Αστρική προβολή

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Εύα » 23 Ιαν 2007 10:34

Αστρική προβολή κατά λάθος, από ατύχημα όπως λες Δράκοντα, μου ακούγεται λίγο δύσκολο να συμβεί. Το έχεις συζητήσει με άτομα που ασχολούνται με τον εσωτερισμό για να δεις αν όντως ήταν αστρική προβολή?

Άβαταρ μέλους
Δρακοντας
Νέο Μέλος

Re: Αστρική προβολή

Δημοσίευση από Δρακοντας » 23 Ιαν 2007 16:19

Εύα έγραψε:Η Αστρική Προβολή είναι ένας τύπος εξωσωματικής εμπειρίας κατά την οποία το αστρικό σώμα αφήνει τα άλλα έξι σώματα και ταξιδεύει μακρυά μέσα στο σύμπαν. Η ιδέα ότι έχουμε εφτά σώματα (ένα για κάθε επίπεδο της πραγματικότητας) είναι μια διδασκαλία της Μαντάμ Μπλαβάτσκυ (Madam Blavatsky). Στα ταξίδια του, το αστρικό σώματα αντιλαμβάνεται άλλα αστρικά σώματα, οχι όμως και φυσικά,αιθερικά, πνευματικά, συναισθηματικά κλπ..Σε κανονικές εξωσωματικές εμπειρίες, όπως η απομακρυσμένη όραση ή οι επιθανάτιες εμπειρίες, υπάρχει ένας διαχωρισμός της συνείδησης του ατόμου απο το σώμα του.Στις επιθανάτιες εμπειρίες, μπορεί να υπάρξει η εμπειρία του να αιωρούμαστε πάνω απο το σώμα μας, να αντιλαμβανόμαστε το περιβάλλον και να ακούμε τις συζητήσεις των χειρουργών που προσπαθούν να μας σώσουν.Στην αστρική προβολή, είναι το αστρικό σώμα, οχι η ψυχή ή η συνείδηση που διαχωρίζεται από το σώμα.Το αστρικό σώμα, σύμφωνα με την Μαντάμ Μπλαβάτσκυ, είναι αυτό που έχει και την αύρα.Είναι επίσης και η έδρα του συναισθήματος και του πόθου, και γενικά περιγράφεται κατά την διάρκεια της αστρική προβολής σαν να είναι ενωμένο με το φυσικό σώμα με μια ελαστική χορδή απείρου μήκους .Ένα είδος κοσμικού ομφάλιου λώρου ή μίτου της Αριάδνης. [/color:0eb215f643]

Από το http://www.skepdic.gr

Εντυπωσιακή θεωρία, δε νομίζετε?

Βασικα αυτα που λες εδω τα εχω ξανασυναντηση σε βιβλια και πνευματικες συζητησεις με διαφορους ανθρωπους του ειδους ,και μεσα απο προσωπικη μου εμπειρια.Η Μανταμ Μπλαβατσκη δινει μια πολυ καλη αναλυση περι του θεματος οπου με βρισκει να συμφωνω σε οτι εχει να κανει με τα παραπανω γραφομενα.
Για αυτο που ειμαι σχεδον σιγουρος, ειναι οτι ξεδιπλωνωμουνα στο αιθερικο του αστρικου πεδιου με το αστρικο μου σωμα πραγματικα πολυ ευκολα χωρις να το επιδιωξω συνηδητα.Ξερεις για μερικους ανθρωπους ειναι ευκολοτερο να περνανε στο αστρικο σε σχεση με αλλους,για διαφορους λογους.Ο μητος της αριαδνης που λες ειναι το νημα που καραταει δεμενο το αστρικο με το φυσικο σωμα την ωρα του υπνου,καθως το αστρικο σωμα ταξιδευει και ονειρευετε,εστι ωστε να μενουμε ζωντανοι,βρισκοντας το δρομο της επιστροφης στο κρεβατι για να ξυπνησουμε.Σε περιπτωση που ο αγγελος του θανατου Χαροντας κοψει το νημα της ζωης το φυσικο σωμα πεθαινει και αποχωριζετε απο τα αλλα.
Εαν πιστευεις πως μεσα σε ολα αυτα που εγραψα υπαρχει κατι αναληθες η υποκειμενικο,σε παρακαλω σημειωσε το να το αναλυσουμε βαθυτερα,ετσι ωστε να φενεται ποιο ξεκαθαρα η αληθεια σε σχεση με την αντικειμενικοτητα της γνωσης στην περιπτωση της αστρικης προβολης ,που ειναι αλλη διαδικασια απο το αστρικο ταξιδι...
Ξερεις δεν ειμαι επιστημονας,αλλα προσπαθω οσο γινεται περισοτερο αντικειμενικα, να ερμηνευω διαφορες καταστασεις που βιωνω στη ζωη μου,με βαση την συνειδηση και τις εσωτερες επιστημες.
Οσον αναφορα τις δαιμονικες αιθεριες φιγουρες που με δυσκολευανε να ξαναμπω στο σωμα μου,πιθανων να ητανε καποιες δυνατες εγωικες μορφες του εαυτου μου,του μη ειναι, που προβαλονταν μεσα απο τα εσωτερα πεδια του μικροκοσμου προς τα εξω αστρικα,βρισκοντας ανοιχτες διεξοδους να εκτονοθουν οι μορφες τους, 'η καποια φαντασματα που ειχανε στοιχειωσει το χωρο .
Τα εγω ειναι βλεδυρα...

Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Εύα » 11 Μαρ 2007 02:58

Δεν έχω λόγο να σε κατηγορήσω ότι υπάρχει κάτι το αναληθές, υποκειμενικό μπορεί, άλλωστε όλες οι προσωπικές μας εμπειρίες είναι καθαρά υποκειμενικές. Συμφωνώ ότι το δύσκολο και επικίνδυνο είναι το στάδιο της επανόδου. Απλά μου φαίνεται λίγο περιέργο πώς έφτασες σε αυτή την κατάσταση χωρίς να το επιδιώξεις, από ατύχημα όπως έγραψες.

Άβαταρ μέλους
Δρακοντας
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Δρακοντας » 12 Μαρ 2007 16:45

Το ατυχημα ειναι πολυ πιθανο να γινει σε περιπτωση που...

"Το θεμα ητανε περισοτερο ψυχολογικο,η εντονη ασωτη νυχτερινη ζωη που εκανα, σε συνδιασμο με τον πνευματισμο και τη καταχρηση εσωτερον ενεργειακων δυναμεων,χωρις να εχω οποιαδηποτε εκπαιδευση απο καποιο μεντορα,ειχανε ως αποτελσμα καποιες βλαβες που προκαλουσανε δυσλειτουργειες σε ολο τον εσωτερικο μου κοσμο εστι ωστε να προβαλονται αστρικα μπροστα στα ματια μου εγωικες δαιμονικες μορφες τις οποιες δεν ηξερα και φοβομουνα.."

...και με συνδιασμο διαφορων ουσιων,πιστεψε με ειναι πολυ ευκολο και λογικο.
Οσο για την υποκειμενικοτητα που λες,οτι μου συνεβη το εχω συνδιασει με αυτα που γραφει η Μ.Μπλαβατσκυ,οπως και με διαφορα αλλα απο αλλους πνευματικους διδασκαλους,εγω τα βλεπω αντικειμενικα καθως εχουν να κανουν με το αστρικο σωμα και το αστρικο πεδιο που ανφερονται στις εσωτερες επιστημες.Οτι περιεργο μου συμβαινει προσπαθω να του δινω μια αντικειμενικη εξηγηση.
Υπαρχουν διαφορες ουσιες αλλες βλαβερες αλλες οχι,που μπορουν να σε βγαλουν με το αστρικο σωμα στο αστρικο πεδιο,οταν εγω επεσα στο κρεββατι να κοιμηθω κατω απο την επιρεια ουσιων,τοτε στο μεσοδιαστημα μεταξυ ξυπνιου και υπνου,καποια ισχυρα και δυνατα εγω που ηταν μεσα μου ,βρηκαν την ευκαιρια να εκμεταλευτουν αυτη την κατασταση να εκτονωθουν και βγουν στην επιφανεια.

Άβαταρ μέλους
LordPayens
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από LordPayens » 16 Μαρ 2007 02:34

Δεν γνωρίζω για αστρική προβολή αλλά απ'ότι παρατηρώ το πλήθος πειραματίζεται περισσότερο την φυσική προβολή. Μήπως να συζητήσουμε γι'αυτήν; Από κει αρχίζει ο άνθρωπος από τα χαμηλά.

------
ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ

Άβαταρ μέλους
Δρακοντας
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Δρακοντας » 21 Μαρ 2007 14:57

LordPayens έγραψε:Δεν γνωρίζω για αστρική προβολή αλλά απ'ότι παρατηρώ το πλήθος πειραματίζεται περισσότερο την φυσική προβολή. Μήπως να συζητήσουμε γι'αυτήν; Από κει αρχίζει ο άνθρωπος από τα χαμηλά.

------
ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ
Εχεις δικιο σε αυτο,καθως εαν δεν ειμαστε συνειδητοι στο φυσικο επιπεδο ειναι δυσκολο να κατανοησουμε το αστρικο.Οσο για την φυσικη προβολη θα μπορουσα να πω πως τα εγω μου προβαλονται φυσικα σαν καθρεπτης στον απεναντι συνομηλητη μου,δηλαδη οταν βρισκομαι σε αντιπαραθεση και κρινω αρνητικα κατι επανω σε καποιον αλλο,στην ουσια προβαλω τα ιδια μου τα αρνητικα εγω μεσο αυτου.

Άβαταρ μέλους
LordPayens
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από LordPayens » 21 Μαρ 2007 15:20

Αυτή είναι σίγουρα μια πολύ καλή αρχή αγαπητέ φίλε. Όντως έτσι είναι. Και χειρότερα θα έλεγα. Πόσες φορές στην ζωή μας επιτυγχάνουμε μια γόνιμη συζήτηση; Που τελικά δεν είναι απλά συζήτηση αλλά μια συνεργασία δύο ανθρώπων αναζητώντας μια ιδέα, βάζοντας ο καθένας το ληθαράκι του ευλαβικά, προνοώντας για το ατελές ληθαράκι του επόμενου, έτσι που τελικά το οικοδόμημα να μην γίνει κομματάκια; Που οι ισοροποίες είναι τόσο λεπτές αλλά που τους συνομιλητές δεν τους απασχολούν και δεν τις προσέχουν στις αναταραχές τους, αλλά αφήνονται σε μια μαγική συμφωνία αντιπαράθεσης, συγκούονται και αποκρούουν και δεν είναι κάν εκεί!

Η αλήθεια είναι παντού. Όσο πιο χαμηλά την βρίσκεις, τόσο πιο ψηλά σε πάει. Αν δεν αρχίσεις από τα χαμηλά και πας στα αψηλά με θράσος, τα μούτρα σου θα φας. Είναι σαν να χτίζεις πολυκατοικία και να αρχίσεις να χτίζεις απ'τον πέμπτο πριν χτίσεις το ισόγειο.

Φιλικά,
LordPayens

Άβαταρ μέλους
Δρακοντας
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Δρακοντας » 21 Μαρ 2007 16:05

Πραγματι ετσι ειναι αγαπητε φιλε,φαντασου πως σε μια αντιπαραθεση στις περισοτερες περιπτωσεις ,πεφτουμε στην παγιδα να σκεφτομαστε τι θα απαντησουμε στον αλλο την ωρα που ο συνομιλιτης ακομα δεν εχει τελειωσει την προταση του,δηλαδη αφηνουμε ολες αυτες τις ψευτοδιανοιες μεσα μας να μας υπερασπιζουνε μονο με το νου,χωρις να εχουμε περασει τιποτε απο την καρδια,το συναισθημα,χωρις να εχουμε ακουσει πραγματικα και συνειδητα το συνομηλητη,καθως πεφτουμε θυματα του πορωμενου μας φανατισμου που τρεφεται μεσα απο καθε τυπου εγωικες σκεψεις που κρυβουμε μεσα μας και μας συνεφιαζουν τη συνειδηση, οταν μαλιστα δεν τις βλεπουμε καν οτι μας κανουν να μιλαμε απερισκεπτα.
Οταν ομως ειμαστε στο εδω και το τωρα με την συνειδηση να παρατηρει τον εαυτο,τοτε βλεπουμε στο προσωπο του συνομιλητη να προβαλετε με απολυτα φυσικο τροπο ο ιδιος μας ο εγωισμος,αφου αυτα που λεει ο αλλος σε εμενα,ειναι μια ακολουθια οσον ειχα πει εγω αμεσως πριν και ουτο καθ εξης,και εχουν απολυτη σχεση με εμενα ..

Hana
Δόκιμο Μέλος

Δημοσίευση από Hana » 02 Σεπ 2007 19:39

LordPayens έγραψε:Αυτή είναι σίγουρα μια πολύ καλή αρχή αγαπητέ φίλε. Όντως έτσι είναι. Και χειρότερα θα έλεγα. Πόσες φορές στην ζωή μας επιτυγχάνουμε μια γόνιμη συζήτηση; Που τελικά δεν είναι απλά συζήτηση αλλά μια συνεργασία δύο ανθρώπων αναζητώντας μια ιδέα, βάζοντας ο καθένας το ληθαράκι του ευλαβικά, προνοώντας για το ατελές ληθαράκι του επόμενου, έτσι που τελικά το οικοδόμημα να μην γίνει κομματάκια; Που οι ισοροποίες είναι τόσο λεπτές αλλά που τους συνομιλητές δεν τους απασχολούν και δεν τις προσέχουν στις αναταραχές τους, αλλά αφήνονται σε μια μαγική συμφωνία αντιπαράθεσης, συγκούονται και αποκρούουν και δεν είναι κάν εκεί!

Η αλήθεια είναι παντού. Όσο πιο χαμηλά την βρίσκεις, τόσο πιο ψηλά σε πάει. Αν δεν αρχίσεις από τα χαμηλά και πας στα αψηλά με θράσος, τα μούτρα σου θα φας. Είναι σαν να χτίζεις πολυκατοικία και να αρχίσεις να χτίζεις απ'τον πέμπτο πριν χτίσεις το ισόγειο.

Φιλικά,
LordPayens
Δυστυχώς οι περισσότερες συζητήσεις είναι απλά μια διαμάχη "μυαλών" και "εγώ".
Έχεις δικιο η αλήθεια βρίσκεται παντού, θέλει όμως χρόνο και κόπο να την βρεις γιατί βρίσκεται στο βάθος....

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 04 Σεπ 2007 10:30

Δρακοντας έγραψε:Το ατυχημα ειναι πολυ πιθανο να γινει σε περιπτωση που...

"Το θεμα ητανε περισοτερο ψυχολογικο,η εντονη ασωτη νυχτερινη ζωη που εκανα, σε συνδιασμο με τον πνευματισμο και τη καταχρηση εσωτερον ενεργειακων δυναμεων,χωρις να εχω οποιαδηποτε εκπαιδευση απο καποιο μεντορα,ειχανε ως αποτελσμα καποιες βλαβες που προκαλουσανε δυσλειτουργειες σε ολο τον εσωτερικο μου κοσμο εστι ωστε να προβαλονται αστρικα μπροστα στα ματια μου εγωικες δαιμονικες μορφες τις οποιες δεν ηξερα και φοβομουνα.."

...και με συνδιασμο διαφορων ουσιων,πιστεψε με ειναι πολυ ευκολο και λογικο.
Οσο για την υποκειμενικοτητα που λες,οτι μου συνεβη το εχω συνδιασει με αυτα που γραφει η Μ.Μπλαβατσκυ,οπως και με διαφορα αλλα απο αλλους πνευματικους διδασκαλους,εγω τα βλεπω αντικειμενικα καθως εχουν να κανουν με το αστρικο σωμα και το αστρικο πεδιο που ανφερονται στις εσωτερες επιστημες.Οτι περιεργο μου συμβαινει προσπαθω να του δινω μια αντικειμενικη εξηγηση.
Υπαρχουν διαφορες ουσιες αλλες βλαβερες αλλες οχι,που μπορουν να σε βγαλουν με το αστρικο σωμα στο αστρικο πεδιο,οταν εγω επεσα στο κρεββατι να κοιμηθω κατω απο την επιρεια ουσιων,τοτε στο μεσοδιαστημα μεταξυ ξυπνιου και υπνου,καποια ισχυρα και δυνατα εγω που ηταν μεσα μου ,βρηκαν την ευκαιρια να εκμεταλευτουν αυτη την κατασταση να εκτονωθουν και βγουν στην επιφανεια.
Όσο πιο πολύ αμαρτάνεις και δίνεις την ψυχή σου στον Σατανά τόσο πι οεύκολα τον συναντάς αδελφέ. Η "αστρική προβολή" είναι κλασσική συνέπεια σατανικής επιρρο'ης στον παθόντα.
Η μαντάμ Μπλαβάτυσκυ ήταν σατανίστρια και δυστυχώς πέθανε αμετανόητη από ότι ξέρω, μακριά από τους κόλπους της Εκκλησίας του Χριστού.
Προσέξτε μην πάθετε και εσείς το ίδιο. Το τέλος είναι κοντά και όποιος δεν το βλέπει εθελοτυφλεί.

Απάντηση