Εμπειρίες εκτός σώματος

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Απάντηση
e-telescope.gr
Άτυπος Χρήστης

Εμπειρίες εκτός σώματος

Δημοσίευση από e-telescope.gr » 18 Φεβ 2004 03:00

Εμπειρίες εκτός σώματος

Οι εμπειρίες ανθρώπων που διαπιστώνουν να βρίσκονται εκτός σώματος για πολλά χρόνια έχουν συσχετιστεί με φαινόμενα παραφυσικα, ψυχολογικά ή πνευματικά. Αλλά τώρα ερευνητές στην Ελβετία έχουν επισημάνει μια περιοχή στον εγκέφαλο που μπορεί να είναι υπεύθυνη γι αυτή την αντιπαράθεση.

Διαβάστε τη συνέχεια του άρθρου στο e-telescope.gr

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Εμπειρίες εκτός σώματος

Δημοσίευση από Dorian » 15 Μαρ 2004 23:18

Υπάρχουν κάποιοι που έφτασαν ένα βήμα μετά τη ζωή, στο μεγάλο ανεξερεύνητο άγνωστο, αυτό που στοιχειώνει όλους μας. Λίγο πριν τη μετά θάνατο ζωή, ή το απόλυτο τίποτα, το αιώνιο μηδέν.
Τί είναι άραγε οι μεταθανάτιες εμπειρίες, είναι αυτό που περιγράφει το άρθρο ώς συνδυασμό φυσικοχημικών διεγέρσεων του εγκεφάλού, ή είναι κάτι έξω από τους κανόνες και τους νόμους του κόσμου μας. Μήπως είναι λάθος να προσπαθούμε με τις φτωχές μας γνώσεις να εξηγήσουμε κάτι έξω από τα όρια της κατανόησης μας, κάτι που χάνεται βαθιά μέσα στο παρελθόν της ζωής και το μέλλον του θανάτου;

Άβαταρ μέλους
Νεφέλη
Νέο Μέλος

Re: Εμπειρίες εκτός σώματος

Δημοσίευση από Νεφέλη » 26 Μάιος 2004 09:31

Dorian έγραψε:Μήπως είναι λάθος να προσπαθούμε με τις φτωχές μας γνώσεις να εξηγήσουμε κάτι έξω από τα όρια της κατανόησης μας, κάτι που χάνεται βαθιά μέσα στο παρελθόν της ζωής και το μέλλον του θανάτου;
Δεν νομίζω πως είναι λάθος. Άλλωστε δεν "κολλήσαμε" σ΄άλλα κι άλλα, εδώ θα σταματήσουμε; Δεν νομίζω όμως πως θα πρέπει να περιμένουμε να βρούμε ολοκληρωμένη και σταθερή απάντηση... τουλάχιστον όχι ακόμα.

Πάντως, από δική μου εμπειρία θανάτου (μερικά λεπτά "flatline" σε χειρουργικό τραπέζι), δεν είχα καμία αίσθηση "αποχωρισμού σώματος"... Κατά τ΄ άλλα όμως, τουλάχιστον από αυτό που βιώσα, επιβεβαιώνω το ότι ο θάνατος δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να φοβόμαστε. Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα.

Φιλικά,
Νεφέλη
Η φαντασία είναι σημαντικότερη της γνώσης - A. Einstein

Άβαταρ μέλους
Trismegistus
Δόκιμο Μέλος

Δημοσίευση από Trismegistus » 11 Αύγ 2004 20:24

Γεια σας...Παλαιοι...Ιδε ο Νεος!!!

H απαντηση, στο ερωτημα σου φιλε μου...θα σου απαντηθη μετα θανατον...οτι και να μας πουν μλην εκεινης της ημερας...δεν εχει παρα να επαληθεφθει οταν ερθει η ωρα...

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 27 Οκτ 2004 19:15

Εγω παιδια ενα μονο μπορω να πω με συγουρια οτι ο θανατος ειναι μια περιεργη κατασταση.Εννωω οτι ειναι ενα γεγονος που ετσι και αλλιως θα συμβει αλλα σχεδον κανενας δεν το σκεφτεται πριν αυτο .. ξερεται.Οποτε δεν αξιζει και πολυ να το συζηταμε και να λεμε για μεταθανατιες εμπειριες αφου τα δεδομενα μας ειναι ... ειναι μαλλον ανυπαρκτα, αντιθετα πρεπει να αναλογιστουμε τι προκαλει ο θανατος.Δηλαδη η απολια καποιου φιλου, καποιυ συγγενη.Μαλλον πονο.Οποτε οταν καποιος θα φυγει απο αυτον τον κοσμο το μονο που προκαλει ειναι τον πονο σε οσους τον αγαπανε και "χαρα" σε οσους τον μισουν.

THINKER
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από THINKER » 27 Οκτ 2004 19:32

ΕΓΩ ΑΦΟΥ ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΤΟ ΛΕΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑ
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΟ ΠΡΙΚΙΣΜΕΝΟΙ ΗΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ!!
ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΖΩΩ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ Η ΨΑΧΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΙΠΟΤΑ ΓΙΑΥΤΟ ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙ ΚΡΕΑΣ ΕΝΩ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΝΩΤΗΤΑ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΙΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ!!!

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 14 Νοέμ 2004 23:47

Σωστα Thinker θα πρεπει να μη το σκεφτομαστε.Αν και δεν ειναι ευκολο.Παντως ειναι πολυ περιεργο οταν φευγει καποιος απο την ζωη.Θελω να πω αμεσως εκτιμας αφτο που εχασες και ...και δεν εχει αλλο αυτο.Αυτος που εχει αναλογες εμπειριες ας με καταλαβει.Για αυτο θα ηταν ασκοπο να σκεφτομαστε για μεταθανατιες εμπειριες καθως και να εχει καποιος σε τι οφελει?Για να κατανοησει την υπαρξη του Θεου?
Αυτη ειναι μια μεγαλη συζητηση που γινεται σε αλλο topic.

Blind_but_not_dead
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Blind_but_not_dead » 23 Νοέμ 2004 14:40

ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ. ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΕΤΑ, ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΑ. :!: :?:
Για να κάνω την φυλακή μου ομρφότερη έγραψα στους τοίχους το όνομα σου όλοι με ρώτησαν που βρήκα την μπογιά κανείς δεν πρόσεξε τις φλέβες μου

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 24 Νοέμ 2004 21:06

Ok καλα λες αλλα ειναι λιγο περιεργο το να σκεφτεσαι οτι αυτο που εισαι τωρα μετα μπορει να μην υπαρχει καθολου και μετα τι?
Ε? Τζαμπα ολα αυτα που περναμε ολοι εδω κατω? Ε? Τοσος κοπος για το τιποτα ή μηπως μπορουμε να σκεφτουμε το αλλο....το οτι απλα ειμαστε Φυλακισμενοι.Ενα σωμα, ενα υλικο πραγμα.Σαφως αυτο μας παριγορει λιγο.ΛΙΓΟ...........

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 25 Νοέμ 2004 10:03

Πράγματι αν είμασταν πεπεισμένοι ότι μετά το θάνατο χάνεται το 'είναι' μας, ίσως να ζούσαμε πολύ δυστυχισμένοι...
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Απάντηση