Έλενα Μπλαβάτσκυ

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Εύα » 03 Ιαν 2007 16:00

Spacelord έγραψε:
Να σου κάνω τότε μια άλλη ερώτηση.

Είναι μόνο αυτοί οι λόγοι ή υπάρχουν περισσότεροι.. :?:
Δεν ξέρω, υπάρχουν κι άλλοι?

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 04 Ιαν 2007 02:48

Εύα την κολοκυθιά θα πέξουμε τώρα.. :?:

Σε τελική ανάλυση ας έχεις όσους λόγους θές.Πρόβλημα σου.

Τι θέλω κι ασχολούμαι..
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

ΘΕΟΠΟΥΛΑ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΘΕΟΠΟΥΛΑ » 04 Ιαν 2007 22:26

Καλή Χρονιά σε όλους.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτές οι σύντομες ερωτοαπαντήσεις ?, στο κατω κάτω της γραφής ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι τυχαίο.
Για να μπούμε στην ουσία του Θέματος, στις αρχές του Ιούλη του 2005, συνέβη ένα σημαντικό γεγονός που, ωστόσο, πέρασε απαρατήρητο από τους <<αμύητους>>.
Ήταν όμως ένα γεγονός που επέδρασε έντονα μυστικά και μυητικά, σε ιδιαίτερο χώρο της πνευματικής ζωής της χώρας μας. Πρόκειται για την άφιξη στην Ελλάδα της Κας Radha Burnier και τις ομιλίες που έδωσε. Μιας από τις σημαντικότερες πνευματικές προσωπικότητες της εποχής μας, αφού η πρόεδρος σε παγκόσμιο επίπεδο της Θεοσοφικής Εταιρίας και συνεχίστρια του έργου της πασίγνωστης μαντάμ Blavatsky. Η ίδια υπήρξε η στενότερη μαθήτρια του Κρισναμούρτι και παραμένει φορέας και της δικής του διδασκαλίας.
Είναι μια λεπτή, μετρίου αναστήματος, ηλικιωμένη Ινδή,με τυπική Ινδική ενδυμασία. Είναι δε αποδεκτό απο πολλούς ότι είναι να ενα ιδιαίτερα συγκροτημένο και υψηλής φιλοσοφικής ποιότητας άτομο.
Ερώτηση
Αρχικά θα θέλαμε κάποια βιογραφικά σας στοιχεία, σε ποία κάστα ανήκετε ως Ινδή,τι εκπαίδευση λάβατε, κ.τ.λ.
Radha Burnier
Γεννήθηκα στη νότια Ινδία σε μια φιλελεύθερη οικογένεια. Ο παππούς μου ήταν μηχανικός και τον είλκυε η Θεοσοφία και η Θεοσοφική Εταιρία. Η επαφή μου με την Εταιρεία έγινε όταν η Madame Blauatsky ήρθε στην Ινδια στο Ματράς. Ζούσαμε μάλιστα κοντά στην έδρα της Θεοσοφικής Εταιρίας, στο Μαντράς. Η περιοχή ονομάζεται Adyar.ο πατέρας μου επίσεις εργάστηκε στην έδρα της Θεοσοφικής Εταιρείας και έτσι εγώ γεννήθηκα και σπούδασα στη Θεοσοφική σχολή που είναι εκεί. Συνοπτικά οι σπουδές μου ήταν το σχολείο της Θεοσοφικής, κατόπιν ο χορός, και τέλος το Πενεπιστήμιο, για Σανσκριτικά.
Ως προς την κάστα που ανήκω, ανήκουμε στους Βραχμάνους, αλλά στον Ινδουισμό των Βραχμάνων υπάρχουν πολλοί περιορισμοί και κανόνες, πρέπει να κάνεις αυτό, δεν πρέπει να κάνεις το άλλο, πρέπει να τρώς με κάποιους, με κάποιους άλλους όχι ...Η οικογένεια μου δεν ακολούθησε όλους αυτούς τους περιορισμούς. Έτσι δεν θα μπορούσα να ισχυριστώ ότι ανήκω σε αυτήν την κάστα, γιατί δεν ακολούθησα τους κανόνες της...
Συνεχίζεται..............

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 05 Ιαν 2007 00:19

ΘΕΟΠΟΥΛΑ έγραψε:Καλή Χρονιά σε όλους.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτές οι σύντομες ερωτοαπαντήσεις ?, στο κατω κάτω της γραφής ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι τυχαίο.
Για να μπούμε στην ουσία του Θέματος, στις αρχές του Ιούλη του 2005, συνέβη ένα σημαντικό γεγονός που, ωστόσο, πέρασε απαρατήρητο από τους <<αμύητους>>.
Καλή χρονιά και σε σένα ΘΕΟΠΟΥΛΑ.
Τι ακριβώς εννοείς με την λέξη "αμύητους"
Να θεωρήσω τον εαυτό μου ως δεύτερης κατηγορίας άνθρωπο που δεν είμαι μυημένος ή απλά χρησιμοποιείς την λέξη με τον ίδιο τρόπο που οι Μουσουλμάνοι αναφέρονται σε κάθε μη μουσουλμάνο ώς "άπιστο" ;
ΘΕΟΠΟΥΛΑ έγραψε: Ήταν όμως ένα γεγονός που επέδρασε έντονα μυστικά και μυητικά, σε ιδιαίτερο χώρο της πνευματικής ζωής της χώρας μας. Πρόκειται για την άφιξη στην Ελλάδα της Κας Radha Burnier και τις ομιλίες που έδωσε. Μιας από τις σημαντικότερες πνευματικές προσωπικότητες της εποχής μας, αφού η πρόεδρος σε παγκόσμιο επίπεδο της Θεοσοφικής Εταιρίας και συνεχίστρια του έργου της πασίγνωστης μαντάμBlavatsky.

Επιτέλους έμαθα και εγώ σήμερα από τον Λιακόπουλο ποια είναι η Blavatsky. Είναι λέει αυτή που έχει χωρίσει τους κατοίκους τούτου του πλανήτη σε 74; φυλές.
ΘΕΟΠΟΥΛΑ έγραψε: Συνοπτικά οι σπουδές μου ήταν το σχολείο της Θεοσοφικής, κατόπιν ο χορός, και τέλος το Πενεπιστήμιο, για Σανσκριτικά.
:?:
Tasos Zakynthos

ΘΕΟΠΟΥΛΑ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΘΕΟΠΟΥΛΑ » 06 Ιαν 2007 14:46

Αγαπητέ Τάσο ελπίζω να έχεις καταλάβει οτι τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις, δεν τις όρισα εγώ, αλλά ο δημοσιογράφος και η Πρόεδρος της Θεοσοφικής Εταιρίας...
Οσο για τους <<αμύητους>> η απάντηση μου είναι απλή, ή είσαι μυημένος ή οχι. Τώρα εάν εσύ όπως λές δεν είσαι μυημένος και αναρωτιέσαι, για το αν είσαι δευτερής κατηγορίας άνθρωπος η όχι, είναι αποκλειστικά δικό σου θέμα, γιατί εγώ ΟΥΤΕ είπα ΟΥΤΕ υπονόησα κάτι παρόμοιο.
Θέλω να πιστεύω οτι σε σένα δεν ισχύει (συνειρμός αυθαίρετος) ο ΜΗ Παναθηναίκος άνθρωπος δεύτερης κατηγορίας ...

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 06 Ιαν 2007 17:26

ΘΕΟΠΟΥΛΑ έγραψε:Αγαπητέ Τάσο ελπίζω να έχεις καταλάβει οτι τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις, δεν τις όρισα εγώ, αλλά ο δημοσιογράφος και η Πρόεδρος της Θεοσοφικής Εταιρίας...
Οσο για τους <<αμύητους>> η απάντηση μου είναι απλή, ή είσαι μυημένος ή οχι. Τώρα εάν εσύ όπως λές δεν είσαι μυημένος και αναρωτιέσαι, για το αν είσαι δευτερής κατηγορίας άνθρωπος η όχι, είναι αποκλειστικά δικό σου θέμα, γιατί εγώ ΟΥΤΕ είπα ΟΥΤΕ υπονόησα κάτι παρόμοιο.
Θέλω να πιστεύω οτι σε σένα δεν ισχύει (συνειρμός αυθαίρετος) ο ΜΗ Παναθηναίκος άνθρωπος δεύτερης κατηγορίας ...
Έκανα την ερώτηση θεωρώντας ότι με τον τρόπο που η λέξη ήταν στο κείμενο έδειχνε μια γραμμή ανάμεσα στους μεν και τους δε, και το μόνο που ζήτησα ήταν απλά να κατανοήσω το είδος της γραμμής.

Ξέρεις μιλάς με κάποιον της Θεοσοφικής Εταιρείας, "δεν είσαι μυημένος" μιλάς με κάποιον Τέκτονα και εκεί είσαι αμύητος, δεν ξέρεις τα μυστικά της Καμπάλα, ούτε κάν που πέφτει η Θούλη, βλέπεις τις χιλιάδες "αιρέσεις;" από την Ινδία και το Θιβέτ, τους χιλιάδες Δασκάλους, Guru,Yogi, και εσύ (εγώ) ο ταπεινός ακόλουθος του Μαραγκού νοιώθεις σαν ξεπεσμένος, σαν να σαι δεύτερης κατηγορίας, σαν να σου κρύβουν μυστικά, σαν η ζωή σου να μήν έχει νόημα που δεν ξέρεις την Blavatsky ή τον Krishna.

Γράφεις: Για να μπούμε στην ουσία του Θέματος, στις αρχές του Ιούλη του 2005, συνέβη ένα σημαντικό γεγονός που, ωστόσο, πέρασε απαρατήρητο από τους <<αμύητους>>.
Αυτή ακριβώς σου η παράγραφος με έκανε να γράψω ότι έγραψα (μάλιστα ο χαραχτηρισμός "αμύητους" δεν είναι από δημοσιογράφο). Πιστεύω ότι μια και στο forum ένα μεγάλο ποσοστό συμμετεχόντων είναι "μυημένοι" σε κάτι άλλο ( έστω στον Παναθηναϊκό) θα μπορούσες να χρησιμοποιείσεις την λέξη "μη ακόλουθοι", ή "από όσους έχουν διαφορετικές αξίες και πιστεύω". :oops:
Tasos Zakynthos

ΘΕΟΠΟΥΛΑ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΘΕΟΠΟΥΛΑ » 06 Ιαν 2007 22:15

Παρ΄οτι κινδυνεύω να βγώ εκτός θέματος, σου απαντώ περί μυήσεως, αγαπητέ Τάσο .
Απ΄οτι γνωρίζω σε κανένα Μ.Μ.Ε. μεγάλης κυκλοφορίας (Εντυπα)ή ακροαματικότητας(T.V.) , δεν ανέφερε απολύτως τίποτε για την επικείμενη επίσκεψη της Radha Burnier, όμως στις φιλοσοφικές ομάδες είχε γνωστοποιηθεί, αρκετές ημέρες πρίν . Εκ των υστέρων μόνο μερικά περιοδικά που ασχολούνται με παρόμοια θέματα και τα διαβάζουν μάλλον λίγοι αναγνώστες, δημοσίευσαν μερικά άρθρα και μας ενημέρωσαν. Αρα όταν ανήκεις σε μια ομάδα εχεις στα θέματα που ασχολείσαι αμεσή ενημέρωση.
Εαν τώρα αυτές οι ομάδες έχουν υιοθετήσει και τελετές εισδοχής για τα μέλη τους (το πιθανότερο) τότε τα μέλη τους Μυούνται όπως π.χ στον Χριστιανισμό.
Αφού λοιπόν μόνος σου αναφέρεις οτι είσαι ένας ταπεινός ακόλουθος του Μαραγκού, τότε θα μου επιτρέπεις να σου πώ, οτί και εσύ είσαι μυημένος στόν Χριστιανισμό, με τελετή εισδοχής σου, την Βάπτιση, οπου την τελετή αυτή την υπέδειξε ο ίδιος ο ιδρυτής του.
Ομώς παρότι αυτή καθ΄αυτη η Βάπτιση, είναι μια Συμβολική Τελετουργία και για αυτό την αναγνωρίζουν οι γνώστες ως Μυστήριο, όμως ελάχιστοι μυημένοι Χριστιανοί, γνωρίζουν το συμβολισμό των ΥΔΑΤΩΝ-του ΑΕΡΟΣ(φυσά ο Ιερέας το βρέφος)-των ΣΗΜΕΙΩΝ(εκεί που αρχίζει η τελετή)κ.τ.λ.
Επειδή τα παραπάνω αφορούν τον Εσωτερικό Χριστιανισμό και το μεγαλύτερο μέρος των ΟΠΑΔΩΝ του ταπεινού Χριστού πάσχει απο την ασθένεια του ΕΓΩΙΣΜΟΥ τα ονομάζει αιρετικές απόψεις ,και αυτό εξαναγκάζει κάποιους, να προσέχουν σε ποιους απευθύνονται για τους προβληματισμούς τους για την αλήθεια , βάζοντας ακόμη και ασφαλιστικές δικλίδες ,για να αποτρέψουν τυχών διαροές που θα μπορούσαν να τους στείλουν στην Πυρά . Ολοι γνωρίζουμε Αγαπητέ Τασο οτι το κρέας σαν τροφή είναι βρεπτικότατη, αν όμως την δώσουμε χωρίς να την αλέσουμε σε ενα μωρό μπορεί να γίνει θανατηφόρα προσφορά.
Πρέπει λοιπόν να μάθουμε οτι τη νόηση μας οφείλουμε να την μεγαλωσούμε, κάποιοι απο έμας έχουμε την διάθεση ή την ικανότητα να το κάνουμε εντελώς μόνοι. Αλλοι εντάσσονται σε ομάδες που έχουν να επεξεργαστούν μόνο κοινωνικά φαινόνενα. Αλλοι ασχολούνται με ομάδες που έχουν την διάθεση για φιλανθρωπίες . Αλλοι με την γνώση της επιστήμης . Αλλοι με τη Θεοσοφία. Αλλοι με τον Τεκτονισμό και άλλοι με τίποτα απ΄ολα παρά πάνω, μόνο με την <<εργασία τους>>.
Εγώ θεωρώ οτι όλοι μας μπορούμε να μεγαλώσουμε την Νόηση μας , αρκεί οι πράξεις μας να μην υπηρετούν το μικρόΕΓΩ μας .
Εχείς αραγε επι της ουσίας αντίρρηση?
Ζητώ συγνώμη για την πιθανή εκτροπή μου απο το θέμα αν και θεωρώ οτι ήταν απαραίτητες οι διευκρινίσεις μου για την συνέχεια της συνέντευξης .

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 06 Ιαν 2007 23:15

ΘΕΟΠΟΥΛΑ έγραψε:
Απ΄οτι γνωρίζω σε κανένα Μ.Μ.Ε. μεγάλης κυκλοφορίας (Εντυπα)ή ακροαματικότητας(T.V.) , δεν ανέφερε απολύτως τίποτε για την επικείμενη επίσκεψη της Radha Burnier, όμως στις φιλοσοφικές ομάδες είχε γνωστοποιηθεί, αρκετές ημέρες πρίν .
Ευχαριστώ
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 09 Ιαν 2007 17:54

Και η Μπλαβάτσκι δεν είναι η πρώτη, πριν απο αυτήν υπήρχαν και άλλοι, όπως ο Νικολας Ρεριχ... Μία ρόδα που γυρίζει γύρω γύρω και είναι στα ίδια και τα ίδια... Εδώ και τόσο καιρό η απάντηση δεν έχει έρθει απο τους θεοσοφιστές και τους φιλοσόφους... Τελικά πρέπει να είναι πιό δύσκολα απο ότι περιμέναμε... Έυκολα και χάνεσε μέσα σε αυτά τα πράγματα. Πόσο χρόνο θέλουμε δηλαδή για να έχουμε κάποια απάντηση.
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Εύα » 23 Ιαν 2007 10:36

Να έχεις απάντηση σε τί Astral? Πολλές φορές αυτό που έχει αξία είναι ο "πηγαιμός για την Ιθάκη".

Απάντηση