ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ;

Θρησκεία & πίστη, εσωτερισμός και υπαρξιακές αναζητήσεις
Απάντηση
MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 18 Μάιος 2006 02:09

epiktitos έγραψε:Ασπαζομαι τις αρχαιες αποψεις περι του θεματος δλδ. Την Αρρητο Αρχη ουδεις μπορει να συλλαβει με οποιαδηποτε εννοια και για να το πω και ποιο απλα με τα λογια ενος απο τους μεγαλυτερους ταοιστες σοφους, του Λαο Τσε που στο βιβλιο Ταο Τε Τσιγκ αναφερομενος στο Ταο(δρομος) λεει: μυριαδες τα ονοματα ποιο ομως ειναι το σωστο;Μη γνωριζοντας το, το ονομαζω Ταο........................Αυτο που μολις αντιληφθεις και κατανοησες Αυτο ακριβως δεν ειναι.
Στον Ταοϊσμό - και άλλες αρχαίες διδασκαλίες - οι Χριστιανοί διακρίνουν έντονα στοιχεία "σπερματικού λόγου" τα οποία στη συνέχεια εκφυλίστηκαν, με συνέπεια να φτάσει ο Λάο Τσε να λατρεύεται ως θεός στον "θρησκευτικό" ταοϊσμό... και διάφορα άλλα. Πάντως τα στοιχεία υπάρχουν, έστω κι αν είναι ανακατεμένα με άλλα που δεν συμβαδίζουν με την χριστιανική πίστη (όπως π.χ. ότι το σύμπαν είναι εκδηλωμένο τάο, δηλ,. ομοούσιο με τον Δημιουργό). Είναι όμως αλήθεια ότι όπως διδάσκει ο Ταοϊσμός, δεν μπορούμε να ονομάσουμε τον Θεό ούτε να τον κατανοήσουμε με πληρότητα, αλλά όπως λέει κι ο απ. Παύλος βλέπουμε κάτι σαν αντανάκλαση σε καθρέφτη. Ακόμα και οι θεωμένοι άνθρωποι που βλέπουν το άκτιστο φως, δεν βλέπουν και δεν ζουν αυτά που θα βιώσουν μετά τη Δευτέρα Παρουσία, όταν το άκτστο φως θα είναι σε όλους αισθητό. Και όταν ο Ίδιος ο Θεός ονομάζει τον εαυτό Του αυτοαποκαλείται "Εγώ είμαι Αυτός που Είναι". Ο Ων. Δεν δίνει κανένα άλλο όνομα που να δηλώνει ιδιότητα, όπως είναι οι τίτλοι που του δίνουν οι άνθρωποι (Κύριος, Πανάγαθος, Αδωνάι κτλ.) αλλά μιλά για την απόλυτη, αυθύπαρκτη ύπαρξη που Τον διακρίνει.
Τελικά ακόμα και λογικά να το σκεφτεί κανείς, είναι μάλλον απίθανο τόσοι άνθρωποι σε όλο τον κόσμο να ασχολούνται τόσο με κάτι ανύπαρκτο. Συν τοις άλλοις νεώτερες επιστημονικές ανακαλύψεις λένε ότι η θρησκευτική πίαστη εδράζει σε συγκεκριμένα σημεία του εγκεφάλου. Οπότε είναι λίγο δύσκολο να πιστέψω ότι κι αυτό τυχαίο είναι...
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 18 Μάιος 2006 22:23

MARD! έγραψε: Συν τοις άλλοις νεώτερες επιστημονικές ανακαλύψεις λένε ότι η θρησκευτική πίαστη εδράζει σε συγκεκριμένα σημεία του εγκεφάλου. Οπότε είναι λίγο δύσκολο να πιστέψω ότι κι αυτό τυχαίο είναι...
Mard δεν θέλω να σκεφθείς την απάντησή μου σαν ειρωνία, αλλά να ο αιρετικός λόγος κάποιες φορές "τρυπάει" την σκέψη μου. ( Η άγνοια είναι ευτυχία)!

Αλήθεια μήπως ξέρεις τις τρείς πρωτεύουσες εντολές των ρομπότ;
Μάλλον βρήκαμε έναν λόγο εκτός θρησκείας και δόγματος που μας δείχνει ότι υπάρχει Δημιουργός!
Είμαστε "προγραμματισμένοι" να πιστεύουμε. :D
Για να δούμε θα βρούμε κάτι άλλο;
Tasos Zakynthos

admin
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από admin » 18 Μάιος 2006 23:22

Ίσως να μου κάνετε την παρατήρηση πώς δεν είναι δόκιμη η ερώτηση, όμως θα ήθελα να δω την καταγραφή των απόψεων στην "ξερή" ερώτηση: Υπάρχει Θεός; Από σήμερα ενεργοποιείται η αριθμητική καταγραφή των θέσεων σας (μάλλον δεν πρέπει να το ονομάσω ψηφοφορία).

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 18 Μάιος 2006 23:42

Ψήφισα ναι
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 19 Μάιος 2006 09:58

Και εγώ ψήφησα ναί... Για τον απλούστατο λόγο, όταν καταλάβουμε τί είναι το τίποτα και δούμε ότι πριν το τίποτα είναι ο θεός. Όταν κάποιος απο το τίποτα φτιάξει ύλη, τότε μπορεί να πεί τον εαυτό του θεό...Εχθές δεν υπήρχαμε, σήμερα ζούμε, αύριο δεν θα υπάρχουμε εδώ... Δεν είναι για το μυαλουδάκι μας πιστεύω αυτό το θέμα, γιατί ΤΟΣΟ καιρό που κατοικούμε πάνω στην γή, αντί να αναπτύσουμε το πνεύμα και το μυαλό μας, φτοιάχνουμε οτιδήποτε βλακώδες μπορεί να φανταστεί το ανθρώπηνο μυαλό στην εποχή μας...

Δεν σας είναι περίεργο αν έχουμε κάποιες διαφορές στην νοημοσήνη ας πούμε των Αρχαίων Λαώς απο διάφορους πολυτησμούς που υπήρχαν πρίν... Είμαστε ίδιοι, το πνευματικό μας επίπεδο δεν μετακινήθηκε και έμεινε στάσημο. Ο άνθρωπος δεν αναπτύσει το πνευματικό του κόσμο, είναι στραμένος αλλού, σε άλλα αδιάφορα πράγματα τα οποία γενιά με γενιά τα ανακοικλώνει... Δεν έχουμε εξελεχθεί σαν οντότητες, είμαστε ακρυβώς με τα ίδια μυαλά όπως όταν ήταν κάποιοι πρίν απο πολλά χρόνια και αιώνες, κουβαλάμε τα ίδια ιδανικά...
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 19 Μάιος 2006 10:45

Όπως έχω δηλώσει και σε άλλες συζητήσεις η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν υπάρχει Θεός, δηλαδή μια νοήμονα δύναμη η οποία είναι η αιτία ύπαρξης του κόσμου. Συμφωνώ ότι είναι ίσως εφιαλτικό να μην υπάρχει τίποτε πίσω από όλα, να μην υπάρχει τίποτε μετά θάνατο παρά μόνο η απόλυτη ανυπαρξία, όμως το αυτές οι πιθανότητες είναι δυσάρεστες δεν είναι επαρκής αιτία για να αποκλειστούν.

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 19 Μάιος 2006 17:14

Τάσος Χαρτάς έγραψε: Mard δεν θέλω να σκεφθείς την απάντησή μου σαν ειρωνία, αλλά να ο αιρετικός λόγος κάποιες φορές "τρυπάει" την σκέψη μου. ( Η άγνοια είναι ευτυχία)!

Αλήθεια μήπως ξέρεις τις τρείς πρωτεύουσες εντολές των ρομπότ;
Όχι, δεν τις ξέρω.
Τάσος Χαρτάς έγραψε: Μάλλον βρήκαμε έναν λόγο εκτός θρησκείας και δόγματος που μας δείχνει ότι υπάρχει Δημιουργός!
Είμαστε "προγραμματισμένοι" να πιστεύουμε. :D
Για να δούμε θα βρούμε κάτι άλλο;
Αν ήμασταν προγραμματισμένοι να πιστεύουμε, τότε θα πίστευαν στον Θεό όλοι και δεν θα είχε αμφιβολίες κανείς. Όμως αυτό δεν συμβαίνει, άρα δεν είμαστε προγραμματισμένοι. Θα ήταν και πολύ κουφό να ήμασταν προγραμματισμένοι, αφού θα αναιρούσε την ελευθερία του ανθρώπου. Άλλο τρανό πειστήριο ότι δεν συμβαίνει, είναι ότι άνθρωποι που ήταν άθεοι έγιναν πιστοί - όπως εγώ π.χ. Εκτός αν στο μεσοδιάστημα με απήγαγαν τίποτα UFO κι έκαναν επαναπρογραμματισμό στον εγκέφαλό μου :lol: :lol: :lol:
Πάντως έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον το βιβλίο Why God Won't Go Away : Brain Science and the Biology of Belief , των Andrew Newberg, Eugene G. D'Aquili, Vince Rause, Andrew B. Newberg. Δεν είμαι σε θέση αυτή τη στιγμή να παραθέσω, ακόμα περισσότερο να μεταφράσω, οτιδήποτε, αλλά όποιος θέλει μπορεί να βρει το βιβλίo στο amazon.com.
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 19 Μάιος 2006 22:10

MARD! έγραψε: νεώτερες επιστημονικές ανακαλύψεις λένε ότι η θρησκευτική πίστη εδράζει σε συγκεκριμένα σημεία του εγκεφάλου. Οπότε είναι λίγο δύσκολο να πιστέψω ότι κι αυτό τυχαίο είναι...
Mard δεν είπα για πιστούς και άπιστους.
Εσύ ανέφερες την λέξη εδράζει.
Καί μάλιστα στον εγκέφαλο όλων μας πιστών και απίστων.
Πως το λένε στην γλώσσα των P.C.;
Tasos Zakynthos

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 20 Μάιος 2006 00:53

Τάσος Χαρτάς έγραψε:
MARD! έγραψε: νεώτερες επιστημονικές ανακαλύψεις λένε ότι η θρησκευτική πίστη εδράζει σε συγκεκριμένα σημεία του εγκεφάλου. Οπότε είναι λίγο δύσκολο να πιστέψω ότι κι αυτό τυχαίο είναι...
Mard δεν είπα για πιστούς και άπιστους.
Εσύ ανέφερες την λέξη εδράζει.
Καί μάλιστα στον εγκέφαλο όλων μας πιστών και απίστων.
Πως το λένε στην γλώσσα των P.C.;
Εδράζει όταν εκδηλώνεται, και δεν εκδηλώνεται σε όλους (αν κι εδώ κάποιος θα μπορούσε να πει ότι και ο αθεϊσμός είναι μια πίστη θρησκευτικής μορφής, αφού ο αθεϊστής πιστεύει ότι δεν υπάρχει Θεός χωρίς να μπορεί να το αποδείξει).
Δεν ξέρω πώς το λένε στη γλώσσα των PC, πάντως αν το PC μου τολμούσε να μην εκτελέσει προγράμματα που του εγκαθιστούσα θα του έκανα φορμάτ! Δεν τολμάει όμως, γιατί είναι PC... Αν του συμβεί οτιδήποτε θα οφείλεται σε προσβολή από ιό ή κακό χειρισμό του χειριστή, όχι στην ελεύθερη βούληση που δεν διαθέτει.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 29 Μάιος 2006 14:01

MARD! έγραψε:κάποιος θα μπορούσε να πει ότι και ο αθεϊσμός είναι μια πίστη θρησκευτικής μορφής, αφού ο αθεϊστής πιστεύει ότι δεν υπάρχει Θεός χωρίς να μπορεί να το αποδείξει
Θα μου επιτρέψεις να σημειώσω πως πρόκειται μάλλον για εφυολόγημα και όχι για σοβαρή θέση. Είναι εκ των πραγμάτων αδύνατο να αποδείξεις πως κάτι δεν υπάρχει, από τη στιγμή που η μή ύπαρξη του αποκλείει την ύπαρξη απτής απόδειξης. Ουσιαστικά είναι μια θέση αντιφατική.

Απάντηση