ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ;

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΑΦΡΟΔΙΤΗ » 27 Απρ 2006 19:14

ΠΟΣΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΞΕΓΕΛΑΕΙ Η ΕΙΚΟΝΑ;

Η ΨΕΥΤΙΚΗ -ΔΥΣΤΥΧΩΣ- ΕΙΚΟΝΑ ΠΩΣ ΟΛΑ ΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΩΣ, ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΕΜΑΤΟΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΙ ΦΩΤΕΙΝΟΙ ΚΑΙ ΛΑΜΠΕΡΟΙ;
ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΣΥΧΝΑ Ο ΦΟΒΟΣ Ο ΠΑΝΙΚΟΣ ΤΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ Η ΘΛΙΨΗ Η ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΟΤΙ ΧΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΥΡΝΑ...
ΚΑΠΟΙΑ ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΙΝΔΙΩΝ, ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΛΕΨΕΙΣ ΤΗΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΗ ΕΥΤΥΧΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΤΙΣ ΚΡΥΦΕΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΣ ΤΟΥ...
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΕΤΣΙ...
ΕΙΜΑΣΤΕ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ ΠΑΝΤΑ;
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΧΑΡΑ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΜΕΤΑΔΙΔΟΝΤΑΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΑΜΨΗ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. ΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ ΚΑΙ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΜΕ...

ΑΛΛΑ, ΙΣΩΣ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ, ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ...
ΤΙ ΛΕΤΕ; :D

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 05 Μάιος 2006 20:55

Και εγω πιστεύω πως ο καθένας δημιουργεί μόνος του μέσα απο τις επιλογές του την ευτυχία του η τη δυστυχία του . Και δεν μπορείς να ξέρεις τι κρύβεται πίσω απο έναν φαινομενικά ευτυχισμένο η δυστυχισμένο άνθρωπο .
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

epiktitos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από epiktitos » 08 Μάιος 2006 11:58

ΑΦΡΟΔΙΤΗ έγραψε:ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΧΑΡΑ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΜΕΤΑΔΙΔΟΝΤΑΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΑΜΨΗ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. ΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ ΚΑΙ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΜΕ...

ΑΛΛΑ, ΙΣΩΣ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ, ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ...
ΤΙ ΛΕΤΕ;
Ο ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ (ΣΤΩΙΚΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ)ΛΕΕΙ:

ΜΗ ΘΕΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΘΕΣ ΕΣΥ ,ΑΛΛΑ ΘΕΛΕ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΥΤΥΧΗΣΗΣ.
epiktitos Ο ΝΟΩΝ.....ΝΟΕΙΤΩ

Άβαταρ μέλους
tomas
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από tomas » 09 Μάιος 2006 18:06

ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ, ΤΗΝ ΕΛΕΗΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗΛΟΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΤΗΝ ΕΞΑΛΕΙΨΗ ΕΓΩΙΣΤΙΚΩΝ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΩΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΥΤΥΧΙΑ.

Άβαταρ μέλους
Mike-P
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Mike-P » 21 Σεπ 2007 16:05

Καλησπέρα σε όλους

Εγώ πάλι πιστεύω ότι η Ευτυχία είναι κάτι τόσο εύθραστο, που διαλύεται με το που το αγγίξεις.. (πσσ.. έγραψα πάλι)

Στα σοβαρά πάντως, νομίζω ότι πρέπει πρώτα να καταλάβουμε τι σημαίνει ευτυχία. Πως επιδιώκετε? Ειναι μια κατάσταση ύπαρξης? Και τέλος όταν την αποκτήσεις πόσο θα διαρκέσει? Αν πχ εγω κερδίσω το λοτο και πάρω το αγαπημένο μου αμάξι, θαμαι ευτυχισμένος? Για πόσο? Θαμαι ευτυχισμένος κάθε φορά που μπαίνω στο αμάξι? και τι είναι η εύτυχία? Να'μαι εγώ χαρούμενος?

(ζαλίστικα. Πολλές ερωτήσεις βρε παιδάκι μου..)
Διάλεξα το δρόμο το λιγότερο ταξιδεμένο και αυτό έκανε όλη τη διαφορά..

Άβαταρ μέλους
Badgirl
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Badgirl » 22 Σεπ 2007 23:14

Για μενα η ευτυχια και η δυστυχια ειναι οι διαφορετικες οψεις του ιδιου νομισματος...Η καταναλωτικη μας μανια και ο ανεξελεκτες πια φιλοδοξιες μας δε μας αφηνουν περιθωριο να απολαυσουμε αυτα που καταφεραμε,να δωσουμε συνχαρητηρια στ εαυτο μας γι τη επιτευξη καποιου στοχου μας,παντα συναγωνιζομαστε τους αλλους παντα προσπαθουμε να να αποκτησουμε οσο και αυτοι παντα κατι θα μας ανχωνει και για κατι θα ανυσηχουμε...Ποσες φορες ειπαμε ειμαι χαρουμενος γιατι εχω τη υγεια μου;ποσες φορες σταματησαμε να δουμε τη θεα ενος ηλιοβασιλεματος;αναρωτηθηκαμε ποτε οτι αυτα που θεωρουμε εμεις δεδομενα ολοι δε τα εχουν φανταστει;εχουμε επιτρεψει στ εαυτο μας να σταματησει να ανχωνεται γι το αυριο και να απολαυσει τη μοναδικοτητα μιας οικογενειακης στιγμης;Οχι βεβαια..για μενα δε υπαρχει ολοκληρωτικη δυστυχια η ευτυχια υπαρχουν μικρες περιοδοι στ ζωη μας που νιωθουμε ειτε το ενα ειτε το αλλο συναισθημα..Το προβλημα ειναι οτι ο καθημερινος τροπος ζωης μας εχει στερησει το δικαιωμα να απολαμβανουμε και να στεκομαστε σε καποιες λεπτομερεις που θα μπορουσαν να μας δωσουν μια γευση ευτυχιας

venus
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από venus » 08 Οκτ 2007 01:18

Όταν αγαπώ το νιώθω, όταν μ'αγαπούν αμφιβάλλω.

Απάντηση