scorpion » 24 Μάιος 2004 16:06

Δεν είδα να ρωτάς κατι συγκεκριμένο και ως εκ τούτου δεν μπορώ να απαντάω γενικά :twisted:

Απάντηση