ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΑΔΑΜ;

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
adouda
Νέο Μέλος

ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΑΔΑΜ;

Δημοσίευση από adouda » 18 Απρ 2004 21:19

Στην Παλαια Διαθήκη στο κεφάλαιο Γέννησης αναφερει την δημιουργία του ηλιακου μας συστήματος.
Επίσης αναφερει την δημιουργία του Αδαμ και της Ευας, την γέννηση των 2 παιδιων τους
Επίσης αναφέρει οτι ο Αδαμ πέθανε σε ηλικία ... 860 ετων. Αυτο συνεχίζεται περίπου μεχρι και τον Νώε

Ποιος μπορει να ερμηνεύσει αυτες τις ηλικίες;

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 19 Απρ 2004 00:17

Αν θες την γνώμη μου η παλαιά διαθήκη δεν είναι παρά μια αντιγραφή κυρίως της ελληνικής μυθολογίας αλλά και ιστοριών από αλλους λαούς. Αν θες και ένα παράδειγμα θα σου πω το κλασσικό, όπου ο Νώε δεν είναι άλλος από τον Δευκαλίωνα της ελληνικής μυθολογίας. Σε αυτόν είπε ο Δίας ότι θα κάνει κατακλυσμό. Την συνέχεια την ξέρεις...

Άβαταρ μέλους
Demon
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Demon » 19 Απρ 2004 10:40

Νομίζω πώς είναι πάρα πολλά τα παραδείγματα από τη μυθολογία των Εβραίων, την Παλαιά Διαθήκη, για ανθρώπους που πέθαναν σε πολύ μεγάλη ηλικία, κοντά στα 1.000 χρόνια.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 19 Απρ 2004 14:04

Δεν ξερω αν θα επρεπε να ψαχνουμε για ιστορικη αληθεια μεσα απο θρησκευτικα κειμενα.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

epiktitos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από epiktitos » 19 Απρ 2004 16:08

ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΗΤΑΝ Ο ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΣΤΟΝ ΤΡΩΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ?
epiktitos Ο ΝΟΩΝ.....ΝΟΕΙΤΩ

Άβαταρ μέλους
adouda
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από adouda » 19 Απρ 2004 16:23

siva το ξέρω οτι ολοι οι αρχαιοι πολιτισμοι εχουν ως κοινο σημειο τον τελευταιο κατακλυσμο και οτι αυτοι που πηραν την εντολή απο τον θεο - οπως και να λεγεται αυτος ο θεος - ειναι λίγοι εκλεκτοι και καθε απο αυτους του πολιτισμους τους ονομάζουν οπως θέλουν

Εγω αλλο ρώτησα ή μαλλον δεν διευκρίνισα καλά.

Συγκριση μεταξυ της δικιας μας γενειας που φτάνει μεχρι τα 80-95 ετων και της γενειας του Αδαμ, θέλω να γίνει. Πως μετράγανε την ηλικία οι πρωτόπλαστοι ή αυτοι που γραψανε την Παλαια Διαθήκη ;

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 21 Απρ 2004 21:46

Πιστεύω ότι σε όλα τα κείμενα πρέπει να αναζητούμε την ιστορική αλήθεια αλλά θα πρέπει να τα προσεγγίζουμε λίγο πιο προσεκτικά. Η παλαιά διαθήκη , η ελληνική μυθολογία κλπ, πρώτα διαδόθηκαν από στόμα σε στόμα και ύστερα από πολλά χρόνια καταγράφηκαν. Αυτό σημαίνει ότι πολλά από τα αρχικά τους στοιχεία διαστρεβλώθηκαν και προστέθηκαν άλλα για εντυπωσιασμό και έμφαση στα γεγονότα. Ίσως το ίδιο να συνέβη και με τις υπερβολικά μεγάλες ηλικίες της παλαιάς διαθήκης…

Άβαταρ μέλους
adouda
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από adouda » 21 Απρ 2004 23:24

Αν και εγω εθεσα αυτο το ερωτημα θα σας δώσω και την πιθανή απαντηση και μαλλον ειναι και η λογικοτερη
Την απαντηση μου την εδωσε ενας κύριος ο οποιος ειναι ΕλληνοΕβραίος συγγραφέας και μενει καπου στην Παρνηθα. Την ιδια απαντηση που μου ειχε δωσει και εγω την ειχα ηδη διατυπωσει στον ευαυτο μου και υπολογίσει και ειναι η σωστότερη

Καθε χρόνος που περνούσε για αυτούς ηταν ... οι 27 ημέρες της σελήνης απο την φάση της που αρχιναγε η πανσέληνος μεχρι και τη λήξη της, δηλαδή ενας κύκλος της σελήνης ισον 1 χρονος

Αν υπάρχει αλλη γνώμη ειναι καλοπροαίρετη

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 22 Απρ 2004 00:32

Λογικό ακούγεται Adouda, αυτό ήταν και η πρώτη εξήγηση που μου ήρθε στο μυαλο διαβάζοντας το topic, δηλαδή ότι δεν επρόκειτο για ημερολογιακά έτη όπως τα ορίζουμε σήμερα.

epiktitos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από epiktitos » 22 Απρ 2004 11:38

ΚΥΡΙΟΙ ΑΠΑΤΑΣΘΕ ΟΙΚΤΡΑ Ο ΕΝ ΛΟΓΟ ΚΥΡΙΟΣ ΕΛΛΗΝΟΕΒΡΑΙΟΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΙΩΣΗΠΟ (ΕΠΙΣΗΣ ΕΒΡΑΙΟΣ) ΣΥΜΦΩΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΙΩΣΗΠΟ ΟΙ ΦΑΡΑΩ ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΒΑΣΙΛΕΥΑΝ ΚΑΤΙ ΜΗΝΕΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΟΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΗΤΑΝ ΕΒΡΑΙΟΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ. (ΔΕΣ ΑΠΑΝΤΑ ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΑ "ΜΑΝΕΘΩΝ"ΕΚΔ.ΚΑΚΤΟΣ)
epiktitos Ο ΝΟΩΝ.....ΝΟΕΙΤΩ

Απάντηση