ΜΟΡΑ... ΤΙ ΕΙΝΑΙ?

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Απάντηση
Μέανδρος
Νέο Μέλος

ΜΟΡΑ... ΤΙ ΕΙΝΑΙ?

Δημοσίευση από Μέανδρος » 21 Μάιος 2007 02:21

ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΗΜΟΥΝΑ ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ... ΕΝΑ ΟΜΟΡΦΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΟ ΠΡΟΪΝΟ ΠΗΓΑ ΝΑ ΣΗΚΟΣΩ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΛΟΧΟ... ΜΠΑΙΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΛΟΧΟ ΚΑΝΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΗΝ ΔΙΜΟΙΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΑΡΑΚΟΥΝΑΩ... ΦΡΙΚΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΑΝΑΚΛΗΠΤΩ ΟΤΙ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ "ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΗΧΟ ΜΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Η ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΑΝΑΣΑ" ΔΕΝ ΝΙΩΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ... ΤΟΝ ΤΑΡΑΚΟΥΝΑΩ ΠΑΛΙ.. ΦΩΝΑΖΩ... "ΑΝΤΟΝΑΡΕ ΞΥΠΝΑ ΡΕ" ΤΙΠΟΤΑ... ΜΠΑΙΝΟΥΝΕ ΜΕΣΑ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΚΟΙΝΟΣ ΜΑΣ ΦΙΛΟΣ. ΤΟΥΣ ΛΕΩ "ΡΕ Μ****ΕΣ ΤΙ ΕΠΑΘΕ ΑΥΤΟΣ"? ΚΑΙ ΛΕΕΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ "ΟΧΙ ΡΕ Π**ΣΤΗ ΠΑΛΙ" ΣΗΜΕΙΟΤΕΟΝ ΔΕ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΤΗΟΥΣΑΜΕ 3 ΑΤΟΜΑ ΝΑ -ΚΟΥΝΙΣΟΥΜΕ- ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΙΣΟΥΜΕ (Ή ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΑΜΕ) ΜΕΡΙΚΑ ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ... ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ... ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥΩΡΕΣ ΠΡΟΣΠΑΤΗΕΙΕΣ ΣΗΚΟΘΗΚΕ ΚΑΤΑΚΟΚΚΙΝΟΣ ΚΑΙ ΛΑΧΑΝΙΑΣΜΕΝΟΣ... ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ... ΣΤΡΕΦΟΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΠΟΙΟΤΙΤΑΣ ΤΩΝ ΔΙΑΛΟΓΩΝ ΠΟΥ ΣΙΝΑΝΤΩ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ... ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΙΠΟΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ, ΓΝΩΣΗ Ή ΕΜΠΙΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ...

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΙΑΤΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΑΝΙΑΤΗΣ » 28 Μάιος 2007 00:43

Απ΄την αρχαία ελληνική ονομασία "Μορμώ".Πρόκειται για μυθολογικό πλάσμα που εμφανίζεται στον ύπνο του ανθρώπου ως γυναίκα και προσπαθεί να του πάρει την ανάσα.Βέβαια το κατά πόσο υπάρχει πραγματικά και κατά πόσο μας λες την αλήθεια άλλο θέμα...
Δεν απορρίπτω πάντως τίποτα στη μικρή μας ζωή
Λένε πως μάγκες δεν υπάρχουν πια.κάποιους όμως δε μας πάτησε το τρένο...

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 29 Μάιος 2007 22:54

Διαβάζοντας την παραπάνω διήγηση θα ήθελα να μοιραστώ τι μου συνέβη ένα βράδυ:
Κοιμόμουν με τη γυναίκα μου, όταν άκουσα ένα θόρυβο όπως κι έκείνη. Πριν ακούσω το θόρυβο αισθανόμουν ένα φοβερό βάρος να με εμποδίζει να κινηθώ μες στον ύπνο μου.
Όταν άνοιξα τα μάτια μου είδα ένα μαύρο κοντό πράγμα σαν σκιά να τρέχει μες στο δωμάτιο αθόρυβα και να βγαίνει έξω. Το ίδιο πράγμα είδε και η σύζυγός μου.
Αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία παρακαλώ να την μοιραστεί μαζί μας.
Αυτό ήταν μόρα?

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 31 Μάιος 2007 15:39

Αρκετά συχνά, όμως ποτέ δεν έχω δεί τπτ να τρέχει, ούτε κανείς άλλος να ακούσει κάτι την στιγμή εκείνη.
Και το ψευδόνημο που έχω έχει με αυτά τα φαινόμενα σχέση :wink:

Απλά έχω παρατηρήσει ότι το παθαίνω όταν πάω να κοιμηθώ με βαρή στομάχη ( μετά απο ένα καλό φαγητό) και όταν είμαι κουρασμένος και πάω για ύπνο αρκετά αργά...

Προσπαθώ πάρα πολύ να καταλάβω τον τρόπο λειτουργείας του, δεν μου απέδειξε τπτ η επηστημονική εξήγηση που έχουν δώσει με το παραλήρημα κατά του ύπνου, ξέχασα πως είναι ο επιστημονικός όρος, γιατί σε μένα μου συμβαίνει στο όποια στάση και να κοιμάμαι. Το άλλο είναι ότι πολλες φορές είμαι ξύπνιος αλλά χρειάζετε να καταβάλω κάποια προσπαθεια ώστε να θέσω το σώμα μου σε λειτουργία, να το κουνήσω κοινός, που διαρκεί κάποια δευτερόλεπτα... Είναι ένα πολύ περίεργο φαινόμενο κατά εμού, γιατί σωματικά δεν έχω καμία αναπηρία, δεν ξέρω αν αυτό το φαινόμενο οφήλετε σε κάποια δυσλειτουργία κάποιον εσωτερικών οργάνων ή είναι κάποια στιγμιαία απόλεια αισθήσεων. Πάντος δεν έχω βρεί μέχρι τώρα μία οικανοποιητική απάντηση στον εαυτό μου...

Πάντος το φαινόμενο αυτό στην αρχή μιάζει πάρα πολύ με το τί αισθάνετε κάποιος ο οποίος είναι στα πρώτα στάδια ενός Αστρικού Ταξιδιού, αν και αυτό όσο και να μην το πολεμούσα να ξοιπνήσω και το άφηνα να εξελεχθεί δεν με πήγε πουθενά, απλά μετά απο λίγο ξαναωθούσα τον εαυτό μου να ξηπνήσει...

Υ.Γ. Αυτά, και να με συγχωρείτε για τα όποια ορθογραφικά λάθη κάνω :roll:
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Μέανδρος
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Μέανδρος » 03 Ιουν 2007 22:41

ΑΓΑΠΗΤΕ "ΜΑΝΙΑΤΗ" ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟ FORUM ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΟ 2004... ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΟΦΕΛΟΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΨΕΥΔΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ...
ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΟΣ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΣΤΙΚΕΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ...

Master Yoda
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Master Yoda » 25 Αύγ 2007 01:39

Υπάρχει κανένας γιατρός στην παρέα να μας πει τη δικιά του άποψη;
...fear is the path to the dark side of force...

Freud
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Freud » 27 Αύγ 2007 19:22

Εχει ξανασυζητηθει το θεμα νομιζω.. Ιατρικα εχει δοθει εξηγηση. Χοντρικα, ο εγκαφαλος σταματαει τα κινητικα σηματα κατα τη διαρκεια του υπνου και μπορει να ξυπνησεις πριν επανερθει στη φυσιολογικη κατασταση. Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν λεγεται μορα, δεν ειναι φαντασμα, δεν ειναι αστρικο ταξιδι και ελεος με την παραπληροφορηση

Άβαταρ μέλους
Badgirl
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Badgirl » 08 Σεπ 2007 13:42

:) ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM..ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΣΤ pc ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΡΟ...ΑΛΛΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΜΕΝΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ....ΕΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 15ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΜΟΡΑΣ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΣΑΝ ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ...ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ ΑΚΟΥΩ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΒΟΥΗ ΚΑΙ ΝΟΙΘΩ ΤΗΝ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΝΑ ΦΩΝΑΞΩ Η ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ ΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΔΟΠΟΙΩΣΩ ΟΠΟΙΟΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ....ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΚΟΥΓΟΥΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΡΟΣΔΙΟΔΙΣΤΕΣ ΦΩΝΕΣ ΚΑΙ ΝΟΙΘΩ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΔΙΝΗΣ...ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΟΞΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ Η ΝΑ ΦΩΝΑΞΩ....ΜΕΤΕ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΥΤΕΥΡΟΛΕΠΤΑ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ.. :o ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΡΩΤΗΣΑ ΣΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΣΕ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ,ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΠΡΩΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ/ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΜΙΑ ΑΛΠΟΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΙΣΩΣ ΒΓΑΛΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΥΣΕΙΔΑΙΜΟΝΙΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ...ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΙΟ ΑΝΑΠΤΥΓΜΕΝΟΙ ΤΗΙ 6ΑΙΣΘΗΣΗ.ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ.ΣΤΗΝ ΔΕΧΤΗΚΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΦΟΒΟ,ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΩ..ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΑΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ,Η ΓΙΓΓΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ ΝΑ ΛΕΩ ΤΟ ΠΑΤΕΠ ΗΜΩΝ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΕΡΔΕΥΟΤΑΝ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ.ΟΣΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΚΑΙ ΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΠΙΑΣΕ ΚΑΙ ΟΤΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΩ ΤΟ ΠΑΤΕΡ ΗΜΩΝ ΤΟ ΒΟΥΗΤΟ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΤΑΝ...ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΕΜΑΘΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ..ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΟΙ ΔΟΞΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΑ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΡΙΣΤΕΨΩ ΞΕΡΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΤΟ ΒΙΩΝΩ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΝΟΙΩΣΕΙ :!:

Άβαταρ μέλους
sergio_2004
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από sergio_2004 » 05 Φεβ 2008 12:32

καταρχην , σας χαιρετω ολους ως νεο μελος. Δεν ασχολουμαι ιδιαιτερα με παραφυσικα θεματα , αποκρυφισμο , περιεργα και παραξενα , αλλα θα ηθελα να καταθεσω την δικη μου εμπειρια.
Πριν απο 3 χρονια περιπου , ενα βραδυ και ενω κοιμομουν στο δωματιο μου , ενιωσα κατι να με κοιταζει επιμονα.Οταν ανοιξα τα ματια μου και κοιταξα στο ταβανι , ειδα να αιωρειται μια μαυρη σκια που εμοιζε με την φιγουρα του μπατμαν και με κοιτουσε με δυο κατακοκκινα ματια.
Την ιδια στιγμη , η πρωτη σκεψη που περασε απο το μυαλο μου , ηταν να κανω το σταυρο μου και να πω το Πατερ Ημων.Με το που πηγα να κουνησω το δεξι χερι μου , ξαφνικα τα χερια μου τιναχτηκαν δεξια και αριστερα και κοπηκε η αναπνοη μου.Ουτε τη γλωσσα μου δεν μπορουσα να κουνησω.Τιποτα απολυτως , φυτο. Οι γονεις μου ηταν στο διπλα δωματιο και δεν μπορουσα να αρθρωσω ουτε συλλαβη.
Τελικα , αρχισα να λεω απο μεσα μου το Πατερ Ημων και ξαφνικα η σκια εξαφανιστηκε και η δυναμη που με κρατουσε ακινητο ατονησε.Φυσικα και δεν μπορεσα να κοιμηθω το υπολοιπο βραδυ και ακομα θυμαμαι την εμπειρια αυτη πεντακαθαρα.

Δεν ειμαι ουτε χαζος αλλα ουτε και φαντασμενος.Δεν ξερω τι μπορει να ηταν αυτη η εμπειρια. Αν καποιος ξερει κατι παρομοιο ας ενημερωσει.

χαιρετω ...!

Απάντηση