Έλενα Μπλαβάτσκυ

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
alet
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από alet » 29 Ιαν 2007 20:29

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,
Αν και δεν μπορώ επ' ουδενί να ισχυριστώ ότι έχω εντρυφήσει στην θεοσοφία, με τις επιφανειακές γνώσεις όμως που έχω, διαπιστώνω μια αντίφαση. Συνάδει η θεοσοφία με την στα όρια της προσωπολατρίας ενασχόληση με την Μπλαβατσκι ?
Μπορώ να δεχθώ, αν και αμύητος στη θεοσοφία, να εμβαθύνει κανείς στη διδασκαλία. Θεμιτό. Τι σχέση έχει όμως με τη διδασκαλία η λεπτομερής ανάλυση της ζωής της ?
Το σημαντικό σ' ένα μυητικό σύστημα όπως η θεοσοφία, ο τεκτονισμός κλπ. είναι η διδασκαλία ? η φιλοσοφική εργασία πάνω σε αυτά που δίδαξαν τα πρόσωπα ? ή τα ίδια τα πρόσωπα ?
Η προσωπολατρία ακυρώνει τη διδασκαλία, τα παραδείγματα στην ιστορία πολλά !
κρείττον το λαλείν του σιγάν

Άβαταρ μέλους
LordPayens
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από LordPayens » 29 Ιαν 2007 23:54

Αγαπητέ alet,

Σωστά όλα αυτά, αλλά όπως θα πρόσεξες το παρόν θέμα είναι για την Έλενα Μπλαβάτσυ και η δημιουργός του αν δεν απατώμαι ενδιαφέρεται η συζήτηση να επικεντρωθεί γύρω από το πρόσωπό της και όχι γύρω από την θεοσοφία.

Φιλικά,
LordPayens
-------------
- Rien ne se crée, rien ne se perd, tout se transforme -

ORIONAS
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ORIONAS » 30 Ιαν 2007 04:54

LordPayens έγραψε:Αγαπητέ Oriona,

Αν και η σχέση μου με την θεοσοφία ποτέ δεν υπήρξε ιδιαιτέρως θερμή, αυτό που με ενοχλούσε πάντοτε ήταν ότι θα τους προτιμούσα λίγο πιο γήινους και όχι τοσο απομακρους

Βέβαια θα παραμείνω στην θέση μου. Καλό θα ήταν οι θεοσοφιστές να μην εκφράζονται τόσο απόλυτα και σκληρά.
Φιλικά,
LordPayens
-------------
Υ.Γ. το παραπάνω αξίωμα ισχύει και για τον γράφων, as well.
LordPayens, σέβομαι την γνώμη σου, μήπως θα ήθελες να γίνεις πιο σαφής.
Για ποιο λόγο λες ότι οι θεοσοφιστές εκφράζονται απόλυτα και σκληρά??

Φίλτατε alet πολύ σωστά αυτά που λες,
όχι από προσωπολατρία αλλά από σεβασμό προς το άτομο της έγραψα τα παραπάνω.

Φιλικα

alet
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από alet » 30 Ιαν 2007 14:22

Αγαπητέ LordPayens,
Συμφωνώ, έχεις απόλυτο δίκιο, το θέμα είναι η προσωπικότητα Μπλαβατσκι. Με παρέσυρε η πάγια θέση (και φόβος) μου απέναντι στον επικίνδυνο άκριτο θαυμασμό στα πρόσωπα.
Δεν μπορεί να μην δεχθεί κανείς όμως ότι ο θαυμασμός για το πρόσωπο της Μπλαβατσκι είναι ενδεικτικός της δύναμης της προσωπικότητάς της και της απήχησης της σκέψης της.
Φιλικά
Alet
κρείττον το λαλείν του σιγάν

Άβαταρ μέλους
LordPayens
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από LordPayens » 31 Ιαν 2007 05:14

Αγαπητέ Ωρίωνα,

Δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να στο εξηγήσω διότι είναι περισσότερο ένα συναίσθημα που με οδηγεί σε τούτη την σκέψη. Όπως είπα δεν έχω ασχοληθεί ιδαίτερα με τον κλάδο, η πλειονότητα των κειμένων θεοσοφιστών που έχω διαβάσει μάλιστα είναι Ελλήνων και όχι αλλοδαπών, αλλά πάντοτε μου γεννούσαν τούτο το συναίσθημα. Μην σε προβληματίσει ιδιαίτερα διότι δεν το θεωρώ καν σημαντικό.

Αγαπητέ Αλετ,

Συμφωνώ μαζί σου, όντως από εκεί εκπορεύεται τούτος ο θαυμασμός, που σ'εμένα λειτουργεί περισσότερο ως σεβασμός. Μεγάλη κυρία, σαφώς.

Φιλικά,
LordPayens

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 31 Ιαν 2007 16:23

Ξέχασα να πώ ότι εδώ δεν υπάρχει η ερώτηση, σωστά λες, πιά απάντηση.
Δηλαδή η κ.Μπλαβάτσκι τι δίνει για να μας κάνει καλύτερους σαν ατομικότιτες ??? Το ότι λέει πως είμαστε ισάξιοι θεών ??? και ότι σαν θεοί μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε, γιατί η ελευθερία είναι ένα πράγμα που θα ήθελαν πολύ αλλά απέκτησαν πολύ λίγοι ???

Δεν ξέρω αλλά πολλά ακούστικαν για την Μπλαβάτσκι, και το ένα είναι ότι απλά αντέγραψε τον Νίκολας Ρέριχ και δεν έχει πάει ποτέ στις Ινδίες!!!
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Άβαταρ μέλους
LordPayens
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από LordPayens » 31 Ιαν 2007 19:02

Φίλε Astral,

Αυτή είναι μια εξαιρετικά εκλαϊκευμένη προσέγγιση στην Μπλαβάτσκι. Αν όντως θέλεις να κατανοήσεις τα λόγια της θα πρέπει να είσαι ικανός και να την φτάσεις. Αν όχι με το μπόι, τουλάχιστον με τα μάτια...

Φιλικά,
LordPayens

ORIONAS
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ORIONAS » 01 Φεβ 2007 03:15

Αγαπητέ LordPayens,
ο καθένας μας πάλετε σε μια συχνότητα που καθορίζει την εξέλιξη και τα ενδιαφέροντα
του. Αν εσυ πχ ακους κλασικη μουσικη και εγω χαρντ ροκ και τους ..Λορντι, αν εσυ εκστασιάζεσαι με τις 4 εποχες του Βιβάλντι και εγω με το χαρντ ροκ αλληλούια, αυτό θα πει
πως παλλόμαστε σε διαφορετικες συχνότητες και είμαστε διαφορετικοί χαρακτήρες.
Το ίδιο συμβαίνει και με τις σχολές, με τα δόγματα, με τις φιλοσοφίες, τους Δασκάλους.
Έτσι λοιπόν υπάρχουν πολλές σχολές για τον κάθε τύπο ανθρώπου.

Astral, οσο περιεργο και αν σου φαινετε το πνευμα μας είναι θεικο, όταν έρθεις σε επαφη
με το πνευμα σου θεοποιείσαι.
Τι συνέβη με τον Ιησου της Ναζαρετ στον Ιορδάνη ποταμο? το αγιο πνεύμα που το παρομοιάζει σαν περιστέρι ο συγγραφέας ήρθε και κάθισε πάνω από το κεφάλι του…..

Φιλικά
Ωριονας

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 01 Φεβ 2007 11:49

Ωρίωνα αυτό που λές είναι ένα θέμα για άλλο τόπικ, η κυρία Μπλαβάτσκι, όπως και πολλές άλλες είναι ένας τύπος μύθου, δεν ήταν άσχετι, αρκετά πράγματα, αλλά σε λίγα χρόνια θα είναι κάτι σαν την καινούργια έκδοση του Αρχοντα τον Δακτυλιδιών... Το έδαφος ψήνετε.
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Άβαταρ μέλους
LordPayens
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από LordPayens » 01 Φεβ 2007 18:05

Αγαπητέ Ωρίωνα,

Δεν βλέπω κάποια σχέση μεταξύ των κείμενών μας, αν υπάρχει παρακαλώ να μου την υποδείξεις. Όσο για το θέμα των συχνοτήτων ποτέ δεν είμουν καλός στην φυσική (δυστυχώς) και μάλλον γι'αυτό δεν μπορώ να παρακολουθήσω τον συλλογισμό σου. Αν όντως κατανοώ τί θέλεις να πεις, τότε δεν μπορούμε να ιεραρχήσουμε τίποτε αγαπητέ, δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο, αλλά μόνο διαφορετικό. Ένας στοχαστής σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να ζήσει μ'αυτόν τον τρόπο. Θα συνεχίσω λοιπόν να πιστεύω ότι τα Gloria in Exelsis Deo είναι "μεγάλη" μουσική (και ηλικιακά) και οι Λόρντι είναι για πέταμα. Τί να κάνουμε. Αυτός είναι ο άνθρωπος.

LordPayens

Απάντηση