Έλενα Μπλαβάτσκυ

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Άβαταρ μέλους
LordPayens
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από LordPayens » 23 Ιαν 2007 14:09

Αγαπητέ Τάσο,
Να θεωρήσω τον εαυτό μου ως δεύτερης κατηγορίας άνθρωπο που δεν είμαι μυημένος ή απλά χρησιμοποιείς την λέξη με τον ίδιο τρόπο που οι Μουσουλμάνοι αναφέρονται σε κάθε μη μουσουλμάνο ώς "άπιστο" ;
Έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με την συγκεκριμένη λέξη, Τάσο; Να σου υπενθυμίσω ότι η λέξη είναι ελληνική και η έννοιά της είναι θετική και όχι αρνητική. Για κοίταξέ το διότι και στο άλλο θέμα επαναλαμβάνεις τα ίδια και τα ίδια, ειρωνευόμενος τους συνομιλητές σου και ταυτόχρονα τις επιλογές που έχουν κάνει στην ζωή τους. Αυτή η στάση Τάσο δεν έχει καμία σχέση με την παλιότερή σου στάση και ακόμη περισσότερο δεν προάγει τον διάλογο. Θα σε παρακαλούσα, με τον μόνο λόγο την συμπάθεια που τρέφω για το πρόσωπό σου(το διαδικτυακό σου που γνωρίζω) να αναλογιστείς για λίγο τα παραπάνω και πιστεύω ότι αν δεν τα γνωρίζεις(που τα γνωρίζεις), σίγουρα θα βρεις τα λόγια μου ορθά. Το μόνο που μένει είναι ή να τα αναγνωρίσεις ή να εξηγηθείς. Θα περιμένω.

Φιλικά,
LordPayens

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 25 Ιαν 2007 06:01

LordPayens έγραψε:Αγαπητέ Τάσο,
Να θεωρήσω τον εαυτό μου ως δεύτερης κατηγορίας άνθρωπο που δεν είμαι μυημένος ή απλά χρησιμοποιείς την λέξη με τον ίδιο τρόπο που οι Μουσουλμάνοι αναφέρονται σε κάθε μη μουσουλμάνο ώς "άπιστο" ;
Έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με την συγκεκριμένη λέξη, Τάσο; Να σου υπενθυμίσω ότι η λέξη είναι ελληνική και η έννοιά της είναι θετική και όχι αρνητική. Για κοίταξέ το διότι και στο άλλο θέμα επαναλαμβάνεις τα ίδια και τα ίδια, ειρωνευόμενος τους συνομιλητές σου και ταυτόχρονα τις επιλογές που έχουν κάνει στην ζωή τους. Αυτή η στάση Τάσο δεν έχει καμία σχέση με την παλιότερή σου στάση και ακόμη περισσότερο δεν προάγει τον διάλογο. Θα σε παρακαλούσα, με τον μόνο λόγο την συμπάθεια που τρέφω για το πρόσωπό σου(το διαδικτυακό σου που γνωρίζω) να αναλογιστείς για λίγο τα παραπάνω και πιστεύω ότι αν δεν τα γνωρίζεις(που τα γνωρίζεις), σίγουρα θα βρεις τα λόγια μου ορθά. Το μόνο που μένει είναι ή να τα αναγνωρίσεις ή να εξηγηθείς. Θα περιμένω.

Φιλικά,
LordPayens
Αγαπητέ LordPayens
Αργησα να απαντήσω γιατί ένοιωσα λίγο αδικημένος από τις δύο τελευταίες τοποθετήσεις σου. Δεν θα μπορούσα όμως να αφήσω κάτω το γάντι που ένας Ιππότης πέταξε.

Ας δούμε λοιπόν τι με "ενοχλεί" στην λέξη μυημένος

Στο έργο του 1984 ο Όργουελ εισάγει τόν όρο «newspeak» (Νέα Ομιλία).
Το ολοκληρωτικό καθεστώς, στο βιβλίο του Όργουελ,προκειμένου να χειραγωγήσει τη σκέψη αλλοίωνε τη γλώσσα. Τα συνθήματά του ήταν απλά και πλήρως στρεβλωτικά της πραγματικότητας: «Ο πόλεμος είναι ειρήνη», «Η ελευθερία είναι σκλαβιά», «Η άγνοια είναι δύναμη».

Κάτι τέτοιο ένοιωσα και με την χρήση της λέξης μυημένος από την ΘΕΟΠΟΥΛΑ.
ΘΕΟΠΟΥΛΑ έγραψε: Για να μπούμε στην ουσία του Θέματος, στις αρχές του Ιούλη του 2005, συνέβη ένα σημαντικό γεγονός που, ωστόσο, πέρασε απαρατήρητο από τους <<αμύητους>>.
Επειδή εγώ νοιώθω ότι είμαι μυημένος στον Χριστιανισμό, εσύ στον Τεκτονισμό, κάποιος άλλος στην αμπελουργία θεώρησα ότι ή χρήση της λέξεως "αμύητους" για όλους έμας τους υπόλοιπους ήταν κάτι που θα ήταν καλό να διορθωθεί.
Θα μπορούσε να χρησιμοποιείσει π.χ. τον όρο "στους μή μυημένους στα μυστήρια του εσωτερικισμού"

Για αυτό και όταν άλλαξε τον τρόπο αναφοράς της και έγινε ποιό συγκεκριμένη την ευχαρίστησα:
Τάσος Χαρτάς έγραψε:
ΘΕΟΠΟΥΛΑ έγραψε:
Απ΄οτι γνωρίζω σε κανένα Μ.Μ.Ε. μεγάλης κυκλοφορίας (Εντυπα)ή ακροαματικότητας(T.V.) , δεν ανέφερε απολύτως τίποτε για την επικείμενη επίσκεψη της Radha Burnier, όμως στις φιλοσοφικές ομάδες είχε γνωστοποιηθεί, αρκετές ημέρες πρίν .
Ευχαριστώ
Τώρα μιλάμε για μη μυημένους στις φιλοσοφικές ομάδες, ένας όρος δεκτός με χαμόγελο.

Το ότι δεν μιλάω π.χ. αλλά ούτε και γράφω κινέζικα δεν νομίζω ότι αυτό δίνει το δικαίωμα σε κάποιον κινέζο να με αποκαλέσει αγράμματο.

Τώρα άν με την προσπάθεια μου να χρησιμοποιούνται δόκιμοι όροι, όταν μάλιστα τα θέματα των συζητήσεών μας έχουν να κάνουν με φιλοσοφικές και θρησκευτικές αναζητήσεις, αυτό μέ καθιστά είρωνα και προκάλει στους συνομιλητές μου δυσεντερία ομολογώ ότι εκπλήσωμαι. :?
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
LordPayens
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από LordPayens » 26 Ιαν 2007 15:30

Αγαπητέ Τάσο,

Όσα έγραψες είναι κατανοητά. Ο ίδιος προσπαθώ να μην χρησιμοποιώ τέτοιους όρους δημόσια διότι δημιουργούν περισσότερα προβλήματα απ'ότι βοηθούν την συζήτηση. Η ειρωνεία στις απαντήσεις σου αναφερόταν στο θέμα Τεκτονισμός και το ποστ έγινε εδώ διότι είδα και πάλι το ίδιο πρόβλημα να εμφανίζεται από τα γραφόμενά σου.

Η χρήση του συγκεκριμένου όρου θα έλεγα ότι στους σημερινούς καιρούς είναι καλύτερα να αποφεύγεται διότι τελικά γίνεται λανθασμένα. Ο μυημένος Τέκτων δεν αυτοαναγνωρίζεται ως τέτοιος αλλά η αναγνώριση επέρχεται από τους αδελφούς του. Τούτη η λέξη έχει πολλές σημασίες και γι'αυτό στην αγγλική και στην γαλλική υπάρχουν περισσότερες της μίας για να τις εκφράζουν.

Συμβαίνει πάντοτε κάποιες λέξεις να μας ακούγονται ξένες και τούτο είναι λόγω έλλειψης τριβής με τις συγκεκριμένες λέξεις και όχι προβλήματος των ίδιων των λέξεων. Φυσικά και λόγω λανθασμένης χρήσεώς τους. Υπάρχει όμως ένας πολύ ενδιαφέρων όρος στο αγγλικό δίκαιο. Interpretation. Οφείλουμε να δυιλίζουμε την λέξη και να της απονέμουμε τα νοήματα που της αξίζουν.

Φιλικά,
LordPayens
-------------------------
"Constant Vigilance is the price for Liberty"

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 26 Ιαν 2007 16:12

LordPayens έγραψε:
Τούτη η λέξη έχει πολλές σημασίες και γι'αυτό στην αγγλική και στην γαλλική υπάρχουν περισσότερες της μίας για να τις εκφράζουν.
Φιλικά,
LordPayens
LordPayens έγραψε: Να σου υπενθυμίσω ότι η λέξη είναι ελληνική και η έννοιά της είναι θετική και όχι αρνητική.
LordPayens
Ad hominem
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
LordPayens
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από LordPayens » 27 Ιαν 2007 02:24

Πριν κάνεις copy-paste βάλε το μυαλό σου να σκεφτεί τι ακριβώς αντιγράφεις. Είναι προφανές ότι εννοούνταν οι ανάλογες λέξεις που αντιπροσωπεύουν την έννοια της μυήσεως. Μάλλον σε έχω υπερεκτιμήσει. Στο έχω ξαναπεί και παλιότερα. Η συζήτηση δεν μπορεί να γίνεται μέσω κολάζ.

LordPayens

Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Εύα » 27 Ιαν 2007 03:19

Τελειώσατε ή μήπως σας ενοχλούμε οι υπόλοιποι?

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 27 Ιαν 2007 12:06

Εύα έγραψε:Τελειώσατε ή μήπως σας ενοχλούμε οι υπόλοιποι?
Συγνώμα Εύα, δεν θα ξαναγίνει :oops:
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
LordPayens
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από LordPayens » 28 Ιαν 2007 22:00

Συγνώμη Εύα...μας συμβαίνει που και που. :)
Είναι που γνωριζόμαστε καιρό και...ο κωλοχαρακτήρας μου.

Φιλικά,
LordPayens

ORIONAS
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ORIONAS » 29 Ιαν 2007 04:59

Πολλα βιβλια εχουν γραφει και πολλες βιογραφιες για την ζωη της
Ελενας Πετροβνας Μπλαβατσκι.
Πιθανων ομως η πληρης ιστορια της ζωης της να μην γραφει ποτε
και μαλον ειναι αδυνατον να γραφει γιατι η Ε.Π Μπλαβατσκι δεν
ηταν μονο συγγραφεας, δεν ηταν μονο αποκρυφιστρια, δεν ηταν
μονο περιηγητρια, δεν ηταν μονο μια εξοχη διανοουμενη με βαθεια
γνωση των παραδωσεων και των θρισκιων του κοσμου.
Ηταν ολα αυτα και κατι περισοτερο, κατι αλο που δεν ειναι ευκολο
να οριστει μα σαφηνεια.

Άβαταρ μέλους
LordPayens
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από LordPayens » 29 Ιαν 2007 14:51

Αγαπητέ Oriona,

Αν και η σχέση μου με την θεοσοφία ποτέ δεν υπήρξε ιδιαιτέρως θερμή, αυτό που με ενοχλούσε πάντοτε ήταν ότι θα τους προτιμούσα λίγο πιο γήινους και όχι τόσο απόμακρους, αν και η γλώσσα της Έλενας ήταν πύρινη, όντως διέκρινα μια εντυπωσιακή καθαρότητα σκέψεως και μια εξαιρετική σοφία στο λόγο της.

Βέβαια θα παραμείνω στην θέση μου. Καλό θα ήταν οι θεοσοφιστές να μην εκφράζονται τόσο απόλυτα και σκληρά. Τίποτε δεν είναι αρκετά καλό μέχρι να γίνει καλύτερο, όπως λένε.

Φιλικά,
LordPayens
-------------
Υ.Γ. το παραπάνω αξίωμα ισχύει και για τον γράφων, as well.

Απάντηση