Εμπειρίες εκτός σώματος

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kotso
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από kotso » 26 Νοέμ 2004 23:58

Φιλαρακια εγω θα πω κατι αλλο....
Ολοκληρος Θεος εκανε 7 μερες για να φτιαξει τον κοσμο λες να εκανε τοση ωρα μονο για να μας δωσει μια ζωη.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Αν δεν παίξεις δεν θα χαρείς και Αν δεν ρισκάρεις δεν θα κερδίσεις ! Απλα...

Blind_but_not_dead
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Blind_but_not_dead » 28 Νοέμ 2004 15:16

Kotso, μέσα σε μια γραμμή διατύποσες κάτι αρκετά σωστό. Ρε παιδιά ότι και να λέει η κάθε θρησκεία, ότι και να πηστεύει ο καθένας μας, όλλα αυτά γύρο μας δεν είναι τόσα πολά, τόσο υπέροχα, τόσο τέλεια, είναι δυνατόν να είναι φτιαγμένα για το τίποτα :?: Μόνο για ένα μικρο διάστημα και μετά τίποτα, δεν είναι λιγο περίεργο? Γιατί όπιος και αν έφτιαξε αυτό τον κόσμο, να τον έφτιαξε με μόνο σκοπό να τον τελιώσει?
Για να κάνω την φυλακή μου ομρφότερη έγραψα στους τοίχους το όνομα σου όλοι με ρώτησαν που βρήκα την μπογιά κανείς δεν πρόσεξε τις φλέβες μου

Άβαταρ μέλους
Figolfin
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Figolfin » 29 Νοέμ 2004 16:20

Οπως ελεγε και ο παππους μου απο την Μ.Ασια καθε πραγμα εχει την αρχη και το τελος του! :lol: Δυστυχως αυτο δεν το λεω εγω η εσυ η καποιος αλλος αλλα ειναι κατι που παρατηρουμε απο την καθημερινοτητα μας!Θα σου φερω ενα παραδειγμα αγαπητε blind για να καταλαβεις πως πιστευω πως λειτουργει αυτος ο κοσμος!Μια πεταλουδα ειναι κατι το τοσο ομορφο τοσο τελειο τοσο αρμονικα φτιαγμενο και ομως εχει τοσο λιγο χρονο ζωης!Τωρα σκεψου τι ειναι η γη για τον Θεο(αν υπαρχει) ο οποιος ειναι δημιουργος του συμπαντος και πρεπει να επιβλεπει εκατομυρια γαλαξιες καθημερινα καθως φανταζομαι και αλλα νοημοντα οντα!Μηπως ειναι λιγο εγωιστικο λοιπον να λεμε οτι η γη δεν ειναι δυνατο καποτε να τελειωσει?Παντως ηταν πολυ εξυπνη η ερωτηση σου :wink:!Πιστευω να σου απαντησα αν και ξεφυγα λιγο!
Elen Sila Lumenn Omontielvo.

Blind_but_not_dead
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Blind_but_not_dead » 30 Νοέμ 2004 13:37

Φίλε Figolfin, εγώ δεν ενούσα μόνο τον άνθρωπο, μόνο τη γη, μόνο τον γαλαξία μας. Μηλούσα γενικά για αυτό το θαύμα που εμείς ζούμε μέσα σε αυτό και είμαστε ένα μέρος του, αν και πολύ μικρό:!: Δεν αμφισβητώ την αποψή σου το ότι κάποτε όλλα σε αυτόν τον κόσμο που ζούμε τελιώνουν. Αυτό όμως δεν σημένει ότι αποκλήεται με το τέλος σε αυτόν τον κόσμο, να είναι η αρχή σε έναν άλλο κόσμο :mrgreen:
Για να κάνω την φυλακή μου ομρφότερη έγραψα στους τοίχους το όνομα σου όλοι με ρώτησαν που βρήκα την μπογιά κανείς δεν πρόσεξε τις φλέβες μου

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 30 Νοέμ 2004 15:20

Πρωτα πρωτα θελω να απαντησω στον figolfin.Προσπαθεις να σκεφτεις τον Θεο ή καποιο αλλο υπερτατο ον με βαση τα ανθρωπινα ορια.Ειπες οτι: "Τωρα σκεψου τι ειναι η γη για τον Θεο(αν υπαρχει) ο οποιος ειναι δημιουργος του συμπαντος και πρεπει να επιβλεπει εκατομυρια γαλαξιες καθημερινα καθως φανταζομαι και αλλα νοημοντα οντα!Μηπως ειναι λιγο εγωιστικο λοιπον να λεμε οτι η γη δεν ειναι δυνατο καποτε να τελειωσει?" Εγω διαφωνω αν οντως υπαρχει κατι μεγαλο που εφτιαξε τον κοσμο μας 'λογικα' θα εχει απιστευτα τρομερες ικανοτητες.Οπως (λεω μια βλακεια) να μπορει να ταξιδευει μες τον χρονο.Οποτε φιλε μου δεν πιστευω πως ειναι εγωιστικο.

Οντως οτι ομορφο υπαρχει καποτε τελειωνει.Αυτο δεν νομιζω πως το αμφισβητει κανεις.Κανεις λογικα δεν ξερει τι γινεται μετα.Τουλαχιστον δεν εχω καποια εμπειρια για αυτο οπως καποια μαρτυρια πιστικη.Γενικα ομως για τισς μεταθανατιες εμπειριες εχουν γραφτει παρα πολλα απο βιβλια και περιοδικα.Απο οτι εχω συμπερανει ολα αυτα βασιζονται σε μαρτυριες παλιες και μη εγκυρες.Οποτε εγω τις απορριπτω.(Προσωπικη αποψη καθαρα)

Ακομα παιδια εχει γινει μια παρεξηγηση.Οχριστιανισμος και καθε θρησκεια ξεχωριστα εχουν βαλει καποια θεμελια για την ανοικοδομηση καθε κοινωνιας ξεχωριστα.Αυτο δεν νομιζω πως δεχεται αμφισβητηση.Τωρα ποσο επιρρεαζει τον καθενα ειναι αλλο καπελο.Η υπαρξη μετα τον θανατο με καποια μορφη(οποιαδηποτε)πιστυεω πως συντελεσε και αυτη με την σειρα της για να χτιστουν αυτα τα θεμελια κατα καποιον τροπο.Το τι υπαρχει μετα ειναι στην κριση του καθενος.... εγω πιστευω πως 'λογικα' μετα δεν πρεπει να υπαρχει τιποτα.Αλλα ευχομαι να υπαρχει διοτι θα μουεδινε χαρα να ξερω πως καπως μετα τον θανατο,δηλαδη την απομακρυνση απο το σωμα, υπαρχει κατι. :arrow:

Blind_but_not_dead
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Blind_but_not_dead » 02 Δεκ 2004 15:37

Φίλε Rico Συμφωνώ με κάθε σου λέξη πάνω σε αυτό το θέμα, και θέλω να προσθέσω ότι καλύτερα να μην μάθουμε ποτέ τι ειπάρχει μετά τον θάνατο, γιατί έτσι προσπαθούμε να κάνουμε κάθε μέρα της ζωής μας καλύτερη από την προηγούμενη και πιο όμορφη, και να βλέπουμε με άλλο μάτι όλλες αυτές της μικρές καθημερινές στιγμές εφτυχίας, που είναι μοναδικές και ανεπανάλιπτες.

Απάντηση