Προιασθηματα,προφητικα ονειρα

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Badgirl
Νέο Μέλος

Προιασθηματα,προφητικα ονειρα

Δημοσίευση από Badgirl » 30 Σεπ 2007 01:25

Το τελευταιο καιρο με απασχολει ενα ερωτημα σχετικα με το τι ειναι τα προαισθηματα και ποιοι και ποτε τα νιωθουμε..Αφορμη ειναι η περακατω ιστορια ενα παιδι απο τη παρεα του καλοκαιριου καθως μιλουσαμε γι τα σχεδια μας το χειμωνα,γελασε και μας ειπε εγω θα σας χαιρετησω απο τωρα γιατι το χειμωνα θα ειμαι καπου αλλου..Δε δωσαμε και πολυ σημασια το περασαμε μαλλον αψηφιστα.Την αλλη μερα μαθαμε οτι σκοτωθηκε με το μηχανακι ενα φορτηγο επεσε πανω του γιατι εσκασαν τα φρενα του...γι να το θεωρησω συμπτωση ειναι τραβηγμενο για αυτο ρωταω αν εχετε κατι σχετικο και πως εξηγηται...Αλλο ενα ερωτημα που ισως καποιος ειχε μια σχετικη εμπειρια ειναι πως εξηγηται η υπαρξη καποιων ονειρων και η αμεσως πραγματοποιηση τις επομενες μερες..δε μπορει ολα αυτα να ειναι μια συμπωση

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 30 Σεπ 2007 11:53

Συστήνω:
Ευχέλαια,
Αγιασμό
και βέβαια
να πας πρώτα να εξομολογηθείς
για να γίνεις good girl επιτέλους.
Αν θες βέβαια.
Αν δεν θες ....
θα δεις και άλλα ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.
Σου μιλάει ένας πρώην αγνωστικιστής, περίπου άθεος δηλαδή, ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ.
Μου έχουν τύχει όλα. Όνειρα, προαισθήματα, deja vous (εκεί να δεις: να μπαίνεις σε σπίτι στην Τερψιθέα Γλυφάδας και να ξέρεις πώς ακριβώς είναι η σκάλα λίγο πιο μέσα - αόρατη από το δρόμο - χωρίς να έχεις πατήσει το πόδι σου ποτέ όχι στο σπίτι ούτε καν στη Γλυφάδα!!!!). Όλα αυτά προέρχονται από τον άυλο πνευματικό κόσμο. Σε αυτόν τον κόσμο δεν υπάρχουν οι περιορισμοί του χώρου και του χρόνου. Ή και για όσες από τις οντότητες που ζουν εκεί υπάρχουν κάποιο περιορισμοί, αυτοί είναι πολύ μικρότεροι σε σχέση με τους δικούς μας. Για αυτό και η έννοια της πρόβλεψης είναι κάτι χαζό για αυτές τις οντότητες. Αφού "βλέπουν" τον χωροχρονο με άλλα αισθητήρια και για κάποιο λόγο μας μεταβιβάζουν όποτε θέλουν αυτή την πληροφορία από το μέλλον. Είτε για το υλικό "καλό" μας είτε για το κακό (κυρίως αυτό) της ψυχής μας αφού θέλουν να ζούμε μέσα στο φόβο ή και την προσμονή για το αύριο και όχι μέσα σε αγάπη και ειρήνη.
Ο Κύριος είπε αφήστε το αύριο να νοιαστεί για τον εαυτό του.
Ζήστε το σήμερα δηλαδή. Αν πιστεύετε και αγαπάτε τον Κύριο, ο Κύριος θα φροντίσει για εσάς. Αυτές όμως οι κακές οντότητες δεν το θέλουν αυτό και μας δίνουν άσχημες πολλές φορές και διαστρεβλωμένες από αυτές αισθήσεις των μελλούμενων.
Δικαίωμά σου βέβαια να ζεις για το ααύριο. Ελέυθερη Βούληση. That's the tricky part. Αυτή είναι η μεγάλη παγίδα. Αν θες πεφτεις μέσα. Έτσι και αλλιώς η κατηφόρα είναι πάντα πιο εύκολη και ευχάριστη από την ανηφόρα. Τι μας περιμένει όμως στο τέλος της κατηφόρας?
Η σύγχρονη φυσική ξέρεις (όχι η Νευτώνεια παλαιολιθική που μας μάθανε στο σχολείο) λέει ότι οι αισθήσεις μας δίνουν την κατανόηση μόνο ενός μικρού τμήματος του κόσμου .
Πέραν αυτού υπάρχουν και άλλες διαστάσεις, και σε αυτές άλλου είδους οντότητες που δεν μπορούμε με τις 5 αισθήσεις μας να συλλάβουμε.
Η νοερά προσευχή και η απόλυτη πίστη στον Κύριο μας τον Ιησού Χριστό θα σου δώσουν γαλήνη ηρεμία και όταν φτάσεις (που στο εύχομαι) να ζήσεις μαζί μας (που μας το εύχομαι) το Άκτιστο Φως του Κυρίου θα καταλάβεις τι είναι όλα αυτά που "βλέπεις" ή ""βλέπουν" και που "προαισθάνεσαι".
Αυτό θα σε βοηθήσει να καταλάβεις:
http://www.oodegr.com/oode/esxata/kol_par1.htm
Τα γράφει καλύτερα από εμένα.
Να έχεις Ειρήνη.

Freud
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Freud » 30 Σεπ 2007 22:48

Καλα οκ, ασχολιαστο.. Δεν εχει νοημα να μπω σε συζητηση μ αυτο το ατομο, απλα ενα θα σου πω. Αν οι φαντασιωσεις σου προσπαθησουν να μου επιβαλουν τροπο ζωης η να αναστειλουν την επιστημονικη ερευνα, θα κανω οτι μπορω για να πας μια ωρα νωριτερα στον κυριο σου! Οσο δεν με απειλεις δε θα σε απειλησω :)

Άβαταρ μέλους
Badgirl
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Badgirl » 01 Οκτ 2007 01:54

Συγνωμη αγαπητε Freud,που σου θιξαμε τα ευαισθητα σου επιστημονικα κριτηρια σχετικα με αν αξιζει να ασχοληθεις με κατι η οχι....βλεπεις εμεις οι ταπεινοι κανουμε συζητησεις χωρις ουσια που να καταδεχτεις εσυ να ασχοληθεις.....ισωςγιατι δε εχεις απαντη,σεις η ψαχνεις σε ποια κατηγορια ψυχικα αρρωστων θα τοποθετησεις ατομα που λενε οτι ειχαν τετοιυς ειδους εμπειριες

Άβαταρ μέλους
Badgirl
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Badgirl » 01 Οκτ 2007 02:02

Φιλε evmoulatos στ αρχη νομιζα οτι κανεις πλακα με αυτα που γραφεις αλλα μετα ειδα οτι ισωσ καποια απο αυτα τα εχεις βιωσει και τα πιστευεις πραγματικα,επειδη ειμαι ψιλοασχετη στ θεματα πιστης χωρις να αποριπτω τιποτα δε γινεσαι λιγακι ποιος σαφης;και αντε εγω να δεχτω οτι υπαρχουν ολα αυτα που λες γιατι ο Κυριος μας αφηνει και τα βιωνουμε;και με ποια κριτηρια αυτες οι αυλες δυναμεις επιλεγουν σε ποιο θα φανερωθουν η οχι;και τρομοκρατοντας το κοσμο τι κερδιζουν;

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 01 Οκτ 2007 14:15

Προς Φρόϊντ:
Πίστευε ότι θες. Εσύ θα χάσεις στο τέλος. Εάν δεν θέλεις να πιστεύεις στην σύγχρονη Φυσική :lol: :lol: πάλι δικαίωμά σου είναι.
Επίσης: Όποιος θέλει είναι Χριστιανός. Ο Κύριος αυτό μας είπε. Μόνο με την ελέυθερη βούληση γίνεσαι. Εάν εσύ επιλέγεις άλλες "επιστημονικές" απόψεις δικαίωμά σου. Ποιος σου το απάγόρευσε να το κάνεις?
Δημοκρατία έχουμε. ότι θες κάνε. Εκτός βέβαια από το να απειλείς τους γύρω σου αναίτια. Αυτό είναι ποινικά κολάσιμο ξέρεις. Ιδιαίτερα εαν αυτοί που απειλείς δεν σε έχουν θίξει ή πειράξει στο παραμικρό.
Οι άϋλες δυνάμεις δεν επιλέγουν τίποτα. Οι δυνάμεις τους είναι αστείες συγκρινόμενες με του Δημιουργού τους και Δημιουργού μας .
Όταν επιτρέπει ο Κύριος τότε μόνο ενεργούν.
Και εναπόκειται σε εμάς, στην ελέυθερη βούλησή μας ο τρόπος αντίδρασης.
Αυτο είναι το μεγάλο δώρο που μας έδωσε ο Κύριος. Η ελεύθερη βούληση. Την χρησιμοποιούμε όπως θέλουμε εμείς. Μας έφτιαξε αν θυμάσαι καλά καθ' εικόνα και ομοίωση. Εφόσον Αυτός έχει Ελεύθερη Βούληση έχουμε και εμείς.
Όσο για το τι κερδίζουν αυτές οι δυνάμεις με αυτά που κάνουν:
Η απάντηση σε αυτό μάλλον έχει να κάνει με την ιστορία με την αλεπού και την κομμένη ουρα που προσπαθούζε να πείσει τις υπόλοιπες να την κόψουν για να είναι στην μόδα.
Αυτό είναι μάλλον το κίνητρο για όλα αυτά.
Ελπίζω να σε διαφώτισα.

Άβαταρ μέλους
Badgirl
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Badgirl » 03 Οκτ 2007 23:19

προς eumourelatos

Σε ευχαριστω γι τις επεξηγησεις πηρα μια πρωτη αποψη αλλα μου γεννηθηκαν νεα ερωτηματα ισως πρεπει να ψαξω πιο βαθια τι θεμα θρησκεια γι να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη παντως ευχαριστω

Απάντηση