Λεξάριθμοι και Πυθαγόρεια σοφία

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΔΕΙΜΟΣ
Νέο Μέλος

Λεξάριθμοι και Πυθαγόρεια σοφία

Δημοσίευση από ΔΕΙΜΟΣ » 11 Δεκ 2006 03:43

Γράψτε ότι ξέρετε! :)
ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ, ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ...

admin
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από admin » 11 Δεκ 2006 10:32

Αγαπητέ ΔΕΙΜΟΣ, καλώς ήρθες στο forum. Καλό θα ήταν όταν ξεκινάς μια συζήτηση να γράφεις ένα εισηγητικό σημείωμα που να μας γνωρίζει το θέμα και να παρουσιάζει μερικές έστω πτυχές του.

Άβαταρ μέλους
ΔΕΙΜΟΣ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΔΕΙΜΟΣ » 11 Δεκ 2006 17:23

ΑΓΑΠΗΤΕ ADMIN ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ.ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ.ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΕΝΑ ΕΙΣΗΓΗΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ. ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ
ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ Η ΠΕΡΕΤΕΡΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

Η ΣΧΕΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ ΚΑΙ Η ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥΣ ΩΝΟΜΑΖΕΤΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟΥΣ, ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΑ ΑΦΟΥ ΠΕΡΙΕΚΛΕΙΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΥΗΤΙΚΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΘΕΟΛΟΓΙΑ,(ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟΥΣ ΗΤΑΝ ΘΕΙΕΣ ΟΥΣΙΕΣ) ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΝΙΚΟΜΑΧΟ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΡΑΣΑ ΤΗΣ ΙΩΝΙΑΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΗΡΕΑΖΕ ΤΑ ΦΥΣΙΚΑ Η ΟΡΜΟΝΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΑΙΝΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ, ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΞΑΓΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΚΩΔΟΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΘΕ ΑΡΙΘΜΟΥ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΙΔΙΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥ!

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΘΕΟΡΟΥΝΤΑΝ ΙΕΡΟΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟΥΣ ΗΤΑΝ ΟΙ
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 12 ΚΑΙ 50.
Ο ΚΑΘΕ ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΙΧΕ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΘΕΟΡΟΥΝΤΑΝ ΙΕΡΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΝΝΟΙΕΣ.
Π.Χ. Ο ΑΡΙΘΜΟΣ 1 Η Η ΜΟΝΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΑΙΤΙΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΘΕΣΗ ΚΑΙ Η ΕΝΝΟΙΑ ΜΟΝΑΣ(ΜΟΝΑΔΑ) ΕΞΑΓΕΤΕ ΕΚ ΤΟΥ ΡΗΜΑΤΟΣ ΜΕΝΕΙΩ!.Η ΜΟΝΑΣ ΕΙΝΑΙ <<ΕΚ ΦΥΣΕΩΣ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ>> ΚΑΙ Ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗ ΜΟΝΑΔΑ!ΕΠΙΣΗΣ Ο ΗΣΥΧΙΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ Η ΜΟΝΑΣ ΟΝΟΜΑΖΕΤΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥΩΝΥΜΟ ΑΦΟΥ ΤΟ ΑΝΕΚΦΡΑΣΤΟ ΕΝΑ
, ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ Η ΜΟΝΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΤΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ!.ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΗΣ ΚΙΝΗΣΕΩΣ.
ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟ ΔΥΟ(ΔΥΑΣ) ΣΗΜΑΙΝΕ ΤΗ ΖΕΥΞΗ ΤΩΝ ΔΥΟ ΤΗΣ ΔΥΑΔΟΣ(ΖΕΥΣ).
Ο ΑΡΙΘΜΟΣ 7(ΕΠΤΑΣ) ΕΘΕΩΡΕΙΤΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ Ο ΙΕΡΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΟΥ ΓΕΝΟΥΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ!ΣΕΒΟΜΕΝΟΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΟΝ ΟΝΟΜΑΖΑΝ ΚΑΙ ΣΕΠΤΑΣ(ΣΕΒΑΣΤΗ).ΓΕΝΙΚΩΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ 7 ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ΟΤΙ, ΤΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ (ΕΠΙΘΥΜΗΤΙΚΟΝ,ΘΥΜΗΤΙΚΟΝ ΚΑΙ ΦΡΟΝΗΣΙΣ) ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΔΕ ΟΙ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΕΣ ΑΡΕΤΕΣ (ΣΩΦΡΟΣΥΝΗ,ΣΟΦΙΑ,ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΟΦΙΑ)
. ΟΤΑΝ ΕΝΩΝΟΝΤΑΙ ΕΠΕΡΧΕΤΕ Η ΑΡΜΟΝΙΑ ΚΑΙ Η ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ!(Ο ΠΛΑΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΣΤΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΦΗΜΩΝ <<ΙΔΕΩΝ>> ΤΟΥ...).
Ο ΑΡΙΘΜΟΣ 12(ΔΩΔΕΚΑΣ) ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΥΠΕΡΤΕΛΗΣ
ΑΦΟΥ ΟΙ ΔΙΑΙΡΕΤΕΣ ΤΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ 1,2,3,4,6 ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΕΝΑ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΤΟ ΟΠΟΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ(ΤΟ 12).
Ο ΑΡΙΘΜΟΣ 50 ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΥΡΙΟΣ-ΙΕΡΟΣ ΔΙΟΤΙ, 50 ΕΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΟΧΙΑ ΤΟΥ ΣΕΙΡΙΟΥ(50 ΕΤΗ ΕΙΝΑΙ ΟΡΑΤΟΣ!) 50 ΗΤΑΝ ΟΙ ΘΥΛΙΚΟΙ ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΟΙ ΤΟΥ ΛΥΚΑΟΝΟΣ ΚΑΙ 50 ΗΣΑΝ ΟΙ ΘΥΓΑΤΕΡΕΣ ΤΟΥ ΔΑΝΑΟΥ!(ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΒΗΛΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΓΧΙΡΟΗΣ, ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΤΟΥ ΑΡΓΟΥΣ.
ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ΗΤΑΝ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΗΡΘΕ ΣΤΗ ΓΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΣΕΙ ΤΗ ΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.ΠΟΙΟΙ ΤΩΝ ΕΣΤΗΛΑΝ? ΔΕΝ ΞΕΡΩ.ΙΣΩΣ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ...

Άβαταρ μέλους
MiB III X-RQz IV
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από MiB III X-RQz IV » 11 Δεκ 2006 17:39

Ως γνωστον, η ελληνικη γλωσσα ειναι μαθηματικη. Για αυτο και θελουν πλεον να φτιαξουν λειτουργικο προγραμμα (windows, linux κλπ) που να βασιζεται στην ελληνικη γλωσσα! Αυτο που ξερω, ειναι οτι με βαση τους λεξαριθμους (:καθε λεξη αντιστοιχει σε ενα αριθμο, που προκυπτει με βαση τα γραμματα της, δεν ξερω ακριβως το μηχανισμο...) ΖΩΗ = ΘΑΝΑΤΟΣ (οι αριθμοι τους δηλαδη, αρα ταυτιζονται και οι εννοιες τους!). Τι ηθελαν να μας πουν οι αρχαιοι με αυτο? Ηξεραν κατι παραπανω...?
Αυτοι που ξερουν δε μιλουν, και αυτοι που μιλουν δεν ξερουν.

Άβαταρ μέλους
ΔΕΙΜΟΣ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΔΕΙΜΟΣ » 15 Δεκ 2006 20:03

<< (ΣΩΦΡΟΣΥΝΗ,ΣΟΦΙΑ,ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΟΦΙΑ)>>

EINAI: ΣΩΦΡΟΣΥΝΗ, ΣΟΦΙΑ, ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΝΔΡΕΙΑ.

ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΕΞΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ! :(

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 28 Δεκ 2006 12:55

Τρόμε (=Δείμε),
έχουν γραφτεί αρκετά πράγματα για τους λεξαρίθμους και στο thread για το Ελληνικό αλφάβητο..
Έχεις να μας συστήσεις κάποιο βιβλίο περί των πραγμάτων που αναφέρεις;
Επίσης, τί θες να πεις
ΠΟΙΟΙ ΤΩΝ ΕΣΤΗΛΑΝ?
Πιστεύεις ότι τον έστειλαν κάποιοι;

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 28 Δεκ 2006 18:14

μιχάλης έγραψε: Πιστεύεις ότι τον έστειλαν κάποιοι;
Αγαπητέ Μιχάλη καλησπέρα.
Ισως οι φίλοι να έχουν στο μυαλό τους κάτι από ομάς Ε.
Πάντως το όλο θέμα με τους αριθμούς και την σημασία τους είναι πολύ ενδιαφέρον
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 29 Δεκ 2006 00:06

Και εμένα εκεί πάει ο νους μου, αλλά περιμένω καλλίτερα την απάντηση του Δείμου :wink:

Άβαταρ μέλους
ΔΕΙΜΟΣ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΔΕΙΜΟΣ » 08 Ιαν 2007 01:06

<<Έχεις να μας συστήσεις κάποιο βιβλίο περί των πραγμάτων που αναφέρεις;>>

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ, ΟΝΟΜΑΖΕΤΕ "ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ΝΑΙ ΞΕΧΑΣΜΕΝΑ ΟΧΙ" ΤΟΥ ΗΛΙΑ ΣΩΤΗΡΙΟΥ. ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

<<Πιστεύεις ότι τον έστειλαν κάποιοι;>>

ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΗΚΟΤΗΤΑ. ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ. ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΟΤΙ ΕΣΤΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΥΡΑΝΙΟΥΣ ΕΨΙΛΟΝ Η ΟΛΥΜΠΙΟΥΣ, "ΠΑΤΕΡΕΣ" ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗ ΓΗ.

ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΣΕ ΑΡΧΑΙΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ (Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ) ΣΕ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΕΡΗ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ...
ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΚΟΜΑ :(

Α ΚΑΙ... ΜΙΧΑΛΗ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙΣ :wink:

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 09 Ιαν 2007 08:58

Αξιοσημείωτη η σημασία των αριθμών 7 και 12, είχαν καθοριστικό ρόλο στα αρχαία χρόνια και προκύπτουν σάν συνδυασμοί των πρωταρχικών αριθμών 3 και 4.
Η τριάδα είναι γνωστό ο πρωταρχικός της ρόλο στην κορυφή των θρησκειών, το τέσσερα συμβολίζει τα στοιχεία της φύσης.
3 + 4 = 7
3 Χ 4 = 12
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

Απάντηση